Obiekty
Opublikowano:
23.10.2023

Inwestycje w centrum Polski

Łódź: Dynamiczny rynek nieruchomości

Polskie miasto przemysłowe o bogatej historii przekształca się w nowoczesne centrum biznesowe, przyciągając zarówno rodzimych, jak i międzynarodowych inwestorów oraz  najemców swoją zróżnicowaną ofertą nieruchomości. Łódzki rynek biurowy i magazynowy jest obecnie jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się w Polsce.

W REDD jest odpowiedzialny za zarządzanie bazą danych, research, analizę danych oraz przygotowywanie materiałów dotyczących analizy rynku dla klientów. Krzysztof Foks pracował dla takich klientów jak: Skanska, Waryński, PHN, UniCredit Services czy Muzeum Historii Polski.

Bogate dziedzictwo przemysłowe a nowoczesność

Lokalizacja w centrum Polski jest niezwykle atrakcyjna, w szczególności dla inwestorów z sektora nieruchomości magazynowych. Choć w przypadku rynku biurowego lokalizacja w centrum kraju ma mniejsze znaczenie, miasto stanowi bardzo interesującą propozycję dla inwestorów, czego dowodem jest  relatywnie duża dostępność atrakcyjnych powierzchni. Obecnie w Łodzi znajduje się 695 tys. m2 istniejącej powierzchni biurowej, a kolejne 42 tys. m2. pozostaje w budowie.

Z pewnością Łódź wyróżnia się na tle innych miast pod względem różnorodności biurowców. Jako siódme pod względem wielkości miasto w Polsce posiada imponujące zasoby biurowe, które składają się zarówno na nowoczesne budynki klasy A, jak i odnowione budynki poindustrialne. Dzięki temu najemcy o różnych potrzebach mogą znaleźć coś dla siebie. Obecnie w Łodzi ponad 430 tys. m2  powierzchni biurowej znajduje się w budynkach klasy A, a nieco ponad 240 tys. m2   w budynkach klasy B.

Istniejące obiekty poindustrialne, często z ceglanymi ścianami i charakterystycznym klimatem loftowym, z reguły oferują atrakcyjne przestrzenie do wynajęcia. Inwestorzy już od kilku lat niezmiennie dostrzegają potencjał w dalszym odnawianiu starszych budynków przemysłowych, tworząc nowoczesne miejsca pracy oraz projekty typu mixed-use, które integrują biura, mieszkania, hotele i przestrzenie handlowe.

Należy   wspomnieć o projekcie takim jak „Fuzja”, realizowanym przez Echo Investment na terenie zabytkowej elektrowni Karola Scheiblera, czy „Monopolis” – znajdującym się na terenie dawnego Monopolu Wódczanego. Są to znakomite przykłady odnowy historycznych obiektów.

Lokalizacja w sercu Polski

Jak już wcześniej wspomniałem, Łódź – położona w centralnej części Polski – cieszy się doskonałym położeniem geograficznym. To miejsce łączące autostrady A1 i A2, z drogą ekspresową S8. Miasto zapewnia również  łatwy dostęp do wykwalifikowanej kadry pracowniczej. W związku z tym to idealne miejsce dla sektora magazynowego, co potwierdza trzecie miejsce w kraju pod względem podaży tego typu powierzchni w Polsce Centralnej. Firmy z branż logistycznych, produkcyjnych i FMCG coraz częściej wybierają tę lokalizację dla swoich inwestycji.

Choć w przypadku rynku biurowego lokalizacja w centrum kraju nie odgrywa tak kluczowej roli, to Łódź staje się coraz bardziej atrakcyjnym rynkiem dla najemców. Wynika to między innymi z dobrego połączenia komunikacyjne z innymi dużymi miastami, a także  ciekawymi ofertami ze strony właścicieli budynków.

Trzeba przyznać, że w skali kraju to niezwykle interesujący rynek. Położenie miasta,  jego charakterystyka oraz powstałe obiekty  wpływają na możliwości rozwoju istniejących nieruchomości, a także sprzyjają licznym okazjom inwestycyjnym.

Mimo wielu zalet łódzki rynek biurowy boryka się obecnie z wyzwaniem w postaci wysokiego współczynnika pustostanów, który na początku października wyniósł blisko 20% (co jest wynikiem wyższym niż uśredniony dla pozostałych sześciu dużych rynków o 5,7 p.p). Na to zjawisko składa się wiele przyczyn, ale nadmierna podaż w stosunku do popytu odgrywa tu kluczową rolę.

Niemniej Łódź nadal przyciąga inwestorów i deweloperów. Wśród najnowszych inwestycji można wskazać biurowiec „Re_connect” w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej oraz kompleks „Fuzja” – realizowany przez Echo Investment, na terenie dawnej elektrowni Karola Scheiblera. To projekty, które wnoszą nowe, zróżnicowane powierzchnie biurowe na rynek.

Magazyny rosną w siłę

Sektor magazynowy w Polsce rozwija się zdecydowanie najprężniej i to właśnie tego typu nieruchomości jest u nas najwięcej. Ich podaż na rynku Polska Centralna (okolice Łodzi) plasuje się na trzecim miejscu w kraju, ustępuje jedynie Warszawie i Górnemu Śląsku. Zasoby magazynowe w Polsce Centralnej wynoszą blisko 4,5 miliona m2, co czyni ten rejon trzecim pod względem wielkości w kraju.

Większość obiektów znajduje się w pobliżu Autostrad (zwłaszcza  w okolicach Strykowa, Zgierza i wschodniej części Łodzi) oraz w okolicy stolicy województwa. W Polsce Centralnej swoje biznesy lokalizacje często lokują firmy  reprezentujące takie branże, jak: logistyka, produkcja czy FMCG.

W realizacji znajduje się obecnie pół miliona m2 powierzchni magazynowych i przemysłowych, które zasilą zasoby rynku w ciągu nadchodzących miesięcy. Uśredniony poziom pustostanów wśród istniejących budynków magazynowych w Polsce Centralnej wynosi 7,08%, co jest szóstym, najwyższym wynikiem w kraju.

Perspektywy inwestycyjne

W Łodzi wciąż drzemie niewykorzystany  potencjał inwestycyjny. Sektor magazynowy już teraz stanowi jeden z największych w kraju, a liczne projekty w realizacji zapewniają dalszy wzrost. Charakterystyka okolic centralnej części Polski (dogodna lokalizacja i dostępność komunikacyjna) sprawia, że jest ona atrakcyjną opcją inwestycyjną.

Rynek biurowy, choć obecnie doświadcza pewnego spowolnienia, nadal posiada potencjał inwestycyjny. Aktywność najemców będzie miała kluczowe znaczenie dla przyszłego rozwoju tego segmentu. Jeśli popyt na biura się zwiększy, może pozytywnie wpłynąć to na powstawanie nowych projektów.

Podsumowując, Łódź – z bogatym dziedzictwem przemysłowym i nowoczesnym podejściem do rynku nieruchomości – ma szansę stać się jednym z najważniejszych centrów biznesowych w Polsce.