Dążenie do doskonałości to motto marki Klüh
Innowacyjność. Zrównoważony rozwój. Satysfakcja klientów. O wartościach w świecie zaawansowanego cleaningu rozmawiamy z Anielą Ptak – dyrektorem zarządzającym Klüh Facility Services.
Rozmawia: Krzysztof Kogut
Tematem wydania jest technosuwerenność, postrzegana jako zdolność organizacji do samostanowienia w obszarze technologicznym. Jak rozumiesz to zagadnienie i w jaki sposób przekłada się ono na działanie waszej firmy?
Technosuwerenność jest coraz istotniejsza w naszym biznesie. Dla mnie – jako osoby odpowiedzialnej za sprzedaż i marketing usług sprzątających – stanowi bardzo istotny aspekt. Dzięki technosuwerenności możemy kontrolować procesy technologiczne, szybciej reagować na zmiany i rozwijać innowacyjne rozwiązania. W Klüh możliwości korzystania z nowoczesnych technologii sprzyjają: otwartość, elastyczność i kultura organizacyjna. Razem z naszymi klientami dążymy do tego, aby wprowadzić zmiany w zakresie zrównoważonego rozwoju, zgodnie z naszą strategią i celem, tworząc inteligentne i zrównoważone rozwiązania, które poprawiają komfort oraz jakość pracy użytkowników. Jako zespół odnosimy sukcesy tam, gdzie potrafimy zrozumieć rzeczywiste potrzeby naszych klientów. W efekcie powstają indywidualne i szyte na miarę koncepcje. W Klüh wykorzystujemy szereg nowoczesnych rozwiązań, pozwalających na wdrożenie nowego wymiaru jakości w obszarze usług porządkowych. Nasze autorskie rozwiązania cyfrowe, jak: QUSEC, eAudit czy DigiClean wspierają zarządzanie naszymi procesami. Założenie takiego celu wymaga oczywiście zaangażowania wszystkich pracowników w rozwój ich kompetencji oraz sporej inwestycji w infrastrukturę technologiczną.
W jaki sposób udaje się wam zainteresować klienta?
Nasz model biznesowy jest zawsze zorientowany na potrzeby naszych klientów, z myślą o całości i optymalizacji kosztów. Przeprowadzamy dokładną analizę wyzwań i oczekiwań klienta, aby zidentyfikować obszary, w których nasze usługi mogą przynieść wartość dodaną. Staramy się unikać podejścia „jednego wymiaru usługi dla wszystkich” i dostarczać rozwiązania, które rzeczywiście odpowiadają ich potrzebom. Dzięki naszej wiedzy, bogatemu doświadczeniu i odpowiedniej technologii jesteśmy w stanie zaproponować skuteczne metody i spersonalizowane strategie.
Jak trafiłaś do branży cleaningu/Facility Management? Jaka była twoja droga zawodowa i do jakich przemyśleń cię doprowadziła? Czy twoja perspektywa biznesowa wynika z doświadczenia zagranicznego, czy z obserwacji polskiej branży?
Pracuję w branży FM od ponad 20 lat, od około 2000 roku. Karierę zawodową rozpoczęłam w sferze systemów informatycznych – CAFM. Moim zadaniem było pełne informatyczne opanowanie procesów związanych z nieruchomościami. Następnie pracowałam dla spółki, która specjalizuje się w doradztwie na etapie projektu, aby uzyskać najkorzystniejszy wynik przy wieloletniej eksploatacji obiektu. Doradzaliśmy w zakresie najnowszych trendów, wdrażaliśmy innowacje w ramach obsługi infrastrukturalnej i technicznej oraz optymalizacji kosztów utrzymania nieruchomości, proponując konkretne rozwiązania. Było to niezmiernie interesujące doświadczenie zawodowe, które mnie ukształtowało i nauczyło postrzegać nieruchomości z zupełnie innej perspektywy.
Doświadczenie zawodowe kształtuje się całe życie, to rzecz oczywista. Sukcesy są ważne, ale to właśnie porażki pozwalają nam zrozumieć nasze słabości i przekształcić je w możliwości rozwoju. Stanowią nieodłączną część naszej drogi, a umiejętność czerpania wniosków z obydwu jest kluczowa w procesie zdobywania doświadczenia. Zazwyczaj z własnych błędów uczymy się najwięcej. To właśnie w trudnych momentach często odkrywamy mocne strony oraz zdolność kreatywnego myślenia. Interesują mnie innowacje, które przekładają się na strategię rozwoju. Uwzględniając innowacje w naszej strategii, zachowujemy efektywność i konkurencyjność w zmieniającej się branży. Praca za granicą była dla mnie niezwykle wartościowym doświadczeniem, ponieważ w tym czasie sektor FM był tam o wiele bardziej rozwinięty i zaawansowany technologicznie w porównaniu z rynkiem polskim. Bez wątpienia to doświadczenie nauczyło mnie elastyczności i adaptacji do zmieniających się warunków oraz szerszej perspektywy na branżę FM.
W jakim kierunku będzie dążył rynek Facility Management w obszarze czystości, uwzględniając jego obecny stan i dynamikę?
Branża w obszarze usługi sprzątania profesjonalizuje się i jest zorientowana na przyszłość, która będzie kształtowana przez dynamiczny rozwój nowych technologii, procesy digitalizacji, inteligentne usługi i ESG. Przy projektowaniu indywidualnych rozwiązań cyfrowych w zakresie usługi sprzątania ważne jest uwzględnienie specjalistycznej wiedzy i wysokiego poziomu umiejętności. Inteligentna usługa sprzątania umożliwia wydajne zarządzanie usługą i jest dlatego sprzymierzeńcem cyfrowej przyszłości dla dostawcy usługi oraz klientów. Najlepsze w tym zakresie jest to, że możemy aktywnie przyczynić się do kreowania przyszłości i dalszego rozwoju oraz profesjonalizacji rynku.
Jeżeli chodzi o rynek FM, wyraźnie widać tendencję do przenoszenia odpowiedzialności za proces przy wysokim poziomie transparentności na dostawców usług. FM odpowiada za znaczną część struktury kosztów obiektu, zatem cyfryzacja, rozwój technologiczny, świadomość zrównoważonego rozwoju i zarządzanie informacjami staną się integralną częścią usług na wysokim poziomie i zmienią sposób świadczenia usług. Rola dostawcy usług obiektowych nie może jedynie ograniczać się do dostarczenia usługi, lecz powinna być ukierunkowana w stronę partnera strategicznego.
W jaki sposób postrzegasz rolę integratora FM? Czy obszarem możliwego wzrostu jest sprzedaż bezpośrednia, czy kontrakty realizowane pod egidą integratora?
Każdy z tych modeli oferuje różne opcje interakcji. Niezależnie od modelu współpracy każda organizacja potrzebuje efektywności, aby odnieść sukces, a partnerstwo i zaufanie to kluczowe czynniki udanej współpracy. Orientacja na klienta pomaga budować długoterminowe relacje i zwiększać ich satysfakcję. Nasze usługi są istotną częścią procesu obsługi nieruchomości. Odpowiednio zintegrowane mogą stanowić przewagę. Jesteśmy otwarci na współpracę – zarówno bezpośrednio z klientem, jak i z integratorami usług.
Czy specjalizujecie się w określonej kategorii obiektów? Jak wygląda wasz portfel klientów, jego wielkość i podział?
Realizujemy usługi sprzątania we wszystkich kategoriach obiektów. Naszymi klientami są wiodące firmy przemysłowe, banki, obiekty z sektora edukacji prywatnej, klienci sieciowi, obiekty sportowe, deweloperzy, właściciele, integratorzy FM i inni użytkownicy. Posiadamy bogate doświadczenie w realizacji naszej usługi na najwyższym standardzie. Nasz zespół o szerokich kompetencjach umożliwia realizację nawet najbardziej wymagających zadań.
Z czym wasza firma mierzy się w obszarze centrów handlowych?
Centra handlowe ewoluują, odchodząc od przestrzeni przeznaczonej tylko na zakupy w stronę obiektów mieszanych, łącząc zakupy z innymi funkcjami. Taka zmiana preferencji konsumentów wymaga od dostawcy usługi elastyczności, szybkich czasów reakcji, zdolności organizacyjnej do szybkiej zmiany i dostosowania zasobów oraz procesów. W wymiarze ekonomicznym wszystkie powyżej wymienione wyzwania powinny być realizowane przy odpowiednim nakładzie pracy i poniesionych kosztach.
Czy widzisz waszą przewagę w takich obszarach rynku, jak farmacja, branża spożywcza czy technologiczna? Czy ta przewaga będzie miała znaczenie w poszczególnych segmentach, które eksplorujecie?
Odpowiedź jest prosta – dążenie do doskonałości usługi. W tym jednym wyrażeniu zawarte są wszystkie kluczowe aspekty dla branży żywieniowej i farmaceutycznej. Tam kluczową rolę odgrywa czystość, a my jesteśmy w stanie ją zapewnić. Nasz klient może być pewny, że spełniamy najwyższe standardy. Nasze usługi są świadczone na najwyższym poziomie, zgodnie z ustalonymi procedurami.
Naszym celem jest zainteresowanie młodych ludzi branżą oraz pokazanie im, że mogą w niej rozwijać swoje umiejętności i ścieżkę zawodową. Chcemy zmienić przekonanie, że sprzątanie to zadanie dla każdego, które nie wymaga specjalnych umiejętności. To nieprawda.
W naszej firmie nie brakuje przykładów ścieżek zawodowych prowadzących do średniego i wyższego szczebla zarządzania. Jesteśmy przekonani, że solidny zespół jest kluczem do sukcesu przedsiębiorstwa. Dlatego dbamy o rozwój kompetencji naszych pracowników i staramy się pokazywać, że branża, w której działamy, jest atrakcyjna i dynamiczna, zwłaszcza w kontekście wykorzystania nowych technologii. To przemawia do osób, które chcemy przyciągnąć do naszej firmy. Cenimy pracowitość, ambicję i otwartość na nowe wyzwania. To właśnie te cechy pozwalają nam, niezależnie od wieku, osiągać nasze cele i rozwijać się w kierunku, który wyznaczyliśmy sobie na przyszłość.
Jakie masz plany rozwoju marki i ambicje na najbliższy czas? Dokąd zmierzasz ze swoim zespołem i co byś chciała osiągnąć na nowym stanowisku?
Uważam, że w zakresie rozwoju należy postawić na ekologię. Wierzę, że takie podejście przyczyni się do poprawy naszej jakości życia. Jeżeli chodzi o mnie, sądzę, że liderzy powinni charakteryzować się inspiracją, być dostępni, tolerancyjni i otwarci na rozmowę. Jesteśmy różni, co oznacza, że reagujemy inaczej na wyzwania, ale jako liderzy mamy obowiązek zachęcać innych do wyjścia ze strefy komfortu. Aby rozwijać markę, musimy zmotywować zespół do zmiany utartych schematów. Zarówno optymizm, jak i poczucie humoru są kluczowe w radzeniu sobie z osobistymi wyzwaniami i pokonywaniem przeszkód. Planujemy kontynuować rozwój naszej firmy, kładąc nacisk na innowacyjność, zrównoważony rozwój oraz satysfakcję klientów. Te cele są dla nas niezwykle ważne, ponieważ chcemy nie tylko wzrastać jako organizacja, lecz także przyczyniać się do pozytywnych zmian w środowisku i otaczającej nas społeczności.