Globalne wyzwania, lokalne innowacje: gospodarka cyrkularna w praktyce
ROZWIĄZANIA
Wymiana wiedzy o cyrkularnych rozwiązaniach
Dla firm działających w Polsce i za granicą model GOZ daje szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej. Właśnie te działania promuje konkurs Stena Circular Economy Award – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego (SCEA), którego VIII edycja rusza już 7 stycznia 2025 roku.
Nowością tegorocznej odsłony inicjatywy jest czwarta kategoria „Wdrożone praktyki GOZ na rynku innym niż polski”, stworzona z myślą o firmach działających za granicą. To odpowiedź na rosnące znaczenie globalnych inicjatyw cyrkularnych, które wykraczają poza lokalne granice, tworząc innowacyjne modele współpracy i wymiany doświadczeń.
Przykład dobrej praktyki: Turbiny wiatrowe i nowe życie łopat dzięki GOZ
Jednym z przykładów innowacyjnych działań w duchu gospodarki cyrkularnej jest pilotażowy projekt, planowany na najbliższe lata, który otwiera drzwi do nowej ery, w której stare łopaty turbin wiatrowych wytworzone na bazie żywicy epoksydowej, zamiast trafiać na składowiska odpadów, mogą stać się surowcami do wytworzenia nowych produktów. Dzięki nowej technologii, żywica epoksydowa może zostać poddana procesom, w wyniku których powstaną materiały o pierwotnej jakości. Takie rozwiązania recyklingowe nie były wcześniej możliwe. Wraz z Vestas, Olin i innymi partnerami w projekcie CETEC, Stena Recycling będzie pracować nad przekształceniem tego nowego procesu rozkładu chemicznego w rozwiązanie komercyjne, które przyniesie korzyści zarówno środowisku, jak i przemysłowi.
Potencjał dla wielu gałęzi przemysłu
W pełni rozwinięty proces nie tylko pozwoli na produkcję nowych łopat turbin wiatrowych z materiałów pochodzących z recyklingu, ale również pokaże potencjał jaki tkwi w przetwarzaniu innych materiałów kompozytowych, wytwarzanych na bazie żywic epoksydowych, w surowce wtórne wykorzystywane w innych gałęziach przemysłu.
Nagrody za cyrkularne projekty
VIII edycja Stena Circular Economy Award – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego to doskonała okazja, by dołączyć do grona laureatów konkursu, ale także pokazać swoje osiągnięcia z zakresu gospodarki cyrkularnej na forum krajowym czy międzynarodowym. Cyrkularne rozwiązania można zgłaszać w czterech kategoriach: przedsiębiorstwa wdrażające rozwiązania GOZ na polskim rynku, start-upy wdrażające rozwiązania GOZ na polskim rynku, studenci mający pomysł na wdrożenie lub promocję GOZ oraz wdrożone przez firmy rozwiązania na rynku innym niż polski Udział w konkursie to szansa na zdobycie prestiżowego tytułu oraz promocję swoich działań. Na przestrzeni ostatnich VII edycji nagrodzono już 34 projekty zgłoszone przez przedsiębiorstwa oraz 14 projektów studentów, które wyznaczają i pokazują nowe standardy w cyrkularnej transformacji. W poprzedniej odsłonie SCEA liderami GOZ zostali firma Marbet Wil, Ikea Retail, Rebread oraz Aleksander Ludwiński w kategorii Student.