DOLNY ŚLĄSK: Bosch buduje fabrykę w Dobromierzu za ponad 1,2 mld PLN
RYNEK I INWESTYCJE
Nowa fabryka będzie produkować zewnętrzne i wewnętrzne jednostki pomp ciepła, głównie na rynek europejski. Inwestycja ta przyczyni się do rozwoju regionu i skutecznej transformacji energetycznej kraju, zapewni też wzrost innowacyjności gospodarki – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.
Bosch inwestuje w swoje fabryki w Polsce od 1992 roku i ma zakłady w Warszawie, we Wrocławiu, w Łodzi, Rzeszowie oraz Goleniowie. Fabryka w Dobromierzu będzie dziewiątą fabryką Boscha w Polsce oraz pierwszą, która będzie produkować pompy ciepła.
Polska była na ósmym miejscu w UE pod względem sprzedaży pomp ciepła w przeliczeniu na tysiąc gospodarstw domowych. W 2022 roku sprzedaż pomp ciepła w Polsce wzrosła o 120% w stosunku do roku poprzedniego, a na świecie o 11%. Koszty instalacji powietrznej pompy ciepła to 30-40 tys. zł, a koszt instalacji gruntowej to około 15-18 tys. zł dla przeciętnego budynku.
Fabryka pomp ciepła w Dobromierzu to szansa dla regionu wałbrzyskiego i całego kraju. Będzie to kluczowe rozwiązanie grzewcze, wpływające na przyspieszenie transformacji energetycznej w całej Europie. To rozwiązanie nie tylko proekologiczne, ale także proekonomiczne, które przyczyni się do zmniejszenia rachunków za energię elektryczną.
Jest to kolejna mega inwestycja logistyczno-przemysłowa związana ze zmniejszeniem śladu węglowego w tym regionie. Wcześniej budowę fabryki produkującej wyłącznie elektryczne samochody dostawcze ogłosił Mercedes- Benz, szacując inwestycję w Jaworze na rekordowe 6,1 mld złotych. Ponadto w regionie od kilku lat działa LG Energy Solution Wrocław – największy w Europie producent baterii do aut elektrycznych. To inwestycja za ponad 3 mld euro. Dzięki niej Polska jest największym eksporterem baterii samochodowych w Unii Europejskiej. Dodatkowo już w 2023 roku ma zacząć działać we Wrocławiu pierwsza w Polsce fabryka cienkowarstwowych ogniw fotowoltaicznych, której inwestorem jest ROLTEC.
Dolny Śląsk ma również szanse na budowę gigafabryki baterii do samochodów elektrycznych Volkswagena. Budowa miałaby ruszyć w 2025 roku, a rozpoczęcie produkcji jest planowane na 2027 rok. Wartość inwestycji szacowana jest na ok. 2 mld euro.