
Skyliner i Skyliner II – kompleks biurowy na najwyższym poziomie
Szczegóły i sekrety prestiżowego wieżowca
Od lutego 2024 roku trwa budowa drugiej fazy kompleksu biurowego Skyliner, zlokalizowanego przy Rondzie Daszyńskiego w Warszawie. Prace potrwają około 34 miesiące, a zakończenie budowy wraz z oddaniem budynku do użytku zaplanowano na koniec 2026 roku. Skyliner II stanie się istotnym uzupełnieniem architektonicznym warszawskiego skyline’u.Nowy budynek Skyliner II będzie miał 130 metrów wysokości i zaoferuje 24 000 m2 powierzchni użytkowej rozmieszczonej na 28 kondygnacjach. Większość tej przestrzeni – około 23 000 m2 – zostanie przeznaczona na biura, natomiast lokale handlowo-usługowe zajmą blisko 1 000 m2. Architektura budynku będzie nawiązywała do pierwszej fazy Skylinera, oddanego do użytku na początku 2021 roku, co sprawi, że oba wieżowce stworzą spójną całość, połączoną wspólnym podium.
Wnętrza i strefy użytkowe
Skyliner II, podobnie jak jego poprzednik, będzie posiadał reprezentacyjne, przeszklone foyer wejściowe. Dwukondygnacyjny hol z antresolą oraz efektowne schody prowadzące na wyższe kondygnacje staną się kluczowymi elementami wnętrza. Naturalna roślinność uzupełni przestrzeń, tworząc przyjazną atmosferę. Ogólnodostępne podium o powierzchni 4 500 m2 będzie oferowało strefy handlowo-usługowe dostępne zarówno dla najemców, jak i okolicznych mieszkańców.
Skyliner II będzie wypełniony zielenią od poziomu wejścia aż po dach. Na najwyższych kondygnacjach zaprojektowano tarasy-ogrody o łącznej powierzchni blisko 900 m2, z czego największy – o powierzchni 570 m2 – posiadać będzie mini amfiteatr ze sceną, zewnętrzne przestrzenie coworkingowe oraz miejsca przeznaczone na eventy. Każdy taras będzie miał swój unikalny charakter.
Charakterystycznym elementem Skylinera II stanie się „latarnia“ w północno-wschodnim narożniku, podkreślająca najwyższy punkt budynku. Dominanta architektoniczna, podobnie jak w pierwszej fazie inwestycji, zostanie podświetlona i wyróżniona elementami z betonu ryflowanego, co sprawi, że oba budynki będą widoczne z daleka, zachowując jednocześnie spójność stylistyczną.
Przestrzeń dla zmotoryzowanych i rowerzystów
Skyliner II zaoferuje 5-kondygnacyjny parking podziemny, zapewniający powyżej 200 miejsc parkingowych, oraz strefę dla rowerzystów z miejscami na ponad 100 jednośladów. Wokół kompleksu pojawi się także nowa zieleń, tworząca przyjemny deptak, który połączy inwestycje biurowe przy Rondzie Daszyńskiego z okolicznymi osiedlami mieszkaniowymi, oferując mieszkańcom i użytkownikom przyjazne miejsca do odpoczynku.
Skyliner – doskonały starszy brat? Czy Skyliner 2 uczy się na błędach?
Biurowiec uzyskał BREEAM New Construction na poziomie Outstanding (wynik: 91,9%).Skylinera II zaplanowano w taki sposób, aby wprowadzić rozwiązania sprzyjające ograniczaniu zapotrzebowania na energię elektryczną. Prowadzi to do oszczędności dla przestrzeni komercyjnych, a także redukcji śladu węglowego, dzięki:
- Wysokowydajnemu oświetleniu LED, zainstalowanemu w całym budynku;
- Systemowi wentylacyjnemu, opartemu na wysokowydajnej wentylacji, wyposażonej w odzyskiwanie ciepła;
- Niskiemu stosunkowi zużycia energii elektrycznej do ilości dostarczanego powietrza;
- Systemom oświetlenia kontrolowanego przez czujniki obecności, czujniki ruchu oraz czujniki intensywności światła dziennego;
- Wysokiemu poziomowi systemu zarządzającego budynkiem, pozwalającemu na utrzymanie komfortu termicznego oraz redukcję zużycia energii;
- Zapewnionemu dostępowi do naturalnego światła dziennego.
Zgodnie z modelem energetycznym stworzonym w ramach certyfikacji BREEAM, całkowite zużycie energii budynku jest o około 56% mniejsze w porównaniu do wartości referencyjnej dla budynku.
Zapotrzebowanie energetyczne budynku Skyliner II jest o 95% niższe niż wymagania stawiane przez polskie prawo.
Skyliner II jest planowany pod kątem posiadania własnych odnawialnych źródeł energii, które zasilą budynek. To rozwiązanie przyczyni się do znaczącego ograniczenia eksploatacyjnego śladu węglowego budynku.W trakcie budowy, Generalny Wykonawca jest zobowiązany do stosowania materiałów budowlanych z certyfikatami zarządzania środowiskowego (takimi jak ISO 14001), potwierdzającymi ich odpowiedzialne pozyskiwanie. Minimalna liczba odpadów budowlanych, które zostaną poddane recyklingowi, wyniesie 95%.
Skyliner I – charakterystyka budynku
Pierwsza faza kompleksu biurowego Grupy Karimpol (Skyliner I) to jeden z siedmiu najwyższych budynków w Polsce. Oferuje 49.000 m2 powierzchni do wynajęcia na 42 piętrach. Na 165 m wysokości zlokalizowano dwupoziomowe centrum konferencyjno-eventowe LookUp z niezwykłymi widokami na panoramę Warszawy. Skyliner posiada najwyższe w Polsce, bo aż 16-metrowe lobby biurowe. Budynek wyposażono w najnowsze technologie, m.in. 21 szybkich wind (o prędkości do 7 m/s) z inteligentnym systemem obsługi bezdotykowej, aplikację budynkową SkylinerApp, która m.in. zastępuje tradycyjne karty kontroli dostępu oraz umożliwia zdalną rezerwację biurek, sal konferencyjnych oraz miejsc parkingowych. Skyliner posiada certyfikat BREEAM na poziomie Excellent i jest zasilany w 100% z odnawialnych źródeł energii.
Architektura i design
Skyliner to strzelisty, smukły drapacz chmur o starannie wypracowanym kształcie. Ostatnie piętra rzeczywiście chowają się w chmurach. Jego architektura wyróżnia się na tle innych wysokich budynków wokół ronda Daszyńskiego. Wieża została osadzona w szerokiej, przeszklonej bazie o wysokości 16 m, co daje efekt oderwania głównej części wysokiej od ziemi i sprawia wrażenie płynięcia w powietrzu. Przed wieżowcem rozpościera się zielony plac oparty na ściśle geometrycznej kompozycji 9 drzew-symboli, tworzący atrakcyjne wejście do kompleksów Skyliner i The Warsaw Hub. To przestrzeń publiczna łącząca węzeł komunikacyjny Towarowa/Prosta z rejonem 19. Dzielnicy. Jednoprzestrzenny, całkowicie przeszklony hol stworzony w oparciu o żelbetową ścianę tworzy bardzo czytelne wejście do budynku. Szklaną ścianę holu przecinają schody, odwołujące się do Schodów Hiszpańskich z Rzymu. Są symbolem miasta, komunikacji międzyludzkiej, wreszcie – otwartym miejscem, w którym tętni życie.
Najistotniejszym architektonicznym elementem kompozycji Skylinera jest ściana z betonu architektonicznego, która niczym klamra spina całkowicie przeszkloną kostkę wejścia, 195-metrową wieżę oraz dwupoziomowe centrum konferencyjno-eventowe LookUp, z którego można oglądać niezwykłą panoramę całej Warszawy.
Powierzchnie biurowe Skylinera zaprojektowano tak, aby zapewnić najemcom możliwość elastycznej ich aranżacji. Brak kolumn w narożnikach budynku pozwala na tworzenie spektakularnych gabinetów narożnych, natomiast ograniczona do minimum ilość kolumn na piętrach pozwala na komfortowy podział powierzchni na biura i open space. Jednym z elementów wyróżniających budynek jest jego doskonałe oświetlenie światłem dziennym. Wpływa na to przede wszystkim zastosowany typ fasady – pełne przeszklenie od podłogi do sufitu oraz wysokość pomieszczeń, które mają 2,8 metra od podłogi do sufitu.
Rozwiązania windowe
Biurowiec jest wyposażony w 21 szybkobieżnych wind poruszających się z prędkością 4 m/s i 7 m/s. Dzięki temu, podróż z lobby do LookUp (zlokalizowanego na najwyższej kondygnacji) zajmuje zaledwie 24 sekundy. Windy – oprócz nowoczesnego wykończenia spójnego z lobby Skylinera – wyposażono w szereg innowacyjnych rozwiązań, które zapewniają wysoki komfort użytkowy. Ich układy mechaniczne i sterowania minimalizują drgania oraz hałas w trakcie przemieszczania się pomiędzy piętrami. System windowy w Skylinerze został dostarczony przez Kone – światowego lidera w swojej branży, a jego nadrzędnym celem było zapewnienie komfortowego i sprawnego poruszania się po inwestycji bez powstawania zatorów. Oprócz komfortu i optymalizacji czasu transportu system wind Skylinera cechuje także energooszczędność dzięki zastosowaniu napędów stałomagnesowych, sterowanych falownikami regeneracyjnymi z odzyskiem energii oraz funkcję standby przy postoju w układach sterowania, oświetlenia i wentylacji.
Wybrane rozwiązania technologiczne i ESG:
System zraszaczy Hi-Fog;
Fasada – poziomy izolacyjności termicznej i akustycznej powyżej średniej;
Energooszczędne windy o wysokiej prędkości z systemem KERS (odzysk energii);
Czujniki światła dziennego i czujniki ruchu zainstalowane w całym budynku;
Ponad 300 kamer monitorujących wszystkie wspólne obszary w budynku;
Oświetlenie LED w całym budynku;
System sterowania oświetleniem DALI;
Aplikacja budynkowa z systemem kontroli dostępu;
Odzysk energii z wentylacji;
Baterie z czujnikami ruchu;
Repetytory sygnału telefonii komórkowej zainstalowane w całym budynku;
Zasilany wyłącznie energią odnawialną (100%);
Szkło refleksyjne używane w celu zapobiegania kolizjom ptaków z fasadą;
Windy podzielone na 3 sekcje, co optymalizuje czas oczekiwania i zużycie energii;
System odzyskiwania energii kinetycznej dla wind;
Ponowne wykorzystanie szarej wody;
Optymalizacja czasu pracy pomp ciepła;
Wdrożenie redukcji sztucznego oświetlenia;
Optymalizacja czasu pracy systemu HVAC (100%, 50%, 30%);
Optymalizacja zamówionej dostawy energii;
Dostosowanie czujników ruchu do oświetlenia w częściach wspólnych;
Redukcja poziomu oświetlenia poza normalnymi godzinami pracy;
Regularna regulacja central wentylacyjnych (AHU) w oparciu o warunki pogodowe i poziom zajętości biur;
Dostosowanie działania kurtyn powietrznych, w zależności od warunków pogodowych na zewnątrz;
Stałe ulepszanie systemu zarządzania budynkiem (BMS).
Udogodnienia dla rowerzystów – ekologiczny Skyliner
Skyliner oferuje szeroki wachlarz udogodnień dla rowerzystów, dzięki którym dojazd do pracy na dwóch kółkach staje się komfortowy i bezpieczny. W podziemnym garażu przygotowano około 330 miejsc postojowych dla rowerów oraz specjalne stojaki na rowery elektryczne. Na poziomie -1 znajduje się monitorowane pomieszczenie na rowery i hulajnogi, dostępne wyłącznie dla najemców, oraz dwie „rowerownie” z prysznicami i elektrycznymi zamkami w szafkach. Budynek wyposażono również w szafę suszącą, stację naprawczą oraz prysznice na każdej kondygnacji biurowej. Tuż przy wejściu do Skylinera znajduje się stacja rowerowa Veturilo, a specjalna zielona ścieżka w garażu prowadzi rowerzystów prosto do szatni.
W biurowcu organizowane są regularnie wydarzenia dla rowerzystów – wiosenne przeglądy serwisowe, które odbywają się przed startem sezonu rowerowego. Dodatkowo, podczas takich eventów można wykręcić sok pedałując na specjalnych stacjonarnych rowerach col pozostaje w duchu ESG.
Wspieranie zrównoważonego transportu to część polityki ESG Karimpol, którą jako właściciel implementuje zarówno w pierwszej części naszego projektu, jak i w drugim biurowcu, którego budowa trwa. W Skyliner II stworzymy dodatkową strefę rowerową i miejsca postojowe na kolejne 100 jednośladów.
Aplikacja mobilna – nowoczesność na każdej płaszczyźnie
Kompleks Skyliner może pochwalić się jedną z najbardziej zaawansowanych aplikacji budynkowych na rynku, która zostanie zaimplementowana także dla najemców drugiego etapu inwestycji. SkylinerAPP umożliwia swoim użytkownikom, m.in. mobilny dostęp do przestrzeni biurowej, w tym przestrzeni parkingowej, rezerwacje biurek, sal konferencyjnych i miejsc postojowych, generowanie skrojonych na miarę raportów używalności modułów rezerwacyjnych oraz zgłaszanie usterek. Dodatkowo, SkylinerAPP został w pełni zintegrowany z innymi systemami funkcjonującymi w budynku, tworząc spójny i bezpieczny ekosystem. Aplikacja używana jest przez wszystkich najemców, obecnie zarejestrowanych jest blisko 3.000 jej aktywnych użytkowników.
Aplikacja SkylinerApp cieszy się dużą popularnością wśród użytkowników, co potwierdzają imponujące statystyki jej wykorzystania. Obecnie aktywnych jest już ponad 1 600 kart wirtualnych, które zapewniają wygodny dostęp do budynku. Użytkownicy aplikacji złożyli blisko 42 000 zapytań o miejsca parkingowe, a liczba rezerwacji biurek osiągnęła już 53 400. Równie dużym zainteresowaniem cieszą się miejsca postojowe, które zostały zarezerwowane blisko 32 000 razy, oraz sale konferencyjne, zarezerwowane aż 15 000 razy. Te liczby pokazują, jak bardzo SkylinerApp ułatwia zarządzanie przestrzenią i dostępem do udogodnień w budynku Skyliner.
Kluczowe liczby o kompleksie Skyliner by Karimpol (pierwsza i druga faza):
0,8 ha – powierzchnia działki, na którym znajduje się kompleks
73.000 m2 – łączna powierzchnia wynajmu
4.500 m2 – ogólnodostępna strefa handlowo-usługowa w podium kompleksu
645 miejsc dla samochodów na 5-kondygnacyjnym parkingu podziemnym
430 miejsc parkingowych dla jednośladów z pełną infrastrukturą dla rowerzystów
31 szybkobieżnych wind
2 lobby wejściowe
Skyliner I jako miejsce pracy
W Skyliner I znajduje się obecnie około 4000 stanowisk pracy. Na co dzień w budynku przebywa blisko 2500 pracowników, co czyni go jednym z kluczowych obiektów biurowych w WarszawieBudynek Skyliner I oferuje prestiżowe lobby, dominującą funkcję biurową oraz strefę handlowo-usługową. Dwukondygnacyjne podium, które w przyszłości połączy obie wieże, ma łączną powierzchnię 4500 mkw. W tej przestrzeni znajdują się już działające lokale, takie jak restauracja Meet & Eat oraz kawiarnia i piekarnia Gorąco Polecam.
Na 9., 10. i 11. piętrze Skylinera znajduje się Mindspace – globalny operator elastycznych przestrzeni biurowych, który oferuje prawie 4400 mkw. powierzchni. Biura te są dostępne dla firm dowolnej wielkości i obejmują prywatne biura, sale konferencyjne oraz designerskie strefy wypoczynkowe. Wszystkie piętra Mindspace posiadają oddzielne lobby oraz przestrzenie wspólne, stanowiące centralne miejsca spotkań – zarówno dla najemców, jak i ich gości.
Centrum Konferencyjno-Eventowe LookUp
Na dwóch najwyższych piętrach Skylinera, na wysokości 165 metrów, znajduje się centrum konferencyjno-eventowe LookUp, zarządzane przez Villę Foksal. Ta wyjątkowa przestrzeń o powierzchni 830 m2 oferuje nowoczesne wnętrza z widokiem na panoramę Warszawy oraz profesjonalną obsługę gastronomiczną.
41. piętro to przestrzeń konferencyjno-bankietowa o powierzchni dostosowanej do przyjęcia do 100 osób. Sala może być elastycznie aranżowana, funkcjonując jako jedna większa powierzchnia lub dzielona na dwie mniejsze sale, tworząc kameralne, autonomiczne przestrzenie.
Na 42. piętrze znajduje się przestronny open space o loftowym charakterze i wysokości ponad 14,5 m. Powierzchnia 270 m2 pozwala na organizację wydarzeń dla nawet 200 osób. To idealne miejsce na konferencje, bankiety, kolacje, a także sesje zdjęciowe i prezentacje nowych produktów.
Start i koniec projektu
Budowa Skylinera I ruszyła we wrześniu 2017 roku, a sam obiekt został oddany do użytku w styczniu 2021 roku, szybko stając się jednym z symboli nowoczesnej architektury Warszawy. Rozpoczęcie prac nad Skylinerem II miało miejsce w lutym 2024 roku, a zakończenie projektu i oddanie go do użytku planowane jest na koniec 2026 roku. Projekt architektoniczny Skylinera II powstał w renomowanym biurze APA Wojciechowski Architekci, natomiast realizacją prac budowlanych zajmuje się Warbud S.A., a za nowoczesne systemy HVAC odpowiada VINCI Facilities Polska.
Skyliner II już teraz wzbudza ogromne zainteresowanie oraz oczekiwania. Budynek uważany jest za prestiżowy i ważny punkt na mapie Warszawy, który z pewnością stanie się kolejnym krokiem w rozwoju stołecznej panoramy.