Bezpieczny Kredyt 2%. Stanowisko Polskiego Związku Firm Deweloperskich
KOMENTARZE

W naszej opinii pozytywnie należy ocenić wszelkie rozwiązania, które mogą poprawić dostępność mieszkań w Polsce. Do takich z pewnością należy Bezpieczny Kredyt na 2%.
– Szacuje się, że luka mieszkaniowa w Polsce wynosi około 2 miliony mieszkań [i]. Tymczasem pandemia, wojna w Ukrainie, globalny kryzys gospodarczy sprawiły, że marzenia o zakupie nieruchomości dla wielu osób stały się niemożliwe do realizacji. Dlatego cieszy nas wejście w życie projektu Bezpieczny Kredyt 2%, bo to szansa zarówno dla Polaków, jak i dla sektora budownictwa mieszkaniowego i branż z nim powiązanych,
– mówi Patryk Kozierkiewicz, aplikant radcowski Polskiego Związku Firm Deweloperskich.
Zaznacza on jednak, że choć założenia projektu popierane są przez branżę, to trudno jednoznacznie oszacować efekt końcowy wprowadzanego rozwiązania na sektor. W ramach programu zakupić będzie można bowiem na preferencyjnych warunkach zarówno mieszkania z rynku wtórnego, jak i od deweloperów.
– Rynek pierwotny odbija się dziś od dna. W biurach sprzedaży firm deweloperskich pojawia się coraz więcej klientów. Czerwiec może być najlepszym miesiącem w tym roku pod względem sprzedaży nowych mieszkań. To m.in. efekt wydania zalecenia do rekomendacji S przez Komisję Nadzoru Finansowego. Tym niemniej, żeby dojść do dynamiki kredytowej z 2021 roku miesięcznie w ramach programu powinno być udzielane 10 tys. kredytów, co nie jest możliwe w obliczu założeń przyjętych przez ustawodawcę, a także biorąc pod uwagę możliwości techniczno-organizacyjne banków – wskazuje Kozierkiewicz.
W ocenie branży kredyt na 2 procent może przyczynić się do uruchomienia nowych inwestycji deweloperskich. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w pierwszych pięciu miesiącach obecnego roku spadek nowych inwestycji w sektorze wyniósł 30 procent w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku. Niska liczba startów nowych budów to efekt m.in. wysokich kosztów finansowania oraz niskiego popytu związanego ze wspomnianą już istotnie ograniczoną zdolnością kredytową Polaków.
– Dla rynku deweloperskiego Bezpieczny Kredyt 2% może stanowić impuls do rozpoczynania nowych budów. W statystykach fakt ten powinien zarysować się szczególnie wyraźnie w sierpniu oraz w miesiącach ostatniego kwartału br., które w ubiegłym roku były tak słabe, że nawiązały do wyników branży z 2015 roku – zauważa Kozierkiewicz.
Zdaniem branży za programem zwiększającym popyt na mieszkania powinny iść równolegle rozwiązania zwiększające dostępność gruntów.
– Potrzebne są rozwiązania, które wymuszą większą konkurencję na rynku. Powyższe osiągnąć można poprzez zwiększenie gruntów dostępnych pod budownictwo mieszkaniowe np. poprzez uwolnienie tych zarezerwowanych pod Mieszkanie Plus. Więcej mieszkań w budowie to większa konkurencja, która zapobiegnie gwałtownym wzrostom cen. Dodatkowo, rząd powinien odwrócić zmiany dotyczące polityki parkingowej wprowadzone w ustawie lex deweloper. Korekta ustawy pozwoli tworzyć nam nowe, miastotwórcze inwestycje i zwiększyć podaż mieszkań – wskazuje ekspert PZFD.
[i] PWC raport „Najem instytucjonalny – trwały trend, a nie chwilowa moda” kwiecień 2022 r.