FM pomaga zdobyć BREEAM
Facility Management wspiera ESG
W dobie rosnącej odpowiedzialności społecznej, właściciele nieruchomości dążą do budowy i zarządzania obiektami zgodnie z najwyższymi standardami zrównoważonego rozwoju. Z pewnością pomaga w tym jeden z najbardziej znanych i cenionych certyfikatów BREEAM, który ocenia m.in. efektywność energetyczną, wpływ na środowisko, aspekty zdrowotne oraz zarządzanie obiektem. Proces jego uzyskania jest jednak bardzo wymagający, nierzadko wiąże się z wysokimi nakładami finansowymi. Pełne zaangażowanie osób dbających o budynek okazuje się, że w tym przypadku wprost nieocenione. Szczególnie w przypadku facility managera, który zwykle zna budynek jak własną kieszeń.
Certyfikat BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) stał się miarą sukcesu dla wielu nowoczesnych projektów budowlanych, przyciągając inwestorów i użytkowników, którzy dążą do zrównoważonego, ekologicznego rozwoju. Warto jednak zauważyć, że samo zaprojektowanie ekologicznego budynku stanowi ledwie pierwszy krok. Drugim zaś jest proces zarządzania budynkiem w sposób przyjazny dla środowiska.
FM pomaga opracować plan działania
Audyty nieruchomości w kontekście certyfikatu BREEAM są niezwykle wymagające, aczkolwiek muszę osobiście przyznać, że przynoszą mi wiele satysfakcji. Z zainteresowaniem obserwuję starania na polskim rynku nieruchomości tym wyróżnieniem. Naszym celem – jako ekspertom od facility managementu – jest niesienie pomocy klientom w osiągnięciu jak najwyższej oceny w ramach BREEAM poprzez zidentyfikowanie obszarów do poprawy i wdrażanie ekologicznych innowacji, tak by kolejne budynki spełniały coraz wyższe standardy.
Jednym z pierwszych kroków w kierunku uzyskania certyfikatu BREEAM jest rzetelna ocena stanu budynku i jego operacji. Facility manager, którego można uznać za swoistego strażnika budynku, dysponuje pełną wiedzą na temat codziennej eksploatacji obiektu, w tym zarządzania energią, wodą i gospodarki odpadami. To on gromadzi i monitoruje cenne dane, potrzebne podczas opracowywania planu działania. Na podstawie swojej codziennej pracy może wskazać elementy infrastruktury budynku, które wymagają naprawy bądź wymiany. Na tej podstawie można podjąć decyzję , jakie inwestycje należy zrealizować w pierwszej kolejności, aby uzyskać wyższy wynik podczas certyfikacji. Zwłaszcza w przypadku starszych budynków, których modernizacja wymaga często poniesienia ogromnych nakładów finansowych, nierzadko konieczne jest nadanie priorytetu kolejnym działaniom w procesie renowacji, by zmieścić się w założonym budżecie. Warto tutaj podkreślić, że uzyskanie certyfikatu dla nieruchomości pomaga właścicielom w uzyskaniu kredytu na tego typu przedsięwzięcia.
Efektywność energetyczna, recykling i dobrostan pracowników
Efektywność energetyczna stanowi kluczowy aspekt przy zdobywaniu certyfikacji lub zdobyciu lepszej oceny. Facility manager ma wpływ na zużycie energii na co dzień i może wdrożyć szereg działań mających na celu poprawę jego efektywności. Nadzoruje systemy energetyczne, monitoruje zużycie energii, identyfikuje obszary, w których można zaoszczędzić energię oraz wprowadza nowe technologie. To on jest w stanie najlepiej ocenić zwyczaje mieszkańców. Dzięki temu audytorzy i eksperci otrzymują szansę na dokładną ocenę efektywności energetycznej budynku i zaproponowanie najbardziej energooszczędnego rozwiązania dopasowanego do budżetu i potrzeb najemców.
Kolejnym ważnym czynnikiem dla audytorów jest zarządzanie odpadami i promowanie recyklingu. Jako FM-owcy odgrywamy kluczową rolę w organizowaniu tego typu procesów. Współpracując z dostawcami usług gospodarki odpadami, można osiągnąć naprawdę zadowalające efekty w tym zakresie.
Ocena BREEAM obejmuje także aspekty zdrowia i komfortu użytkowników budynku. Facility manager jest odpowiedzialny za zapewnienie odpowiednich warunków w budynku sprzyjających zdrowiu i komfortowi pracowników czy mieszkańców. Kontroluje jakość powietrza, oświetlenie, temperaturę i inne czynniki wpływające na zdrowie i stan psychofizyczny ludzi. Poprzez odpowiednie działania można podnieść ocenę w kategorii zdrowia i samopoczucia w certyfikacji.
Bez wątpienia w osiągnięciu certyfikatu pomaga monitorowanie postępów oraz regularne raportowanie. Z udostępnionych informacji korzystają również audytorzy, którzy na ich podstawie mogą ocenić skuteczność rozwiązań stosowanych w danym obiekcie.
Chciałabym zwrócić uwagę na to, jak ogromne znaczenie ma uwzględnienie współpracy z mediami. Poprzez tworzenie angażujących, informacyjnych treści, zarządcy budynku mogą skutecznie wyrazić swoją troskę o zrównoważony rozwój, dostosowując się jednocześnie do celów BREEAM i potencjalnie zyskując uznanie za te wysiłki w różnych kategoriach certyfikacji. Za kluczową uznaje się kompleksową dokumentację. Wysokiej jakości zdjęcia, filmy i inne media wizualne stanowią przekonujące dowody na to, że do budowy nieruchomości zostały wykorzystane przyjazne dla środowiska materiały budowlane, energooszczędne systemy i praktyki środowiskowe, spełniające rygorystyczne wymagania dokumentacyjne określone przez certyfikujących. Co więcej, środki masowego przekazu odgrywają kluczową rolę w budowaniu zaangażowania i zachowań najemców, umożliwiając edukację i wpływ na interakcje społeczne. Może to zapewnić im wiedzę na temat zrównoważonych praktyk w nieruchomościach, wspierając aktywny udział w oszczędzaniu energii, redukcji odpadów i innych zachowaniach przyjaznych dla środowiska.
Promocja podjętych działań może przyciągnąć także potencjalnych inwestorów. Zainteresowane strony i lokalne społeczności często poszukują inwestycji, które za swój priorytet stawiają zrównoważony rozwój. Dzięki temu zyskujemy zaufanie interesariuszy i zarazem przyciągamy świadomych społecznie i środowiskowo inwestorów. To zwiększone zaufanie interesariuszy może pozytywnie wpłynąć na oceny BREEAM, zwłaszcza w kategoriach takich, jak: „Energia” czy „Materiały”. Publiczne udostępnianie treści prezentujących wysiłki na rzecz zrównoważonego rozwoju świadczy o przejrzystości i odpowiedzialności, czyli podstawowych zasadach certyfikatu. Takie precyzyjne i klarowne raportowanie podkreśla zaangażowanie w zrównoważone praktyki, budując zaufanie wśród interesariuszy. To z kolei może prowadzić do poprawy wyników BREEAM w kategoriach takich jak: „Użytkowanie gruntów i ekologia” oraz „Odpady”.
Audyty i dokumentacja jako realne wsparcie w certyfikacji
W ramach swojej pracy w CBRE wspieram klientów i właścicieli nieruchomości w dążeniu do uzyskania BREEAM oraz w podnoszeniu swojej oceny. Wspólnie z naszymi ekspertami przeprowadzamy dokładne audyty budynków, weryfikujemy dokumentację oraz analizujemy codzienną eksploatację. Mogę bez cienia wątpliwości stwierdzić, że wsparcie działów FM stanowi kluczowy element osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju i uzyskania prestiżowego certyfikatu. Myślę, że zdecydowanie łatwiej go udzielać, gdy między facility, asset i property manager razem współpracują, stosując zasady przejrzystej komunikacji. To ich wspólna chęć do zmian i otwartość w udzielaniu sobie nawzajem wszystkich potrzebnych informacji o budynku, sprawia, że mogą spełniać swój nadrzędny cel: odpowiedzieć na potrzeby najemców. Jednak to nie jedyne korzyści płynące z tego typu podjętych działań. Droga do certyfikacji podnosi wartość nieruchomości, wspiera ochronę środowiska naturalnego i sprawia, że budynki stają się przyjaźniejsze dla ludzi. Wspomniane korzyści zdecydowanie warto wykorzystać do budowania świadomości najemców i poszukiwania nowych inwestorów.
Zasadniczo optymalizacja zużycia mediów dla portfela nieruchomości przyczynia się do kompleksowej dokumentacji, skutecznej komunikacji w zakresie zrównoważonego rozwoju, zaangażowania najemców i zmiany zachowań, zwiększenia zaufania interesariuszy i przejrzystego raportowania. Czynniki te wspólnie – podobnie jak rola facility managera – mają ogromny wpływ na certyfikację BREEAM portfela nieruchomości, zwiększając prawdopodobieństwo uzyskania wyższych wyników i uznania za zaangażowanie w zrównoważone oraz odpowiedzialne środowiskowo praktyki.