Dodatek specjalny
Opublikowano:
31.10.2023

Żywa tkanka hybrydy

Jak sprostać wyzwaniom hybrydowego biura?

Choć praca hybrydowa towarzyszy nam w powszechnej formie od ponad trzech lat i wydaje się, że w dyskusjach branżowych była odmieniana już przez wszystkie przypadki, to wciąż rodzą się nowe pytania z nią związane. Nic dziwnego, wraz z nowym stylem pracy zmieniły się potrzeby pracowników. Staliśmy się bardziej wyczuleni na dźwięki, potrzebujemy przestrzeni do szybkich, często kameralnych spotkań — zarówno online, jak i face to face. Jak powinno wyglądać takie biuro? Odpowiedź można znaleźć w Warszawie, w wyjątkowym,  pierwszym w Europie showroomie Hybrid Workplace Experience Centre. Są nimi m.in. systemy „room-in room”  NOOXS Think Tank, o których przeczytasz w tym artykule.

Katarzyna Jasińska jest menedżerem z ponad 20-letnim doświadczeniem w zakresie sprzedaży i marketingu, przede wszystkim wdrażaniu i rozwijaniu sprzedaży innowacyjnych rozwiązań na polskim rynku.
W maju 2014 roku objęła stanowisko Dyrektora Zarządzającego w firmie Bene Warszawa Sp. z o.o., odpowiadając za rozwój biznesu i budowanie wizerunku firmy w Polsce. Pochodząca z Austrii firma Bene GmbH jest liderem w obszarze innowacyjnych koncepcji biurowych, specjalizującym się
w aranżowaniu środowiska pracy i wyposażeniu biur.

Z inicjatywy firm BENE i JABRA wraz z partnerami LENOVO, MICROSOFT, SHARP/NEC, WALDMANN, COLLIERS, EXCLUSIVE NETWORKS, HAYS, SONTE stworzyła w Warszawie Hybrid Workplace Experience Centre. Miejsce, gdzie managerowie IT, działów HR, architekci, projektanci przestrzeni biurowych, czy wręcz właściciele firm mogą w praktyce sprawdzić jak wygląda przemyślane i ergonomiczne środowisko pracy hybrydowej, łączące funkcjonalne, nowoczesne przestrzenie, technologie audio i wideo, oraz usługi ułatwiające produktywną współpracę w erze pracy hybrydowej. Miejsce, gdzie możesz spotkać się ekspertami, którzy doradzą jak stworzyć nowoczesne miejsce pracy, które pozwoli zatrzymać talenty i sprosta oczekiwaniom współczesnych pracowników.

Katarzyna Jasińska ukończyła Akademię Ekonomiczną im. Karola Adamieckiego w Katowicach oraz Podyplomowe Studium Menedżerskie w Szkole Głównej Handlowej. W ostatnich latach jako członek Zarządu polskiego oddziału Sodexo Benefits and Rewards Services, światowego lidera i eksperta
w zakresie rozwiązań motywacyjnych, odpowiadała za wypracowanie, realizację i rozwój strategii rozwiązań komplementarnych dla klientów instytucjonalnych. Pracę zawodową łączy z działalnością edukacyjną i społeczną, wspierając kobiety działające w sektorze nieruchomości w ramach Stowarzyszenia WIREP (Women in Real Estate in Poland).

Hybrid Workplace Experience Centre w shoroomie Bene GmbH

Jak poznać narzędzia do pracy w biurze hybrydowym?

Hybrydowy model pracy, który w ostatnim czasie został wdrożony jako  standard, wymaga elastycznego podejścia ze strony firm. Zmieniają się bowiem oczekiwania pracowników względem pracodawcy oraz sposób kształtowania przestrzeni biurowych, które dziś muszą odpowiadać potrzebom nowej rzeczywistości. Aby zbudować udane hybrydowe środowisko pracy, firmy muszą udostępnić pracownikom narzędzia, które pozwolą im odnosić sukcesy. Wielu administration i workplace managerów zastanawia się, jakie rozwiązania mogą zaimplementować praktyce. Co konkretnie pomoże im skutecznie zorganizować pracę osobom przebywającym w biurze raz na jakiś czas, odbywającym wówczas więcej spotkań — zarówno tych online, jak i na żywo.

Przed podjęciem decyzji o wdrożeniu kolejnych narzędzi, warto bliżej przyjrzeć się, w jaki sposób mogą one funkcjonować, w naturalnym dla siebie, środowisku biurowym. Umożliwia to niezwykła przestrzeń, pierwszy w Europie showroom, Hybrid Workplace Experience Centre (HWEC) w Warszawie zainicjowany przez Jabra i Bene, przy wsparciu partnerów z branży technologicznej, doradczej, design & build oraz HR-owej: LENOVO, MICROSOFT, SHARP/NEC, WALDMANN, a także partnerów wspierajacych:COLLIERS, EXCLUSIVE NETWORKS, HAYS, SONTE.  Jego oficjalne otwarcie miało miejsce w maju 2023 roku. Warto wymienić partnerów (firmy uczestniczące są bowiem gwarantem holistycznego spojrzenia na biuro)

Wyjątkowa przestrzeń na mapie Europy

Hybrid Workplace Experience Centre w Warszawie to drugie na świecie i pierwsze w Europie centrum, które otworzyło swoje drzwi dla odwiedzających. To miejsce, gdzie managerowie IT, działów HR, architekci, projektanci przestrzeni biurowych czy właściciele firm mogą w praktyce sprawdzić, jak wygląda nowoczesne, dostosowane do współczesnych realiów, ergonomiczne środowisko pracy hybrydowej, łączące funkcjonalne, nowoczesne przestrzenie, technologie audio i wideo, a także usługi ułatwiające produktywną współpracę w erze pracy hybrydowej. Mogą oni przede wszystkim spotkać się z ekspertami, którzy doradzą, w jaki sposób zaprojektować nowoczesne miejsce pracy, które pozwoli zatrzymać talenty i sprostać oczekiwaniom współczesnych pracowników.

To wyjątkowe miejsce powstało z myślą o wsparciu firm w transformacji biur, która dzieje się na  naszych oczach. Chcąc ją zrealizować, przedstawiciele rozwiązań dla branży biurowej – od ekspertów specjalizujących się w projektowaniu i urządzaniu nowoczesnych biur i środowisk pracy, dostawców narzędzi wideokonferencyjnych i technologii sprzętowych, po dostawców usług i firmy zajmujące się badaniem rynku i potrzeb pracowników – nawiązali współpracę partnerską  i stworzyli Hybrid Workplace Experience Centre, gdzie prezentują doskonale przemyślane, kompleksowe środowisko pracy hybrydowej dostosowane do różnych stylów pracy. Pierwsze na świecie centrum zostało otwarte w listopadzie ubiegłego roku w Dubaju. W ślad za tym dynamicznie rozwijającym się miastem poszła Warszawa.

 

 

Dlaczego warto skonsultować się z ekspertami?

O tym, dlaczego stworzenie właściwie funkcjonującego miejsca pracy jest ważne i dlaczego warto porozmawiać z ekspertami reprezentującymi różne specjalizacje z obszaru zapewnienia komfortu w środowisku pracy, opowiada Jagoda Leszczyńska, Enterprise Marketing Manager z Jabra: – Typowe spotkania wyglądają teraz inaczej niż wcześniej, dlatego ważne, aby wykorzystywane w firmach technologie nadążały za nowymi trendami, które wyznacza era pracy hybrydowej. Ostatnie lata przedefiniowały sposób, w jaki pracujemy. W czasie pandemii łączyliśmy się zdalnie, mierząc  z wyzwaniami dotyczącymi m.in. równego uczestnictwa w spotkaniach osób łączących się z sali konferencyjnej i tych będących w domu, możliwością przeprowadzenia kreatywnej burzy mózgów zespołów pracujących zdalnie (czy też ze zmniejszonym poczuciem więzi ze współpracownikami). Teraz hybrydowy model pracy jest dużo łatwiejszy do wdrożenia w firmie. Wszystko to dzięki kompleksowemu podejściu do środowiska pracy łączącemu nowe technologie stworzone w odpowiedzi na  powstałe potrzeby oraz dzięki odpowiedniej aranżacji biura dostosowanego do nowej roli, jakiej oczekują współcześni, elastycznie podchodzący do swoich obowiązków pracownicy. Zainicjowane przez Jabra, Hybrid Workplace Experience Centre jest inicjatywą, która łączy doświadczenia  know-how 10 firm oraz ich rozwiązania i produkty. Dzięki temu odwiedzający centrum mogą otrzymać kompleksową wiedzę od liderów w swoich branżach i docelowo stworzyć w swojej organizacji środowisko pracy dostosowane do potrzeb firmy i stylu pracy jej pracowników.

Grunt to stworzyć odpowiednie warunki

Aby odpowiedzieć na współczesne potrzeby pracowników umysłowych korzystających z biura, należy zapewnić im odpowiednie warunki do pracy zespołowej i indywidualnej, możliwość szybkiego połączenia się za pomocą telekonferencji i spotkań w cztery oczy.  Warto pomyśleć o rozwiązaniach modułowych, które umożliwią  łatwą rearanżację i doposażenie przestrzeni w razie potrzeby. Kluczową rolę odgrywa zapewnienie też odpowiedniego komfortu akustycznego, który pozwoli pracownikom skupić się na zadaniach i zagwarantuje możliwość prowadzenia poufnej rozmowy.

Wydawałoby się, że aby zapewnić takie warunki, należałoby wprowadzić ogromną ilość nowych rozwiązań. Okazuje się jednak, że wszystkie te wymagania spełniają mobilne przestrzenie NOOXS Think Tank od firmy Bene, które można obejrzeć w Hybrid Workplace Exeprience Centre.

To wolnostojące, modułowe rozwiązania, zapewniające komfortowe warunki pracy zespołowej oraz hybrydowej. Ich elementy można dowolnie łączyć, dostosowując do indywidualnych wymagań projektowych i funkcjonalnych.

Bene NOOXS Think Tank to nowoczesna kabina akustyczna, przeznaczona dla biur. Opiera się na prostym rozwiązaniu konstrukcyjnym, tworzącym optymalną, wyciszoną (izoowaną akustycznie) strefę. Składa się z systemu ścian NOOXS w postaci pełnych oraz przeszklonych elementów.

Inwestor może wybrać (spośród 34 opcji standardowych) odpowiednie wymiary budki akustycznej.  Na życzenie można dodać specjalne zasłony i lamele, zapewniające jeszcze większą prywatność. Rozwiązanie zostało w pełni zintegrowane z systemem oświetlenia LED oraz wentylacji, które aktywują się automatycznie po wejściu do budki. Użytkownicy mogą indywidualnie dostosowywać ich parametry do swoich potrzeb. NOOXS Think Tank zasilany jest elastycznym okablowaniem i złączem zasilania.

To rozwiązanie wyróżnia się najwyższymi standardami pod względem jakości, wyposażenia, kompletnej infrastruktury technicznej, doskonałej redukcji hałasu i krótkiego czasu montażu. Systemy „room-in room” (pomieszczeń wewnątrz pomieszczeń) Bene NOOXS Think Tank nie służą już tylko do krótkich spotkań. Coraz częściej pełnią rolę pełnoprawnych miejsc pracy, które używane są przez dłuższy czas.

– Jako zespół projektowy HWEC, zrzeszający ekspertów szerokiego zakresu workplace,  organizujemy dla zainteresowanych warsztaty, w których pokazujemy korzyści wynikające  z naszej współpracy. Jesteśmy w stanie zarekomendować optymalne rozwiązania, które pomagają naszym klientom sprostać wyzwaniom związanym z efektywnym zarządzaniem współczesnym środowiskiem pracy. Strefa rozwiązań Bene – obecna w living shoroomie – w doskonały sposób pokazuje, jak przestrzeń i technologia wzajemnie się uzupełniają. Można obejrzeć w niej nie tylko wyjątkowe rozwiązanie Bene NOOXS Think Tank (room in the room), lecz także uzyskać praktyczne rady od naszych ekspertów dotyczące odpowiednio dobranych rozwiązań technologicznych wspierających biuro hybrydowe – mówi Katarzyna Jasińska, Managing Director Bene Poland.

Hybrydo, zostań z nami

Trend pracy hybrydowej wchodzi powoli w fazę dojrzałości i w najbliższych latach zmieni funkcjonowanie środowiska pracy i sposób korzystania z przestrzeni biurowych. Pracownicy przyzwyczaili się do elastyczności i autonomii, na którą pozwala praca zdalna – i takiego właśnie elastycznego podejścia do miejsca i czasu oczekują od pracodawców. Jak wynika z raportu firmy Hays, 46% pracowników zaakceptowałoby powrót do biura, gdyby wiązało się to z większą elastycznością lub udogodnieniami.

Coraz częściej uczestniczymy w spotkaniach hybrydowych, a biuro od dawna przestało być  jedynym miejscem, w którym odbywamy interakcje. Dlatego tak ważne jest, aby, dzięki zaawansowanej technologii i odpowiednim przestrzeniom gwarantować równe zasady uczestnictwa dla stacjonarnych i zdalnych uczestników spotkań.

Tymczasem najnowsze dane płynące z raportu Jabra Hybrid Ways of Working 2023 Global Report, pokazują, że o ile aż 79% polskich pracowników uważa, że prowadzenie spotkania z sali konferencyjnej jest tak samo łatwe lub nawet łatwiejsze, jak w przypadku, gdy każdy dołącza do spotkania indywidualnie, ze swojego laptopa, to jednocześnie 55% twierdzi, że mniej niż połowa sal konferencyjnych w ich biurach jest faktycznie wyposażona w sprzęt do prowadzenia spotkań video, a 23% nie ma dostępu do żadnej sali konferencyjnej wyposażonej w odpowiedni sprzęt. Dla porównania tylko 11% Amerykanów, 14% Brytyjczyków, 20% Niemców, 21% Francuzów i 22% Japończyków twierdzi, że nie posiada w swoim biurze sal konferencyjnych z rozwiązaniami do wideokonferencji.

Polacy dostrzegają korzyści płynące z wykorzystania profesjonalnego systemu video podczas spotkań online i są świadomi, że sprzyja on integracji i produktywności w środowisku wirtualnym – 47% polskich pracowników twierdzi, że ich koledzy sprawiają wrażenie bardziej kompetentnych, gdy mają aktywowany przesył obrazu . Jednocześnie wielu z nas przyznaje, że jest niedostatecznie wyposażonych w odpowiednie technologie dostosowane do ich stylu pracy – tylko 15% polskich pracowników używa osobistej kamery internetowej  podczas organizowanych spotkań online.

Inne artykuły z tego wydania

Minimalizując ryzyko

Czytaj całość
Zarządzanie

Technologia w służbie ochrony życia

Czytaj całość
Obiekty

Piękne oblicze bezpieczeństwa

Czytaj całość
Usługi i technologie

Zatrzymać Wielkie Wymieranie

Czytaj całość
Okiem redakcji

Z myślą o wszystkich ludziach

Czytaj całość
Deska kreślarska