ESG
Opublikowano:
12.12.2024

Co nowego w ESG? Jesień 2024

Dwudziestolecie ESG - okiem ekspertki w telegraficznym skrócie

W tym roku świętowaliśmy wiele 20 leci. 20 lecie przystąpienia Polski do UE oraz z tym wiążące 20lecia wielu firm na polskim rynku. Pamiętajmy, iż również w roku 2024 obchodzimy 20 lecie akronimu ESG. No właśnie, ESG to wcale nie jest nowy termin i nie wyskoczył nagle nie wiadomo skąd, aby utrudnić życie firmom. Samo raportowanie danych zrównoważonego rozwoju (potocznie danych ESG) też nie jest czymś nowym, a pierwszy standard raportowania GRI (Global Reporting Initiative) został opublikowany w 2000 roku. Według danych  Sustainable Stock Exchanges Initiative (SSE) 96% firm notowanych na różnych giełdach papierów wartościowych na świecie, które przedstawiają swoje dane w zakresie zrównoważonego rozwoju odnosi się właśnie do standardu GRI.

Doradczyni strategiczna zarządów w obszarach ESG z prawie 20 letnim doświadczeniem w zakresie zrównoważonego rozwoju. Katarzyna zbudowała i prowadziła linię biznesową ESG & Sustainability w Savills; obecnie Partner, szefowa linii doradztwa ESG w Baker Tilly TPA. Doradza klientom w takich obszarach jak budowa polityki oraz strategii zrównoważonego rozwoju wraz z określaniem obszarów istotności; wyznaczanie celów klimatycznych w organizacji; budowanie odporności na zmiany klimatu; przygotowanie do oraz raportowanie danych zrównoważonego rozwoju. Katarzyna skupia się na budowie wartości oraz konkurencyjności organizacji poprzez ESG. Prelegentka na konferencjach i innych wydarzeniach branżowych, prowadzi szkolenia dla biznesu; wykładowca na studiach podyplomowych z zakresu ESG.

Wydarzenia ESG z jesieni 2024 roku

Co nowego w ESG? Oto najważniejsze wydarzenia z jesieni i IV kwartału mijającego roku z podziałem na Polskę, Europę i Świat:

Polska

Na polu legislacyjnym było ostatnimi czasy dość gorąco, a najważniejsze wydarzenia z naszego rodzimego podwórka dotyczą implementacji unijnej dyrektyw CSRD (Dyrektywa w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju) do polskiego porządku prawnego:

  • W dniu 21.11. 2024 Sejm RP przyjął przepisy implementujące unijną dyrektywę CSRD do polskiego prawa. Sejm przyjął ustawę o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz innych ustaw (Druk 201). Przepisy te wprowadzają obowiązek raportowania informacji dotyczących wpływu działalności przedsiębiorstw na kwestie środowiskowe, społeczne i ładu korporacyjnego, czyli ESG.
  • W trakcie odbywającego się w dniach 4-5 grudnia br. 24 posiedzenia Senatu, Senat RP przyjął wraz z poprawkami ustawę implementującą unijną dyrektywę CSRD do polskiego porządku prawnego. Senat przyjął ustawę, która wprowadza 32 poprawki do uprzednio przyjętej przez sejm ustawy.
  • W dniu 6.12.2024 posłowie RP głosowali na posiedzeniu plenarnym nad przyjęciem poprawek wprowadzonych przez Senat, przyjęto 30 z 32 poprawek. Przyjęte senackie poprawki mają charakter techniczno-legislacyjny lub precyzujący.
  • W dniu 13.06.2024 Prezydent RP podpisał ustawę implementujące unijną dyrektywę CSRD. Tym samy zbliża się koniec procesu legislacyjnego, który rozpoczął się w lutym 2024, implementacji unijnej dyrektywy do polskiego porządku prawnego. Ustawa wejdzie w życie po 14 dniach od publikacji w dzienniku ustaw – jest szansa, że jeszcze w 2024 roku.

Europa

  • W roku 2024 zakończono proces implementacji unijnej dyrektywy CSRD w Bułgarii, Chorwacji, Danii, Finlandii, Francji, Irlandii, Rumunii, Szwecji, na Słowacji i we Włoszech. W pozostałych krajach, w tym w Polsce, proces implementacji trwa.
  • Na początku listopada w ramach Deklaracji budapeszteńskiej w sprawie nowego ładu na rzecz europejskiej konkurencyjności (12-punktowego zobowiązania UE do „zapewnienia wspólnego dobrobytu gospodarczego i zwiększenia naszej konkurencyjności), przewodnicząca KE Ursula von der Leyen zapowiedziała wprowadzenie regulacji „Omnibus“ konsolidującej  kluczowe regulacje z obszaru ESG: CSRD, Taksonomii UE oraz CSDDD. Celem jest zmniejszenie obciążeń raportowych o 25% do 2025 roku. Treść przepisów pozostanie niezmieniona natomiast procesy raportowania mają zostać uproszczone w celu zmniejszenia obciążeń administracyjnych szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw. Taksonomia, CSRD i CSDDD pozostają kluczowymi elementami unijnej polityki zrównoważonego rozwoju. Zdaniem przewodniczącej KE uproszczenie raportowania będzie dotyczyć „jak” raportujemy, a nie „co” raportujemy.

Świat

  • Trwa Triple Planetary Crisis, czyli mają miejsce trzy kryzysy planetarne : 1) zmiana klimatu, 2) zanieczyszczenie powietrza, 3) utrata bioróżnorodności. Konsekwencje bezpośrednie odczuwa gospodarka oraz społeczeństwa.
  • W dniu 24.11.2024 w Baku w Azerbejdżanie zakończył się 29. Szczyt Klimatyczny ONZ (COP 29). W konferencji wzięli udział przedstawiciele ponad 200 krajów. Tegoroczny Szczyt Klimatyczny eksperci okrzyknęli mianem „COP w sprawie finansów”. W ramach sztafety negocjacyjnej trójki czyli COP28 w Dubaju, COP29 w Baku i przyszłorocznym COP30 w brazylijskim Belem, Baku przyniósł zgodnie z oczekiwaniami przełomowe ustalenia finansowe, które mają na celu pomóc krajom rozwijającym się, które są coraz silniej dotknięte negatywnymi konsekwencjami kryzysu klimatycznego.

Najważniejsze z ustaleń ze szczytu klimatycznego ONZ:

  • ustalenie Nowego Zbiorowego Celu Ilościowego (NCQG) w obszarze finansowania działań związanych z klimatem. Ustalono, że do 2035 roku mobilizowanych będzie co najmniej 300 mld USD przez państwa wysokorozwinięte na wsparcie działań klimatycznych w krajach rozwijających się (jest to potrojenie celu ustalonego na COP w Kopenhadze w 2009 roku). (Polska nie należy do grupy państw wysokorozwiniętych i partycypuje w finansowaniu klimatycznym wyłącznie na zasadzie dobrowolności, w związku z czym nowy cel finansowy nie nakłada na nasz kraj żadnych dodatkowych zobowiązań finansowych.)**
  • zwiększenie finansowania ze wszystkich źródeł – publicznych i prywatnych – do poziomu 1,3 bln USD rocznie. Kluczowym elementem tej inicjatywy jest „Mapa drogowa Baku-Belém”, która określa działania na rzecz mobilizacji finansowania dla krajów rozwijających się, w tym w formie dotacji oraz instrumentów niepowodujących wzrostu zadłużenia.
  • wytyczne dotyczące operacjonalizacji mechanizmów rynkowych w ramach Artykułu 6 Porozumienia Paryskiego. Ustanawia on zasady współpracy międzynarodowej w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych poprzez handel jednostkami redukcji emisji.
  • Podczas konferencji klimatycznej w Baku, miała miejsce premiera raportu światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) pt.: State of Climate Services. Raport pokazuje, iż aby utrzymać cele Porozumienia Paryskiego należy pilnie obniżyć emisję gazów cieplarnianych o 7,5% do roku 2035.

Nie obyło się jednak bez krytyki tegorocznej prezydencji COP, przede wszystkim ze względu na fakt i Azerbejdżan to kolejny autorytarny i zależny od ropy naftowej kraj. Rząd Azerbejdżanu określił ropę naftową „darem od Boga”. Według opinii naukowców i ekspertów, polityka klimatyczna kraju jest nieadekwatna wobec obecnych i przyszłych wyzwań klimatycznych. Prawdziwa partycypacja społeczeństwa obywatelskiego nie była możliwa gdyż niezależne społeczeństwo obywatelskie w ciągu ostatnich dziesięciu lat jest konsekwentnie w represyjny sposób tłumione przez rząd tego kraju. Na liście prezydencji tegorocznego COP nie znalazła się też zbliżająca się aktualizacja planu działań Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC) w sprawie równości płci, która miała być przedmiotem negocjacji w Baku.

Od zakończenia COP 29 rozpoczęły się przygotowania do COP 30 (Belem, Brazylia), oczekuje się iż jego priorytetami będą przyroda, globalne ekosystemy i różnorodność biologiczna w celu zmniejszenia skutków i powstrzymania trwającego kryzysu klimatycznego i różnorodności biologicznej.

ZDANIEM EKSPERTA

Marcin Kwasiborski

Head of Energy Efficiency Dept

Jak branża FM przyczynia się do realizacji celów zrównoważonego rozwoju?

Obszar facility management jest odpowiedzialny za taktyczno – operacyjne wdrażanie praktyk związanych z obszarem ESG. Czy dostrzegacie jako kluczowy europejski dostawca usług FM i pochodnych (ciepłowniczych) wzrost ambicji waszych klientów, co do gotowości do rozpoczynania projektów proekologicznych z tego obszaru?

Obszar facility management przechodzi obecnie istotną zmianę definicji swojego zakresu działań. Nasze doświadczenie szczególnie skupia się na technicznym FM, którego tradycyjne rozumienie jako utrzymanie infrastruktury nieruchomości w dobrym stanie  w długim okresie to wobec kierunków działań w obszarze ESG o wiele za mało. Wydarzenia takie jak COP29 kolejny raz potwierdzają, że nie ma odwrotu od strategii dążenia do neutralności klimatycznej, której dwoma fundamentami jest zredukowana emisja i zmaksymalizowana absorpcja wszystkich gazów cieplarnianych. Obserwacja praktyki działań na poziomie poszczególnych obiektów na rynku komercyjnym nie przynosi jednoznacznie optymistycznych ocen. ENGIE jako światowy i europejski dostawca usług energetycznych, w tym FM, oferując szereg eksperckich usług i projektów skierowanych na energooszczędność i ograniczanie emisji ma możliwość porównania postaw i rzeczywistych zachowań właścicieli w różnych krajach.

Widoczne różnice w podejściu klientów wyraźnie wskazują na inne pakiety czynników motywacyjnych do realizacji tych działań. Jako pierwszy trzeba wskazać świadomość ekologiczną – i tu, także dzięki informowaniu o decyzjach COP29  i stanowisku Unii Europejskiej, w tym Polski, widzimy wyraźny jej wzrost. Trudno znaleźć decydentów odwracających się od potrzeby ograniczania wpływu na klimat. Kolejny bardzo ważny czynnik to ten ekonomiczny – możliwość zaoszczędzenia własnych wydatków na energię i zaoferowania niższych opłat najemcom. W rzeczywistości model biznesowy oparty o przenoszenie tych opłat na użytkowników końcowych w wielu przypadkach osłabia zapał do inwestowania w rozwiązania proekologiczne – widzimy często niedostateczną presję z ich strony. Wreszcie legislacja krajowa – tu obserwujemy największy dystans polskiego rynku do liderów europejskich. W Niemczech czy Francji ustanawia się prawo krajowe realizujące założenia dyrektyw unijnych w kilka tygodni, w Polsce zaległości liczymy w latach. Mimo to jesteśmy w drodze do celu, a skuteczne narzędzie mechanizmu ETS wkrótce dotrze i do nas. Ambicje są widoczne, ale ciągle jeszcze obserwujemy dużo więcej deklaracji niż rzeczywistych działań.

 

Pytania o ESG

W sekcji pytania i odpowiedzi Katarzyna Chwalbińska-Kusek odpowiada na najczęściej pojawiające się pytania o ESG. Sprawdź odpowiedzi ekspertki!

Kiedy i gdzie po raz pierwszy użyto skrótu ESG?

Akronim ESG (Environmental, Social, Governance), został po raz pierwszy użyty w roku 2004 w przełomowym badaniu zatytułowanym Who Cares Wins pod szyldem UN Global Compact i od tego czasu zastępuje umownie na rynku to, co kiedyś określało się zrównoważonym rozwojem, czy też odpowiedzialnością społeczną w biznesie (CSR).

Od 2004 roku ESG przeszło długą drogę i jest dziś podstawą kluczowych regulacji mających na celu wsparcie unijnej polityki zrównoważonego rozwoju. Wprowadzenie ESG do regulacji ma również miejsce poza Europą i tak takie kraje jak Australia, Brazylia, Chiny, Hong Kong, Kanada Japonia,  Singapur, Malezja, Stany Zjednoczone i Nowa Zelandia wprowadziły różne regulacje mające na celu raportowanie danych klimatycznych oraz szerszych danych ESG.

Warto pamiętać, iż to biznes jako pierwszy zobaczył wartość w raportowaniu danych zrównoważonego rozwoju i rozwinęły się dobrowolne narzędzia ujednolicające to raportowanie. Dopiero kolejnym krokiem było wprowadzenie najlepszych praktyk z takich narzędzi  wspomniany wcześniej  GRI do unijnych regulacji. Regulator zauważył, iż do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju i uratowania naszej Planety, potrzebne jest zaangażowanie wszystkich znaczących graczy po stronie biznesu, a nie tylko już zaangażowanych liderów w tym temacie. W tym celu dyrektywa CSRD wprowadza ESRS czyli europejskie standardy sprawozdawczości w zakresie  zrównoważonego rozwoju.

Co daje raportowanie ESG?

Raportowanie ESG przynosi korzyści w postaci dostępu do finansowania, większego zainteresowania ze strony inwestorów i klientów, większej efektywności biznesowej i atrakcyjności w oczach potencjalnych pracowników.

Według badania przeprowadzonego przez KPMG w Wielkiej Brytanii w 2023:

  • Czynniki ESG wpływają na decyzję o zatrudnieniu prawie 50% pracowników biurowych
  • 55% osób w wieku 24-35 lat przyznało, że przykłada wagę do zobowiązań swojego pracodawcy z zakresie zrównoważonego rozwoju.
  • 1/3 osób w wieku 18-24 lata odrzuciła ofertę pracy, ponieważ zobowiązania firmy w zakresie ESG nie były zgodne z jej wartościami.