
Kongres Obiekty 2024 za nami!
Gotowi na nowe wyzwania?
Blisko 300 osób stacjonarnie i ponad 100 online wysłuchało tegorocznej edycji kongresu Obiektów. Rozmawialiśmy o tym, w jakich nastrojach branża nieruchomości komercyjnych i korporacyjnych wkracza w 2025 i jak może przygotować się na wyzwania jutra. Wniosków jest wiele ale jeden z głównych to fakt, że dziś branża poszukuje nowych rozwiązań i zdecydowanie przygotowuje się do jakościowej przesiadki w ramach posiadanych aktywów. A to oznacza dla branży czas wzmożonego wysiłku w celu lepszego dopasowania się partnerów biznesowych oraz czas poprawy efektywności w wielu miejscach. Oto krótka relacja z tegorocznego wydarzenia.
Tegoroczny Kongres Obiekty 2024 odbył się 21 i 22 listopada 2024 roku w murach hotelu Focus Premium w Warszawie. W wydarzeniu stacjonarnym wzięło udział ponad 300 osób – zarządców nieruchomości komercyjnych i przedstawicieli branży nieruchomości, czy utrzymania budynków. Kolejne 100 oglądało nas online.
W trakcie tych dwóch dni, mieliśmy okazję wysłuchać kilkunastu inspirujących wykładów i eksperckich dyskusji panelowych zorientowanych na aktualne wyzwania i perspektywy branżowe.
Poznaliśmy najnowocześniejsze technologie w zarządzaniu obiektami i praktyki związane z ich wdrażaniem w największych firmach z sektora nieruchomości komercyjnych. Rozmawialiśmy też o zrównoważonym rozwoju i efektywności energetycznej w kontekście najświeższych przepisów wynikających z dyrektywy CSRD.
Między wykładami i dyskusjami panelowymi, mogliśmy osobiście porozmawiać z innymi specjalistami z branży FM i przedstawicielami wiodących firm z sektora utrzymania nieruchomości komercyjnych. Kongres Obiekty 2024, jak każdy poprzedni, stanowił więc dla nas zarówno wartościowe biznesowo szkolenie, jak i po prostu – przyjemne spotkanie ludzi, którzy dobrze się rozumieją i mówią tym samym, nie dla wszystkich w równym stopniu zrozumiałym, językiem.
Przedstawiamy krótką fotorelację z wydarzenia.
Dzień pierwszy
Dzień pierwszy rozpoczęliśmy od rejestracji i przywitania uczestników. Gdy rozsiedli się wygodnie w przestrzeni konferencyjnej hotelu Focus Premium, nasz CEO, a zarazem Prezes Polskiej Rady Facility Managment, Krzysztof Kogut, wygłosił uroczystą mowę inauguracyjną, w której zapowiedział m.in. tematykę planowanych wykładów i dyskusji.
Krzysztof Kogut podkreślił dynamikę zmian w branży nieruchomości i konieczność adaptacji do nowych warunków gospodarczych i społecznych. Nawiązał przy tym do największych wyzwań współczesności, do których można zaliczyć m.in. wojnę na Ukrainie czy konieczność implementacji zrównoważonych strategii.
Wzywał do mobilizacji i wspólnego działania na rzecz przyszłości sektora FM, w tym integracji środowiska branżowego i wymiany doświadczeń w trakcie kolejnych branżowych wydarzeń, z Kongresem Obiekty 2025 planowanym na przyszły rok, włącznie.

W swojej mowie inauguracyjnej, Krzysztof Kogut podkreślił dynamikę zmian w branży nieruchomości i konieczność adaptacji do nowych warunków gospodarczych i społecznych. Nawiązał przy tym do największych wyzwań współczesności, do których można zaliczyć m.in. wojnę na Ukrainie czy konieczność implementacji zrównoważonych strategii.
Wzywał do mobilizacji i wspólnego działania na rzecz przyszłości sektora FM, w tym integracji środowiska branżowego i wymiany doświadczeń w trakcie kolejnych branżowych wydarzeń, z Kongresem Obiekty 2025 włącznie.
Szanujmy energię zespołów i nie utrzymujmy zbędnej, sztucznej mobilizacji, gdy nie jest to konieczne. Jeśli zaś już tak robimy – jest to potrzebne, by właściwie ukierunkować zasoby zespołów. Musi ich wystarczyć do spełniania nowych celów. – podsumował.

Następnie na scenie wystąpili Hubert Szymański i Mariusz Kozłowski z CBRE Global Workplace Solutions (GWS), którzy przeanalizowali wyzwania związane z implementacją strategii ESG w zarządzaniu nieruchomościami korporacyjnymi. W obliczu niedawnych zmian na polu legislacyjnym w tym zakresie, była to bardzo potrzebna wszystkim uczestnikom Kongresu lekcja.

Kolejną prelegentką była Sylwia Pyśkiewicz z Equinix, która przedstawiła nam innowacje w funkcjonowaniu międzynarodowych centrów danych Equinix. Prelegentka wpuściła nas za kulisy branży serwerowej w Polsce i przedstawiła ciekawe wnioski, jakie wysnuła wraz z innymi ekspertami IT w obliczu postępującej cyfrowej transformacji.

Nadszedł czas na pierwszy branżowy panel dyskusyjny. Jego tematyką były perspektywy i wyzwania dla sektora nieruchomości komercyjnych na najbliższe 10 lat.
Dyskusję poprowadziła Ewa Andrzejewska z PINK, która rozmawiała z ekspertami:
💠Michałem Białasem z 7R;
💠Adrianem Karczewiczem ze Skanska;
💠Sebastianem Kiecem z AFI Europe Poland.

Po panelu nastąpił czas na przerwę, podczas której mogliśmy poznać się z nowymi uczestnikami i wymienić się doświadczeniami zawodowymi, delektując się pyszną kawą i przekąskami.

Po przerwie, Cezary Kopij z CPI Property Group opowiedział nam o zastosowaniach sztucznej inteligencji, która jest tematem bieżącego wydania Obiektów, w zarządzaniu nieruchomościami komercyjnymi. Dowiedzieliśmy się, jak technologie oparte o SI mogą wspierać pracę Facility Managerów i firmy świadczące usługi dla obiektów.

Następnie, Dorota Szerafin z London & Cambridge Properties Ltd. przedstawiła case study o tym, jak LCP dostosowuje się do dynamicznej sytuacji rynkowej w branży nieruchomości komercyjnych. Uczestnicy mogli zainspirować przedstawionymi przez ekspertkę strategiami i skonfrontować je z działaniami wewnątrz własnych biznesów.

W kolejnej prezentacji przygotowanej przez Nedap Security, Anna Twardowska i Grzegorz Kosik przybliżyli nam temat bezpieczeństwa obiektów komercyjnych. Zebrani na Kongresie Facility Managerowie i inni reprezentanci branży obiektowej mogli odświeżyć swoją wiedzę w tym zakresie i poznać najnowsze trendy w ochronie budynków.
Po wspomnianym wystąpieniu udaliśmy się na ciepły lunch do hotelowej restauracji.

Wróciliśmy do przestrzeni konferencyjnej, by obejrzeć prezentację, którą przygotowali dla nas Agnieszka Linert i Cezary Gromko z Brill AV Media. Poznaliśmy dzięki nim szanse i zagrożenia biznesowe związane z postępującą transformacją cyfrową, dzięki czemu mogliśmy zastanowić się nie tylko nad tym, jak ją wykorzystywać, ale i… okiełznać.

Następnie, Aneta Kulik z DL Invest Group omówiła dla nas prezentację Dominika Leszczyńskiego, w której zastanawiał się, czy korzystanie z zewnętrznych usług PM może ustąpić właścicielskiej formie zarządzania obiektami. Ekspertka przedstawiła nam przede wszystkim argumenty za zarządzaniem w modelu właścicielskim, na który stawia DL Invest.

Później odbył się kolejny emocjonujący panel dyskusyjny Kongresu Obiekty 2024. Tym razem, dotyczył rewolucji związanej z elektromobilnością i najnowszymi standardami w zakresie zrównoważonego rozwoju. Rozmowę poprowadził Tomasz Kwiatkowski z Westbridge, który dyskutował z ekspertami FM i e-mobility:
💠Bartosz Jodko z Atalian;
💠Konrad Ruciński z HEIDELBERG AMPERFIED;
💠Roch Baranowski z Respect Energy;
💠Michałem Baranowski z Naładowani TV i Elocity.
Po jej zakończeniu obejrzeliśmy dwie prezentacje Polskiej Rady Facility Management.

Pierwsza prezentacja PRFMu, Krzysztofa Ratyńskiego, dotyczyła najnowszej publikacji PRFM o nazwie “POTOB”. Dowiedzieliśmy się z niej, jak powstawały Praktyki Obsługi Technicznej Obiektów Budowlanych i komu zasługujemy ich ostateczną formę. Przekonaliśmy się, że jest to jeden z najlepszych dostępnych w języku polskim poradników o obsłudze technicznej budynków komercyjnych.

Kolejna prezentacja, Tomasza Grzelaka z PRFM i DHL Supply Chain, dotyczyła aspektów związanych z ochroną fizyczną obiektów biurowych, handlowych, przemysłowych i mixed-use. Ekspert przypomniał nam, że automatyzacja nie zrobi wszystkiego za człowieka, dlatego warto zadbać o ochronę fizyczną nieruchomości. Podpowiedział też, na co zwrócić uwagę wybierając agencję ochrony i/lub pracowników do działu eksploatacji obiektu.

Ostatnia prezentacja pierwszego dnia Kongresu Obiekty 2024, Patryka Mąki z Phoenix Power, dotyczyła, podobnie jak jeden z paneli dyskusyjnych, elektromobilności. Ekspert podpowiedział nam, jak połączyć potrzebę bezpieczeństwa i oszczędności z działaniami w kierunku elektromobilności.

Część oficjalną dnia pierwszego Kongresu Obiekty 2024, zwieńczył panel dyskusyjny, który poprowadził Bartłomiej Derski z WysokieNapiecie.pl. W ożywionej dyskusji na temat elastyczności energetycznej, w której szczególnie aktywnie udzielali się uczestnicy Kongresu, wzięli udział następujący eksperci:
💠Mariusz Kozłowski z CBRE Global Workplace Solutions (GWS);
💠Robert Katzor z Veolia Industry Polska;
💠Katarzyna Nir z AmRest;
💠Rafał Staśkiewicz z EkoVoltis;
💠Dariusz Stańczak z Orange.

Następnie, w przestrzeni konferencyjnej odbył się wykład Dr Joanny Jurgi na temat tego, czy przestrzenie open space mogą nas wykończyć. Wykład cieszył się dużym zainteresowaniem, a jego humorystyczny wydźwięk, wywołał uśmiechy na naszych twarzach.
Późnym wieczorem odbył się bankiet, podczas którego zjedliśmy pyszną, ciepłą kolację i tańczyliśmy do hitów zaproszonych gwiazd – Mr. Lexa i Noviki, za których przybycie serdecznie z tego miejsca dziękujemy. Była to świetna okazja do networkingu i wymiany poglądów na tematy, które omawialiśmy w ciągu dnia.
Dzień drugi
Drugi dzień Kongresu Obiekty 2024 rozpoczęliśmy z nową, świeżą energią – godzinę później niż dnia pierwszego, po pożywnym śniadaniu zaserwowanym przez zespół hotelu Focus Premium w Warszawie.

Na początku części panelowej, Piotr Karpiński, MRICS z CBRE opowiedział nam o tajnikach zarządzania obiektami sieciowymi. Z prezentacji dowiedzieliśmy się, jak zarządza się dużymi portfelami rozproszonych nieruchomości handlowo-usługowych i poznaliśmy najlepsze praktyki CBRE w tym zakresie.

Następnie odbył się panel dyskusyjny, który poprowadził Paweł Kotlarski z CBRE Global Workplace Solutions (GWS).
Rozmowa odnosiła się do wygłoszonej tuż przed tym panelem prezentacji i dotyczyła wyzwań w zarządzaniu centrami handlowymi, a wzięli w niej udział następujący eksperci:
💠Tomasz Ruczaj z VINCI Facilities;
💠Anna Szelc z Invesco Ltd.;
💠Ryszard Kamiński z Polska Rada Centrów Handlowych_PRCH;
💠Tomasz Górski z NEPI Rockcastle;
💠Karol Gaweł.

Po przerwie kawowej, Agata Skowrońska-Domańska z Archicom opowiedziała o narzędziach i technologiach wspierających workflow wewnątrz organizacji. Przedstawione przez nią case study udowodniło nam, że warto wdrażać cyfrowe innowacje w biznesie i inspirować się praktykami najlepszych.

Poźniej na scenie wystąpiła Marta Zawadzka z Yareal Polska, która opowiedziała nam o tajnikach nowoczesnego przywództwa. Mogliśmy zrewidować swoje wyobrażenia o tym, jakie cechy powinien posiadać dobry przywódca w branży nieruchomości.

Swoją obecnością na Kongresie Obiekty 2024 zaszczycił nas też Profesor Witold Orłowski z PwC Polska, który w swoim wykładzie “Quo vadis, Polsko?“, opowiedział o perspektywach rozwoju rodzimej gospodarki na najbliższe 10 lat w kontekście inwestycji w nieruchomości komercyjne. Wykład cieszył się niemal stuprocentową frekwencją – każdy szuka podpowiedzi na niepewną przyszłość.

Kolejnym prelegentem drugiego dnia Kongresu Obiekty 2024 był Mariusz Kisiel ze SPIE Building Solutions (Polska), który poprowadził wykład o przyszłości zaawansowanej obsługi technicznej obiektów. Ekspert omówił możliwości najnowszych technologii w zarządzaniu budynkami komercyjnymi i nie tylko oraz podpowiedział, czego możemy się spodziewać, jeśli chodzi o ich rozwój.

Następnie na scenę wkroczył Borys Baran z Dussmann Poland, który wyjaśniał, jak usługi cateringowe i związane z żywieniem mogą wspierać dobrostan pracownika. Ekspert przedstawił nam m.in. wyniki badań satysfakcji pracowników, które potwierdzają, że usługi cateringowe dostępne w miejscu pracy oraz wszelkie benefity związane z żywieniem, są istotnym czynnikiem wpływającym na zadowolenie z zatrudnienia.

Kolejny przedstawiciel Dussman Poland, Artur Kamiński, zastanawiał się nad tym, czy w dobie cyfrowych transformacji nie zapominamy o ludziach. Nawoływał nas do tego, byśmy zadbali o ich dobrostan jeszcze zanim nadejdą roboty, które nie zastąpią nas we wszystkim.

Przedostatni prelegent tegorocznego Kongresu Obiekty 2024, Krzysztof Sakierski z Saviliis, zachęcił uczestników wydarzenia do wykonywania analiz HBU, które pozwalają na znalezienie najbardziej dochodowego, prawnie dopuszczalnego, fizycznie możliwego i finansowo wykonalnego sposobu wykorzystania zasobów nieruchomości.

Ostatni wykład na Kongresie Obiekty 2024 wygłosił Piotr Karbowy z Apsys Polska, który omówił aspekty związane ze strategią zakupową dla nieruchomości. Ekspert namawiał do tego, by zrezygnować z nadmiernej rotacji odstawców i ciągłego ich zmieniania na rzecz utrzymywania długoterminowych, bliższych, a tym samym bardziej korzystnych, relacji biznesowych.
Reasumując, kolejną edycję Kongresu Obiekty, możemy uznać za wybitnie udaną – nie tylko dzięki energii, którą włożyliśmy w to wydarzenie po stronie redakcji, ale także dzięki wsparciu z zewnątrz. Chcieliśmy z tego miejsca podziękować naszym partnerom i sponsorom oraz osobom wspierającym ideę Kongresu Obiektów – bez Was to wszystko nie byłoby możliwe.
Potężna dawka praktycznej wiedzy, możliwość poszerzenia sieci kontaktów branżowych i perspektyw biznesowych oraz świetna, rodzinna atmosfera – to tylko niektóre powody, dla których warto wziąć udział w kolejnej edycji Kongresu Obiekty, która odbędzie się już za rok. Niedługo przekażemy wam więcej szczegółów dotyczących eventu. Też nie możecie się doczekać?