Obsługa techniczna obiektów bez tajemnic
Przełomowa publikacja od Polskiej Rady Facility Management POTOB
Dwa lata — aż tyle Grupie Doradczej ds. Techniki przy Polskiej Radzie Facility Management zajęło opracowanie przełomowej publikacji dotyczącej dobrych praktyk obsługi technicznej budynków. POTOB, bo tak w skrócie się ona nazwa (Praktyki Obsługi Technicznej Obiektów Budowlanych) prowadzi za rękę poprzez cały proces obsługi technicznej zarówno początkujących facility managerów, jak i weteranów branży. Jeśli reprezentujesz Dostawcę Usług lub Organizację Odbiorczą, warto zapisać sobie tę pozycję na liście i potraktować jako obowiązkową.
Po przeszło dwóch latach pracy głównego zespołu w składzie:
Nareszcie mamy finał „Praktyki Obsługi Technicznej Obiektów Budowlanych POTOB”
Jako jedno z pierwszych tego typu opracowań w Polsce szczegółowo opisujemy zagadnienia dotyczące planowania, organizacji i realizacji usług związanych z Obsługą Techniczną Obiektów Budowlanych uświadamiamy Czytelnika, że proces Obsługi Technicznej rozpoczyna się już na etapie strategii biznesowej Organizacji Odbiorczej. Jest efektem jej wizji, przyjętego kierunku rozwoju oraz rodzaju i sposobu prowadzenia działalności gospodarczej. W konsekwencji, opisując poszczególne etapy tego procesu, przechodzimy przez niezwykle złożoną tematykę formalno-techniczną, której brak znajomości może przyczynić się do kosztownych problemów i braku zrozumienia przez strony umowy dotyczącej Obsługi Technicznej.
Jako Polska Rada Facility Management liczymy, że niniejsza publikacja stanie się nie tylko drogowskazem dla rynku Obsługi Technicznej Obiektów Budowlanych, lecz także posłuży jako podstawa merytoryczna do profesjonalizacji komunikacji oraz ujednolicenia zasad współpracy. Pragniemy uczynić niniejsze opracowanie (jako element składowy usług Facility Management) praktycznym źródłem niezbędnej wiedzy zarówno dla Organizacji Odbiorczej, jak i Dostawców Usług w zakresie prowadzenia Obsługi Technicznej Obiektów Budowlanych.
Celem opracowania było zapewnienie szerokiego dostępu do uporządkowanej, spójnej wiedzy technicznej i prawnej, a przede wszystkim jednolitej terminologii dla całego rynku usług Obsługi Technicznej Obiektów Budowlanych.
Przedmiotowe opracowanie adresujemy zwłaszcza do:
- organizacji odbiorczych, podmiotów oraz osób odpowiedzialnych za organizację usług Obsługi Technicznej Obiektów Budowlanych (na potrzeby własne lub w imieniu Organizacji Odbiorczej);
- dostawców usług Obsługi Technicznej Obiektów Budowlanych;
- uczestników rynku Obsługi Technicznej Obiektów Budowlanych, poszukujących wiedzy dotyczącej określonych aspektów i konkretnych zagadnień.
Należy zwrócić uwagę na dwa podejścia funkcjonujące na rynku krajowym w zakresie organizacji usług Obsługi Technicznej Obiektów Budowlanych:
- Pierwsze podejście zakłada określenie specyfikacji usługi przez Organizację Odbiorczą, na podstawie której opisywane są szczegółowe istotne warunki zamówienia (zgodnie z którymi Dostawca Usług ma realizować zadania Obsługi Technicznej Obiektu Budowlanego. W ramach tego podejścia Organizacja Odbiorcza definiuje wymagane zasoby, nakłady oraz sposób realizacji (w tym: program utrzymania prac przez Dostawcę Usług);
- Drugie podejście oparte jest na określeniu wymagań Organizacji Odbiorczej, a zwłaszcza dostępności infrastruktury technicznej, powierzając Dostawcy Usługi – jako podmiotowi profesjonalnemu – modelowanie takiej usługi w ramach realizacji celów Zamawiającego. Jest ono skoncentrowane na wynikach oraz rezultacie prac, nie definiując i nie narzucając wymaganych zasobów.
W obu przypadkach niniejsze opracowanie może posłużyć jako źródło wiedzy, a opisane procesy mogą być realizowane zarówno przez Organizację Odbiorczą, jak i Dostawcę Usług (w zależności od przyjętego podejścia do organizacji usług Obsługi Technicznej Obiektu Budowlanego).
Obsługa Techniczna Obiektu Budowlanego jest częścią szeroko pojętych usług Facility Management. W nawiązaniu do przyjętej definicji celu nadrzędnego Obsługa Techniczna Obiektu Budowlanego ma za zadanie wesprzeć Organizację Odbiorczą w realizacji jej celów biznesowych oraz zapewnić poprawę bezpieczeństwa i jakości życia wszystkich Użytkowników. Jednakże należy postawić pytanie: W jaki sposób ma to realizować i co przez to rozumiemy? Odpowiedź na tak postawione pytanie jest niezbędna w celu wyznaczenia kierunku działań, jaki powinien być realizowany przez podmiot lub osobę odpowiedzialną za przygotowanie, organizację oraz nadzór nad obsługą techniczną obiektu, czego dotyczy przedmiot tego opracowania. Podmiot lub osoba zaangażowana w organizację wyżej opisanego procesu powinna posiadać wiedzę dotyczącą potrzeb i celów Organizacji Odbiorczej, wynikających z jej strategii biznesowej.
Co to jest Obsługa Techniczna Obiektów Budowlanych?
W skrócie: Obsługa Techniczna Obiektu Budowlanego obejmuje działania mające na celu „utrzymanie ruchu” infrastruktury technicznej w sposób umożliwiający realizację celów biznesowych Organizacji Odbiorczej. Zakres tych działań został opisany w niniejszy opracowaniu.
Obsługa Techniczna Obiektu Budowlanego powinna zapewnić, że każdy element obiektu jest utrzymywany zgodnie z przeznaczeniem i Wymogami Prawa, a wykonanie usługi może być dostosowane do zmieniających się wymagań biznesowych.
Jak wygląda proces opracowania oraz implementacji usług Obsługi Technicznej Obiektu Budowlanego?
Zarówno opracowanie, jak i implementacja usług Obsługi Technicznej Obiektu Budowlanego to proces, którego realizację można podzielić na siedem zasadniczych etapów.
Realizacja każdego z etapów umożliwia zgromadzenie wszelkich danych niezbędnych do utrzymania Obiektu Budowlanego w całym cyklu jego użytkowania, dając podstawy do organizacji i optymalizacji usług Obsługi Technicznej