Obiekty - inwestycje, case study
Opublikowano:
29.06.2023

Inwestycyjny potencjał turystycznego Wrocławia

Atrakcyjność wrocławskiego rynku inwestycyjnego

Wrocławski rynek inwestycyjny od lat nie zwalnia tempa, czyniąc ze stolicy Dolnego Śląska jedno z najatrakcyjniejszych biznesowo miejsc w Polsce. Niezależnie od sektora, wrocławskie inwestycje budują tkankę miejską, wpływając na rozwój gospodarczy regionu. Rynek biurowy, magazynowy i handlowy dynamicznie się rozwijają, stwarzając nowe możliwości biznesowe dla firm działających we Wrocławiu i przyciągając zagranicznych inwestorów.

W REDD jest odpowiedzialny za zarządzanie bazą danych, research, analizę danych oraz przygotowywanie materiałów dotyczących analizy rynku dla klientów. Krzysztof Foks pracował dla takich klientów jak: Skanska, Waryński, PHN, UniCredit Services czy Muzeum Historii Polski.

Topowe inwestycje w poszczególnych sektorach, które od dawna są znakiem rozpoznawczym Dolnego Śląska, to domena Wrocławia. Jego wizytówkę stanowi imponujący portfel inwestycyjny.

Istotnym czynnikiem, przyciągającym inwestorów do Wrocławia, jest rozbudowana infrastruktura z dobrym zapleczem komunikacyjnym, na które składa się: lotnisko, sieć autostrad, komunikacji miejskiej i kolei. Miasto jest również jednym z największych ośrodków akademickich w Polsce, z licznymi uniwersytetami i instytutami badawczymi, co przyciąga firmy z sektora innowacyjnego i technologicznego.

To niezwykle atrakcyjna lokalizacja także dla inwestycji w sektorze magazynowo-produkcyjnym. Dolny Śląsk aktualnie jest uznawany za jeden z najważniejszych ośrodków przemysłowych w kraju, a dalszy jego rozwój zapewniają znajdujące się obecnie w fazie budowy obiekty oraz realizacje planowane na najbliższe kwartały. Położenie miasta w samym sercu województwa, doskonałe połączenia z siecią autostrad, dróg ekspresowych i krajowych, względnie niewielka odległość od granic zachodnich i południowych kraju, a także dostępność wysoko wykwalifikowanej siły roboczej mają niezaprzeczalny, pozytywny wpływ na rozwój tego sektora nieruchomości.

Ponadto Wrocław jest popularnym celem podróży turystów, co również wpływa na konkurencyjność jego rynku inwestycyjnego. Korzyści z tego faktu odnosi nie tylko sektor nieruchomości hotelowych, lecz także budynki biurowe, handlowe, a nawet magazynowe. Wraz z rosnącym zainteresowaniem miastem ze strony turystów, rozwija się baza noclegowa oraz usługowo-handlowa. Bogata oferta usług, różnorodność opcji gastronomicznych, dostępność noclegów i rozbudowana infrastruktura transportowa stanowią niezaprzeczalne atuty dla potencjalnych najemców biurowych. Wszystkie te elementy wpływają korzystnie na efektywne wykorzystanie powierzchni nieruchomości komercyjnych. Dodatkowo duże natężenie ruchu turystycznego i liczba odwiedzających miasto mogą zwiększać atrakcyjność dla najemców działalności handlowo-usługowej. Odpowiednio skonstruowane połączenia komunikacyjne oraz rozbudowana infrastruktura lokali handlowo-usługowych pozytywnie wpływają na rynek magazynowy, zwłaszcza w kontekście zainteresowania logistyką miejską. Wysoki poziom ruchu turystycznego sprzyja również rozwinięciu dodatkowych usług, generując popyt i pozytywnie wpływając na atrakcyjność inwestycyjną miasta.

Rynek najmu powierzchni biurowych i coworkingowych

Wrocław jest jednym z liderów polskiego rynku biurowego. Całkowite zasoby jego powierzchni wynoszą ponad 1,5 mln m2. Większość inwestycji w tym sektorze została zrealizowana w ostatnich latach, dzięki czemu charakteryzują się one wysoką jakością. W odniesieniu do dostępności powierzchni biurowych miasto zajmuje trzecie miejsce w Polsce, ustępując jedynie Warszawie i Krakowowi. Miasto jest także trzecim największym rynkiem w Polsce pod względem powierzchni coworkingowej. Obecnie dostępne przestrzenie flex zajmują ponad 27 tys. m2, oferując ok. 3,7 tys. miejsc pracy. Wskaźnik pustostanów pod koniec maja 2023 r. wyniósł 15,06 proc. Istniejąca powierzchnia biurowa w stosunku do liczby mieszkańców jest trzecią, najwyższą w kraju, wynosząc średnio 2,14 m2 na mieszkańca. Wrocław przoduje pod tym względem, ustępując jedynie Warszawie i Katowicom.

Topowe inwestycje

Aktualnie we Wrocławiu prowadzone są liczne inwestycje budowlane i przebudowy, które znacząco wpływają na jego rozwój. Do najważniejszych projektów zalicza się budynki biurowe oraz obiekty magazynowe. W sektorze biurowym powstaje imponująca powierzchnia wynosząca 148 tys. m2. Szczególnie intensywne prace mają miejsce na terenie Starego Miasta, gdzie realizowanych jest ponad 120 tys. m2 w ramach czterech projektów.

Największym z nich jest kompleks Quorum, czyli projekt typu mixed-use o całkowitej powierzchni 107 tys. m2 realizowany przez firmę Cavatina. Składający się z pięciu budynków kompleks Quorum powstaje na Odrą. Ten drugi co do wysokości projekt we Wrocławiu oferuje nie tylko przestrzenie handlowo-usługowe, lecz także duże powierzchnie biurowe i mieszkania.

Ponadto, we wrocławskiej dzielnicy Krzyki trwają prace nad trzema projektami o łącznej powierzchni przekraczającej 14 tys. m2, natomiast na terenie dzielnicy Fabryczna powstaje kolejny budynek kompleksu Business Garden, którego powierzchnia wyniesie 13,6 tys. m2.

Również sektor magazynowy dynamicznie się rozwija. W trakcie budowy znajduje się aż 400 tys. m2 powierzchni magazynowej, co stanowi jeden z największych wyników w kraju. W ciągu najbliższych kwartałów planowane jest także rozpoczęcie kolejnych realizacji.

Lokalizacja dla liderów

Wrocławski rynek nieruchomości jest jednym z najlepiej rozwiniętych w kraju. Dotyczy to zarówno nieruchomości biurowych, magazynowych, jak i mieszkaniowych oraz hotelowych. Inwestycje budowlane stanowią istotny czynnik rozwoju gospodarczego Wrocławia, przyciągając kolejne przedsiębiorstwa, generując miejsca pracy oraz tworząc nowe możliwości biznesowe. Dynamika wrocławskiej branży nieruchomości komercyjnych przekłada się na rosnące zainteresowanie inwestorów, którzy dostrzegają zarówno potencjał miasta, jak i jego atrakcyjność, jako miejsca do prowadzenia działalności gospodarczej.

Potencjał inwestycyjny

Wrocławski rynek inwestycyjny oferuje atrakcyjne warunki dla firm i inwestorów, m.in. różne formy wsparcia, takie jak: ulgi podatkowe, dotacje czy udogodnienia dla inwestorów zagranicznych. Dodatkowo, rozwinięta infrastruktura biznesowa, dostęp do wykwalifikowanej siły roboczej oraz dobre relacje pomiędzy biznesem a władzami lokalnymi przyciągają inwestorów, a ciągły wzrost aktywności na tym rynku potwierdza silną kondycję gospodarczą miasta oraz jego atrakcyjności jako miejsca do inwestowania w nieruchomości.