AI w Facility Management
Nowa era efektywności
Transformacyjna moc sztucznej inteligencji sygnalizuje nową erę efektywności w obsłudze technicznej budynków. Od doskonałości operacyjnej po ulepszone doświadczenia użytkowników, AI rewolucjonizuje branżę w bezprecedensowy sposób.
1. Jakość świadczonych usług
AI pomaga menedżerom obiektów, zmieniając sposób, w jaki analizują dane. Może usprawnić przepływ pracy, zwiększyć wydajność operacyjną i zmniejszyć liczbę błędów, co prowadzi do wyników o wyższej jakości i ogólnie lepszych osiągnięć. Algorytmy uczenia maszynowego AI są w stanie szybko analizować i interpretować ogromne ilości danych, dostarczając cennych spostrzeżeń, które mogą pomóc w podejmowaniu decyzji i strategicznym planowaniu obsługi technicznej budynków.
Łącząc dane z wielu różnych źródeł (optymalizacja zasobów, ryzyka i zużycie energii), AI zapewnia całościowy obraz działania obiektu. Przegląd wielu zestawów danych w tym samym czasie, zamiast zapoznawania się z nimi z osobna, zapewnia menedżerom obiektów poprawę szeregu wskaźników, takich jak optymalizacja wydajności czy redukcja kosztów. Analiza tego typu umożliwia bardziej efektywną współpracę nie tylko z klientami, lecz także w obrębie firmy, co przekłada się na zapewnienie lepszego poziomu usług.
Sztuczna inteligencja pozwala na zmniejszenie obciążenia pracą menedżerów obiektów poprzez przejmowanie powtarzalnych i rutynowych zadań. Skorzystanie z usprawnień administracyjnych może przyspieszyć wiele procesów i umożliwić klientom błyskawiczne rozwiązywanie problemów.
Dzięki powyższemu pracownicy mają więcej czasu na skupienie się na bardziej złożonych, kreatywnych i kluczowych dla firmy zadaniach – co przekłada się na większą satysfakcję z pracy i ogólną produktywność.
Automatyzacja, optymalizacja i konserwacja predykcyjna
AI wywiera przełomowy wpływ na automatyzację w branży Facility Management. Usprawnia harmonogramy planowanej konserwacji (PPM), co prowadzi do przedłużenia efektywnego cyklu życia urządzeń i instalacji. Prewencyjna konserwacja oparta o algorytmy może wskazywać ryzyko awarii sprzętu, zastępując ręczną pracę przy pomocy arkusza kalkulacyjnego lub statycznych danych systemowych.
Znaną praktyką w wykrywaniu pierwszych oznak nieprawidłowości jest monitorowanie dźwięku pracy urządzeń. Sztuczna inteligencja jest w stanie wykryć zmianę w częstotliwości dźwięku, która nie jest jeszcze słyszalna dla człowieka. Technik obiektu, poinformowany o takiej obserwacji, może wcześniej zidentyfikować i rozwiązać potencjalny problem. Wykorzystując dane w czasie rzeczywistym i analitykę predykcyjną, AI jest w stanie przewidywać awarie, planować konserwację i analizować wzorce użytkowania. To zmniejsza przestoje, poprawia niezawodność i zwiększa komfort użytkowników budynków.
Koncepcja cyfrowych bliźniaków istnieje w branży Facility Management od kilku lat, lecz obecnie AI znacząco zwiększa korzyści płynące z tego narzędzia. Cyfrowe bliźniaki tworzą wirtualne repliki fizycznych zasobów, umożliwiając monitorowanie w czasie rzeczywistym, bieżące utrzymanie i optymalizację działania budynków. Wykorzystanie AI w tej koncepcji dostarcza doskonalszych informacji o operacjach budynkowych, umożliwiając menedżerom obiektów zapewnienie większej efektywności operacyjnej, znacznych oszczędności kosztów oraz zapewniając lepsze dane do podejmowania długoterminowych decyzji.
2. Doświadczenie użytkownika
Wdrożenie AI tworzy wartość dodaną dla klientów w branży Facility Management poprzez wykorzystanie różnych mechanizmów. Zarówno chatboty, jak i wirtualni asystenci mogą zapewnić spersonalizowaną, całodobową pomoc.
Doświadczenie użytkownika w miejscu pracy
Istnieje wiele sposobów, w jakie wdrożenie AI poprawia doświadczenie użytkowników budynków. Chatboty helpdesku i wirtualni asystenci mogą wspomagać ich przy wymagających reakcji zgłoszeniach, takich jak: „Chcę zarezerwować biurko”, „Na moim piętrze jest za zimno”, „Muszę zameldować gościa”. Chatbot odpowiada na powstałe zgłoszenia, a następnie inicjuje wymagane działanie, zapewniając błyskawiczne rozwiązanie problemu. AI może również analizować tego typu komunikaty, identyfikując wzorce i trendy zachowania użytkowników budynków, co prowadzi do długoterminowej satysfakcji z korzystania z miejsca pracy.
Systemy bezpieczeństwa budynków zasilane AI mogą wykrywać i reagować na zagrożenia bezpieczeństwa. Technologie, takie jak: rozpoznawanie twarzy, kontrola dostępu i analiza wideo zwiększają bezpieczeństwo w budynku, identyfikując nieautoryzowanych wchodzących i nietypowe zdarzenia. AI może również przyspieszyć kontrolę bezpieczeństwa przy wejściu do budynków, poprawiając doświadczenie użytkowników. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj natychmiastowa reakcja i weryfikacja zdarzenia w czasie rzeczywistym.
AI poprawia również komfort użytkowników obiektów, dostosowując temperaturę, oświetlenie i jakość powietrza w oparciu o indywidualne preferencje i ilość osób przebywających w budynku. Inteligentne termostaty i czujniki mogą tworzyć bardziej komfortowe środowisko, jednocześnie zmniejszając zużycie energii i ograniczając jej straty.
Studium przypadku: optymalizacja miejsc siedzących dla 100 tysięcy osób
Firmy wciąż dostosowują swoje miejsca pracy do modelu pracy hybrydowej lub wzorców zachowania pracowników. Nasze autorskie, zasilane AI i uczeniem maszynowym narzędzie CBRE Occupancy Planner służy do planowania wykorzystania przestrzeni. Technologia ta usprawnia proces zarządzania powierzchniami w oparciu o ilość osób przebywających w obiekcie, tworząc znaczne udogodnienie w epoce pracy hybrydowej. Narzędzie CBRE Occupancy Planner zoptymalizowało już miejsca siedzące dla 94 000 osób w 89 000 dostępnych miejscach w obiektach zarządzanych przez CBRE.
3. Innowacje, dane i zrównoważony rozwój
AI stoi na czele innowacji technologicznych w zakresie zrównoważonego rozwoju i analizy danych. Wykorzystując te innowacje, menedżerowie obiektów mogą lepiej dostosować się do zmieniających się trendów rynkowych i oferować nowatorskie rozwiązania klientom.
Net zero
Środowisko budowlane znacząco przyczynia się do emisji CO2 w Polsce. Według szacunków rządowych budynki odpowiadają za 38% emisji w kraju, z czego 28% pochodzi z eksploatacji budynków, a pozostałe 10% spowodowane jest zużyciem energii niezbędnej do produkcji materiałów i technologii wykorzystywanych w budownictwie (tzw. wbudowany ślad węglowy). Zarówno menedżerowie obiektów, jak i zespoły zarządzające budynkami powinni współpracować z organizacjami państwowymi w celu zmniejszenia emisji CO2, zwiększenia efektywności energetycznej i zapewnienia pozytywnego wpływu na środowisko.
W miarę zbliżania się terminów osiągnięcia zerowej emisji CO2 netto i firm szukających wsparcia w realizacji tych zobowiązań, coraz większa uwaga skupia się na tym, co AI i nowe technologie mogą zrobić, aby przyspieszyć ten proces. Inteligentne systemy wykorzystujące AI badają wzorce zużycia energii w budynku, sugerując sposoby jego zmniejszania. Poprzez optymalizację systemów grzewczych i wentylacyjnych oraz harmonogramów oświetlenia zgodnie z obłożeniem obiektu i innymi czynnikami zewnętrznymi, zastosowanie algorytmów uczenia maszynowego może przynieść znaczne oszczędności, a co za tym idzie, istotnie wesprzeć obniżenie emisyjności budynków.
4. Rekrutacja i szkolenie pracowników
Facility Management nie zawsze stanowi oczywisty wybór dla osób rozpoczynających swoją karierę – w Polsce wynika to zwłaszcza z nieznajomości tej branży, a także z braku kierunkowego kształcenia w tym zakresie. Wspomniane aspekty występujące jednocześnie przy stale rosnącej liczbie budynków wymagających obsługi technicznej skutkują brakiem wykwalifikowanych pracowników i znaczną luką kompetencyjną.
Zachodzące w branży budowlanej zmiany wymagają od inżynierów obiektów posiadania różnorodnych umiejętności, od znajomości starych systemów mechanicznych w wiekowych budynkach, po zrozumienie systemów automatyki budynkowej w nowoczesnych wieżowcach. Sektor FM musi szybko dostosować się do zmian, aby wykształcić kadrę potrafiącą obsługiwać systemy wspierane AI i podnieść kwalifikacje obecnych pracowników.
Obecnie AI wspiera procesy szkoleniowe, a być może zostanie wykorzystany również w procesach rekrutacyjnych, usprawniając ocenę kandydatów i budowę zespołów, co jest pomocne w branży zatrudniającej duże ilości osób. AI może również wspomóc proces dokonywania oceny profili na portalach zawodowych lub kierować napływające kandydatury do odpowiednich procesów rekrutacyjnych.
AI w Facility Management: podusmowanie informacji
AI szybko staje się coraz tańsze i zarazem coraz bardziej potężne. W CBRE dokonujemy znacznych inwestycji w rozwój AI i współpracujemy z wiodącymi innowatorami technologicznymi, aby tworzyć rozwiązania, które wesprą działania naszych klientów.
AI oferuje znaczący potencjał do rozwoju usług w sektorze Facility Management, należy jednak uwzględnić kilka następujących czynników:
- Adaptacja technologii – szybki postęp AI wymaga od organizacji wdrożenia szkoleń i zadbania o rozwój umiejętności pracowników. Organizacje ze środowiskiem zachęcającym do implementacji nowych technologii zyskają przewagę konkurencyjną;
- Integracja – organizacje powinny rozważyć kwestię integracji sztucznej inteligencji ze starszymi systemami;
- Ryzyko – podczas wdrożenia sztucznej inteligencji należy wykonać ocenę ryzyka i zaplanować ciągłość działania w tym kwestie kopii zapasowych. Zminimalizuje to możliwe ryzyko, takie jak utrata danych lub narażenie ich bezpieczeństwa;
- Niezawodność – niezawodność systemów opartych na AI zależy od jakości i dokładności danych, na których są szkolone – niezbędny jest solidny system zarządzania danymi;
- Nadmierna zależność – w dalszym ciągu pojawiają się pytania dotyczące wpływu sztucznej inteligencji na jej użytkowników, w szczególności na zdolność do krytycznego myślenia, rozwiązywania problemów i kreatywności bez użycia technologii. Mimo że AI ma znaczący potencjał do zwiększania efektywności i wspierania automatyzacji wielu procesów obsługi technicznej budynków, to w przypadku bardziej złożonych i strategicznych zadań technologia – póki co – powinna głównie wspierać doświadczonych pracowników branży Facility Management;
- Zgodność z przepisami – organizacje mają obowiązek być na bieżąco z nowymi regulacjami dotyczącymi AI.
W branży Facility Management to dostawcy, którzy potrafią połączyć wiedzę teoretyczną z praktyczną jej implementacją, jednocześnie potrafiąc na bieżąco zarządzać ryzykiem, będą w stanie w największym stopniu wykorzystać zalety sztucznej inteligencji.