Włącz uważność
Inkluzja w środowiskach pracy
„Włącz uważność” – (nie) Pełnosprawni w pracy. Zaproś różnorodność do siebie”, czyli poznaj program kształtowania inkluzji w środowiskach pracy, o którym powinieneś wiedzieć.
Wprowadzenie do świata ESG i CSR
W kontekście coraz bardziej zróżnicowanego świata, zarówno wielokulturowość, jak i różnorodność stają się normą i oczekiwanym standardem.
Ma to swój wyraz w formalnych regulatorach UE oraz oczekiwaniach odbiorców usług i konsumentów, którzy wymagają od firm większej odpowiedzialności za podejmowane działania. Wszystko to sprawia, że organizacje muszą intensyfikować akcje i obierać kierunki w zakresie i z uwzględnieniem zrównoważonego rozwoju, nie wyłączając społecznej odpowiedzialności biznesu.
Takie pojęcia, jak: ESG czy CSR przewijają się w strategiach praktycznie wszystkich spółek.
Czym tak naprawdę jest ESG? Pojęcie to odnosi się do środowiska, społeczeństwa oraz ładu korporacyjnego (ESG – Environmental, Social, Governance – ang.). Oznacza ono zestaw czynników pozwalających monitorować wszystkie efekty działalności firmy.
Z kolei CSR to koncepcja korporacyjnej odpowiedzialności społecznej (CSR – Corporate Social Responsibility – ang.) obejmująca szeroki zakres działań, które mają na celu zaangażowanie przedsiębiorstw w dobro publiczne.
W tworzeniu i wdrażaniu programów czy inicjatyw spełniających kryteria obu strategii firmy potrzebują wsparcia. To szczególnie ważne, ze szczególnym uwzględnieniem budowania świadomości wspólnej odpowiedzialności. To wymaga zarówno merytorycznej wiedzy, jak i również społecznych akcji i zaangażowanych ambasadorów poszczególnych inicjatyw.
Jedną z nich jest program: „Włącz Uważność”, organizowany przez Fireflies, ze wsparciem takich partnerów, jak: Fundacja Reaxum, Mentiway, Szczyt H2H ❤, Open Forum, WOMAI, Przedsiębiorstwo Społeczne, Polish Airports Academy, ESG Green Grow Path.
O programie
To jedyny program mentoringowy w Polsce, przygotowujący ludzi i biznes do włączania osób z niepełnosprawnościami do swoich organizacji. Jego celem jest wsparcie firm, korporacji i jednostek administracji publicznej w świadomym kształtowaniu przyjaznego i włączającego środowiska pracy dla OzN. Przestrzeganie przepisów dotyczących równości i inkluzji w miejscu pracy uważane jest za kluczowe.
Program skierowano do organizacji i osób chcących wprowadzić OzN do swoich organizacji, lecz także tych, które już współpracują z OzN, chcąc w pełni wykorzystać potencjał płynący z różnorodności również opartej o OzN.
Działa to w następujący sposób:
- Osoby z doświadczeniem współpracy z Osobami z Niepełnosprawnościami na przynajmniej jednym z trzech obszarów: Employer Branding, rekrutacje, D&I (różnorodność i włączanie) pełnią rolę Mentorów. Ich wybór dokonywany jest po weryfikacji obszaru doświadczenia i ocenie kompetencji mentorskich przez Zespół Organizatora – Firefiles;
- Osoby zainteresowane wsparciem w tworzeniu inkluzyjnych środowisk pracy pełnią rolę Mentee;
- Osoby z Niepełnosprawnościami przedstawiają własne perspektywy, zasilając swoim doświadczeniem Mentee oraz Mentorów pracujących w procesach;
- Przez 6 miesięcy Mentor i Mentee biorą udział w sesjach monitoringowych (sesje w parach, superwizje grupowe), webinariach tematycznych. Spotkania zaczynają się od sesji kontraktowej, która ustala cele, proces i mierniki sukcesu i kończą sesja podsumowującą;
- W trakcie trwania programu zarówno Mentor, jak i Mentee nieustannie podnoszą swoje kompetencje, dzieląc się wiedzą i doświadczaniem (Mentor/Mentor, Mentor/Mentee, Mentee/Mentee) podczas realizacji ustalonych zadań procesu;
- Program zakończony jest konferencją, na której omawiane są poszczególne programy zakończone sukcesem.
Praca w programie uwzględnia 3 perspektywy:
- Osobistą: Mój stosunek do osób z niepełnosprawnościami, sposoby eliminacji stereotypowego podejścia do zatrudniania OzN;
- Firmową: Zatrudnianie OzN a employer branding, efektywne rekrutacje OzN, D&I (Diversity & Inclusion), różnorodność i włączanie OzN do
zespołów; - Rynkową: Wspólnie z uczestnikami programu przygotujemy przewodnik dla organizacji aktywizujących OzN oraz dzielimy się efektami pracy na konferencji zamykającej i podsumowującej program.
Implementacja zasad uważności w miejscu pracy przynosi szereg korzyści. Przede wszystkim poprawia dobrostan pracowników, co przekłada się na większą satysfakcję z pracy i mniejszy poziom stresu. Dzięki temu zwiększa się ich zaangażowanie, co może prowadzić do wzrostu produktywności. Ponadto przemyślane i inkluzywne środowisko pracy jest wizytówką nowoczesnej organizacji.
Przystąpienie do programu współpracy z osobami z niepełnosprawnościami może pomóc w spełnieniu wymagań regulacyjnych.
Jednak kluczowy jest tutaj wymiar społeczny, którego celem jest aktywizacja OzN i ich potencjału. Program skupia się na edukowaniu za pośrednictwem ambasadorów kadry zarządzającej i pracowników o tym, jak różnorodność i integracja wpływają na wydajność, kreatywność i ogólną atmosferę w organizacji. Działania w ramach akcji obejmują szkolenia, warsztaty i kampanie informacyjne, które pomagają zrozumieć, a także wdrożyć praktyki uważności i empatii w codziennym życiu zawodowym i społecznym.
„Włącz uważność” w kontekście Real Estate
W świecie, gdzie wielokulturowość i różnorodność staje się pożądana, projektowanie, adoptowanie i zarządzanie obiektami nabiera nowego wymiaru. Sprzyja temu tworzenie infrastruktury, a także zarządzanie przestrzenią w procesie powstawania środowiska, które promuje dobrostan wszystkich użytkowników, umożliwiając funkcjonowanie w ramach zasady równych szans.
Doskonałym przykładem jest dostosowanie przestrzeni biurowych tak, aby były dostępne dla osób z różnymi potrzebami, w tym o ograniczonej sprawności.
Oznacza to projektowanie przestrzeni, które są dostosowane do potrzeb różnorodnych użytkowników, z uwzględnieniem takich aspektów, jak: ergonomia, dostępność, a także przystosowanie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami sensorycznymi czy też ruchowymi.
Rola Facility Management w promowaniu uważności
Facility Management odgrywa kluczową rolę w promowaniu uważności w miejscu pracy. Zarządcy obiektów mają możliwość wpływania na kulturę organizacyjną poprzez zaprojektowanie przestrzeni, która naturalnie sprzyja interakcji, wymianie pomysłów i równości. Od wyboru ergonomii mebli po dostępność pomieszczeń wspólnych, wszystkie elementy mogą być dostosowane w taki sposób, by wspierać i propagować uważność na równość szans.
Wsparcie Technologii
Nowoczesne technologie mogą zauważalnie wspierać cele „Włącz Uważność”. Na przykład, systemy rezerwacji sal mogą być zaprogramowane, aby priorytetowo traktować potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Aplikacje do komunikacji mogą być wykorzystywane do promowania wartości inkluzywności i ułatwiania komunikacji między pracownikami o różnych stylach pracy i preferencjach.
Ważne jest również wprowadzenie technologii asystujących osobom z niepełnosprawnościami, takich jak czytniki ekranowe dla niewidomych czy systemy wspomagające słyszenie dla osób niedosłyszących.
Zakończenie
Program „Włącz Uważność” stanowi między innymi krok ku przyszłości pracy, w której człowiek i jego różnorodne potrzeby stanowią centralny punkt spojrzenia na organizacje i rozwój biznesu.
Także Facility Management odgrywa tutaj kluczową rolę, wprowadzając innowacje, które przyczynią się do stworzenia bardziej otwartych, przyjaznych i produktywnych miejsc pracy. Jest to nie tylko odpowiedzialność społeczna biznesu, lecz także inwestycja w kapitał ludzki, która z pewnością przyniesie korzyści zarówno pracownikom, jak i organizacjom na długie lata.
Od Autora
Program i wspólna praca nad wdrażaniem inicjatywy w konkretne środowisko pracy to wspólny cel, ale i wzajemny rozwój. Jako Mentorka mam zaszczyt pracować z Renatą Bogacką-Andrzejewską, która m.in. jest członkiem HR Influencers High Potentials, Lean Leadership, a także Konsultantem Kryzysowym. Jej doświadczenie stanowi inspirację także dla mnie, a jej zaangażowanie i wiedza może być wsparciem dla wielu środowisk, które planują implementować inkluzję. Jestem przekonana, że efektem będzie nie tylko wdrożenie projektu, ale fantastyczna długofalowa relacja.
Wraz z Renatą i z Organizatorem, firmą Fireflies i jej Partnerami zapraszamy na otwartą konferencję podsumowującą tę edycję programu już w czerwcu.
Włącz uważność, bo warto!