Opublikowano:
11.12.2024

Facility Management

Od gotowych rozwiązań do usług szytych na miarę

W czasach VUCA czy też czarnych łabędzi zarządzanie obiektami również podlega dynamicznym zmianom. Potrzeby firm oraz instytucji rosną, podobnie jak wymagania na zewnątrz nich. Obecnie zarządzanie budynkami to nie tylko konserwacja i utrzymanie infrastruktury, lecz coraz częściej kluczowy element strategii biznesowej, wspierający optymalizację kosztów, efektywność energetyczną oraz zrównoważony rozwój. Rosnąca świadomość ekologiczna, a także zaostrzone normy energetyczne wymuszają na przedsiębiorstwach dostosowanie swoich obiektów do nowych standardów. Na to wszystko nakłada się zmienność klimatyczna i coraz częściej gwałtowne zjawiska atmosferyczne, na które trzeba być gotowym w każdej chwili. To z kolei stawia przed firmami zajmującymi się Facility Management (FM) następujące wyzwanie: W jaki sposób dostosować oferowane usługi do indywidualnych potrzeb klientów?

facility-management-od-gotowych-rozwiazan-do-uslug-szytych-na-miare

Coraz więcej firm i instytucji oczekuje od dostawców FM usług spersonalizowanych, dostosowanych do specyfiki ich działalności. Współczesne zarządzanie obiektami to nie jednorazowa interwencja, lecz długofalowa współpraca z klientem, która opiera się na nieustannej analizie i doskonaleniu procesów. Odpowiedzialne podejście do FM oznacza dostosowanie budynków do bieżących wymagań, jak również przygotowanie ich na przyszłe wyzwania. W obliczu rosnących kosztów energii, norm środowiskowych i zmieniających się przepisów, kluczowe jest zrozumienie, że efektywność energetyczna stanowi proces ciągły, wymagający stałego monitoringu i ulepszania.

Gotowe pakiety usług, choć popularne, nie zawsze spełniają oczekiwania. Z jednej strony mamy dynamicznie rozwijające się sektory, gdzie potrzeby zmieniają się z dnia na dzień, z drugiej zaś – obiekty, które muszą spełniać coraz bardziej wyśrubowane normy efektywności energetycznej. To wymaga elastyczności i wsparcia eksperckiego w zakresie doradztwa, implementacji nowych technologii.

Gotowe rozwiązania mogą być wystarczające dla mniejszych firm lub obiektów o stałej funkcji, jednak dla bardziej wymagających klientów to często za mało. Przykładem mogą być duże obiekty, takie jak hale targowe czy stadiony, które muszą być dostosowywane do specyficznych wymagań każdego wydarzenia. Tutaj standardowe podejście się nie sprawdzi – potrzeba elastyczności i precyzyjnej koordynacji działań.

stadion_gdansk

Nietypowe potrzeby Klienta – jak stawić czoła wyzwaniu?

Przykłady z codziennej praktyki pokazują, jak istotne jest dopasowanie usług FM do potrzeb klienta. GPEC FM, jako firma specjalizująca się w zarządzaniu obiektami, dostarcza rozwiązania „szyte na miarę”, które są indywidualnie dopasowywane do każdego klienta. Najpierw analizy, dane, weryfikacja rzeczywistych potrzeb, a następnie działanie.

podkreśla Paweł Miąskowski, doradca FM w GPEC FM.

Analogicznie jest w przypadku obsługi stadionów w Gdańsku i Chorzowie, gdzie organizowane są koncerty światowych gwiazd. Wymagania artystów często wykraczają poza standardowe usługi FM – dlatego konieczne jest zapewnienie nietypowych rozwiązań technicznych, dodatkowych zabezpieczeń czy specjalnych udogodnień. Elastyczne podejście pozwala na spełnienie tych wymagań, gwarantując bezproblemowy przebieg wydarzeń.

stadion-chorzewo

Efektywność energetyczna, czy rzeczywiście tak wpływa na branżę FM?

Jednak to nie tylko wydarzenia wymagają takiego podejścia. Zmienność wymagań dotyczących efektywności energetycznej również stawia nowe wyzwania przed firmami zajmującymi się zarządzaniem obiektami. Nowoczesne budynki muszą być bardziej ekologiczne, a ich zarządzanie – bardziej efektywne. GPEC FM, jako część większej grupy ciepłowniczo-energetycznej, posiada dostęp do zaawansowanych narzędzi analitycznych, które pozwalają na bieżąco monitorować i optymalizować zużycie energii w budynkach. Dzięki temu może podpowiadać swoim Klientom, jakie technologie i rozwiązania wdrożyć, aby spełniać coraz bardziej restrykcyjne normy.

obc_gdansk

– dodaje Paweł Miąskowski.

Czasami usprawnienia mogą być proste i nie wymagające dużych nakładów, lecz bardzo efektywne. Dobrym tego przykładem jest instalacja zegarów astronomicznych w systemach wentylacyjnych, które pomagają w optymalizacji zużycia energii w zależności od pory dnia.

A po co w ogóle outsourcing FM?

Zlecanie usług FM firmom zewnętrznym to kwestia wygody, a przede wszystkim efektywności. Outsourcing tych usług pozwala firmom skupić się na swojej głównej działalności, podczas gdy specjaliści zajmują się zarządzaniem budynkami, dbając o to, by spełniały one wszystkie wymagania techniczne i energetyczne. Doświadczenie i know-how zewnętrznych dostawców, takich jak GPEC FM, gwarantują, że obiekty będą nie tylko dobrze utrzymane, lecz także zoptymalizowane pod kątem efektywności kosztowej i energetycznej. Zlecenie FM-ki na zewnątrz to gwarancja dostępu do różnych specjalistów w całej Polsce, a nie poleganie tylko na swoich – częściej nie aż tak różnorodnych zasobach.

W przypadku bardzo dużych lub rozproszonych obiektów – jak chociażby kilkadziesiąt oddziałów jednego klienta – kluczowa jest dostępność specjalistów w każdej części kraju. GPEC FM obsługujący w takim zakresie między innymi Pocztę Polską, jest w stanie zapewnić , że każdy oddział, gdziekolwiek się nie znajduje będzie miał wsparcie techniczne. Zorganizowanie tego siłami wewnętrznymi klienta byłoby znacznie większym wyzwaniem.

Współczesne Facility Management to już nie tylko zarządzanie infrastrukturą, ale kompleksowe podejście do budowania strategii biznesowej.

Inne artykuły z tego wydania

Mali ludzie, wielkie potrzeby

Prawdziwa przestrzeń publiczna to nie miejsce dla idealnie grzecznych, uciszonych dzieci. To przestrzeń dla żywych, aktywnych, dociekliwych małych ludzi, którzy dopiero poznają świat. Felieton Alicji Preus.

Czytaj całość
Human Centric

AI w Facility Management

Artykuł Łukasza Platy i ekspertów CBRE o wpływie sztucznej inteligencji na Facility Management w obszarze jakości świadczonych usług, doświadczeń użytkownika, innowacji i ESG oraz rekrutacji i szkolenia pracowników.

Czytaj całość
Zarządzanie

Inwestycje w parki handlowe

Krzysztof Szulc o popularności inwestycji w małe i średnie parki handlowe (tzw. retail parki) i aspektach ich finansowania bankowego.

Czytaj całość
Obiekty