Strategia ESG w inwestowaniu
Ocena portfela nieruchomości przez pryzmat zrównoważonego rozwoju
W dzisiejszym świecie przedsiębiorcy coraz częściej kierują się zasadami zrównoważonego rozwoju, uwzględniając aspekty środowiskowe, społeczne i zarządzania korporacyjnego, czyli w skrócie ESG (z ang. Enviromental, Social, Governance). Sektor nieruchomości nie jest tu wyjątkiem. W ostatnich latach inwestorzy zwracają już uwagę na strategie ESG przy ocenie portfela nieruchomości. Jakie są zatem główne wyzwania i perspektywy związane z wdrażaniem tej koncepcji w przypadku inwestowania w nieruchomości i zarządzania nimi?
Dlaczego zastosowanie strategii ESG się opłaca?
ESG coraz częściej staje się integralnym elementem strategii biznesowej przedsiębiorstw. Wynika to ze stałego wzrostu świadomości tej grupy na temat odpowiedzialności za ich wpływ na otoczenie. Również liczne regulacje prawne motywują do podejmowania działań w tym zakresie. Wpływają one na wykonywanie wielu analiz i regularne przeznaczanie środków finansowych na wprowadzanie innowacji i usprawnień, aby działalność była możliwie najbardziej neutralna dla środowiska, nie szkodziła społeczeństwu i jednocześnie pozostawała zgodna z normami prawnymi. Wszystko to sprawia, że ESG nie jest wyłącznie obiektem zainteresowania przedsiębiorców, ale także ich klientów, którzy upatrują w dbałości o ten obszar większej wartości i atrakcyjności dla swoich inwestycji.
ESG w zarządzaniu nieruchomościami
Jak nietrudno się domyślić, strategia ESG wywiera również ogromny wpływ na branżę nieruchomości, w której szczególnie łatwo można zidentyfikować oddziaływanie inwestycji na otoczenie. Zgodnie z wystąpieniem Anny Szelc z Invesco Real Estate podczas kongresu „Obiektów” w listopadzie 2023 r. wdrożenie zrównoważonej polityki inwestowania skutkuje optymalizacją zużycia energii, odpowiednimi certyfikacjami potwierdzającymi jakość, a także lepszą jakością usług dla najemców.
Nic więc dziwnego, że kryteria zrównoważonego rozwoju coraz częściej stają się jednym z czynników, którymi kierują się inwestorzy przy poszerzaniu swojego portfela nieruchomości lub najemcy szukający odpowiedniej lokalizacji dla swojego przedsięwzięcia czy po prostu dobrego miejsca do zamieszkania. Firmy zarządzające nieruchomościami wprowadzają zatem cały szereg działań, które nie tylko pomagają im dopasować się do obecnych oczekiwań rynkowych, lecz także być gotowymi na nadchodzące zmiany.
Jak to wygląda w praktyce?
Jak już zostało wspomniane, strategia ESG zajmuje się trzema aspektami, którymi są kwestie środowiskowe, społeczne oraz regulacyjne. Każdy z tych obszarów jest równie ważny i z założenia cele wszystkich powinny być w równym stopniu realizowane. Do ich monitorowania wykorzystuje się wiele narzędzi, co pomaga w standaryzowaniu celów i uspójnieniu działań, nawet w przypadku operowania bardzo dużym portfelem nieruchomości. Dzięki temu zespoły zarządzające poszczególnymi budynkami otrzymują silne wsparcie i jasne wskazówki do pracy, co pomaga im
w realizacji zadań na co dzień.
Mimo że świadomość ekologiczna społeczeństwa wzrasta, wciąż należy nad nią pracować i wprowadzać kolejne działania, które pozwolą ludziom wywrzeć rzeczywisty wpływ na ich otoczenie – a w zasadzie go ograniczyć. Sytuacja związana z dbałością o środowisko wygląda podobnie również w zarządzaniu nieruchomościami – najważniejszą kwestią jest zmniejszenie emisyjności dwutlenku węgla. W branży dąży się zatem do ograniczenia zużycia energii, a tym samym zmniejszenia emisji CO2.
Przekłada się to na poprawę ocen na świadectwach ekologicznych. Dzięki wprowadzanym ulepszeniom można się ubiegać o aktualizację świadectw energetycznych, jednakże nie one są tutaj najważniejsze. Liczą się rzeczywiste zmiany, które pozwalają na otrzymanie wysokiej oceny takiego certyfikatu. Nie bez znaczenia pozostaje także ograniczanie wbudowanego śladu węglowego, czyli rozsądne podejście do wszelkiego rodzaju przebudów, korzystanie z materiałów nisko- lub zeroemisyjnych, a także cyrkularna ekonomia.
Zaangażowanie społeczeństwa
Niemniej ważny, choć być może nieco mniej oczywisty, jest tutaj aspekt społeczny, który w dużej mierze polega na zaangażowania partnerów i budowaniu ich świadomości na temat strategii zrównoważonego rozwoju. Zmiany wpływają bowiem nie tylko na działania przedsiębiorstw zarządzającymi nieruchomościami, lecz także na wprowadzenie specjalnych zielonych klauzul do umów z najemcami i usługodawcami.
Strategia ESG, aby była skuteczna, musi być realizowana szeroko – przy zaangażowaniu wszystkich osób zainteresowanych i mających wpływ na daną nieruchomość. Doprowadzenie do tego wymaga jednak wdrożenia działań edukacyjnych. Równie ważne w tym zakresie jest angażowanie lokalnej społeczności – jeśli budynek, o którym mówimy, oddziałuje na codzienne ich życie. Nie bez znaczenia są tutaj także programy dotyczące różnorodności i integracji. Wszyscy jesteśmy równi i mamy równe szanse. Zarządzając nieruchomością, musimy zadbać o to, by nie była to tylko dobrze brzmiąca idea, ale rzeczywistość.
Formalności
Realizacja strategii ESG podlega stałemu raportowaniu. To sprawia, że poszczególni przedsiębiorcy, w tym oczywiście zarządcy nieruchomości, mogą być oceniani w jednakowy i sprawiedliwy sposób. Rola ta należy do zewnętrznych i wewnętrznych organów, a coroczne ujawnienie tych ocen pozwala na tworzenie m.in. rankingu GRESB czy aktualizowanie listy członków sieci instytucji finansowych PRI (Principles for Responsible Investment), powstałej z inicjatywy ONZ.
Warto tu zaznaczyć, że dzięki wysokim wynikom w rankingu GRESB łatwiej jest pozyskać kapitał, ponieważ jest to bardzo namacalny wskaźnik rentowności inwestycji. Nie dziwi więc, że ustrukturyzowanie oceny działań z zakresu zrównoważonego rozwoju i ich jawność sprawiają, iż analiza ESG może być znaczącym czynnikiem podczas podejmowania ważnych decyzji zakupowych.
Rezultaty strategii ESG
Większa atrakcyjność nieruchomości dla potencjalnych kupców i najemców to nie jedyny argument przemawiający za tym, by z zaangażowaniem wdrażać strategię zrównoważonego rozwoju i kierować się jej zasadami. Wystarczy wspomnieć o tym, że dzięki stałej analizie kosztów obsługi budynków i zużyć mediów zarządca nie tylko ma większą kontrolę, lecz także może lepiej zarządzać ryzykiem i dbać o ograniczanie kosztów operacyjnych.
Wie, gdzie występuje problem, co zwiększa wydatki i wymaga większego nakładu pracy, a tym samym może szybciej i bardziej efektywnie reagować. Jednocześnie unika dzięki temu przestarzałości, a budynki – mimo upływu czasu – mogą spełniać nowoczesne standardy. Inną ważną kwestią jest branie pełnej odpowiedzialności za swoje działania i pozostawanie zgodnym z regulacjami prawnymi, co przekłada się również korzystnie na aspekt finansowania i niższe koszty jego pozyskania.
Jeśli jednak to Was nie przekonuje do tego, że warto zadbać o rzetelną realizację strategii ESG, to nie zapominajcie o tym, że budynki powstające i zarządzane w duchu zrównoważonego rozwoju cieszą się zwiększoną rentownością. Nie tylko szybciej się wynajmują, co oznacza krótsze okresy pustostanu, lecz także umożliwiają pobieranie wyższych czynszów. W przyszłości z kolei przełoży się to na osiąganie przez nie wyższych cen, co z pewnością ułatwi ich sprzedaż.
Wyzwania dla ESG
Mimo oczywistych korzyści wdrażanie strategii ESG w sektorze nieruchomości nie jest pozbawione wyzwań. Jednym z głównych problemów jest konieczność ponoszenia początkowych inwestycji w technologie i rozwiązania mające na celu poprawę efektywności energetycznej. Te inwestycje mogą być kosztowne i wymagać długoterminowego planowania, co może zniechęcać niektórych inwestorów. Jest to szczególnym wyzwaniem w Polsce, gdzie gospodarka wciąż w przeważającej mierze oparta jest na węglu.
Kolejnym wyzwaniem jest integracja kryteriów ESG z tradycyjnymi kryteriami inwestycyjnymi. Wiele firm i inwestorów nadal koncentruje się głównie na zwrocie z inwestycji, ignorując kwestie środowiskowe i społeczne. Konieczne jest zatem uświadamianie uczestników rynku o potencjalnych korzyściach wynikających z uwzględnienia zasad ESG w procesie inwestycyjnym.
Podsumowanie
Wdrażanie strategii ESG w sektorze nieruchomości staje się nie tylko coraz bardziej powszechne, lecz także nieodzowne dla przyszłego sukcesu i rozwoju tej branży. Coraz większa świadomość ekologiczna i społeczna, rosnące regulacje prawne oraz konkurencyjność na rynku skłaniają przedsiębiorstwa do uwzględnienia kryteriów ESG w swoich strategiach inwestycyjnych.
Mogą one przynieść bowiem liczne korzyści, takie jak atrakcyjność nieruchomości dla najemców, co przekłada się na stabilne przepływy gotówki i wyższe opłaty za wynajem. Owszem, istnieją wyzwania związane z wdrażaniem zasad ESG, jednak długofalowe korzyści oraz rosnące zainteresowanie inwestorów i społeczności lokalnych sprawiają, że wdrażanie strategii ESG staje się nie tylko opłacalne, lecz także niezbędne.
Dlatego właśnie edukacja, zaangażowanie oraz ciągłe doskonalenie w tym obszarze są kluczowe dla sukcesu inwestycji nieruchomościowych. Wdrażanie zrównoważonych praktyk zarówno przyczynia się do poprawy efektywności operacyjnej, jak i kreuje wartość długoterminową oraz pozytywnie wpływa na otaczające nas środowisko społeczne i naturalne.