
Zmiany klimatyczne a funkcjonowanie obiektów przemysłowych w Polsce
Wyzwania, jakie rzuca nam współczesny świat
Zmiany klimatyczne są jednymi z najbardziej znaczących wyzwań, przed którymi stoi współczesny świat. W Polsce, ich skutki w postaci ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak powodzie, (szczególnie występujące w ostatnim czasie), mają bezpośredni wpływ zarówno na nieruchomości mieszkaniowe, jak i komercyjne, uwzględniając również obiekty przemysłowe.
Od lat borykamy się z problemem powodzi, a zmiany klimatyczne jedynie potęgują ten problem. Rosnące z roku na rok temperatury powodują większe opady deszczu, co prowadzi do przekroczenia stanów alarmowych w rzekach. Obiekty przemysłowe, zwłaszcza te zlokalizowane w dolinach, są szczególnie narażone na skutki powodzi. W kontekście Obsługi Technicznej nieruchomości, istotne staje się zlecanie tej funkcji wykwalifikowanemu personelowi, potrafiącemu elastycznie i skutecznie reagować na zmieniające się warunki. Firmy z branży Facility Management w obecnych czasach muszą dołożyć wszelkich starań, by przygotować się na wszelkie sytuacje kryzysowe.
Zrozumienie wyzwań
Kluczowymi czynnikami zapewniającymi ciągłość operacyjną są ścisła współpraca właścicieli i zarządców oraz inwestycje we wdrażanie działań prewencyjnych. Między innymi w tym kontekście w CBRE GWS wykazujemy wyjątkową umiejętność wspierania podmiotów, takich jak: parki logistyczne, powierzchnie industrialne, biurowe czy centra handlowe poprzez przygotowanie się na potencjalne problemy (nagła utrata dostaw energii elektrycznej, gazu, wody czy innych kluczowych zasobów).
Ponadto pamiętajmy, iż rola partnerów outsourcingowych nie ogranicza się jedynie do aspektów technicznych, lecz także polega na stałej edukacji pracowników tych obiektów w zakresie procedur bezpieczeństwa i ewakuacji.
Identyfikacja i ocena ryzyka
Poważne zakłócenia w funkcjonowaniu obiektów przemysłowych mogą powodować ekstremalne warunki pogodowe, których pierwszymi odczuwalnymi skutkami są chociażby dezintegracja infrastruktury, zanieczyszczenie wód gruntowych czy zniszczenia linii energetycznych, a z kolei ich następstwem w pierwszym etapie staje się tzw. paraliż operacyjny – kluczowym elementem staje się zidentyfikowanie ryzyka i uporanie się z jego oceną. Przygotowanie na sytuacje kryzysowe jest wówczas priorytetem dla operatora technicznego.
CBRE GWS jako lider branży FM przeprowadza szczegółowe analizy ryzyka dostosowane bezpośrednio do charakterystyki każdego z obiektów. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi analitycznych i doświadczenia w branży, jesteśmy w stanie dostarczyć kompleksowy obraz zagrożeń i zaproponować indywidualne strategie minimalizacji potencjalnych skutków. Proces ten nazywany jest planowaniem awaryjnym i obejmuje nie tylko procesy ewakuacyjne, ale także zarządzanie komunikacją, koordynację działań, a także zabezpieczanie najważniejszych zasobów i infrastruktury.
Wykwalifikowany personel, czyli klucz do przetrwania
Efektywna obsługa techniczna obiektów przemysłowych jest decydująca w kontekście występujących zagrożeń. Outsourcingowi dostawcy usług technicznych, tacy jak CBRE GWS, odgrywają ważną rolę w zapewnieniu odpowiedniej reakcji na sytuacje kryzysowe. Dzięki doświadczeniu oraz wiedzy na temat specyficznych potrzeb nieruchomości, możemy szybko i efektywnie wprowadzać rozwiązania, które zdecydowanie zminimalizują skutki ewentualnych anomalii pogodowych względem zapewnienia bieżącego funkcjonowania obiektów przemysłowych.
Wzmacnianie systemów bezpieczeństwa oraz infrastruktury jest kluczowe, aby tego dokonać. Analizujemy dostępne opcje, takie jak generatory prądu, systemy zapasowego zasilania czy alternatywne źródła energii, co pozwala na zminimalizowanie ryzyka całkowitego paraliżu w wyniku awarii. Wszystko to w połączeniu z innowacyjnym podejściem oraz zaawansowaną technologią pozwala na stałe monitorowanie ryzyka związanego z bezpieczeństwem obiektów. Dodatkowo dzięki zastosowaniu systemów zarządzania informacjami w czasie rzeczywistym jesteśmy w stanie szybko reagować na zmieniające się warunki.
Wdrożenie rozwiązań technologicznych w zarządzaniu informacjami
Nowoczesne technologie odgrywają istotną rolę w przygotowaniu obiektów na ewentualne kryzysy. CBRE GWS korzysta z innowacyjnych rozwiązań, takich jak systemy monitorowania i zarządzania infrastrukturą, które pozwalają na bieżąco śledzić stan obiektów. Wczesne wykrywanie problemów pozwala na szybsze działania naprawcze i minimalizację strat. Poniżej przykłady systemów zarządzania informacjami, które dają możliwość wsparcia zarówno dla Personelu Obsługi Technicznej Nieruchomości, jak i Właścicieli Obiektów Przemysłowych w przypadku nagłych zmian warunków pogodowych.
1. GIS (Geographic Information System) – umożliwia analizę danych geograficznych i monitorowanie obszarów zagrożonych powodziami. Dodatkowo pomaga w planowaniu przestrzennym oraz dostosowywaniu infrastruktury;
2. SCADA (Supervisory Control and Data Acquisition) – monitoruje i kontroluje procesy przemysłowe. Dzięki tym systemom możemy śledzić warunki atmosferyczne w czasie rzeczywistym i relatywnie szybko reagować na zmiany chociażby (takie jak wzrost poziomu wód);
3. ERP (Enterprise Resource Planning) – integrują różne procesy biznesowe, w tym zarządzanie ryzykiem i planowanie kryzysowe związane ze zmieniającymi się warunkami pogodowymi;
4. Systemy zarządzania budynkami (BMS – Building Management Systems) – najbardziej znany i bliski nam wszystkim system monitorujący i kontrolujący parametry budynków, z funkcją automatycznego reagowania w sytuacjach kryzysowych;
5. Oprogramowania do analizy danych (Data Analytics Software) – umożliwiają zbieranie i analizowanie danych meteorologicznych oraz prognozowania zagrożeń powodziowych w oparciu o historyczne oraz bieżące informacje;
6. Platformy IoT (Internet of Things) – umożliwiają zdalne monitorowanie warunków otoczenia takich jak czujniki poziomu wody i gromadzenie danych, które mogą być użyte do podjęcia szybkich decyzji w sytuacjach kryzysowych;
7. Systemy zarządzania kryzysowego (Crisis Management Systems) – służą do planowania, monitorowania i zarządzania sytuacjami kryzysowymi, w tym przygotowania do powodzi i szybkiego reagowania w przypadku ich wystąpienia;
8. Aplikacje mobilne do monitorowania stanu środowiska – dostępne dla każdego użytkownika aplikacje umożliwiające dostęp w czasie rzeczywistym do informacji pogodowych i ewentualnych zagrożeń.
Działania prewencyjne
Niezwykle ważnym jest profilaktyczne podejmowanie odpowiednich działań prewencyjnych, które mają na celu zminimalizowanie jak i wykluczenie ewentualnych skutków późniejszych wydarzeń. O części z nich wspominałem już wcześniej, natomiast warto skatalogować je również w kluczowych punktach. Do przykładowych działań prewencyjnych, jakie może podjąć zarówno Dział Obsługi Technicznej Nieruchomości, jak i Właściciel czy też Zarządca, należą:
– Audyt i ocena ryzyka – regularne przeglądy obiektów,
– Systemy monitoringu – wykorzystanie ogólnodostępnej technologii do stałego monitorowania poziomu wód w okolic,
– Planowanie kryzysowe – tworzenie planów zarządzania kryzysowego, które uwzględniają realistyczne scenariusze powodziowe,
– Szkolenia dla personelu – współpraca z zespołami zarządzającymi obiektami w zakresie szybkich działań w sytuacjach kryzysowych.
Podsumowanie
W obliczu zmian klimatycznych zarządzanie obiektami odgrywa niezwykle istotną rolę w zapewnianiu odporności obiektów przemysłowych na ekstremalne warunki atmosferyczne. Outsourcing Obsługi Technicznej Obiektów może być decyzją nie tylko praktyczną, lecz także strategiczną. Umożliwia firmom skoncentrowanie się na swojej podstawowej działalności, podczas gdy zewnętrzni dostawcy zapewniają bezpieczeństwo obiektów.
Dzięki kompleksowemu podejściu, które obejmuje: ocenę ryzyka, planowanie awaryjne, wdrażanie właściwych dla specyfiki danego obiektu technologii, szkolenia pracowników oraz stałą i ścisłą współpracę z Właścicielami, pomagamy w minimalizacji skutków kryzysów i zapewnienia ciągłości funkcjonowania obiektów w Polsce.
Nasze codzienne działania pokazują, w jaki sposób innowacyjne podejście, a także odpowiedzialne zarządzanie może pomóc w ochronie zasobów przedsiębiorstw przed skutkami katastrof naturalnych. W przyszłości zarówno elastyczność, jak i umiejętność szybkiego reagowania na zmieniające się warunki pogodowe będą kluczowe dla Nieruchomości Przemysłowych w Polsce i na świecie.