cmT ma już portfel zamówień przekraczający 80 mln zł
RYNEK I INWESTYCJE
Firma cmT, realizująca w Polsce projekty dla takich korporacji jak Mercedes-Benz, z którym współpracuje przy budowie pierwszej w Polsce fabryki silników i baterii elektrycznych w Jaworze, producenta ciężarówek MAN, dla którego rozbudowuje zakład w Niepołomicach, Viessman czy Synthos. Zatrudnia, w całej grupie, blisko160 osób, z czego około 90% stanowi kadra inżynierska. Obecnie około 65 proc. projektów w portfolio cmT to realizacje przemysłowe.
„Nasze doświadczenie w dużych projektach przemysłowych, takich jak współpraca z Mercedes-Benz przy budowie pierwszej w Polsce fabryki silników elektrycznych, jest naszą wizytówką. Coraz więcej inwestorów zwraca się do nas z zapytaniami o zarządzanie budową bez generalnego wykonawcy, co pokazuje, że nasze podejście do koordynacji skomplikowanych procesów budowlanych jest cenione” – mówi Bernard Schiphorst, Senior Manager w cmT.
Na przestrzeni lat Grupa cmT i rozwinęła nowe obszary działalności, oferując usługi inżynierskie w odniesieniu do szerokiego spektrum inwestycji, zlokalizowanych zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami, począwszy od inwestycji mieszkaniowych, hoteli i obiektów użyteczności publicznej, a skończywszy na obiektach handlowych, przemysłowych i specjalnych, takich jak stadiony czy farmy wiatrowe.
“Rosnąc dynamicznie około 20 proc. rocznie, co zakładamy w kolejnych latach, chcemy doprowadzić do struktury przychodów, gdzie duże projekty przemysłowe będą stanowiły 50 proc., zaś resztę chcemy pozyskiwać z całego rynku nieruchomości. Duże znaczenie w ostatnich miesiącach miały dla nas audyty i badania due diligence, których udział wzrósł do 15 proc. w przychodach. Wraz ze zmianami na rynku, duże znaczenie będą miały też przebudowy i renowacje budynków biurowych czy handlowych, gdzie mamy bardzo duże doświadczenie. Liczymy też na nowe projekty, gdzie zdobyliśmy już pewne doświadczenie, a gdzie inwestorem będzie szeroko rozumiany sektor obronny” – dodaje Krzysztof Trembowski, Senior Project Director w cmT.
Jak podaje cmT liczba zapytań dotycząca audytów tylko w I połowie 2024 r. przekroczyła liczbę, jaką zanotowano w całym 2023 r. Zdaniem przedstawicieli cmT oznacza to znaczne ożywienie na rynku inwestycyjnym i transakcyjnym, które obserwujemy od początku roku.
Innym z segmentów, który może pomóc w realizacji strategii firmy jest mieszkaniówka.
„Rynek mieszkaniowy, ze swoją specyficzną dynamiką, dotychczas nie stanowił istotnej części naszych przychodów. Zrealizowaliśmy jednak wybrane projekty w tym obszarze, jak choćby nasza ostatnia współpraca z inwestorem budującym luksusowy kompleks apartamentów na Majorce. Dotychczas naszym głównym obszarem działalności były projekty handlowe, hotelowe i biurowe. Niemniej jednak dostrzegamy potencjał na rynku nieruchomości mieszkaniowych, szczególnie w kontekście inwestycji typu mixed-use” powiedział Christopher Siemieński, International Business Development Manager w cmT.
Długoterminowa strategia rozwoju firmy cmT zakłada wykorzystanie 20-letniego doświadczenia w celu wzmocnienia pozycji lidera w świadczeniu usług inżynieryjnych dla branży nieruchomości.
„Posiadamy doskonałą reputację w zakresie realizacji projektów nieruchomościowych. Zaangażowanie naszego zespołu w każdy projekt, który realizujemy cechuje się najwyższymi standardami jakości i bezpieczeństwa” – podsumowuje Krzysztof Trembowski z cmT.
W ostatnim czasie cmT informowało, że nadzoruje budowę zaawansowanego technologicznie zakładu produkcyjnego o powierzchni ponad 14 tys. mkw. dla producenta AGD E.G.O. Polska. Firma cmT, będzie ściśle współpracować z deweloperem, Panattoni oraz generalnym wykonawcą, firmą Depenbrock, w celu efektywnego zarządzania harmonogramem, dokumentacją i kosztami.