Opublikowano:
18.12.2024

Kongres Obiekty 2024 za nami!

Gotowi na nowe wyzwania?

Blisko 300 osób stacjonarnie i ponad 100 online wysłuchało tegorocznej edycji kongresu Obiektów. Rozmawialiśmy o tym,  w jakich nastrojach branża nieruchomości komercyjnych i korporacyjnych wkracza w 2025 i jak może przygotować się na wyzwania jutra. Wniosków jest wiele ale jeden z głównych to fakt, że dziś branża poszukuje nowych rozwiązań i zdecydowanie przygotowuje się do jakościowej przesiadki w ramach posiadanych aktywów. A to oznacza dla branży czas wzmożonego wysiłku w celu lepszego dopasowania się partnerów biznesowych oraz czas poprawy efektywności w wielu miejscach. Oto krótka relacja z tegorocznego wydarzenia.

Dziennikarz branżowy oraz wydawca magazynu Obiekty. Prezes Polskiej Rady Facility Management.

Współpraca z Obiektami jest dla mnie ciekawym odniesieniem do porzuconych w przeszłości planów zawodowych. Marzyłam kiedyś o tym, by zostać architektem i projektować budynki użyteczności publicznej, kultury, czy mixed-use. Po maturze wybrałam się więc na studia na Politechnikę Łódzką, które miały mnie do tego przygotować. Moja humanistyczna natura zaczęła jednak dawać mi się we znaki. Uznałam, że wolę zająć się nie projektowaniem budynków, a pisaniem, które uwielbiam od dziecka.

Określam się jako Naczelna Wiedźma. Naczelna, bo sapiens z wieloletnim doświadczeniem w redakcji tekstów do wszystkich rodzajów mediów, a Wiedźma, bo zgłębiam tajniki sztuki czytania z gwiazd i innych “magicznych” dziedzin. Jako copywriter, redaktor treści, specjalista SEO i e-PR z ponad dekadą doświadczenia w branży digital, uwalniam kosmiczną moc słów. Sądzę, że dobrze się stało, że wybrałam tę drogę zawodową, bo przecież… Na początku było słowo1, prawda?

1 (J 1:1-14)

Tegoroczny Kongres Obiekty 2024 odbył się 21 i 22 listopada 2024 roku w murach hotelu Focus Premium w Warszawie. W wydarzeniu stacjonarnym wzięło udział ponad 300 osób – zarządców nieruchomości komercyjnych i przedstawicieli branży nieruchomości, czy utrzymania budynków. Kolejne 100 oglądało nas online.

W trakcie tych dwóch dni, mieliśmy okazję wysłuchać kilkunastu inspirujących wykładów i eksperckich dyskusji panelowych zorientowanych na aktualne wyzwania i perspektywy branżowe.
Poznaliśmy najnowocześniejsze technologie w zarządzaniu obiektami i praktyki związane z ich wdrażaniem w największych firmach z sektora nieruchomości komercyjnych. Rozmawialiśmy też o zrównoważonym rozwoju i efektywności energetycznej w kontekście najświeższych przepisów wynikających z dyrektywy CSRD.

Między wykładami i dyskusjami panelowymi, mogliśmy osobiście porozmawiać z innymi specjalistami z branży FM i przedstawicielami wiodących firm z sektora utrzymania nieruchomości komercyjnych. Kongres Obiekty 2024, jak każdy poprzedni, stanowił więc dla nas zarówno wartościowe biznesowo szkolenie, jak i po prostu – przyjemne spotkanie ludzi, którzy dobrze się rozumieją i mówią tym samym, nie dla wszystkich w równym stopniu zrozumiałym, językiem.

Przedstawiamy krótką fotorelację z wydarzenia.

Dzień pierwszy

Dzień pierwszy rozpoczęliśmy od rejestracji i przywitania uczestników. Gdy rozsiedli się wygodnie w przestrzeni konferencyjnej hotelu Focus Premium, nasz CEO, a zarazem Prezes Polskiej Rady Facility Managment, Krzysztof Kogut, wygłosił uroczystą mowę inauguracyjną, w której zapowiedział m.in. tematykę planowanych wykładów i dyskusji.

Krzysztof Kogut podkreślił dynamikę zmian w branży nieruchomości i konieczność adaptacji do nowych warunków gospodarczych i społecznych. Nawiązał przy tym do największych wyzwań współczesności, do których można zaliczyć m.in. wojnę na Ukrainie czy konieczność implementacji zrównoważonych strategii.

Wzywał do mobilizacji i wspólnego działania na rzecz przyszłości sektora FM, w tym integracji środowiska branżowego i wymiany doświadczeń w trakcie kolejnych branżowych wydarzeń, z Kongresem Obiekty 2025 planowanym na przyszły rok, włącznie.

Rozpoczęcie-kongresu Obiekty-2024-krzysztof-kogut

W swojej mowie inauguracyjnej, Krzysztof Kogut podkreślił dynamikę zmian w branży nieruchomości i konieczność adaptacji do nowych warunków gospodarczych i społecznych. Nawiązał przy tym do największych wyzwań współczesności, do których można zaliczyć m.in. wojnę na Ukrainie czy konieczność implementacji zrównoważonych strategii.

Wzywał do mobilizacji i wspólnego działania na rzecz przyszłości sektora FM, w tym integracji środowiska branżowego i wymiany doświadczeń w trakcie kolejnych branżowych wydarzeń, z Kongresem Obiekty 2025 włącznie.

Szanujmy energię zespołów i nie utrzymujmy zbędnej, sztucznej mobilizacji, gdy nie jest to konieczne. Jeśli zaś już tak robimy – jest to potrzebne, by właściwie ukierunkować zasoby zespołów. Musi ich wystarczyć do spełniania nowych celów. – podsumował.

kongres-obiekty-2024-cbre-hubert-szymanski

Następnie na scenie wystąpili Hubert Szymański i Mariusz Kozłowski z CBRE Global Workplace Solutions (GWS), którzy przeanalizowali wyzwania związane z implementacją strategii ESG w zarządzaniu nieruchomościami korporacyjnymi. W obliczu niedawnych zmian na polu legislacyjnym w tym zakresie, była to bardzo potrzebna wszystkim uczestnikom Kongresu lekcja.

kongres-obiekty-2024-dzien-1-sylwia-pyskiewicz-equinix

Kolejną prelegentką była Sylwia Pyśkiewicz z Equinix, która przedstawiła nam innowacje w funkcjonowaniu międzynarodowych centrów danych Equinix. Prelegentka wpuściła nas za kulisy branży serwerowej w Polsce i przedstawiła ciekawe wnioski, jakie wysnuła wraz z innymi ekspertami IT w obliczu postępującej cyfrowej transformacji.

kongres-obiekty-2024-panel-dsykusyjny-1

Nadszedł czas na pierwszy branżowy panel dyskusyjny. Jego tematyką były perspektywy i wyzwania dla sektora nieruchomości komercyjnych na najbliższe 10 lat.
Dyskusję poprowadziła Ewa Andrzejewska z PINK, która rozmawiała z ekspertami:

💠Michałem Białasem z 7R;
💠Adrianem Karczewiczem ze Skanska;
💠Sebastianem Kiecem z AFI Europe Poland.

kongres-obiekty-2024-fotorelacja-z-wydarzenia-przerwa-kawowa-dzien-pierwszy

Po panelu nastąpił czas na przerwę, podczas której mogliśmy poznać się z nowymi uczestnikami i wymienić się doświadczeniami zawodowymi, delektując się pyszną kawą i przekąskami.

konkgres-obiekty-2024-relacja

Po przerwie, Cezary Kopij z CPI Property Group opowiedział nam o zastosowaniach sztucznej inteligencji, która jest tematem bieżącego wydania Obiektów, w zarządzaniu nieruchomościami komercyjnymi. Dowiedzieliśmy się, jak technologie oparte o SI mogą wspierać pracę Facility Managerów i firmy świadczące usługi dla obiektów.

kongres-obiekty-2024-dorota-szerafin

Następnie, Dorota Szerafin z London & Cambridge Properties Ltd. przedstawiła case study o tym, jak LCP dostosowuje się do dynamicznej sytuacji rynkowej w branży nieruchomości komercyjnych. Uczestnicy mogli zainspirować przedstawionymi przez ekspertkę strategiami i skonfrontować je z działaniami wewnątrz własnych biznesów.

relacja-z-eventu-obiekty-2024

W kolejnej prezentacji przygotowanej przez Nedap Security, Anna Twardowska i Grzegorz Kosik przybliżyli nam temat bezpieczeństwa obiektów komercyjnych. Zebrani na Kongresie Facility Managerowie i inni reprezentanci branży obiektowej mogli odświeżyć swoją wiedzę w tym zakresie i poznać najnowsze trendy w ochronie budynków.

Po wspomnianym wystąpieniu udaliśmy się na ciepły lunch do hotelowej restauracji.

brill-av-media-kongres-obiekty-2024-fotorelacja

Wróciliśmy do przestrzeni konferencyjnej, by obejrzeć prezentację, którą przygotowali dla nas Agnieszka Linert i Cezary Gromko z Brill AV Media. Poznaliśmy dzięki nim szanse i zagrożenia biznesowe związane z postępującą transformacją cyfrową, dzięki czemu mogliśmy zastanowić się nie tylko nad tym, jak ją wykorzystywać, ale i… okiełznać.

fotorelacja-z-eventu-obiekty-2024-aneta-kulik-dl-invest-gruup

Następnie, Aneta Kulik z DL Invest Group omówiła dla nas prezentację Dominika Leszczyńskiego, w której zastanawiał się, czy korzystanie z zewnętrznych usług PM może ustąpić właścicielskiej formie zarządzania obiektami. Ekspertka przedstawiła nam przede wszystkim argumenty za zarządzaniem w modelu właścicielskim, na który stawia DL Invest.

Później odbył się kolejny emocjonujący panel dyskusyjny Kongresu Obiekty 2024. Tym razem, dotyczył rewolucji związanej z elektromobilnością i najnowszymi standardami w zakresie zrównoważonego rozwoju. Rozmowę poprowadził Tomasz Kwiatkowski z Westbridge, który dyskutował z ekspertami FM i e-mobility:

💠Bartosz Jodko z Atalian;
💠Konrad Ruciński  z HEIDELBERG AMPERFIED;
💠Roch Baranowski z Respect Energy;
💠Michałem Baranowski z Naładowani TV i Elocity.

Po jej zakończeniu obejrzeliśmy dwie prezentacje Polskiej Rady Facility Management.

Pierwsza prezentacja PRFMu, Krzysztofa Ratyńskiego, dotyczyła najnowszej publikacji PRFM o nazwie “POTOB”. Dowiedzieliśmy się z niej, jak powstawały Praktyki Obsługi Technicznej Obiektów Budowlanych i komu zasługujemy ich ostateczną formę. Przekonaliśmy się, że jest to jeden z najlepszych dostępnych w języku polskim poradników o obsłudze technicznej budynków komercyjnych.

Kolejna prezentacja, Tomasza Grzelaka z PRFM i DHL Supply Chain, dotyczyła aspektów związanych z ochroną fizyczną obiektów biurowych, handlowych, przemysłowych i mixed-use. Ekspert przypomniał nam, że automatyzacja nie zrobi wszystkiego za człowieka, dlatego warto zadbać o ochronę fizyczną nieruchomości. Podpowiedział też, na co zwrócić uwagę wybierając agencję ochrony i/lub pracowników do działu eksploatacji obiektu.

fotorelacja-kongres-obiekty-2024

Ostatnia prezentacja pierwszego dnia Kongresu Obiekty 2024, Patryka Mąki z Phoenix Power, dotyczyła, podobnie jak jeden z paneli dyskusyjnych, elektromobilności. Ekspert podpowiedział nam, jak połączyć potrzebę bezpieczeństwa i oszczędności z działaniami w kierunku elektromobilności.

fotorelacja-kongres-obiekty-panel-dyskusyjny-elastycznosc-energetyczna

Część oficjalną dnia pierwszego Kongresu Obiekty 2024, zwieńczył panel dyskusyjny, który poprowadził Bartłomiej Derski z WysokieNapiecie.pl. W ożywionej dyskusji na temat elastyczności energetycznej, w której szczególnie aktywnie udzielali się uczestnicy Kongresu, wzięli udział następujący eksperci:

💠Mariusz Kozłowski z CBRE Global Workplace Solutions (GWS);
💠Robert Katzor z Veolia Industry Polska;
💠Katarzyna Nir z AmRest;
💠Rafał Staśkiewicz z EkoVoltis;
💠Dariusz Stańczak z Orange.

fotorelacja-z-kongresu-obiekty-2024-warszawa

Następnie, w przestrzeni konferencyjnej odbył się wykład Dr Joanny Jurgi na temat tego, czy przestrzenie open space mogą nas wykończyć. Wykład cieszył się dużym zainteresowaniem, a jego humorystyczny wydźwięk, wywołał uśmiechy na naszych twarzach.

Późnym wieczorem odbył się bankiet, podczas którego zjedliśmy pyszną, ciepłą kolację i tańczyliśmy do hitów zaproszonych gwiazd – Mr. Lexa i Noviki, za których przybycie serdecznie z tego miejsca dziękujemy. Była to świetna okazja do networkingu i wymiany poglądów na tematy, które omawialiśmy w ciągu dnia.

Dzień drugi

Drugi dzień Kongresu Obiekty 2024 rozpoczęliśmy z nową, świeżą energią – godzinę później niż dnia pierwszego, po pożywnym śniadaniu zaserwowanym przez zespół hotelu Focus Premium w Warszawie.

kongres-obiekty-fotorelacja-2024

Na początku części panelowej, Piotr Karpiński, MRICS z CBRE opowiedział nam o tajnikach zarządzania obiektami sieciowymi. Z prezentacji dowiedzieliśmy się, jak zarządza się dużymi portfelami rozproszonych nieruchomości handlowo-usługowych i poznaliśmy najlepsze praktyki CBRE w tym zakresie.

obiekty-2024-kongres-warszawa-relacja-panel-dyskusyjny

Następnie odbył się panel dyskusyjny, który poprowadził Paweł Kotlarski z CBRE Global Workplace Solutions (GWS).

Rozmowa odnosiła się do wygłoszonej tuż przed tym panelem prezentacji i dotyczyła wyzwań w zarządzaniu centrami handlowymi, a wzięli w niej udział następujący eksperci:

💠Tomasz Ruczaj z VINCI Facilities;
💠Anna Szelc z Invesco Ltd.;
💠Ryszard Kamiński z Polska Rada Centrów Handlowych_PRCH;
💠Tomasz Górski z NEPI Rockcastle;
💠Karol Gaweł.

kongres-obiekty-2024-fotorelacja

Po przerwie kawowej, Agata Skowrońska-Domańska z Archicom opowiedziała o narzędziach i technologiach wspierających workflow wewnątrz organizacji. Przedstawione przez nią case study udowodniło nam, że warto wdrażać cyfrowe innowacje w biznesie i inspirować się praktykami najlepszych.

kongres-obiekty-2024-fotorelacja-z-wydarzenia

Poźniej na scenie wystąpiła Marta Zawadzka z Yareal Polska, która opowiedziała nam o tajnikach nowoczesnego przywództwa. Mogliśmy zrewidować swoje wyobrażenia o tym, jakie cechy powinien posiadać dobry przywódca w branży nieruchomości.

Swoją obecnością na Kongresie Obiekty 2024 zaszczycił nas też Profesor Witold Orłowski z PwC Polska, który w swoim wykładzie “Quo vadis, Polsko?“, opowiedział o perspektywach rozwoju rodzimej gospodarki na najbliższe 10 lat w kontekście inwestycji w nieruchomości komercyjne. Wykład cieszył się niemal stuprocentową frekwencją – każdy szuka podpowiedzi na niepewną przyszłość.

kongres-obiekty-2024-mariusz-kiesiel-zaawansowana-obsluga-techniczna-obiektow

Kolejnym prelegentem drugiego dnia Kongresu Obiekty 2024 był Mariusz Kisiel ze SPIE Building Solutions (Polska), który poprowadził wykład o przyszłości zaawansowanej obsługi technicznej obiektów. Ekspert omówił możliwości najnowszych technologii w zarządzaniu budynkami komercyjnymi i nie tylko oraz podpowiedział, czego możemy się spodziewać, jeśli chodzi o ich rozwój.

kongres-obiektow-2024-hotel-focus-premium-relacja-z-wydarzenia

Następnie na scenę wkroczył Borys Baran z Dussmann Poland, który wyjaśniał, jak usługi cateringowe i związane z żywieniem mogą wspierać dobrostan pracownika. Ekspert przedstawił nam m.in. wyniki badań satysfakcji pracowników, które potwierdzają, że usługi cateringowe dostępne w miejscu pracy oraz wszelkie benefity związane z żywieniem, są istotnym czynnikiem wpływającym na zadowolenie z zatrudnienia.

obiekty-event-kongres-2024-relacja

Kolejny przedstawiciel Dussman PolandArtur Kamiński, zastanawiał się nad tym, czy w dobie cyfrowych transformacji nie zapominamy o ludziach. Nawoływał nas do tego, byśmy zadbali o ich dobrostan  jeszcze zanim nadejdą roboty, które nie zastąpią nas we wszystkim.

kongres-obiekty-2024-relacja-z-wydarzenia-w-warszawie

Przedostatni prelegent tegorocznego Kongresu Obiekty 2024, Krzysztof Sakierski Saviliis, zachęcił uczestników wydarzenia do wykonywania analiz HBU, które pozwalają na znalezienie najbardziej dochodowego, prawnie dopuszczalnego, fizycznie możliwego i finansowo wykonalnego sposobu wykorzystania zasobów nieruchomości.

kongres-obiekty-2024-piotr-karbowy-apsys

Ostatni wykład na Kongresie Obiekty 2024 wygłosił Piotr Karbowy z Apsys Polska, który omówił aspekty związane ze strategią zakupową dla nieruchomości. Ekspert namawiał do tego, by zrezygnować z nadmiernej rotacji odstawców i ciągłego ich zmieniania na rzecz utrzymywania długoterminowych, bliższych, a tym samym bardziej korzystnych, relacji biznesowych.

Reasumując, kolejną edycję Kongresu Obiekty, możemy uznać za wybitnie udaną – nie tylko dzięki energii, którą włożyliśmy w to wydarzenie po stronie redakcji, ale także dzięki wsparciu z zewnątrz. Chcieliśmy z tego miejsca podziękować naszym partnerom i sponsorom oraz osobom wspierającym ideę Kongresu Obiektów – bez Was to wszystko nie byłoby możliwe.

Potężna dawka praktycznej wiedzy, możliwość poszerzenia sieci kontaktów branżowych i perspektyw biznesowych oraz świetna, rodzinna atmosfera – to tylko niektóre powody, dla których warto wziąć udział w kolejnej edycji Kongresu Obiekty, która odbędzie się już za rok. Niedługo przekażemy wam więcej szczegółów dotyczących eventu. Też nie możecie się doczekać?

Inne artykuły z tego wydania

Dynamiczny rozwój i przyszłość sektora centrów danych

Felieton Sylwii Pyśkiewicz, CEO Equinix, o dynamicznym rozwoju technologii i innowacjach w międzynarodowych centrach danych

Czytaj całość
Obiekty

MSN, czyli Może się Nadać?

Nowy budynek MSN w Warszawie stał się kością niezgody między dwoma ich obozami. Czy rzeczywiście Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie jest tak straszne, jakim go malują?

Czytaj całość
Obiekty

Łamiąc bariery wyobraźni

Nie wiemy, która z dziedzin sztucznej inteligencji odegra najważniejszą rolę w dalszym rozwoju branży nieruchomości. Nie wiemy też do końca jaki będzie efekt końcowy dopasowywania się obu rzeczywistości - tej wirtualnej i realnej. Nie wiemy, zarazem, która z nich będzie wpływała silniej na drugą, kształtując jej finalny kształt. Wiemy natomiast, że AI już teraz głęboko zmienia naszą rzeczywistość biznesową a jej generatywna dziedzina może przełamać barierę wyobraźni, która wydaje się ograniczać nieruchomości, utrzymując ich tradycyjny charakter przez wieki. 

Czytaj całość