
Budujemy dla przyszłości. O rozwoju projektów BTS
Z Wojciechem Kosiórem o budynkach projektowanych pod indywidualne potrzeby najemcy rozmawia Krzysztof Kogut
Magazyny typu built-to-suit (BTS) – to budynki projektowane i wznoszone zgodnie z potrzebami najemcy lub inwestora, dostosowane do jego indywidulanych wymagań i specyfiki procesów biznesowych. O prognozy dla tego segmentu rynku magazynowego poprosiliśmy Wojciecha Kosióra, dyrektora działu Development w spółce MDC².
Na czym polegają projekty typu BTS (built to suit)?
Wojciech Kosiór: Projekty takie stanowią odpowiedź na potrzeby firm, których działalność wymaga dostosowania powierzchni magazynowej do specyfiki konkretnych procesów. Dostosowanie może obejmować wiele elementów, począwszy od projektu budynku, wielkości powierzchni, ilości i rodzaju modułów powierzchni magazynowych, po wyposażenie i rozmaite udogodnienia. Specyfika danej branży może wymagać np. dodatkowych systemów wentylacji, zabezpieczeń przeciwpożarowych, wzmocnienia nośności posadzek, zmiany parametrów instalacji elektrycznej, instalacji suwnic itp. Potencjalna lista życzeń jest bardzo szeroka.
Lista życzeń klienta brzmi jak duże wyzwanie
Wojciech Kosiór: Tak naprawdę relacja między inwestorem a deweloperem musi być w pełni partnerska. Przy realizacjach tego typu jest to warunek sukcesu. Już na etapie projektowania musimy dbać o ścisłą współpracę i dobrą komunikację. Tylko tak możliwe jest dokładne poznanie i zrozumienie potrzeb firmy, jak i realiów procesu produkcyjnego. Dysponując pełną wiedzą o procesie i technologii, doradzamy najlepsze rozwiązania i optymalizujemy je pod kątem operacyjnym i kosztowym. W odpowiednio prowadzonym procesie obie strony korzystają – najemca zyskuje powierzchnię spełniającą wszystkie jego wymogi, a inwestor i deweloper – stabilnego partnera dającego gwarancję długoterminowego przychodu.
Dostosowanie powierzchni do indywidualnych potrzeb musi oznaczać wyższy koszt inwestycji?
Wojciech Kosiór: Proces realizacji budynku typu BTS wymaga większej inwestycji niż przystosowanie standardowej powierzchni przemysłowej dostępnej spekulacyjnie. Warto jednak pamiętać, że celem jest optymalne dopasowanie obiektu do potrzeb najemcy. Wyższy koszt ma zatem przełożyć się na maksymalną poprawę wydajności procesów i możliwie najlepsze wykorzystanie przestrzeni. W odróżnieniu od typowej hali magazynowej, tutaj nie ma mowy o kompromisach. Ponadto BTS daje możliwość zintegrowania najnowszych technologii, automatyzacji czy energooszczędnych rozwiązań. Jeśli dodatkowo najemcy zdecydują się zainwestować swój kapitał w nowoczesne technologicznie i szyte na miarę obiekty, wówczas mają szansę zwiększyć produktywność i zminimalizować negatywny wpływ na środowisko.
Jaki jest związek między projektami typu BTS a ochroną środowiska?
Wojciech Kosiór: Podczas projektowania i budowy obiektów BTS, uwzględniamy ich wpływ na środowisko. Najemcy doceniają możliwość korzystania z nowoczesnych technologii i chętnie wybierają obiekty, które wpisują się w prowadzoną przez nich politykę ESG. Magazyny BTS coraz częściej są projektowane z myślą o minimalizacji śladu węglowego, z zastosowaniem odnawialnych źródeł energii, efektywnych systemów izolacyjnych i nowoczesnych technologii zarządzania energią. Pozwala to zmniejszyć koszty operacyjne i stwarza możliwość uzyskania grantów czy ulg podatkowych. Stosowanie zaawansowanych technologii umożliwiających automatyzację procesów, robotyzację, działanie systemów zarządzania magazynem, czy IoT (Internet of Things), staje się coraz bardziej powszechne. Pozwala to na poprawę wydajności i jakości, redukcję kosztów i minimalizację ryzyka błędu podczas produkcji. Magazyny BTS, w których stosowane są wspomniane technologie, pozwalają na skrócenie czasu realizacji zamówień i poprawę efektywności.
Czy BTS to rozwiązanie dla wszystkich?
Wojciech Kosiór: Sięgają po nie głównie przedsiębiorstwa produkcyjne m.in. z segmentu spożywczego, farmaceutycznego czy motoryzacyjnego, w tym firmy rozwijające się i planujące rozbudowę lub wdrażające nowe, zaawansowane technologie produkcyjne. W obiektach typu BTS mają one możliwość spełnienia specyficznych wymagań np. w zakresie wysokiego zapotrzebowania na energię, dostępności pomieszczeń o specyficznych wymogach (np. na laboratoria), czy wymagań dotyczących przechowywania (np. kontrola temperatury i wilgotności w magazynach na leki czy żywność). BTS jest również atrakcyjny dla branży e-commerce, wymagającej magazynów dostosowanych do dużej liczby zamówień i wyposażonych w zaawansowane systemy zarządzania i specjalistyczne rozwiązania logistyczne, jak np. strefy obsługi zwrotów.
Jak wygląda przyszłość BTS w Polsce?
Wojciech Kosiór: Nadchodzi bardzo dobry czas dla BTS. Wzrost zainteresowania obiektami tego typu wiąże się z głównie z rosnącym trendem nearshoringu, tj. przenoszeniem produkcji z Azji do Europy, a najchętniej do krajów, z którymi firma ma pozytywne relacje ekonomiczne oraz wspólne wartości –zarówno kulturowe, jak i polityczne.
Polska, ze względu na atrakcyjne położenie geograficzne, stabilny rozwój i dostęp do wykwalifikowanej kadry, jest atrakcyjną lokalizacją dla inwestorów. Dlatego perspektywy na przyszłość są bardzo obiecujące. Liczba takich projektów w Polsce będzie wzrastać. Jeśli dodatkowo uwzględnimy szybki rozwój technologii, wówczas okaże się, że branża prowadzi działalność w naprawdę ciekawym momencie, a my stoimy przed nowym, dużym wyzwaniem, jakim jest budowanie nowoczesnych obiektów BTS dla zrównoważonej przyszłości, najemców, inwestorów, społeczności, środowiska i całej branży.