AMBIENT – nowa pracownia architektoniczna w branży projektowej
ARCHITEKTURA I DESIGN
– Nasza filozofia projektowa opiera się na przekonaniu, że w dobie kryzysu klimatycznego powinniśmy ograniczać negatywne oddziaływanie budownictwa na środowisko. Mamy coraz więcej możliwości w tym zakresie. Kluczowa jest świadomość istniejących rozwiązań, ich krytyczny dobór oraz znajomość legislacji,
– mówi Magdalena Pios.
– Jednocześnie dbamy o wysokiej jakości architekturę i o to, żeby powstające budynki oferowały użytkownikom zdrowe, komfortowe przestrzenie. Architekci chętniej niż żelbet wykorzystują drewno i inne materiały odnawialne, a zamiast realizacji na miejscu – prefabrykację.
– Staramy się, aby nasze projekty były zrównoważone na każdym etapie życia budynku: zaczynając od wytwarzania materiałów i budowy po fazę operacyjną – deklaruje założycielka pracowni AMBIENT.
– To oznacza, że czujemy się odpowiedzialni nie tylko za koncepcję projektową, ale też za dobór rozwiązań, które obniżają zużycie energii, redukują ślad węglowy budynku oraz pozwalają na wdrożenie zasad gospodarki w obiegu zamkniętym. Równie istotne jest dla nas projektowanie doświadczeń docelowych użytkowników obiektów – tak, żeby w naturalny sposób wyzwolić w nich proekologiczne postawy.
Zespół realizuje w projektach zasady Taksonomii EU. Dzięki temu proponuje inwestorom projekty zgodne z wymaganiami wdrażanych właśnie przepisów.
Magdalena Pios ma wieloletnie doświadczenie zarówno w projektowaniu, jak i realizacji złożonych inwestycji komercyjnych, także w certyfikacji środowiskowej. Jest współzałożycielką a dzisiaj także przewodniczącą Koła Architektury Zrównoważonej Oddziału Warszawskiego SARP. Oprócz Architektury (Politechnika Warszawska) i Zarządzania Projektami (Akademia Leona Koźmińskiego) ukończyła także studia Budownictwo Drewniane „Bauen mit Holz” (Bern University of Applied Sciences w Szwajcarii).
Architekci z AMBIENT skupiają się obecnie na 2 realizacjach. Pierwsza to budowa Biblioteki Publicznej przy ulicy Kłosowej (inwestor: miasto stołeczne Warszawa, Dzielnica Białołęka), kolejna: czterokondygnacyjny budynek biurowy (inwestor: Poleczki Development). Oba budynki są zaprojektowane w konstrukcji drewnianej, z wykorzystaniem drewna klejonego i prefabrykowanych elementów w systemie szkieletowym. Architekci zastosowali efektywne energetycznie systemy instalacyjne pozwalające na ograniczenie zużycia energii oraz rozwiązania oszczędzające wodę i wspierające retencję wody deszczowej.
(1) Jako architekt prowadzący ze strony pracowni EMKAA Architekci.