Dodatek specjalny: Czystość i bezpieczeństwo sanitarne
Opublikowano:
27.06.2023

Eco Cleaning

Ekologia w procesach sprzątania

Tendencja wprowadzania idei zrównoważonego rozwoju dla firm jest coraz bardziej zauważalna. Zarówno ze względu na regulacje, jak i dobro społeczeństwa. Dyrektywa CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) oraz podejście ESG stały się czynnikiem, który skłania firmy do wdrażania ekologicznych praktyk w trybie pilnym. W procesie zmian nie sposób pominąć kwestię sprzątania powierzchni. Branża cleaningowa stanęła przed nowymi wyzwaniami. Firmy świadomie wybierają usługodawców, którzy nie tylko pomagają utrzymać porządek, lecz także dbają o środowisko naturalne. Ślad węglowy, segregacja śmieci, zużycie chemii… tematów okołoekologicznych jest całe mnóstwo.

Z branżą usług utrzymania czystości związany do 7 lat. Rozwija zespół specjalizujący się w sprzątaniu biurowców klasy A i biur premium. Promuje profesjonalne utrzymanie czystości w duchu zrównoważonego rozwoju i ekologii.

Krok pierwszy: Ekologiczne środki

Już dawno przekonaliśmy się, że skuteczne środki czyszczące nie muszą opierać się na agresywnych składnikach, takich jak chlor czy fosforany. Biodegradowalne środki chemiczne nie zanieczyszczają ścieków, w odróżnieniu od produktów na bazie glikolu etylenowego, którego proces powstawania jest ogromnym zagrożeniem dla wód i stworzeń, które w nim żyją. Ekologiczne środki nie zawierają mikroplastików i nie przyczyniają się do podnoszenia poziomu fosforanów w wodach gruntowych. Według raportu „Green Cleaning Products Market – Growth, Trends, and Forecast (2020 – 2025)” opublikowanego przez firmę badawczą Mordor Intelligence, rynek zielonych produktów do czyszczenia rośnie w tempie CAGR około 11% w latach 2020-2025. Wzrost ten jest napędzany przez rosnącą świadomość konsumencką na temat wpływu tradycyjnych produktów czystości na zdrowie i środowisko (źródło: Mordor Intelligence).

Przykładem jest linia ekologicznych środków Planta marki Buzil, która może pochwalić się platynowym medalem certyfikatu EcoVadis. Zaprojektowane w zrównoważony sposób  środki zawierają mniej substancji perfumowych i mają skondensowane formuły. Ich  produkcja odbywa się na bazie wody wydobytej z posiadanej studni. Firma korzysta z własnej oczyszczalni ścieków na terenie zakładu. Dzięki temu chemia powstała przy produkcji nie przedostaje się do gleby. Co ważne, opakowania środków Planta podlegają recyklingowi. Potwierdzeniem zrównoważonej produkcji jest certyfikat EcoLabel, którym markowane są produkty.

EU Ecolabel

Wyróżnienie przyznawane jest produktom spełniającym najwyższe normy środowiskowe, nie tylko w kryterium przebadania samego produkt końcowego, lecz całego cyklu życia produktu, czyli od wydobycia surowców poprzez produkcję, pakowanie, magazynowanie aż do sposobu utylizacji. EU Ecolabel to jedno z najbardziej rozpoznawalnych znaków ekologicznych na świecie. Pojawił się na rynku w 1992 roku, obecnie stosowany jest w ponad 60 krajach. Oznakowanie wyrobu znakiem EU Ecolabel gwarantuje, że firma na każdym etapie cyklu życia swoich produktów podejmuje najlepsze decyzje dla środowiska  przy jednoczesnym zapewnieniu ich wysokiej jakości. Podczas certyfikacji ocenia się również właściwości użytkowe wyrobu, aby zapewnić, że spełnia on obietnice producenta. . Ekologiczne nie znaczy mniej skuteczne.

Skoncentrowani na sprzątaniu

W usłudze sprzątania skupiamy się na wybieraniu nie tylko ekologicznych produktachi, ale też  na takim ich  używaniu.  Przede wszystkim, pracujemy na koncentratach, których zalecane przez producenta rozcieńczenie mieści się w granicach 0,1–0,5%. Dzięki temu preparat może służyć nam przez długi czas, co przyczynia się do zmniejszenia emisji substancji chemicznych do środowiska oraz ogranicza produkcję odpadów z tworzyw sztucznych. Co więcej, jak podkreśla Agata Skórka-Pietrzak, manager operacyjny Fresh Facility:  – Zwracamy szczególną uwagę na materiały, z których wykonano opakowania  środka myjącego. Istotne jest, aby opakowanie można było poddać recyklingowi , aby móc ponownie wykorzystać je w procesie produkcji. Dzięki temu wspieramy  zrównoważony obieg materiałów i minimalizujemy ilość odpadów.

Ekologiczne praktyki w procesie sprzątania:

  • używanie wielorazowych ściereczek zamiast czyściwa do mycia okien;
  • stosowanie 5/10 litrowych pojemników, mniejsza ilość materiałów opakowaniowych, a tym samym mniejsza wielkość transportu, w znacznym stopniu przyczynia się do pozytywnego bilansu CO2;
  • systemy dozowania środków chemicznych – naścienne, kulki dozujące i spryskiwacze;
  • praca z wykorzystaniem zimnej wody do sprzątania (profesjonalne środki działają w zimnej wodzie), co obniża koszty klienta i redukuje emisję CO2 do środowiska;
  • wykorzystanie mikrofibry, która ma doskonałe właściwości absorpcyjne i pozwala na skuteczne usuwanie brudu i kurzu przy minimalnym zużyciu wody;
  • praca na ergonomicznym sprzęcie typu iMop. Dzięki opracowanym systemom pracy szczotek, urządzenia zużywają znacznie mniejszą ilość wody, środków czyszczących oraz energii elektrycznej;
  • odkurzacze wyposażone w filtry HEPA, które skutecznie usuwają alergeny i drobnoustroje, poprawiając jakość powietrza w biurze;
  • ekologiczne rozwiązania dla art. higienicznych (podajniki, serwetniki).

Segregacja i recykling odpadów

W sprzątaniu ekologicznym niezwykle istotne jest właściwe gospodarowanie odpadami. Segregacja śmieci w biurze jest nie tylko kwestią ekologiczną, ale również kwestią dobrego zarządzania i odpowiedzialności społecznej firmy. Doświadczenie pokazuje, że wprowadzenie efektywnego systemu segregacji odpadów wymaga pewnego wysiłku. Jako firma sprzątająca wspieramy zarządców biur w odpowiednim zagospodarowaniu tematu i edukacji pracowników. Zwracamy uwagę na prawidłową utylizację śmieci, jak również zmniejszenie ilości wygenerowanych odpadów. Jednym z naszych partnerów jest firma Tork – lider profesjonalnych rozwiązań higienicznych, której integralną część strategii biznesowej stanowi zrównoważony rozwój. Systemy dozowania ręczników papierowych tej firmy  ograniczają zużycie ręczników nawet o 37% w porównaniu do tradycyjnych systemów centralnego dozowania. Z ochotą propagujemy również innowacyjne rozwiązania, takie jak możliwość odbioru produktów higienicznych i ponowne ich przetworzenie. Tork PaperCircle® to pierwsza na świecie usługa recyklingu ręczników papierowych do rąk. Zamyka obieg w budynkach i ogranicza ślad węglowy papierów ręcznikowych o 40%.

Misja edukacyjna

Jako specjaliści dostarczania profesjonalnych usług sprzątania  stawiamy sobie za cel wykonanie  usług porządkowych w duchu zrównoważonego rozwoju. Współpracujemy z odpowiednimi dostawcami w zakresie ekologicznych środków czyszczących oraz sprzętu zużywającego mniej wody i chemii. Wymagało to od nas wiele pracy na poziomie organizacyjnym i logistycznym. Zdajemy sobie jednak sprawę, że prawdziwą zmianę przynosi edukacja pracowników pierwszej linii, czyli personelu bezpośrednio wykonującego usługę. Podstawą są szkolenia i walka ze starymi nawykami. To od wiedzy i świadomości personelu zależy powodzenie wdrożonych praktyk. Codziennie zaznajamiamy kadrę z ekologicznymi technikami mopowania, dozowania i czyszczenia powierzchni, tak aby małymi krokami zmieniać branżę cleaningową. Wpływamy także na świadomość klientów – ekologiczne nie znaczy droższe. Dzięki tak wypracowanym technikom, odbiorcy usług oszczędzają energię i wodę, a my zapewniamy im czyste powierzchnie, minimalizując niekorzystny wpływ na środowisko. Jakość usługi i o to, by klient zapłacił mniej za prąd, wodę czy wywóz śmieci traktujemy priorytetowo. Na podstawie naszej wiedzy i doświadczeń udało nam się wpracować skuteczne praktyki. Dostosowujemy się do zmian na rynku, rozumiemy aktualne problemy przedsiębiorstw. Na życzenie klienta raportujemy zużycie chemii w obiekcie w przeliczeniu na m2.

 

Wbrew powszechnej opinii, za ekologię nie musimy słono zapłacić. Nowe technologie pozwoliły obniżyć koszt ekologicznych środków czystości. Są one bezpieczne nie tylko dla planety i zdrowia pracowników, lecz także dla naszego portfela. Wprowadzanie ekologicznych praktyk w procesie sprzątania stanowi też ważny czynnik w budowaniu pozytywnego wizerunku firmy i spełniania wymogów regulacyjnych. Wierzymy, że tego typu usługa to przyszłość branży cleaningowej.

Inne artykuły z tego wydania

Technologia wspierająca WWO

Czytaj całość
Usługi i technologie - technika, technologie, czystość, bezpieczeństwo

Asset management z ryzykiem za pan brat

Czytaj całość
Zarządzanie - AM, PM, FM

Eco Cleaning

Czytaj całość
Dodatek specjalny: Czystość i bezpieczeństwo sanitarne

Synergia energooszczędności

Czytaj całość
ESG - energia, ekologia, CSR

Świadectwa charakterystyki energetycznej — czy jest się czego bać?

Czytaj całość
ESG - energia, ekologia, CSR

Infrastruktura Krytyczna (IK) – projektowanie, identyfikacja, utrzymanie i ochrona

Czytaj całość
Usługi i technologie - technika, technologie, czystość, bezpieczeństwo