Workplace w pigułce
W jaki sposób poszczególne branże kreują specyficzne wymogi?
Środowisko pracy podlega nieustannym zmianom. Czy dziś, kilka lat po kolejnej rewolucji stylu pracy, zmiany specyfiki naszego zawodu i branży, w jakiej pracujemy, ma jeszcze znaczenie dla aranżacji przestrzeni? Jakie wartości odzwierciedlają spektakularne projekty biur gigantów biznesu?
Workplace ukierunkowany przez specyfikę poszczególnych organizacji
Workplace w wolnym tłumaczeniu oznacza: „miejsce pracy”, czyli fizyczne miejsce, gdzie pracownicy wykonują obowiązki zawodowe. Osobiście jednak jestem zwolenniczką definiowania Workplace’u jako złożonego ekosystemu, na który mają wpływ różne czynniki: technologia, kultura organizacyjna, styl przywództwa, zmieniające się normy społeczne, kanały komunikacji, różnorodność oraz dobrostan pracowników.
Wraz z rozwojem technologii, kultury pracy oraz oczekiwań pracowników współczesne miejsce pracy również przechodzi transformację. Od zalążków form rzemieślniczych i rolnych, poprzez rewolucję przemysłową, aż po wielopoziomowe struktury korporacyjne; od tradycyjnych biur po hybrydowe środowiska pracy – profesjonalne przestrzenie dostosowują się do potrzeb współczesnego świata biznesu.
Jednak to, co definiuje współczesne miejsce pracy, staje się coraz bardziej płynne i wszechstronne. Nowoczesne organizacje muszą nie tylko dostosować się do powstałych zmian, lecz także aktywnie kształtować Workplace, aby przyciągnąć i zatrzymać najlepsze talenty, jednocześnie zachowując konkurencyjność na rynku.
Podczas gdy pewne schematy dotyczące miejsca pracy mogą być zbieżne w różnych branżach, warto zwrócić uwagę, że współczesny Workplace ukierunkowany jest przez specyfikę poszczególnych organizacji.
Szybka adaptacja
W branży technologicznej kluczową rolę odgrywa zarówno innowacyjność, jak i elastyczność. Szybka adaptacja do zmieniających się trendów oraz potrzeb rynku pozwala na stworzenie przemyślanego, dynamicznego środowiska pracy pełnego nowatorskich rozwiązań. W sektorze związanym z technologią niejednokrotnie można spotkać się z płaską hierarchią, gdzie pomysły i osiągnięcia pracowników są doceniane, co może pozytywnie wpływać na swobodną wymianę pomysłów i współpracę. Przykładem takiej organizacji może być Googleplex, czyli główna siedziba Google w Mountain View w Kalifornii.
Google stworzyło otwarte przestrzenie, zaprojektowane w sposób modułowy, tak aby można było łatwo je dostosować do zmieniających się potrzeb. Nie zabrakło również aranżacji opartej na Activity Based Working – w ten sposób umożliwiono pracownikom dokonanie wyboru środowiska pracy odpowiadającego ich potrzebom. Tutaj znaczenie ma nie tylko realizacja powierzonych obowiązków, lecz także zabawa i zdrowie pracowników, którzy mają do dyspozycji liczne restauracje serwujące zdrowe posiłki, siłownie, korty tenisowe, baseny, a nawet SPA. Pod względem technologicznym zadbano o wszystko, czego potrzebują – od szybkich łączy internetowych, poprzez zaawansowane systemy komunikacji Google zapewniające dostęp do najnowocześniejszych rozwiązań.
Firma skupia się na promowaniu otwartości, innowacyjności i włączającego środowiska pracy, zachęcając pracownika do kreatywności i testowania różnych rozwiązań, zaś regularne spotkania czy hackathlony (maratony programowania) stanowią nieodzowną część tego jakże inspirującego miejsca. Podejście Google wyznacza pewne standardy, jeśli chodzi o budowanie Workplace’u, znakomicie łącząc nowoczesne rozwiązania z komfortem pracowników, co z kolei przekłada się na sukces firmy.
Masz to jak w banku
W branży finansowej, jak i bankowej stawia się przede wszystkim na bezpieczeństwo danych oraz zgodność z przepisami. Kultura organizacji jest zwykle oparta na dużej precyzji, odpowiedzialności i transparentności, a od pracowników oczekuje się wysokich standardów etycznych oraz rygorystycznego przestrzegania prawa.
Równolegle, zapewnia się im dostęp do różnorodnych możliwości rozwoju kariery, szkoleń, programów mentoringowych. Wielokrotnie branże finansowe angażują się w działania społeczne i programy zrównoważonego rozwoju, jednocześnie oferując profesjonalne środowisko pracy i zaawansowane rozwiązania technologiczne, które wspierają pracowników w realizacji celów biznesowych. Przykładem takich instytucji finansowych mogą być: Deutche Bank (Niemcy), ING Group (Holandia) czy HSBC (Wielka Brytania).
Po pierwsze, nie szkodzić
Sektor opieki zdrowotnej charakteryzuje się kulturą pracy opartą na wartościach. Relacje między pacjentami a pracownikami są stawiane na pierwszym miejscu, a najważniejszym celem jest zapewnienie opieki, która jest skoncentrowana na pacjencie. Workplace branży zdrowotnej można opisać jako emocjonalnie wspierające, pełne zaangażowania i empatii.
Znakomicie obrazuje to Klinika Mayo Campus w Stanach Zjednoczonych, zatrudniająca 4,7 tys. lekarzy i naukowców oraz ok. 58,4 tys. współpracującego personelu służby zdrowia. Jest to jedna z najbardziej renomowanych instytucji medycznych na świecie, która słynie z wyjątkowego podejścia do miejsca pracy, zapewniając nowoczesne biura, wielofunkcyjne sale konferencyjne, kawiarnie, siłownie oraz kluby fitness. Kultura organizacyjna promuje otwartość, uczciwość i poszanowanie dla różnorodności. Workplace Kliniki umożliwia uczestnictwo w różnych inicjatywach społecznych i charytatywnych, co z kolei przyczynia się do wzmocnienia poczucia przynależności, a także sprzyja rozwojowi zawodowemu i dobremu samopoczuciu zatrudnionych osób.
Branża kreatywna stawia przede wszystkim na współpracę i kreatywność, a Workplace sprzyja swobodnej wymianie pomysłów, testowaniu różnych rozwiązań i swobodnemu tworzeniu. Kultura pracy w tej branży często jest otwarta, nieformalna, hierarchia z kolei płaska, co pozwala każdemu pracownikowi na wyrażenie siebie i aktywny udział w procesie twórczym.
Tutaj za przykład można podać LEGO, znaną duńską firmę z produkcji klocków. Jej wartości opierają się na współpracy, zabawie i ciągłym uczeniu się. Firma postanowiła więc stworzyć przestrzeń sprzyjającą inspiracji i kreatywności, z kolorowym wystrojem. Pracownicy mogą korzystać z różnorodnych narzędzi i materiałów, co pomaga rozwijać zmysły, zachęca do eksperymentowania i tworzenia nowych projektów.
LEGO stawia na rozwój osobisty i zawodowy, oferując ciekawe programy rozwoju. Również i w tej firmie istotne są działania społeczne i charytatywne, LEGO aktywnie wspiera społeczności lokalne, działa na rzecz ochrony środowiska i organizuje wolontariat, co wpisuje się w misyjny charakter firmy. Innym znakomitym przykładem jest światowy lider w dziedzinie muzyki — Spotify. Pracownicy firmy zachęcani są do dzielenia się pomysłami, wyrażania swoich opinii i wspólnego działania nad projektami. Spotify zachęca swoje zespoły do eksperymentowania, podejmowania ryzyka i uczenia się na błędach. Na co dzień firma pracuje w oparciu o model Agile, co pozwala błyskawicznie reagować na zmiany. Spotify tworzy atmosferę, w której pracownik może realizować swoje pasje. Ponadto organizuje liczne spotkania integracyjne: koncerty, wydarzenia społeczne, tematyczne, stawiając na budowanie relacji.
Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu
Sektor produkcji za główny cel stawia sobie zapewnienie bezpieczeństwa swoim pracownikom oraz maksymalizowanie wydajności. Kluczowe tutaj są rygorystyczne standardy BHP oraz efektywne procesy produkcyjne. Z kolei kultura organizacji jest bardzo mocno zorientowana na wynik i osiągnięcie założonych celów – oczywiście nie przestając dbać o dobro samych pracowników. Przykładem takich organizacji może być BMW Group (Niemcy) czy też Nestlé (Szwajcaria).
Firmy produkcyjne promują nieustanne doskonalenie, innowacje, badania i rozwój nowych produktów, celem zapewnienia najwyżej jakości, przez co stawiają duży nacisk na zatrudnianie wykwalifikowanych i zmotywowanych pracowników. Produkcja stawia również na działania społeczne i zrównoważony rozwój: wspierając lokalne społeczności , organizując inspirujące programy edukacyjne oraz promując odpowiedzialne wykorzystanie zasobów naturalnych i ochronę środowiska, co sprawia, że praca w tego typu organizacjach jest bardzo satysfakcjonująca.
Struktura organizacyjna
Aby zaprojektować efektywne i przyjazne środowisko pracy należy uwzględnić szereg aspektów organizacyjnych oraz czynników ludzkich. Kluczowa jest tutaj już sama struktura organizacyjna – to, w jaki sposób podzielono władzę, ustalono kwestie związane z odpowiedzialnością czy też wdrożono rodzaj obowiązującej hierarchii (decydując się na płaską lub złożoną). Wskazane zmienne wpływają na dynamikę relacji między pracownikami oraz na jakość i sposób komunikacji. Również sposób, w jaki zarządzana jest organizacja, ma duże znaczenie dla budowania jakości i atmosfery wśród pracowników. Workplace powinien wspierać preferowane style przywództwa, tworząc przestrzeń do skutecznej współpracy. Według badania Harvard Business Review, 89% pracowników uważa, że również dobra relacja z kolegami z pracy jest kluczowa do poczucia zaangażowania i satysfakcji z wykonywanej pracy. Oczywiście nie można pominąć również samego otoczenia pracy, biur, które zostały zaprojektowane w przemyślany sposób, wspierając kreatywność i produktywność. Nie od dziś wiadomo, że ergonomia miejsca pracy, dostęp do światła naturalnego, a także odpowiednia akustyka są czynnikami niezwykle ważnymi w procesie tworzenia przyjaznego i efektywnego miejsca pracy.
Każda firma tworzy unikalne miejsce pracy
Dzisiejszy Workplace powinien uwzględniać potrzeby pracowników oraz dostarczać im udogodnienia pozwalające na relaks i odpoczynek. Podczas projektowania miejsca pracy należy mieć na uwadze kwestie regulacyjne i prawne, takie jak przepisy BHP, równe traktowanie pracowników oraz pozostałe, związane nie tylko z zatrudnieniem, lecz także z przepisami środowiska pracy – spójne dla wszystkich branż. Niemniej kształtowanie Workplace’u staje się coraz bardziej zindywidualizowane i dopasowane do specyfiki danej organizacji. Już nie można stosować zunifikowanego podejścia i korzystać z metody „kalki”. Każda firma, określając własne cele, wartości i mierząc się z oczekiwaniami pracowników, tworzy unikalne środowisko pracy.
Co natomiast przyniesie przyszłość?
Można spodziewać się, że elastyczne modele zdominują rynek pracy – również w branżach, które obecnie nie wydają się być aż tak oczywiste. Zmiana ta spowoduje dalszy rozwój narzędzi oraz technologii wspierających współpracę. Sztuczna inteligencja i coraz większa automatyzacja będą odgrywać znaczącą rolę w tworzeniu Workplace’u. Rutynowe zadania zostaną zautomatyzowane, a od pracowników wymagana będzie duża elastyczność i adaptacja do zmian w ich otoczeniu. Coraz więcej pracowników będzie decydować się na tzw. Gig Economy, czyli zlecenia krótkoterminowe, co wymusi na organizacji dostosowanie strategii do potrzeb pracowników wybierających taką, a nie inną formę zatrudnienia. Dobrostan psychiczny pozostanie priorytetowym zagadnieniem. Przewiduje się, że firmy będą inwestować w programy wsparcia psychicznego, nieustannie promując Work Life Balance, przy jednoczesnym tworzeniu przyjaznego, jak i wspierającego miejsca pracy. Coraz popularniejsze staną się biura zrównoważone ekologicznie. Należy również oczekiwać podejmowania działań mających na celu zmniejszenie śladu węglowego oraz budowania świadomości ekologicznej wśród pracowników i kontrahentów.
Podsumowując, warto obserwować zmiany w ewolucji miejsc pracy, aby dostosować się do nowych wyzwań, przed jakimi organizacje staną w przyszłości. Miejmy na uwadze, że tylko dzięki elastycznemu podejściu i umiejętności adaptacji do nieustannej transformacji otoczenia biznesowego możemy zaprojektować Workplace, który przyczyni się do sukcesu firmy, a także zwiększenia poczucia komfortu jej pracowników.