Dodatek specjalny
Opublikowano:
12.04.2024

Nowy wymiar zarządzania parkingami

Stawiając na technologię

W obecnych czasach, kiedy zrównoważony rozwój i efektywność zarządzania stają się kluczowymi wyznacznikami sukcesu przedsiębiorstw, wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań technologicznych do codziennego funkcjonowania firmy jest nie tylko mile widziane, lecz także konieczne. Innowacyjne rozwiązania dotyczą również zarządzania parkingami, które może przysparzać niekiedy pewnych trudności, ponieważ od kilku dobrych lat mamy do czynienia z zauważalnym deficytem wolnych miejsc parkingowych. Na szczęście z pomocą spieszą nam nowoczesne technologie.

Specjalista z 15-letnim doświadczeniem w zarządzaniu i sprzedaży projektów IT, od 5 lat, działający w obszarze rozwiązań technologicznych dedykowanych parkingom w nieruchomościach komercyjnych.

Zarządzanie dostępnością miejsc parkingowych

Jednym z obszarów, w którym innowacje mogą przynieść znaczące korzyści, jest zarządzanie miejscami parkingowymi w biurowcach/osiedlach/PRS. Dzięki nowoczesnym systemom, takim jak ParkCash, firmy mogą optymalizować wykorzystanie przestrzeni parkingowej, co przekłada się na szereg korzyści nie tylko dla pracowników/mieszkańców i zarządców, lecz także dla środowiska.

Korzyści wynikające z wprowadzenia systemu zarządzania miejscami parkingowymi w budynkach biurowych:

  • Optymalizacja wykorzystania przestrzeni: Systemy zarządzania miejscami parkingowymi pozwalają na dokładne monitorowanie dostępności miejsc i ich efektywne wykorzystanie. Dzięki temu unikamy marnotrawstwa cennych miejsc parkingowych i zwiększamy dostępność dla pracowników oraz klientów;
  • Redukcja stresu pracowników: Brak pewności co do dostępności miejsca parkingowego może być źródłem niepotrzebnego stresu dla pracowników. Zarówno systemy rezerwacji, jak i zarządzania pozwalają pracownikom z góry zaplanować swoje podróże do pracy, co eliminuje ten problem;
  • Zwiększenie efektywności czasu pracy: Dzięki systemowi zarządzania miejscami parkingowymi pracownicy nie tracą czasu na szukanie wolnych miejsc. To oznacza, że mogą bardziej efektywnie wykorzystać czas, który normalnie straciliby na bezcelowe krążenie po parkingu;
  • Redukcja kosztów: Analiza wykorzystania miejsc parkingowych na bazie historii rezerwacji pozwala najemcom ustalić realne zapotrzebowanie na konkretną ilość miejsc parkingowych. Taka informacja może zostać wykorzystana w renegocjacjach umowy najmu;
  • Zwiększenie dostępności dla klientów: Jeśli Twoja firma ma klientów odwiedzających biuro, system zarządzania miejscami parkingowymi pozwala na rezerwacje miejsca dla gościa wraz z powiadomieniem systemowym wysłanym na maila lub telefon partnera biznesowego;
  • Zrównoważony rozwój: Efektywniejsze zarządzanie miejscami parkingowymi przyczynia się do zmniejszenia korków i emisji spalin, co ma pozytywny wpływ na środowisko. Kierowca dysponujący informacjami o wolnym miejscu parkingowym jedzie bezpośrednio do celu, nie generując korków w trakcie poszukiwania parkingu.

Wartość ParkCash dla jednego z klientów

Wdrożenie systemu ParkCash w siedzibie głównej jednego z liderów sektora bankowego, położonej w sercu metropolii, przyniosło znaczącą zmianę w sposobie zarządzania miejscami parkingowymi. Zastosowanie innowacyjnego rozwiązania umożliwiło bankowi nie tylko dostosowanie parkingu do potrzeb pracy hybrydowej, lecz także optymalizację wykorzystania przestrzeni parkingowej. Dzięki elastycznemu systemowi rezerwacji miejsc i możliwości płatności mobilnych, pracownicy banku mogli z łatwością zarządzać swoimi rezerwacjami parkingowymi, co znacząco zwiększyło satysfakcję i komfort dojazdu i pracy w biurze. Przejście na system, w którym pracownicy mogą rezerwować miejsca parkingowe na określone dni, znacząco poprawiło zarówno dostępność miejsc, jak i ogólną organizację parkingu.

Efektem tych działań było osiągnięcie imponującej, ponad 98-procentowej utylizacji dostępnych miejsc parkingowych, co świadczy o wysokiej efektywności systemu ParkCash oraz przekłada się na konkretne korzyści finansowe dla banku. W ciągu zaledwie 24 miesięcy od wdrożenia systemu bank odnotował przychód przekraczający 2 miliony PLN, pochodzący bezpośrednio z rezerwacji mobilnych miejsc parkingowych. Tym samym, inwestycja w system ParkCash oraz modernizację urządzeń kontroli dostępu (szlabany, kamery LPR) zwróciła się w rekordowo krótkim czasie, poniżej 12 miesięcy, co stanowi doskonały przykład na to, jak technologiczne innowacje mogą przyczynić się do zwiększenia efektywności operacyjnej oraz finansowej firmy. Wszystkie rezerwacje są powiązane z możliwością otwarcia szlabanu, która jest automatycznie dezaktywowana z końcem rezerwacji, co minimalizuje konflikty na parkingu związane z zastawianiem pojazdów.

W kontekście zrównoważonego rozwoju, efektywne wykorzystanie miejsca parkingowego przez system ParkCash pozwala zredukować zatory miejskie, a także ograniczeń emisję spalin, wspierając przy tym ekologiczne aspekty działalności banku. Ograniczając czas spędzony na poszukiwanie wolnych miejsc, pracownicy i klienci banku przyczyniają się do zmniejszenia negatywnego wpływu motoryzacji na środowisko miejskie. Pracownik z rezerwacją nie generuje korków, szukając miejsca do zaparkowania, a w przypadku braku możliwości rezerwacji (co jest widoczne na bieżąco w aplikacji mobilnej), taki pracownik chętniej wybiera alternatywne środki transportu, wywierając pozytywny wpływ środowiskowy, dzięki wykorzystaniu roweru lub zbiorowej komunikacji miejskiej.

Funkcjonalności systemu ParkCash dla biurowców i osiedli/PRS:

Dostosowanie parkingu do pracy hybrydowej

Nowy system rezerwacji miejsc parkingowych pozwolił dostosować parking do modelu pracy hybrydowej i tym samym zmaksymalizował wykorzystanie każdego miejsca parkingowego (klient zrezygnował z miejsc przypisanych na stałe). Pracownicy rezerwują miejsca na okres 1-3 dni z maksymalnie 5-dniowym wyprzedzeniem.

Modernizacja tradycyjnego systemu parkingowego

Dotychczasowy system parkingowy nie był przystosowany do integracji z zewnętrznymi systemami rezerwacji miejsc parkingowych. ParkCash wspólnie z partnerem sprzętowym wyposażył parking w nowe szlabany, kamery LPR oraz czytniki kodów QR.

Płatności mobilne

Platforma pozwala zmaksymalizować ilość zajętych miejsc poprzez wprowadzenie mikropłatności za rezerwacje. Nieodwołanie rezerwacji przed jej startem powoduje utratę środków. Płatności mobilizują pracowników do dokonywania przemyślanych rezerwacji parkingu, dzięki czemu parking jest wykorzystywany każdego dnia niemal w 100%. Dzięki płatnościom mobilnym za rezerwacje system ParkCash odciążył dział księgowości z konieczności dokonywania rozliczeń parkingu dla kilku tysięcy pracowników. Przed wdrożeniem ParkCash pracownicy banku musieli uiszczać opłaty za parkowanie w kasach parkingowych.

Rezerwacje miejsc parkingowych

Rezerwowanie miejsc parkingowych w aplikacji mobilnej to nie tylko ułatwienie użytkownikom dojazdu do pracy, lecz także oszczędność czasu zarówno dla kierowców odwiedzających budynek, jak i zarządców nieruchomości. Korzyści tej funkcji są zauważalne już w momencie otwarcia aplikacji. Użytkownik na bieżąco widzi, ile jest dostępnych miejsc w danym momencie na parkingu firmowym i w przypadku ich braku może zdecydować się na skorzystanie z alternatywnych środków transportu.

Wideoanalityka jako kluczowy element systemów parkingowych

Miejsca parkingowe stają się coraz bardziej deficytowe a zarządzanie nimi stanowi istotne wyzwanie zarówno dla właścicieli parkingów, jak i kierowców. Jednym z problemów, z jakimi można się spotkać, jest kontrola biletów parkingowych i egzekwowanie opłat od osób, które nie wykupiły biletu. Dla wielu firm zarządzających parkingami, zwłaszcza na dużą skalę, jest to zadanie niezwykle trudne i wymagające. Szczególnym wyzwaniem stają się rosnące koszty pracowników kontrolujących strefę parkingową za pomocą tradycyjnej wizyty na parkingu.

Wyzwanie wielu parkingów, jedna kontrola 

Wyobraźmy sobie, że w jednym mieście funkcjonuje wiele parkingów, ale kontrolą wszystkich z nich zajmuje się jedna osoba. Osoba ta musi przemieszczać się pomiędzy parkingami, wystawiając mandaty kierowcom, którzy nie opłacili parkowania. Problem pojawia się, gdy kontroler opuszcza jeden parking, aby udać się na inny, wówczas pojazdy na pierwszym parkingu są pozostawione bez nadzoru, a kierowcy, którzy nie wykupili biletu, unikają konsekwencji. To skutkuje nie tylko utratą przychodów dla właścicieli parkingów, lecz także przyczynia się do spadku rotacji na tych parkingach, co wpływa na niezadowolenie właścicieli lokali usługowych.

Wideoanalityka jako rozwiązanie 

Jednym z innowacyjnych rozwiązań, które mogą pomóc w rozwiązaniu tego problemu, jest wideoanalityka. Przy użyciu systemu opartego na kamerach LPR (License Plate Recognition), system parkingowy jest w stanie kontrolować, o której godzinie dana osoba wjechała i wyjechała, a dzięki integracji tych danych z systemem płatności otrzymujemy raport dotyczący wszelkich potencjalnych naruszeń, do jakich doszło na parkingu. Co istotne, proces ten można zrealizować również na parkingach otwartych, niewyposażonych w szlabany. Kluczowe jest ustalenie dobrych miejsc montażu kamer.

Rozwiązanie oparte na wideoanalityce przynosi korzyści zarówno właścicielom parkingów, jak i operatorom stref parkingowych. Właściciele mogą efektywniej zarządzać swoimi obiektami i unikać utraty przychodów, a operatorzy minimalizują konieczność angażowania czynnika ludzkiego w proces weryfikacji płatności/biletów.

Nowoczesne technologie, do których należy wideoanalityka, mogą zauważalnie poprawić zarządzanie miejscami parkingowymi i uczynić je bardziej efektywnymi. Dzięki takim innowacjom jak kamera LPR i integracja z systemem płatności, przyszłość kontroli otwartych parkingów wydaje się mieć nową, obiecującą perspektywę. W dalszej perspektywie technologia przyczyni się do zmiany nawyków kierowców unikających opłat za parkowanie na prywatnym terenie.

Podsumowanie

Systemy zarządzania miejscami parkingowymi, takie jak ParkCash, stanowią odpowiedź na rosnące oczekiwania dotyczące wygody i efektywności zarządzania przestrzenią parkingową. Ich wdrożenie to tak naprawdę kolejny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju i modernizacji infrastruktury miejskiej. Dzięki wideoanalityce i zaawansowanym rozwiązaniom technologicznym wspomniane systemy otwierają nowe możliwości dla firm, ich pracowników oraz klientów, przyczyniając się do bardziej efektywnego i przyjaznego dla środowiska wykorzystania miejskiej przestrzeni.

Inne artykuły z tego wydania

Capex i Opex od podszewki

Czytaj całość
Zarządzanie

Dążenie do doskonałości to motto marki Klüh

Czytaj całość
Zarządzanie

Data driven design a optymalizacja energetyczna

Czytaj całość
Deska kreślarska

Galerie handlowe, w czym problem?

Czytaj całość
Usługi i technologie