Zoom na funkcjonalności
ESG Reporting Software
Czy jest jeszcze ktoś na rynku nieruchomości, kto nie słyszał o ESG? Pytania na temat regulacji, wytycznych i standardów, dekarbonizacji czy wielkości śladu węglowego zadają sobie dzisiaj wszyscy. Każda konferencja branżowa dotyka tych zagadnień, a na rynku powstało wiele ciekawych programów szkoleniowych pogłębiających temat. W niniejszym materiale przybliżamy najważniejsze funkcjonalności, jakie oferują topowi dostawcy oprogramowania do raportowania obszaru ESG, których rozwiązania możesz wdrożyć do obsługi swoich nieruchomości.
Autor: Michał Kozłowski, Proptech Foundation
Bez raportowania przepadniesz
Czyli 6 najważniejszych powodów, dla których warto być zgodnym z ESG.
- Najemców może interesować, jakie praktyki środowiskowe stosuje się w budynku, jakie certyfikaty związane z ESG są przestrzegane lub jak wyglądają długoterminowe plany w zakresie zrównoważonego rozwoju dla nieruchomości;
- O to, jakie regulacje prawne dotyczące ESG musimy uwzględniać w zarządzaniu nieruchomością albo jak możemy zwiększyć wydajność energetyczną i zminimalizować negatywny wpływ na środowisko, pytają z kolei Property Managerowie;
- W dobie globalnej odpowiedzialności i narastających wyzwań związanych ze zmianami klimatu, społeczeństwa na całym świecie zwracają uwagę, jakie działania podejmują firmy w obszarze środowiska, odpowiedzialności społecznej i ładu korporacyjnego (ESG). W dziedzinie nieruchomości komercyjnych wspomniane aspekty zyskują na znaczeniu w sposób szczególny;
- Najemcy biur, magazynów i obiektów przemysłowych, deweloperzy oraz agencje nieruchomości dostrzegają, że zmiana sposobu spojrzenia na proces inwestycyjny, budowlany oraz modernizacja metod zarządzania nieruchomościami nie jest już tylko dodatkowym atutem, lecz także wymogiem. Wymogiem, który już niedługo przyniesie lepsze finansowanie oraz możliwości inwestycyjne. Wydajność energetyczna, zrównoważone zarządzanie zasobami, etyczne traktowanie pracowników oraz transparentność i zgodność z przepisami to niektóre z kluczowych elementów decydujących o atrakcyjności obiektu.
- Rynek nieruchomości, zarówno na poziomie Facility Managerów, jak i Property Managerów, wydaje się rozumieć, że konieczność uwzględnienia kwestii ESG nie jest jedynie trendem, a fundamentalną zmianą w podejściu do biznesu. Jest to odpowiedź na rosnące oczekiwania inwestorów, klientów i regulatorów, którzy coraz częściej traktują kwestie ESG jako nieodłączną część procesu podejmowania decyzji inwestycyjnych.
- Firmy, które zaniedbują te aspekty, ryzykują nie tylko swoją reputację, lecz także konkurencyjność na rynku. Dlatego też narzędzia i oprogramowania do raportowania ESG stają się kluczowym elementem strategii zarządzania nieruchomościami.
W jaki sposób rozwiązania software’owe wpływają na raportowanie?
Chcielibyśmy przybliżyć główne rozwiązania ESG Reporting Software, ich kluczowych cech i funkcjonalności, umożliwiając zarówno Facility Managerom, jak i Property Managerom zrozumienie, jak mogą wspierać ich dążenia do zbudowania bardziej zrównoważonego i odpowiedzialnego sektora nieruchomości komercyjnych. Rozwiązania ESG Reporting Software odgrywają kluczową rolę w umożliwieniu transparentnego i efektywnego raportowania praktyk zrównoważonego rozwoju. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii i algorytmów, systemy tego typu umożliwiają Facility i Property Managerom zbieranie, analizowanie i prezentowanie danych dotyczących zużycia energii, zarządzania wodą, recyklingu i innych kluczowych aspektów ekologicznych.
Nie chodzi tylko o zaspokojenie ciekawości najemców. ESG Reporting Software pomaga w zrozumieniu wpływu obiektu na środowisko i społeczeństwo, a także w identyfikacji obszarów, w których można wprowadzić poprawki. Pozwala to na świadome podejmowanie decyzji, a te prowadzą do długoterminowych korzyści, takich jak: oszczędność kosztów, zwiększenie wartości nieruchomości czy pozytywny wpływ na markę.
Co system mieć powinien?
Tworząc raport dotyczący rozwiązań ESG Reporting Software dla sektora nieruchomości komercyjnych przyjrzeliśmy się dwudziestu trzem firmom tworzącym oprogramowanie. Zarówno dużym graczom rynkowym, którzy upatrują w ESG źródła przewagi rynkowej (IBM czy Microsoft), jak i specjalistycznym organizacjom zajmującym się raportowaniem niefinansowym. W zestawieniu pojawiają się firmy na różnym stadium rozwoju (Enterprise, Scaleup’s, Startup’s). Zwracaliśmy przede wszystkim uwagę na organizacje, które pozyskały już rundy finansowania oraz dysponują gotowymi produktami w fazie rozwoju. Większość ma istniejących klientów, doświadczenia wdrożeniowe oraz rozwinięte funkcjonalności systemów. Szukaliśmy też specyficznych specjalnych rozwiązań dla branży Commercial Real Estate, żeby porównać ze sobą funkcjonalności niezbędne i specyficzne dla sektora. Zatem, co takiego powinny mieć tego typu systemy?
Wbudowane standardy raportowania
Użytkownicy oprogramowania potrzebują prościej i szybciej zbierać, analizować i prezentować dane w sposób zrozumiały dla różnych interesariuszy (wewnętrznych i zewnętrznych). Powinni otrzymać dostęp do standardowych raportów (GRI – Global Reporting Initiative, ESRS – European Sustainability Reporting Standards, SDGs czy Sustainable Development Goals), a standardy mogą być na bieżąco aktualizowane przez producenta oprogramowania zgodnie z aktualnymi wymogami prawa i taksonomii. Dzięki takiemu podejściu łatwiej o spójność i wiarygodność raportowania, a także o porównywanie wyników między firmami czy zarządzanymi aktywami.
Benchmarking firmy i portfela nieruchomości
Benchmarking w ramach rozwiązań raportowania ESG reporting pozwala firmom na porównanie swoich wyników z wynikami innych firm w branży i na określenie, jakie korzyści może przynieść wdrożenie najlepszych praktyk zrównoważonego rozwoju. To z kolei pozwala na identyfikację obszarów, w których firma może poprawić swoją wydajność i efektywność w zakresie ESG. Standardowo dane benchmarkingowe są na bieżąco aktualizowane przez producentów oprogramowania i pozwalają na łatwą prezentację nieruchomości pod kątem różnych wskaźników ESG. Takie podejście umożliwia porównanie postępu z innymi firmami z branży, a także na porównanie budynków lub portfeli budynków do innych firm z branży.
Physical Climate Risk Exposure
Korzystanie z gotowego rozwiązania ESG Reporting powinno pozwalać na symulowanie wpływu wystąpienia zmian klimatycznych na zasoby potrzebne do zarządzania portfelem nieruchomości (np. drastyczne ryzyko wzrostu kosztów). Taksonomia UE zwraca uwagę na konieczność oszacowania portfela nieruchomości w kontekście ryzyk związanych ze zmianami klimatycznymi, a oprogramowanie do raportowania ESG automatycznie potrafi ocenić prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzeń klimatycznych, m.in. wzrostu temperatur, powodzi, trzęsień ziemi czy wyzwań związanych z dostępem do zasobów wody. Dane wejściowe są automatycznie załadowane do oprogramowania od zewnętrznych dostawców (np. S&P Trucos, Munich RE czy Moody’s).
Action Plan dla Real Estate
Ustalanie i monitorowanie planów działań / usprawnień dla nieruchomości czy najemcy jest istotnym elementem wdrażania strategii ESG na poziomie aktywów. Systemy do raportowania pozwalają zaplanować działania i poprawić wyniki ESG, monitorując jednocześnie koszty i terminy. Wszystkie aktywności są przechowywane i widoczne w jednym miejscu, z poziomu aplikacji. Lider projektu dzięki temu na bieżąco poznaje stopień realizacji strategii i reaguje na anomalia.
Uporządkowanie procesu zbierania danych od interesariuszy
Uporządkowanie procesu zbierania danych (najemcy, pracownicy, społeczności lokalne, inwestorzy, regulatorzy i inne organizacje partnerskie) pozwala na łatwiejsze gromadzenie informacji o kluczowych kwestiach środowiskowych, społecznych i zarządczych dotyczących nieruchomości. Dzięki zastosowaniu zautomatyzowanego procesu (workflow) wokół manualnego zbierania danych system może przypisywać odpowiedzialność do odpowiedniej osoby, monitorować stopień przekazywania informacji oraz przypominać o obowiązujących terminach. Zanim dane znajdą się w systemie raportowym, są odpowiednio zweryfikowane i zaakceptowane przez administratora. Takie podejście eliminuje ryzyka popełnienia błędów przy przesyłaniu i agregowaniu plików, a także systematyzuje komunikację.
Automatyzacja / API
Ta dość techniczna funkcja automatyzacji zbierania danych w kontekście oprogramowania ESG Reporting Software dla branży CRE polega na automatycznym pobieraniu, analizowaniu i przetwarzaniu danych z różnych źródeł, takich jak: BMS, Smart Meters, systemy zarządzania nieruchomościami, ERP, bazy danych z wynikami pomiarów zużycia energii czy też raporty od dostawców energii. Może odbywać się m.in. poprzez wymianę plików, API (zbiór reguł ściśle opisujący, w jaki sposób programy lub podprogramy komunikują się ze sobą) czy skanery dokumentów.
ESG reporting jako strategiczny sojusznik
W erze cyfryzacji i rosnącego zainteresowania kwestiami społeczno-środowiskowymi, narzędzia do raportowania ESG stają się niezbędną częścią ekosystemu nieruchomości komercyjnych. Rozwiązania ESG Reporting Software nie tylko usprawniają procesy raportowania, lecz także zwiększają wartość poprzez promowanie odpowiedzialnych praktyk zarządczych.
Dla facility i property managerów narzędzia te stanowią most łączący oczekiwania najemców z konkretnymi danymi i działaniami, które przekładają się na realne korzyści – zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne. ESG Reporting Software to w tym kontekście zarówno narzędzie, jak i strategiczny sojusznik.
Podsumowując, w świecie nieruchomości komercyjnych, gdzie konkurencja jest zacięta, a oczekiwania wobec odpowiedzialności i przejrzystości rosną, rozwiązania ESG Reporting Software stają się nie tyle luksusem, o ile koniecznością. Zastanawiając się nad przyszłością sektora, warto przyjrzeć się tym systemom jako istotnym wspomaganiu w tworzeniu zrównoważonych i konkurencyjnych obiektów dla przyszłych pokoleń.