Dodatek specjalny
Opublikowano:
26.10.2023

Prawnicy jako pracownicy

Jakie biuro dla kancelarii prawnej?

W profesji prawniczej dogodna lokalizacja biura odgrywa szczególne znaczenie i nie każde miejsce spełni oczekiwania specjalistycznych kancelarii. Wybór odpowiedniego biura to zadanie, które wymaga głębokiego zrozumienia specyfiki danego sektora. Siedziba dostosowana do specyfiki pracy w środowisku prawnym nie tylko podniesie prestiż firmy, lecz  także wpłynie na lepsze samopoczucie zespołu.

Jakub Jędrys nadzoruje pracę zespołu doradztwa budowlanego i projektowego Savills, zapewniając zarówno najemcom jak i właścicielom nieruchomości biurowych, handlowych i magazynowych kompleksowe wsparcie techniczne z zakresu doradztwa budowlanego.

Podczas swojej 20-letniej kariery zawodowej zdobył doświadczenie, wspierając klientów na różnych etapach procesu budowlanego i inwestycyjnego. Do Savills dołączył w 2018 roku i wraz ze swoim zespołem doradza klientom m.in. przy projektach aranżacji powierzchni biurowych, handlowych i magazynowych, a także w procesach planowania, budżetowania oraz nadzoru i oceny stanu technicznego inwestycji. Odpowiada też za rozwój współpracy z pozostałymi działami Savills i świadczenie dodatkowych usług z zakresu planowania strategicznego, zarządzania kosztami, tworzenia środowiska pracy, technicznego due-dilligence oraz certyfikacji ekologicznej.

Biura prawnicze (Greenberg Traurig oraz Bird & Bird)

Przestrzeń a charakterystyka działalności

Biuro prawnicze to miejsce, w którym zawiązują się poważne kontrakty, dokonuje się szczegółowych analiz oraz oferuje profesjonalne doradztwo. Dlatego jego aranżacja ma znaczenie zarówno  estetyczne, jak i  funkcjonalne. Pracują w nim osoby spędzające w biurze wiele godzin, analizując skomplikowane przypadki prawne, prowadząc negocjacje czy przygotowując strategie dla swoich klientów. Przestrzeń  powinna odpowiadać na te potrzeby.

Praca prawnika wymaga głębokiej koncentracji, dlatego ważne jest zapewnienie mu ciszy i spokoju. Za istotną uznaje się także  kwestię prywatności, dlatego projektanci powinni zadbać o należyte zabezpieczenia akustyczne oraz wizualne.

Oprócz funkcjonalności, biura dla tej branży powinny również prezentować wysoki standard estetyczny. Wpływa on na wizerunek firmy w oczach klientów, odzwierciedlając profesjonalizm i prestiż działalności. Dlatego nowoczesne przestrzenie  łączą elegancję z funkcjonalnością i sprzyjają efektywnej pracy.

Dobra lokalizacja zawsze w cenie

W kwestii wyboru budynków biurowych kancelarie często decydują się na atrakcyjne i zarazem renomowane lokalizacje w centralnych obszarach biznesowych miast. Ułatwia im to dostęp do kluczowych instytucji, sądów oraz klientów, co jest niezbędne w codziennej praktyce prawniczej. Warszawski rynek biurowy cechuje się wyższą konkurencyjnością pod tym względem. Umiejscowienie siedziby w stolicy oferuje dostęp do kluczowych instytucji – czynnik niezwykle ważny  przy prowadzeniu działalności. Mniejsze miasta oferują z kolei atrakcyjniejsze warunki cenowe – z tej opcji chętnie korzystają kancelarie o lokalnym charakterze.

Doświadczeni prawnicy i ich klienci z reguły preferują tradycyjne, eleganckie aranżacje, które emanują powagą i profesjonalizmem. Jednak „młode duchem” kancelarie, zwłaszcza te specjalizujące się w nowych technologiach, coraz częściej wybierają nowoczesne, minimalistyczne wnętrza, które pasują do ich dynamicznego charakteru działalności.

Przykładami międzynarodowych kancelarii prawnych, które w ostatnim czasie zmieniły i otworzyły swoje siedziby w Warszawie, są: Greenberg Traurig oraz Bird & Bird. Jako Savills kompleksowo wspieraliśmy te projekty zarówno w procesie najmu, jak i doradztwa technicznego i zarządzania projektem wykończenia nowych przestrzeni biur.

Biuro zwierciadłem potrzeb pracowników

Choć projektowanie środowiska pracy przez lata ulegało zmianom, nadal najważniejszym czynnikiem determinującym układ przestrzeni pozostaje model i specyfika pracy danych zespołów. Mają one zapewnić optymalne warunki do koncentracji i skupienia na wykonywanych zadaniach. Nowoczesna przestrzeń pracy musi spełniać najwyższe standardy i potrzeby pracowników, zapewniając przy tym efektywność, funkcjonalność i estetykę na najwyższym poziomie.

Ostateczny wybór stylu i układu biura zależy od indywidualnych preferencji zainteresowanych podmiotów, jednak wszystkie projekty powinny zaspokajać podstawowe potrzeby człowieka, takie jak: dostęp do naturalnego światła, wygodne meble biurowe oraz nowoczesne technologie ułatwiające codzienną pracę.

W odpowiedzi na zmianę modelu pracy z powodu pandemii, wielu pracodawców zdecydowało się zainwestować w technologie umożliwiające pracę zdalną. Nie inaczej jest w przypadku nowoczesnych biur prawnych, które wyposażono w zaawansowane systemy wideokonferencyjne, platformy do współpracy online oraz zabezpieczone sieci VPN.

Zmieniło się również podejście do aranżacji powierzchni wspólnych w biurach. Obecnie projektanci zwracają większą uwagę na tworzenie bezpiecznych, komfortowych stref wspólnych. Mają one umożliwiać zespołom interakcję i współpracę, pozwalając jednocześnie na zachowanie bezpiecznego dystansu. Coraz więcej kancelarii prawnych kładzie nacisk na elastyczność i adaptowalność przestrzeni, tak aby można było w łatwy sposób dostosować układ biura do zmieniających się potrzeb i wymagań pracowników, a także w celu umiejętnego radzenia  sobie z nieprzewidywalnymi wydarzeniami, które mogą pojawić się w przyszłości.

Dyskusja na temat tego, czego ludzie oczekują od miejsca pracy, w ostatnich latach dotyczyła głównie technologii, możliwości szkoleń, a także elastyczności przełożonych i zaufaniu, jakim ich darzymy. Nikt nie spodziewał się, że zaczniemy ograniczać pracę stacjonarną na rzecz aktywności podejmowanej w świecie internetowym, która okaże się bardzo chętnie wybieraną formą.

Organizacje odnotowują trudności z zachęceniem pracowników do powrotu do biura.  Prawników wymienia się jako jedną z tych grup, które najtrudniej do tego przekonać. Jak na ironię, jeszcze kilka lat temu ci sami specjaliści twierdzili, że praca zdalna jest w ich przypadku niemożliwa.

Wykorzystanie strategii opartych na dowodach oraz wynikach  badań psychologicznych i społecznych pozwala dobrze zaprojektowanym miejscom pracy wpłynąć na poczucie zadowolenia  zarówno pracowników, jak i pracodawców, a także poprawić poziom obłożenia biura, wpływając pozytywnie na wyniki finansowe kancelarii.

Ewolucja biur kancelaryjnych

Tradycyjnie biura dla branży prawnej  organizowano w sposób hierarchiczny i komórkowy: najlepsze miejsca przydzielano zatrudnionym o najstarszej  randze , większe pokoje – partnerom, mniejsze – współpracownikom, a personel pomocniczy lokowano w obszarach centralnych, na przestrzeniach typu open space. Model ten jednak ewoluuje i obserwujemy, jak firmy wprowadzają nowe sposoby pracy, przyjmując bardziej egalitarny etos i rozproszony układ przestrzenny.

Właśnie ta ewolucja miejsc pracy, którą obserwowaliśmy w ciągu ostatnich 10 lat, przybierała różne formy w zależności od wyzwań stojących przed poszczególnymi firmami. Droga do sukcesu w przypadku branży prawniczej  wiedzie przez zachowanie równowagi między prywatnością a nowoczesnym podejściem do projektowania przestrzeni biurowych, (zostaje położony nacisk na współpracę i interakcję między pracownikami).

Oto kilka rozważań dotyczących różnych układów biur opisanych przez Savills:

  1. Biura jednoosobowe: takie przestrzenie przydzielane są osobom bardziej doświadczonym i posiadającym udziały w firmie. W kancelariach prawnych hierarchia i prywatność stanowią bardzo ważne elementy, dlatego omawiane rozwiązanie cieszy się sporym zainteresowaniem.
  2. Uniwersalne biura jednoosobowe: uznawane za egalitarne, ten typ biur promuje jednorodność i współpracę, zachowując jednocześnie prywatność osobistej przestrzeni.
  3. Uniwersalne biura jedno- i dwuosobowe: ujednolicone rozmiary biur, które umożliwiają pracę indywidualną lub w parach w celu ułatwienia mentoringu.
  4. Wewnętrzne biuro jednoosobowe / pokój spotkań: wykorzystanie wewnętrznych przestrzeni z dala od okien, podwójne zastosowanie jako sala spotkań i biuro.
  5. Biura trzyosobowe: więcej biurek na tej samej powierzchni w celu ułatwienia mentoringu / pracy zespołowej. Takie biura często używane są jednocześnie przez dwie z trzech osób w zależności od obłożenia i przyjętych zasad zarządzania.
  6. Biuro sześcioosobowe: efektywne wykorzystanie przestrzeni wewnętrznych dla spotkań lub indywidualnej pracy, zważywszy na ilość naturalnego światła dla zewnętrznych biur.
  7. Układ studyjny: meble zaaranżowane w podobny sposób jak w przypadku zamkniętego biura, ale bez pełnej wysokości ścian i drzwi.
  8. Układ półotwarty: zachowana prywatność biurek i niski poziom rozproszenia wzrokowego w otwartej przestrzeni dla zespołu lub sąsiadujących stanowisk.
  9. Układ otwarty: ujednolicony układ biurek, zazwyczaj w grupach po cztery lub po sześć (w zależności od rodzaju wykonywanej pracy), z przyległymi salami konferencyjnymi i wyciszonymi pokojami. Chociaż mogą być wyzwaniem w kontekście zachowania poufności, promują one współpracę i interakcję, co jest korzystne dla zbudowania silnej kultury korporacyjnej.
  10. Układ wielofunkcyjny: połączenie co najmniej dwóch układów, z których każdy został dostosowany do różnych potrzeb i stylów pracy.

Za cechę pozytywną elastycznego podejścia do projektowania przestrzeni biurowej uznaje się zdolność dostosowywania się do zmieniających się potrzeb pracowników i kancelarii prawnych. Jednak – niezależnie od wyboru modelu przestrzeni – najważniejsze pozostaje zapewnienie funkcjonalności, prywatności i komfortu, które stanowią kluczowe elementy dla prawników.

Podsumowując, rynek nieruchomości dla sektora prawniczego ewoluuje, a kancelarie prawne muszą dostosować swoje strategie, aby pozostać konkurencyjnymi i przyciągnąć najlepszych pracowników. Ważne jest, aby biura były nie tylko atrakcyjne estetycznie, ale także funkcjonalne i przystosowane do dynamicznie zmieniającego się środowiska biznesowego.