
Czy praca hybrydowa nas jeszcze zaskoczy?
Wyzwania, oczekiwania i szanse
Praca hybrydowa jest już z nami na tyle długo, że niektórym młodszym pracownikom trzeba opowiadać, jak to było kiedyś, gdy w biurze pracowano na co dzień. To rzeczywistość, której nie mieli okazji doświadczyć. Czy to oznacza, że w świecie pracy hybrydowej wszystko już jest ustalone? Czy warto jednak wciąż się jej przyglądać, ponieważ jest to względnie nowy model, który dopiero się wykuwa? Trzecia edycja cyklicznego raportu Hybrid and Beyond’24 pokazuje, co i jak zmienia się w świecie pracy hybrydowej, a przede wszystkim prezentuje niezbite dowody na to, że zmienia się nieustająco.
Wieści ze świata
Jeśliby chcieć wieści ze świata pracy hybrydowej przedstawić w sposób telegraficzny, to należy wspomnieć o trzech kwestiach. Po pierwsze, organizacyjne modele pracy hybrydowej ewoluują, stając się coraz bardziej zróżnicowane. Po drugie, zarówno organizacje, jak i pracownicy nauczyli się korzystać z dobrodziejstw hybrydowego modelu pracy. Jeśli zalety takiej organizacji były widoczne już w pierwszym roku wprowadzenia zmian w poszczególnych miejscach pracy, to obecnie są one wyraźniejsze. Po trzecie, z wyzwaniami, które pojawiły się wraz z wprowadzeniem pracy zdalnej, organizacje nie tylko sobie do tej pory nie poradziły, lecz także wydaje się, że stanowią one coraz większe obciążenie dla ich funkcjonowania. Krajobraz pracy hybrydowej w trzecim roku jej badania przez zespół Colliers Define jest zróżnicowany, a widoczne kontrasty są wyraziste, dlatego warto przyjrzeć się szczegółowym wynikom w tych trzech obszarach.
Ile hybrydy w hybrydzie?
Jeśli porównamy odpowiedzi dotyczące tego, jaki odsetek osób w organizacji preferuje dany model pracy, to w porównaniu z rokiem 2022 i 2023 zaszła ciekawa zmiana. Różnorodne sposoby organizacji pracy były wcześniej wdrożone w 5% organizacji, w 2024 roku natomiast 15% respondentów deklarowało korzystanie z różnych modeli dla poszczególnych grup pracowników. W porównaniu z poprzednimi latami zwiększył się też udział modeli z przewagą pracy zdalnej (2022 – 16%, 2023 – 21%, 2024 – 25%). Być może jest to związane z falą renegocjacji umów najmu powierzchni biurowych połączonych z jej zmniejszeniem.
Biura zostały dostosowane pod względem funkcjonalnym do pracy hybrydowej, co wiązało się zarówno ze zwiększeniem liczby kameralnych salek wideokonferencyjnych, jak i zainwestowaniem w rozwiązania technologiczne wspierające połączenia hybrydowe. Ważnym elementem tych zmian było także dostosowanie liczby biurek do rzeczywistej frekwencji obserwowanej w biurze (optymalizacja metrażu przeznaczonego na przestrzenie do pracy indywidualnej). Maleje też odsetek organizacji z modelem pracy wymagającym obecności w biurze 2 lub 3 dni w tygodniu (z 60% w poprzednich latach do 49% w 2024 roku).
Doceniane korzyści
Dobrą wiadomością jest to, że praca zdalna – w ocenie respondentów – ma pozytywny wpływ na kilka wymiarów funkcjonowania organizacji. Znacząco wzrósł odsetek osób (z 34% w 2022 do 65% w 2024 roku), które widzą wyraźne korzyści z oferowania modeli hybrydowych kandydatom do pracy. Hybrydowym organizacjom nie tylko łatwiej jest rekrutować, lecz także utrzymać pracowników. Pozytywny wpływ pracy zdalnej na obszar związane z retencją wskazywało 30% respondentów w 2022 i aż 53% w 2024 roku. Praca w modelu hybrydowym ułatwia też utrzymanie dobrostanu i zachowanie work life balance w odczuciu 64% menedżerów, którzy odpowiedzieli w ankiecie Hybrid and Beyond 2024 roku. To o 20% większy odsetek respondentów w porównaniu z rokiem 2022.
Występują, niestety, również takie obszary, w których respondenci dostrzegają negatywny wpływ pracy hybrydowej. Wciąż dużym wyzwaniem dla organizacji jest zbudowanie poczucia przynależności do zespołu. Dostrzega je niezmiennie od 3 lat ponad 60% respondentów. Erozję kultury organizacyjnej widzi cały czas ponad 40%. Podobnie wyzwaniem w organizacjach pozostaje bieżąca komunikacja w zespołach (ponad 50% respondentów dostrzega negatywny wpływ w tym obszarze), współpraca w organizacji oceniana jest natomiast z roku na rok coraz gorzej (negatywny wpływ w 2024 roku deklarowało 55% respondentów, czyli blisko 8% więcej niż w poprzednich latach).
Życie w hybrydzie
Respondentami ankiety Hybrid and Beyond jest kadra menedżerska. To oni znajdują się na pierwszej linii zmagania się z wyzwaniami hybrydy i również oni w znacznej mierze odpowiadają za kształtowanie doświadczenia pracy w nowych modelach. Nie dziwi więc, że chętnie przeglądają raporty z badań, takich jak Hybrid and Beyond. To okno pozwalające zobaczyć to, co dzieje się w ich organizacji, w szerszym kontekście zmian na polskim rynku pracy. Jak widać z powyższego, krótkiego przeglądu tego, jak ewoluuje praca hybrydowa, warto śledzić te zmiany, by żadna z nich zanadto nas nie zaskoczyła, ponieważ hybryda nie jest wykuta w kamieniu, wręcz przeciwnie – w dalszym ciągu ulega modyfikacjom i staje się coraz bardziej różnorodna, a jednocześnie ma zauważalny wpływ na funkcjonowanie organizacji.
Raport Hybrid and Beyond dostępny jest online: https://define.colliers.pl/pl/knowledge/report-hybrid-and-beyond-24/