Biuro jako ważny element wejścia międzynarodowego giganta telekomunikacyjnego
ARCHITEKTURA I DESIGN

Nowe, warszawskie biuro spółki stało się ważnym elementem employer brandingowym oraz wsparciem dla zmian i rozwoju. Za strategię workplace, wybór lokalizacji, negocjacje umowy, analizy techniczne oraz prace Design & Build „pod klucz” odpowiadała kompleksowo międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield.
Polska spółka z grupy Cellnex w 2021 roku najpierw nabyła 60 procent infrastruktury telekomunikacyjnej sieci PLAY (dziś posiada już 100% udziałów), a później przejęła 99,9 procent firmy Polkomtel Infrastruktura, wchodzącej w skład Grupy Polsat. Liczący aktualnie ok. 500 osób zespół Cellnex Poland odpowiada za projektowanie i zarządzanie rozwojem sieci, a także za utrzymanie sieci i zarządzanie jej funkcjonowaniem. Infrastruktura Cellnex Poland obejmuje dziś niecałe 16 000 lokalizacji, a jak wskazuje spółka, do 2030 roku ma to być 21 500. Wejście na nowy rynek w połączeniu z integracją struktur zakupionych podmiotów to duży potencjał do wykorzystania, ale i ogromne wyzwanie organizacyjne.
“Polska jest jednym z 12 rynków, na których zapewniamy łączność telekomunikacyjną niwelując nierówności w dostępie do usług cyfrowych. W 2021 roku naszym priorytetem było sprawne połączenie zespołów o różnych kulturach korporacyjnych – z Cellnexu, Playa i Polkomtela. Stworzenie naszego warszawskiego biura miało przede wszystkim ułatwić sprawną konsolidację firmy, abyśmy mogli dostarczać naszym klientom usługi najwyższej jakości. Proces transakcyjny i kompleksowy projekt zorganizowania naszej przestrzeni powierzyliśmy ekspertom Cushman & Wakefield tak, abyśmy my mogli zająć się rozwojem usług i wzmacnianiem naszej kultury oraz relacji z klientami” – powiedziała Małgorzata Rozwałka – Tłok, Dyrektor ds. Kapitału Ludzkiego i Członek Zarządu Cellnex Poland.
Punktem wyjścia na drodze do otwarcia nowego biura było opracowanie strategii workplace odpowiadającej na obecne i przyszłe potrzeby oraz wyzwania stojące przed Cellnex Poland.
“Pracownicy Cellnex to wysokiej klasy eksperci w swoich dziedzinach, których potrzeby względem środowiska pracy są bardzo zróżnicowane. Dlatego nasze działania zaczęliśmy od szczegółowych wywiadów z managerami oraz warsztatów, aby poznać styl pracy, potrzeby w zakresie przestrzeni, wymagania techniczne i poczuć wymiar zmiany kulturowej, która miała nastąpić w połączonych zespołach odrębnych dotąd spółek. Musieliśmy zidentyfikować ryzyka i zająć się ich mitygacją, aby stworzyć ujednolicony plan biura odpowiadający potrzebom firmy” – opowiada Mariola Bitner, Head of Workplace Strategy Poland w Cuchman & Wakefield.
Opracowany space plan, który był podstawą do poszukiwania przez zespół leasingu idealnej lokalizacji na biuro Cellnex Poland, uwzględniał wyniki symulacji pracy w modelu hybrydowym, aby można było zoptymalizować wykorzystanie powierzchni. Elastyczny plan biura uwzględniający perspektywę podmiotu będącego w fazie rozwoju i dostosowywania struktur, zakładał równomierne rozłożenie funkcji i modułowość rozwiązań.
“Na określone w przyjętej przez Cellnex Poland strategii dot. charakterystyki biura założenia najlepiej odpowiadał kampusowy, nowoczesny i bardzo dobrze skomunikowany projekt biurowy o wysokim standardzie technicznym, spełniającego określone wytyczne dotyczące rozwiązań ekologicznych. Udało nam się znaleźć idealną lokalizację w budynku Lixa C w Warszawie” – mówi Aleksandra Duda, Senior Negotiator z Cushman & Wakefield.
“Dzięki temu, że wsparliśmy klienta na każdym etapie procesu tworzenia nowej siedziby, nasza współpraca przebiegała płynnie i mogliśmy rekomendować rozwiązania, które uwzględniają realia rynkowe spełniając jednocześnie oczekiwania najemcy. Bardzo dynamiczne zmiany na rynku powierzchni biurowych generują szereg szans, jak i ryzyk, którymi odpowiednie zarządzenie jest kluczowe. Kompleksowe działanie pozwoliło nam spełnić wszystkie założenia w zakresie kosztów oraz jakości powierzchni” – powiedziała Joanna Blumert, Head of Occupier Services Warsaw w Cushman & Wakefield.
Prace w pełnym zakresie Design & Build nad przygotowaniem „pod klucz” biura o powierzchni 4 500 mkw. koordynował zespół Project & Development Services w Cushman & Wakefield. Na bazie wypracowanego space planu stworzone zostały m.in.: przestrzeń recepcyjna, strefa relaksu, sale konferencyjne oraz open space, a także rozwiązania wspierające pracę w modelu hybrydowym i ułatwiające realizację polityki „czystego biurka”. Pracownicy Cellnex Poland mają do dyspozycji także obszerną kuchnię ze strefą do jedzenia i odpoczynku. Wszystko utrzymane w przyjemnej, ciepłej i jasnej stylistyce, z wykorzystaniem miękkich materiałów, drewna i elementów dźwiękochłonnych podnoszących komfort akustyczny przestrzeni. Do wykończenia wnętrza zastosowane zostały materiały wysokiej jakości, pomagające podnieść zrównoważony charakter inwestycji i komfort użytkowników.
“Cały projekt, od prac nad koncepcją po otwarcie biura, trwał ok. roku w dość trudnym otoczeniu rynkowym związanym między innymi z szybkim wzrostem cen. Dzięki temu, że klient zdecydował się na usługę kompleksową w zakresie workplace, analizy technicznej oraz pełnego zakresu prac Design & Build, mogliśmy sprawnie działać aktywnie szukając oszczędności i skutecznie przeprowadzić proces value engineering. Dzięki skali naszej współpracy i długofalowych relacji z dostawcami mogliśmy zapewnić utrzymanie cen produktów zamawianych z długim terminem dostawy. W efekcie koszty zwiększyły się jedynie o 7%, podczas gdy ceny w trakcie realizacji projektu wzrosły aż o 25%” – mówi Bogumiła Kompowska, Head of Design & Build Poland w Project & Development Services Cushman & Wakefield.