ESG
Opublikowano:
27.02.2024

Motywacja i mobilizacja

Najlepsza droga do energooszczędności

Istnieją dwie drogi do zmniejszenia wydatków związanych z korzystaniem z energii: inteligentne zarządzanie i wprowadzanie efektywnych technologii energetycznych. W pierwszym przypadku bardzo istotna jest edukacja i dokształcanie kadry pracowniczej w zakresie efektywnego zarządzania energią. W drugim zaś dobór odpowiednich narzędzi i rozwiązań, które przyczynią się do optymalizacji wydatkowania energii. Jednak aby osiągnąć najlepsze efekty w postaci znaczącej redukcji zużycia mediów, między tymi dwoma czynnikami musi zachodzić korelacja.

Pracownik firmy IT specjalizującej się w digitalizacji dokumentacji papierowej. Jego motto to: najpierw dobre relacje, potem dobry biznes. Pisanie to jego pasja, dzięki której odpoczywa i porządkuje myśli.

Obowiązek wobec przyszłych pokoleń

Rozsądne i efektywne zarządzanie zasobami energetycznymi jest bez wątpienia jednym z najważniejszych wyzwań, przed jakimi obecnie stoi ludzkość. Zahamowanie zmian klimatycznych i globalnego ocieplenia stanowi główny temat dyskursów naukowców z całego świata. Brak stanowczych działań zmierzających do zmniejszenia zużycia mediów może mieć dla naszej planety dramatyczne skutki. Niezbędnym elementem na drodze do zmniejszania skutków negatywnych zmian klimatycznych jest wzrost świadomości społeczeństwa dotyczący wagi problemu, jakim jest ochrona środowiska naturalnego. Kluczowe w tym zakresie jest także opracowanie konkretnych strategii i spójnych działań przedsiębiorców.

Struktura źródeł pozyskiwania energii

Zmiana struktury pozyskiwania energii elektrycznej to konieczność, bez której poprawa sytuacji ekologicznej nie będzie możliwa. W ostatnich latach możemy zaobserwować znaczący wzrost udziału odnawialny źródeł energii w światowej produkcji energii elektrycznej. Zgodnie z raportem brytyjskiego think tanku Ember, działającego na rzecz ograniczania zużycia paliw kopalnych, w 2022 roku już blisko 40 proc. światowej energii elektrycznej pochodziło ze źródeł odnawialnych i siłowni nuklearnych. Najszybciej rosnącym źródłem elektryczności jest energia słoneczna, której zużycie wzrosło o 24 proc. w stosunku do 2021 roku.  Mimo że paliwa kopalne stanowią w dalszym ciągu najważniejsze źródło energii elektrycznej na świecie, to jednak trend zmiany struktury źródeł pozyskiwania energii jest coraz bardziej widoczny.

W Polsce, na koniec 2023 roku, poziom zużycia energii był niemal na tym samym poziomie, co na koniec poprzedniego roku. Zgodnie z danymi publikowanymi przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne zużycie krajowe było niższe o 1,04%. Jednak, co ciekawe 9 stycznia 2024 roku PSE wydało komunikat o tym, że tego dnia odnotowano rekordową wartość krajowego zapotrzebowania na moc. Informacja ta świadczy o tym, że pomimo szeroko zakrojonej polityki informacyjnej dotyczącej sposób oszczędzania energii, poziom zużycia jest w dalszym ciągu na wysokim poziomie.  Jeżeli chodzi o strukturę źródeł energii elektrycznych w Polsce to – podobnie jak w pozostałych krajach na świecie – największy udział w produkcji energii w grudniu 2023 r. miał węgiel kamienny – 46,92%, farmy wiatrowe zaś 19.97%. Zgodnie z danymi Polski Sieci Elektroenergetycznych w 2024 roku farmy wiatrowe zwiększyły produkcje do 3120 GWh (rok wcześniej 1829 GWh). Pozostałe źródła odnawialne, w tym w większości fotowoltaika, także zwiększyły produkcję do 208 GWh (rok wcześniej 146 GWh).

Inne artykuły z tego wydania

ESG w natarciu

Czytaj całość
Zarządzanie

Nie samą optymalizacją rynek żyje

Czytaj całość
Zarządzanie

Planując budżet na ESG

Czytaj całość
ESG

Strategia ESG w inwestowaniu

Czytaj całość
Zarządzanie