
Teatr w biurowcu? Czemu nie!
Praca hybrydowa utrudniła prowadzenie biznesu właścicielom nieruchomości komercyjnych. Jednak nie wszyscy właściciele i operatorzy powierzchni biurowej z obawą obserwowali ten trend. Byli bowiem i tacy, którzy błyskawicznie dostrzegli w nim szansę na budowanie konkurencyjnych przewag i zagrożenia szybko przełożyli na szanse. Jednym z nich był Adgar Poland. W tym artykule przeczytasz o tym, jakie wdrożył rozwiązania.
Praca hybrydowa utrudniła prowadzenie biznesu właścicielom nieruchomości komercyjnych. Jednak nie wszyscy właściciele i operatorzy powierzchni biurowej z obawą obserwowali ten trend. Byli bowiem i tacy, którzy błyskawicznie dostrzegli w nim szansę na budowanie konkurencyjnych przewag i zagrożenia szybko przełożyli na szanse. Jednym z nich był Adgar Poland. W tym artykule przeczytasz o tym, jakie wdrożył rozwiązania.
Dostrzec i wykorzystać szansę
Nie ma dziś wątpliwości, że doświadczenia pandemiczne mocno zmieniły krajobraz systemów pracy stosowanych w większości polskich firm. Model pracy stacjonarnej nie jest już jedynym rozwiązaniem. Równie popularna jest praca hybrydowa. I choć wielu Polaków pokochało pracę zdalną, to korzyści wynikające z osobistej obecności w pracy, nawet tylko kilka dni w tygodniu, są nie do przecenienia.
Pracownikom zapewnia poczucie przynależności i zaspakaja naturalne potrzeby społeczne, pracodawcy mają okazję do integrowania zespołów i budowania wspólnoty nastawionej na realizację wspólnych celów. Mieszane systemy pracy oczywiście nie mogą mieć zastosowania w każdej firmie — wiele zależy od jej specyfiki, branży i kultury organizacyjnej.
Tam jednak, gdzie praca hybrydowa mogła się przyjąć, biura opustoszały, a mniejsza frekwencja zachęciła pracodawców do weryfikacji potrzeb funkcjonalności oraz metrażu wynajmowanej przestrzeni biurowej. Zarówno właściciele, jak i operatorzy powierzchni biurowej z nieukrywaną obawą obserwowali ten trend, ale byli również tacy, którzy błyskawicznie spostrzegli możliwość budowania swojej konkurencyjności, przekuwając potencjalne zagrożenie w szansę.
Adgar Poland, warszawski deweloper i zarządca 12 obiektów biurowych za cel postawił sobie rozwój rozwiązań elastycznych, według swojej perspektywy ściśle dopasowanych do aktualnych oczekiwań najemców, poziomu zatrudnienia, modelu pracy. Rozwiązań w pełni skalowalnych, które dają firmom poczucie bezpieczeństwa w dynamicznie zmieniających się okolicznościach rynkowych. Jednym z takich rozwiązań jest właśnie usługa Flexi Lease by Adgar.
Elastyczność na wagę…najmu
Eksperci spółki szybko zorientowali się, że tradycyjne, długoterminowe formy najmu powierzchni biurowej (wciąż bardzo popularne na polskim rynku) muszą być uzupełnione o rozwiązania elastyczne. Zwłaszcza w kontekście tych najemców, którzy korygują wspomniane modele pracy, działają w trudnych, niestabilnych branżach lub przeciwnie – znajdują się na etapie intensywnego rozwoju i chcą mieć swobodę rozbudowania dostępnej powierzchni biurowej proporcjonalnie do zwiększania stanu zatrudnienia.
Elastyczność najmu, proponowana przez dewelopera, ma wpisywać w hasło: „Biuro jako usługa”. Mamy tu bowiem możliwość: podpisania krótkoterminowej umowy z nawet jednomiesięcznym wypowiedzeniem, dostępności powierzchni gotowych do wprowadzenia się od zaraz (bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów ich wyposażania), a także elastyczność w doborze pakietu usług wspierających prowadzenie biznesu. To wszystko ma dawać firmom realne poczucie bezpieczeństwa i pozwalać na efektywne ograniczanie kosztów.
– W ramach tego modelu najemcy mają dostęp nie tylko do przestrzeni biurowej, lecz także do szerokiej gamy usług dodatkowych, takich jak: obsługa administracyjna, sprzątanie, dostęp do nowoczesnych technologii i infrastruktury IT. Dzięki temu firmy mogą skoncentrować się na swojej podstawowej działalności, pozostawiając zarządzanie biurem w rękach dostawcy usługi – podkreśla Monika Szelenberger, Head of Asset & Leasing Management w Adgar Poland.
Elastyczność względem klienta
Ważnym elementem elastycznych rozwiązań w Adgar Poland jest możliwość dostosowania biura do potrzeb najemcy, nawet jeśli nie wpisuje się on w profile działalności, tradycyjnie kojarzone z obecnością w budynkach biurowych. Najlepszym tego przykładem jest Teatr Scena Współczesna, który wystawia swoje spektakle w kompleksie Adgar Park West. Tego typu przykłady, w kontekście Adgar Poland, można jednak mnożyć, bowiem w Adgar Renaissance Tower na warszawskiej Woli działa szkoła policealna Cosinus, a w pozostałych budynkach spółki – studio dźwiękowe, przedszkola, restauracje, siłownie, showroomy.
– Stawiamy na elastyczność i otwartość wobec różnych typów klientów, tworząc przestrzenie, które wspierają unikalne i niekonwencjonalne przedsięwzięcia. W naszych budynkach każdy znajdzie miejsce na realizację swojej wizji, niezależnie od branży czy rodzaju działalności. To podejście pozwala nam wyróżniać się na rynku, a przede wszystkim tworzyć inspirujące środowisko pracy dla szerokiego spektrum najemców – wyjaśnia Monika Szelenberger, Head of Asset & Leasing Management w Adgar Poland.
Nasza rozmówczyni podkreśla przy tym, że łączenie wymagań „nietypowych” najemców z tradycyjnymi przestrzeniami biurowymi bywa wyzwaniem, ale to właśnie takie projekty dodają skrzydeł i sprawiają, że można dać upust kreatywności w procesie łączenia różnych funkcji dostępnych w obiekcie.
Teatr jest tu świetnym przykładem, bowiem tętni on życiem raczej w godzinach wieczornych i wymaga łatwego dostępu do budynku – nie tylko dla pracowników firm wynajmujących powierzchnię w budynku, lecz także dla osób spoza tego grona, czyli w tym przypadku widzów.
Ostatecznie dla Teatru Scena Współczesna przygotowano powierzchnię na parterowej kondygnacji, która jest otwarta dla gości i osób z zewnątrz, dzięki czemu może się ona stać dodatkowo miejscem wystaw i kulturalnych eventów. Systemy kontroli dostępu do części biurowej są natomiast umiejscowione w windach, co pozwala utrzymać standardy związane z bezpieczeństwem części biurowej.
— Niektóre aranżacje bywają technicznie wymagające. Są najemcy, którzy potrzebują oddzielnych systemów wentylacji, inni muszą przestrzegać rygorystycznych norm sanepidu. Jednak wspomniane wyzwania traktujemy jako inspirację do nieustannego doskonalenia naszej infrastruktury i jeśli tylko jest to możliwe, dostosowujemy powierzchnię do wymagań takich najemców. Z biegiem lat zyskaliśmy opinię właściciela, do którego zawsze można zadzwonić i porozmawiać o nawet najbardziej nietypowych możliwościach — dodaje Monika Szelenberger.
Wielofunkcyjność budynków z korzyścią dla wszystkich
Wzmocnienie oferty rozwiązań elastycznych niewątpliwie jest impulsem dla otwierania nieoczywistych działalności w obiektach biurowych, ale w kontekście tego dewelopera proces pozyskiwania tego typu najemców zaczął się dużo wcześniej. Spółka od dawna wspiera trendy mixed-use, a więc wielofunkcyjności swoich biurowców.
Jako pierwsza w Warszawie wprowadziła do obiektów przedszkola, z czasem pojawiły się tam również kawiarnie, siłownie, małe sklepy i punkty usługowe. Dzięki temu zarówno najemcy, jak i okoliczni mieszkańcy mają zapewniony łatwy dostęp do codziennych udogodnień oraz przestrzeni rekreacyjnych, a łączenie funkcji pracy, zabawy i odpoczynku doskonale wtapia w te budynki, w lokalną infrastrukturę i tkankę miejską.