Zarządzanie
Opublikowano:
30.08.2024

Obsługa techniczna obiektów bez tajemnic

Przełomowa publikacja od Polskiej Rady Facility Management POTOB

Dwa lata — aż tyle Grupie Doradczej ds. Techniki przy Polskiej Radzie Facility Management zajęło opracowanie przełomowej publikacji dotyczącej dobrych praktyk obsługi technicznej budynków. POTOB, bo tak w skrócie się ona nazwa (Praktyki Obsługi Technicznej Obiektów Budowlanych) prowadzi za rękę poprzez cały proces obsługi technicznej zarówno początkujących facility managerów, jak i weteranów branży. Jeśli reprezentujesz Dostawcę Usług lub Organizację Odbiorczą, warto zapisać sobie tę pozycję na liście i potraktować jako obowiązkową.

Po przeszło dwóch latach pracy głównego zespołu w składzie:

Krzysztof Ratyński – absolwent Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej o specjalizacji automatyka i robotyka. W 2008 roku ukończył studia podyplomowe w Wyższej Szkole Informatyki, Zarządzania i Administracji w Warszawie uzyskując Licencję Zarządcy Nieruchomości. W 2012 roku ukończył z wyróżnieniem Wydział Zarządzania w Szkole Wyższej im. Bogdana Jańskiego uzyskując tytuł magistra o specjalizacji „Zarządzanie Organizacjami” W 2010 r. objął stanowisko Kierownika Działu Obsługi Technicznej Budynków w koncernie Johnson Controls International Sp. z o.o. Jako jeden z pionierów, budował i rozwijał ten dział w polskim oddziale firmy Johnson Controls International Sp. z o.o specjalizującym się w zarządzaniu i obsłudze technicznej zawansowanych instalacji w Inteligentnych Budynkach. Tworzył oraz kierował kompleksową obsługą techniczną między innymi w takich obiektach jak Philips Company House, Roma Office Center, Nordic Park, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz zespołu budynków Szkoły Głównej Handlowej.

Koordynował i nadzorował odbiory oraz eksploatację infrastruktury technicznej obiektów, reprezentując między innymi Szkołę Główną Handlową w Warszawie, oraz Uniwersytet Warszawski. Prowadził i nadzorował między innymi kompleksową obsługę techniczną w takich obiektach jak Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, Stara Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, wszystkie budynki Szkoły Głównej Handlowej, Company House I oraz w innych budynkach mieszkalnych, biurowych i handlowych.

Prowadził i koordynował projekty instalacyjne między innymi dla takich firm jak M1 Metro Group, Carrefour Express, PHILIPS Polska, Marcpol, Urząd Komunikacji Elektronicznej, BNP Paribas Real Estate i innych . Obecnie wykorzystuje zdobytą wiedzę oraz doświadczenie jako Prezes Zarządu firmy Empirias Kancelaria Techniczna, świadcząc niezależne usługi doradcze oraz konsultacje z branży budowlano-instalacyjnej jak również obsługi, eksploatacji i serwisu obiektów budowlanych.

Doradzał takim klientom jak COLLIERS International, KNIGHT FRANK, BASF, LEGG MASON TFI, TUP Property, Ambasada Kandy, Szkoła Główna Handlowa, Mostostal Lublin, Uniwersytet Warszawski, Warszawski Uniwersytet Medyczny – Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii, Wydział Fizyki UW – Centrum Nowych Technologii, PHILIPS Polska, IKEA, The Westin Warsaw i innym. Był odpowiedzialny  za  nadzór i instalacje  systemów bezpieczeństwa w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej w Warszawie.

Jest głównym architektem i współtwórcą systemu iCAFM (ang. integrated Computer-Aided Facility Management) ASIZT. Systemu do planowania, nadzoru oraz sterowania wszystkimi procesami obsługi, eksploatacji, serwisu, administracji i zarządzania nieruchomością, w tym  modelowania działań prewencyjnych. Systemu odpowiedzialnego między innymi za utrzymanie Portu Lotniczego  im. Chopina w Warszawie, Portu Lotniczego w Radomiu oraz Stadionu Polsat Plus Arena Gdańsk.

Obecnie jest stałym wykładowcą w Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

 

Doświadczony doradca Facility Management z bogatym, ponad 30-letnim doświadczeniem w branży. Absolwent Politechniki Krakowskiej, inżynier z szerokim zapleczem wiedzy i praktyki zarówno w Polsce, jak i za granicą. Obecnie prowadzi firmę doradczą MENPRESA, specjalizującą się w obszarze Facility Management.

Jego ekspertyza obejmuje kompleksowe prowadzenie projektów FM – od przygotowania przetargów po pełną realizację usług oraz audyty usług FM, a także wdrażanie nowoczesnych narzędzi informatycznych, takich jak CMMS i CAFM, wspomagających działalność FM.

Współpracownik Polskiego Komitetu Normalizacyjnego i wiceprezes zarządu Polskiej Rady Facility Management, aktywnie wpływa na
rozwój standardów branżowych. Jego doświadczenie obejmuje również wykłady na uczelniach technicznych i ekonomicznych, publikacje w renomowanych czasopismach branżowych oraz liczne wystąpienia na konferencjach.

Ekspert w branży usług FM z ponad 25-letnim doświadczeniem. Inżynier, absolwent Politechniki Warszawskiej Wydziału Elektrycznego na kierunku Automatyka i Robotyka oraz Menedżerskiego Studium Podyplomowego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie Kolegium Zarządzania i Finansów. Praktyczna wiedza z zakresu technicznej eksploatacji różnego typu nieruchomości z segmentów: przemysłowego, biurowego, logistycznego, handlowego i obiektów publicznych. Doświadczenie operacyjne zdobyte podczas pracy dla międzynarodowych firm FM: Sodexho, Atalian, Dussmann, jak i właścicieli obiektów: Grupa Netia, Muzeum Polin. Zarządca Nieruchomości, licencja zawodowa w zakresie zarządzania nieruchomościami wydana przez Ministra Infrastruktury nr 15609. Absolwent Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego — Studia Podyplomowe z Zarządzania Nieruchomościami. Świadectwa kwalifikacyjne Grupa 1 do zajmowania się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci na stanowiskach: Dozoru i Eksploatacji. Obecnie Dyrektor Techniczny w sieci Hoteli Arche.

Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie wydziału Elektrotechniki, Elektroniki i Automatyki. Tytuł naukowy, jaki uzyskał mgr inż. Elektryk. Ukończył studia podyplomowe w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Audytor wiodący OHSAS 18001.
Certyfikowany specjalista w zakresie instalacji tryskaczowych standardu NFPA, VdS, PN.

Wykładowca na studiach podyplomowych Facility Management w Akademii Górniczo- Hutniczej w Krakowie.
Ekspert w obszarze Facility Management z ponad 30-letnim doświadczeniem zdobytym w międzynarodowych korporacjach takich jak Philip Morris oraz Gegenbauer.

Jego kluczowe obszary kompetencji i dokonań obejmują:

  • Zarządzanie działem Facility Management
  • Wdrożenie outsourcingu w obszarze Facility Management
  • Współudział we wdrożeniu certyfikowanego Zintegrowanego Systemu Zarządzania Jakością, Środowiskiem oraz BHP
  • Kierowanie Działem BHP, ochrony środowiska, ochrony mienia
  • Kierowanie Zakładem Produkcyjnym

Obecnie, po zakończeniu kariery zawodowej, świadczy usługi eksperckie i doradza w szeroko rozumianych obszarach utrzymania i obsługi infrastruktury technicznej oraz obiektów budowlanych.

Czynny i aktywny członek Polskiej Rady Facility Management.

Absolwentka Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku w specjalności Politologia i Bezpieczeństwo Międzynarodowe Państwa oraz studiów podyplomowych na kierunku Eksploatacja i Zarządzanie Portami Lotniczymi na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej.

Posiada certyfikaty dotyczące m.in zarządzania ryzykiem zwłaszcza w obszarze infrastruktury krytycznej, systemów ciągłość działania, projektowania i certyfikacji portów lotniczych, systemu zarządzania jakością, ochrony środowiska i BHP, zarządzania projektami w szczególności w zakresie dużych projektów infrastrukturalnych oraz optymalizacji procesów, zwłaszcza w obszarze technicznym.
Jako Dyrektor Techniczny w Polskich Portach Lotniczych, była odpowiedzialna m.in. za: utrzymanie infrastruktury technicznej Lotniska Chopina w Warszawie, wsparcie w utrzymaniu infrastruktury technicznej Lotniska Zielona Góra-Babimost oraz przygotowania wytycznych do projektowania i uruchomienia Lotniska Radom-Sadków.

Realizowała cele związane z utrzymaniem ruchu, optymalizacją procesów utrzymania ruchu, zwiększeniem efektywności energetycznej obiektów, optymalizacją zarządzania majątkiem trwałym oraz doborem i szkoleniem personelu odpowiedzialnego za utrzymanie ruchu. Opracowywała i wdrażała innowacyjne projekty, skutecznie i pozytywnie wpływające na organizację w zakresie ograniczenia kosztów, optymalizacji i zwiększenia efektywności procesów w tym procesów strategicznych m.in. dostosowanie i wdrożenie kultury Lean Management, wdrożenia założeń TPM, reorganizacji bazy technicznej pod kątem optymalizacji procesów.

Wdrażała nowe technologie i rozwiązania pozwalające m.in. na optymalizacji kosztów obsługi, jak i usprawnienia procesów obsługi infrastruktury tj. Jako przedstawiciel w Airports Councile International (ACI) współpracowałam w środowisku międzynarodowym w komitetach ds ochrony środowiska i technicznym. Obecnie współpracuje m.in. z Polską Radą Rynku Nieruchomości w zakresie wsparcia merytorycznego, realizowanych przez Radę projektów. Skuteczne buduje zespoły zarówno w ramach projektów, jak i struktur organizacji m.in. poprzez przygotowanie i prowadzenie szkoleń oraz wsparcie kadry managerskiej z zakresu łączenia ludzi i technologii, maksymalizując efektywność całej organizacji.

Przygotowuje firmy do zaimplementowania polityki zrównoważonego oraz standardów ISO 9001 oraz 14001. Współpracuje z producentami systemów i rozwiązań technicznych w zakresie rozwoju oraz doskonalenia posiadanych produktów pod potrzeby Klienta. Obecnie jako ekspert, prowadzi doradztwo w m.in. zakresie poprawy efektywności energetycznej obiektów kubaturowych, budowy i optymalizacji procesów z użyciem narządzi Lean Management i 5S – cyfryzacja procesów poprzez wdrożenie informatycznych systemów zarządzania, przygotowywania i prowadzenie procesów inwestycyjnych, przygotowywania analiz, raportów oraz organizacji procesów zarządzania strategicznego,

Nareszcie mamy finał „Praktyki Obsługi Technicznej Obiektów Budowlanych POTOB”

Jako jedno z pierwszych tego typu opracowań w Polsce szczegółowo opisujemy zagadnienia dotyczące planowania, organizacji i realizacji usług związanych z Obsługą Techniczną Obiektów Budowlanych uświadamiamy Czytelnika, że proces Obsługi Technicznej rozpoczyna się już na etapie strategii biznesowej Organizacji Odbiorczej. Jest efektem jej wizji, przyjętego kierunku rozwoju oraz rodzaju i sposobu prowadzenia działalności gospodarczej. W konsekwencji, opisując poszczególne etapy tego procesu, przechodzimy przez niezwykle złożoną tematykę formalno-techniczną, której brak znajomości może przyczynić się do kosztownych problemów i braku zrozumienia przez strony umowy dotyczącej Obsługi Technicznej.

Jako Polska Rada Facility Management liczymy, że niniejsza publikacja stanie się nie tylko drogowskazem dla rynku Obsługi Technicznej Obiektów Budowlanych, lecz także posłuży jako podstawa merytoryczna do profesjonalizacji komunikacji oraz ujednolicenia zasad współpracy. Pragniemy uczynić niniejsze opracowanie (jako element składowy usług Facility Management) praktycznym źródłem niezbędnej wiedzy zarówno dla Organizacji Odbiorczej, jak i Dostawców Usług w zakresie prowadzenia Obsługi Technicznej Obiektów Budowlanych.

Celem opracowania było zapewnienie szerokiego dostępu do uporządkowanej, spójnej wiedzy technicznej i prawnej, a przede wszystkim jednolitej terminologii dla całego rynku usług Obsługi Technicznej Obiektów Budowlanych.

Przedmiotowe opracowanie adresujemy zwłaszcza do:

  • organizacji odbiorczych, podmiotów oraz osób odpowiedzialnych za organizację usług Obsługi Technicznej Obiektów Budowlanych (na potrzeby własne lub w imieniu Organizacji Odbiorczej);
  • dostawców usług Obsługi Technicznej Obiektów Budowlanych;
  • uczestników rynku Obsługi Technicznej Obiektów Budowlanych, poszukujących wiedzy dotyczącej określonych aspektów i konkretnych zagadnień.

Należy zwrócić uwagę na dwa podejścia funkcjonujące na rynku krajowym w zakresie organizacji usług Obsługi Technicznej Obiektów Budowlanych:

  • Pierwsze podejście zakłada określenie specyfikacji usługi przez Organizację Odbiorczą, na podstawie której opisywane są szczegółowe istotne warunki zamówienia (zgodnie z którymi Dostawca Usług ma realizować zadania Obsługi Technicznej Obiektu Budowlanego. W ramach tego podejścia Organizacja Odbiorcza definiuje wymagane zasoby, nakłady oraz sposób realizacji (w tym: program utrzymania prac przez Dostawcę Usług);
  • Drugie podejście oparte jest na określeniu wymagań Organizacji Odbiorczej, a zwłaszcza dostępności infrastruktury technicznej, powierzając Dostawcy Usługi – jako podmiotowi profesjonalnemu – modelowanie takiej usługi w ramach realizacji celów Zamawiającego. Jest ono skoncentrowane na wynikach oraz rezultacie prac, nie definiując i nie narzucając wymaganych zasobów.

W obu przypadkach niniejsze opracowanie może posłużyć jako źródło wiedzy, a opisane procesy mogą być realizowane zarówno przez Organizację Odbiorczą, jak i Dostawcę Usług (w zależności od przyjętego podejścia do organizacji usług Obsługi Technicznej Obiektu Budowlanego).

Obsługa Techniczna Obiektu Budowlanego jest częścią szeroko pojętych usług Facility Management. W nawiązaniu do przyjętej definicji celu nadrzędnego Obsługa Techniczna Obiektu Budowlanego ma za zadanie wesprzeć Organizację Odbiorczą w realizacji jej celów biznesowych oraz zapewnić poprawę bezpieczeństwa i jakości życia wszystkich Użytkowników. Jednakże należy postawić pytanie: W jaki sposób ma to realizować i co przez to rozumiemy? Odpowiedź na tak postawione pytanie jest niezbędna w celu wyznaczenia kierunku działań, jaki powinien być realizowany przez podmiot lub osobę odpowiedzialną za przygotowanie, organizację oraz nadzór nad obsługą techniczną obiektu, czego dotyczy przedmiot tego opracowania. Podmiot lub osoba zaangażowana w organizację wyżej opisanego procesu powinna posiadać wiedzę dotyczącą potrzeb i celów Organizacji Odbiorczej, wynikających z jej strategii biznesowej.

Co to jest Obsługa Techniczna Obiektów Budowlanych?

W skrócie: Obsługa Techniczna Obiektu Budowlanego obejmuje działania mające na celu „utrzymanie ruchu” infrastruktury technicznej w sposób umożliwiający realizację celów biznesowych Organizacji Odbiorczej. Zakres tych działań został opisany w niniejszy opracowaniu.

Obsługa Techniczna Obiektu Budowlanego powinna zapewnić, że każdy element obiektu jest utrzymywany zgodnie z przeznaczeniem i Wymogami Prawa, a wykonanie usługi może być dostosowane do zmieniających się wymagań biznesowych.

Jak wygląda proces opracowania oraz implementacji usług Obsługi Technicznej Obiektu Budowlanego?

Zarówno opracowanie, jak i implementacja usług Obsługi Technicznej Obiektu Budowlanego to proces, którego realizację można podzielić na siedem zasadniczych etapów.

Realizacja każdego z etapów umożliwia zgromadzenie wszelkich danych niezbędnych do utrzymania Obiektu Budowlanego w całym cyklu jego użytkowania, dając podstawy do organizacji i optymalizacji usług Obsługi Technicznej

Inne artykuły z tego wydania

Integracja i interpretacja

Czytaj całość
ESG

Ciepło, cieplej, coraz cieplej

Czytaj całość
Zarządzanie

Dekarbonizacja? – technologia to must have!

Czytaj całość

A może in-house…?

Czytaj całość
Usługi i technologie