
Dynamiczny rozwój i przyszłość sektora centrów danych
Wzrost mocy zauważalnie zmienia nasze obiekty
Ostatnie lata przyzwyczaiły nas do dynamicznych i nieprzewidywalnych zmian. Ich skala jest tak imponująca, że wiele firm, które nie potrafiły nadążyć, po prostu zniknęło z rynku. Dane są nieubłagane: W ciągu ostatnich dwóch dekad 50% firm z listy Fortune 500 upadło z powodu niedostosowania się do nowych realiów. Przypieczętowało to tylko fakt, że zarówno transformacja cyfrowa, jak i rozwój technologii stały się filarami współczesnej gospodarki. Nie dziwi więc, że centra danych (ang. data centers) odgrywają kluczową rolę w umożliwianiu tej przemiany.
Ewolucja technologii w świecie biznesu
Firmy, które nie dostrzegły potrzeby zmian w swoim modelu biznesowym, stały się ofiarami gwałtownego postępu technologicznego. Ostatnie lata, wypełnione różnymi wyzwaniami (pandemia COVID-19, wojna na Ukrainie), przyspieszyły procesy adaptacyjne, wymuszając na przedsiębiorcach przyjęcie nowych strategii. Zdaje się, że nie wszyscy byli w stanie sobie z tym poradzić. Kryzysy te bowiem nie tylko zmieniły priorytety, lecz także podkreśliły znaczenie efektywności w dostępie do danych, analizy, wyciągania wniosków, a dzięk temu możliwości szybkiego dostosowania do zmieniającego się świata. W tym kontekście profesjonalne i stabilne centra danych, takie jak te zarządzane przez Equinix (największą na świecie sieć data centers) stają się kluczowym elementem infrastruktury cyfrowej.
Polska jako hub technologiczny
Rozwój zdalnej komunikacji sprawił, że na świecie w zasadzie zniknęły granice. Zauważyłam, że Polska w ostatnich latach bardzo zyskała na znaczeniu jako lokalizacja dla inwestycji technologicznych. Co ciekawe, to wysokie kwalifikacje specjalistów i doskonałe zaplecze technologiczne sprawiły, że Polska stała się atrakcyjna w tym obszarze. Warszawa, będąca centrum tego rozwoju, przyciąga międzynarodowe firmy, które budują tutaj swoje zespoły badawczo-rozwojowe (R&D), zespoły operacyjne oraz sprzedażowe.
Equinix również stworzył w Polsce swoje huby pracownicze, w których obsługujemy klientów z całego świata. W ciągu trzech ostatnich lat liczba pracowników naszej firmy w Warszawie wzrosła niemal pięciokrotnie. Zatrudniamy niemal wszystkie funkcje niezbędne firmie do działania, nasz zespół jest więc bardzo zróżnicowany kompetencyjnie ale także narodowościowo- około 40 narodowości, większość zatrudniona na miejscu, co jeszcze bardziej podkreśla to, jak bardzo międzynarodowa staje się Warszawa
Centra danych odgrywają kluczową rolę w cyfrowym ekosystemie, a – jak już wspominałam – Equinix to największy gracz w obszarze data centers na świecie. Zarządza aż 250 centrami w ponad 30 krajach, tworząc globalną sieć, która umożliwia niemal natychmiastowe przesyłanie informacji. To wyjątkowy model biznesowy, który wspiera cyfrową transformację przedsiębiorstw na całym globie. Wszystkie centra danych firmy są ze sobą połączone, a dzięki szybkiemu transferowi danych, czyli tzw. low latency (opóźnienia), sięgającej kilkunastu milisekund, klienci mogą błyskawicznie przesyłać dane i podejmować decyzje oparte na aktualnych analizach – również w czasie rzeczywistym w sytuacjach wymagających natychmiastowej reakcji. W końcu digitalizacja świata polega przede wszystkim właśnie na dostępie do informacji.
Muszę przyznać, że współczesny model zarządzania danymi znacząco różni się od tego sprzed kilkudziesięciu lat. Dawniej dane były zbierane w lokalnych oddziałach, przesyłane do centrali, tam analizowano je, a następnie przesyłano do siedziby głównej firmy. Obecnie dane są przetwarzane już w miejscu ich powstawania, co zwiększa szybkość reakcji i pozwala nimi efektywniej zarządzać. Taka decentralizacja i lokalna analiza danych są możliwe właśnie dzięki nowoczesnym centrom danych, które łączą w sobie wysoką wydajność, niezawodność i bezpieczeństwo.
Rynek centrów danych w Polsce
Rynek centrów danych w Polsce jest wciąż stosunkowo niewielki pod względem jego wartości, bardzo rozdrobniony z bardzo dużą liczbą małych obiektów, z których większość – ok70%, ulokowana jest wokół Warszawy. Liczba Data centers, ale przede wszystkim ich wielkość, będzie rosła.
Wydaje mi się, że coraz więcej przedsiębiorców dostrzega to, że z różnych względów nie są już w stanie samodzielnie przechowywać swoich danych, a mini serwerownie ulokowane w biurach nie są już wystarczające. Decydują się więc na migrację części danych do chmury i przekazanie pozostałych danych właśnie do takiego centrum.
Należy zaznaczyć, że Warszawa jest szczególnym miejscem, ponieważ ruch internetowy jest tam największy w Europie i siódmy, jeśli chodzi o cały świat. Firma Equinix oczywiście również posiada w Warszawie swoje centra danych. Są one cztery – trzy w modelu detalicznym dla klientów i jedno dedykowane, tak zwane hyperscale, przeznaczone dla rynku hurtowego.
Cyberbezpieczeństwo
Sądzę, że jednym z największych wyzwań dla sektora danych jest cyberbezpieczeństwo. To ono jest istotnym czynnikiem, który wymusza zmiany w dotychczasowym modelu przechowywania danych.
W obliczu globalnych zagrożeń, w tym nasilających się ataków hakerskich, ochrona danych staje się priorytetem. Wiele firm, które korzystały wcześniej z własnych, małych serwerowni, musiało zmierzyć się z wyciekami informacji. Powodem była przede wszystkim niedostateczna ochrona.
Ostatnie ataki na sieci e-commerce czy laboratoria diagnostyczne pokazały, jak istotne jest korzystanie z zaawansowanych centrów danych, które zapewniają profesjonalne zabezpieczenia. Firmy, takie jak Equinix, oferują rozwiązania, które znacznie przewyższają możliwości małych serwerowni i chronią nie tylko przed cyberatakami, ale także przed awariami technicznymi.
Zielona energia
Zarówno kwestie ekologiczne, jak i związane z zieloną energią są już obecne we wszystkich sektorach światowej gospodarki. Nie inaczej jest w przypadku centrów danych. Unia Europejska wymaga od przedsiębiorstw osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku, jednak Equinix zobowiązał się do realizacji tego celu już w 2030 roku.
Już teraz blisko 100% energii wykorzystywanej przez centra danych firmy pochodzi ze źródeł odnawialnych lub posiada zielone certyfikaty. To odpowiedź na regulacje prawne, jak również rosnące oczekiwania klientów, którzy coraz częściej stawiają na ekologiczne rozwiązania. Jeśli chodzi o Polskę, niestety wciąż jesteśmy znani w Europie z korzystania z tak zwanej brązowej energii, jednak na szczęście powoli zaczyna się to zmieniać.
Zapotrzebowanie na moce obliczeniowe
Świat niezwykle szybko idzie do przodu. Jednak wyzwaniem dla dynamicznego rozwoju technologii, takich jak sztuczna inteligencja (AI), jest konieczność wykorzystania ogromnych mocy obliczeniowych i innowacyjnych rozwiązań w zakresie chłodzenia serwerów. Tradycyjne systemy chłodzenia powietrzem stają się tu niewystarczające – konieczne są bowiem zaawansowane systemy chłodzenia cieczą, które zwiększają efektywność energetyczną i umożliwiają obsługę najbardziej wymagających aplikacji.
To z kolei wymaga zupełnie innego sposobu funkcjonowania centrum danych, który nie byłby możliwy do osiągnięcia we własnej serwerowni ulokowanej np. w biurowcu. Również wysokie koszty operacyjne, wynikające z zastosowania takich systemów, nie pozwoliłyby na efektywne kosztowo zarządzanie taką mini serwerownią. Należy koniecznie uwzględnić kluczowy wskaźnik efektywności PUE, czyli Power Usage Efficiency. Jest to wartość określana przez podzielenie całkowitej ilości energii wpływającej do centrum danych przez moc wykorzystywaną do zasilania znajdującego się w nim sprzętu IT.
Sztuczna inteligencja a centra danych
Sztuczna inteligencja stanowi wyzwanie nie tylko w przypadku zapotrzebowanie na moce obliczeniowe centrów danych. Coraz większą rolę odgrywa obecnie w ich projektowaniu i zarządzaniu nimi.
Na etapie projektowania analizuje potrzeby rynku i parametry techniczne, dostosowując infrastrukturę do wymagań klientów, co redukuje koszty i przyspiesza realizację projektów. W codziennym zarządzaniu natomiast monitoruje kluczowe wskaźniki, prognozuje zapotrzebowanie na moc obliczeniową oraz optymalizuje zużycie zasobów, minimalizując jednocześnie wpływ na środowisko.
Dzięki sztucznej inteligencji, centra danych stają się efektywniejsze i bardziej zrównoważone. Ponadto, AI może wspierać działy operacyjne, analizując dane w czasie rzeczywistym, co pozwala przewidywać problemy i podejmować szybsze decyzje. Bez wątpienia jest to kierunek rozwoju, który już teraz znacząco wpływa całą branżę i jej przyszłość
Perspektywy rozwoju rynku
Sektor centrów danych stanowi obecnie jeden z najszybciej rozwijających się obszarów współczesnej gospodarki. W dobie transformacji cyfrowej, a także wzrostu zapotrzebowania na zaawansowane technologie, centra danych odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu globalnego dostępu do informacji. R
Rynek ten bardzo mocno się rozwija, a to sprawia, że mierzy się również z wieloma wyzwaniami związanymi m.in. z dużą mocą obliczeniową, dużą gęstością mocy, chłodzeniem cieczą czy ze sztuczną inteligencją. Jednym z wyzwań jest także brak dostatecznej wiedzy o specyfice budowy i zarządzania centrami danych.
Centra danych nie są zwykłymi budynkami – to zaawansowane technologicznie obiekty, które muszą być projektowane z myślą o konkretnych potrzebach klientów i trzeba o tym pamiętać. Dzięki inwestycjom w innowacje, zrównoważony rozwój i bezpieczeństwo, liderzy sektora centrów danych (tacy jak Equinix) nie tylko sprostają przyszłym wyzwaniom, lecz także odegrają centralną rolę w kształtowaniu cyfrowej przyszłości.
Konkluzja
Obiekty data center, które możemy nazwać współczesnymi “domami liczb”, mają ogromne znaczenie dla wszystkich rodzajów biznesu. Umożliwiają rozwój świata. Nie są w stanie funkcjonować bez dostępu do energii, której jakość i cena są kluczowymi parametrami. Mając najdroższą oraz najgorszej jakości energię w Europie, możemy zostać pominięci w cyfrowej rewolucji świata z ogromną szkodą dla polskiej gospodarki.
Ponadto, coraz trudniej budować centra danych spekulacyjnie – w oderwaniu od lokalnego kontekstu, infrastruktury, czy bez konkretnej wizji operacyjnej na kolejne dekady. W Equinix wiemy, że rewolucja AI zaczyna wpływać na to, po co i jak budujemy, czy utrzymujemy naszą infrastrukturę.
Dziś, naszym głównym driverem jest nie tradycyjnie pojmowany biznes związany z nieruchomościami, a rozwiązania, które za dosłownie parę lat będą obecne w rzeczywistości biznesowej największych liderów technologicznych na rynku.