EDP podłącza do sieci swój największy projekt fotowoltaiczny we Włoszech
ROZWIĄZANIA
„Tuscia 15” jest drugim projektem wielkoskalowej elektrowni słonecznej EDP we Włoszech. Elektrownia słoneczna, zlokalizowana w Viterbo w regionie Lacjum, ma moc zainstalowaną 72 MWp (62,4 MWac). Wykorzystując dwustronne panele, które przechwytują światło słoneczne z obu stron, elektrownia będzie generować 66 GWh czystej energii rocznie, która będzie wprowadzana bezpośrednio do publicznej sieci. Oczekuje się, że projekt ten pozwoli ograniczyć emisje o ponad 28 000 ton CO 2 rocznie i dostarczy energię do ponad 25 000 gospodarstw domowych w regionie Lacjum.
Dwustronne panele fotowoltaiczne to rozwiązanie, które znacząco zwiększa potencjał produkcji energii w porównaniu do tradycyjnych paneli jednostronnych. Dzięki przezroczystej powłoce na tylnej stronie, panele te absorbują nie tylko bezpośrednie światło słoneczne z przodu, ale także światło odbite od podłoża. W ten sposób pozwalają zwiększyć uzysk energii nawet do 25%, jednocześnie optymalizując wykorzystanie dostępnej przestrzeni.
Projekt Tuscia 15 jest kolejnym krokiem po niedawnym uruchomieniu przez EDP pierwszej wielkoskalowej elektrowni fotowoltaicznej we Włoszech, obiektu o mocy 10 MWp (8,4 MWac) w Apulii. Oba projekty potwierdzają zaangażowanie EDP w rozszerzanie swojej obecności w sektorze wielkoskalowej energetyki słonecznej we Włoszech. Uzupełnia to również ugruntowaną pozycję firmy w sektorze energetyki wiatrowej.
“Ten projekt zwiększy niezależność energetyczną i wzmocni włoski system energetyczny, pokazując nasze zaangażowanie we wspieranie włoskiego Krajowego Zintegrowanego Planu Energetyczno-Klimatycznego (PNIEC), który zakłada osiągnięcie do 2030 roku mocy zainstalowanej fotowoltaiki na poziomie do 80 GW” – mówi Roberto Pasqua, dyrektor wykonawczy na Europę Południową i Wschodnią w EDP Renewables.
Od momentu wejścia na rynek włoski, EDP, poprzez EDP Renewables, zainstalowało ponad 600 MW mocy wiatrowej i słonecznej. Dzięki kolejnym projektom w budowie, firma jest na dobrej drodze, aby do 2025 roku osiągnąć łączną moc 1 GW czystej energii zainstalowanej w tym kraju od początku swojej działalności. Odzwierciedla to zaangażowanie EDP w zrównoważony rozwój i dążenie do opracowywania rozwiązań w sektorze energii odnawialnej. Ta ekspansja podkreśla kluczową rolę firmy we włoskiej transformacji energetycznej i jej koncentracji na zrównoważonym rozwoju.
Włochy mają odegrać centralną rolę w rozwoju EDP w Europie. Firma planuje dalsze inwestycje w tym kraju, tworząc miejsca pracy poprzez projekty energii odnawialnej na skalę użytkową, zarówno w energetyce wiatrowej, jak i słonecznej, a także poprzez rozproszone wytwarzanie energii słonecznej. Za pośrednictwem spółki zależnej – EDP Energia Italia, która koncentruje się na rozwiązaniach słonecznych dla biznesu, firma zabezpieczyła już ponad 130 MWp w instalacjach na potrzeby własne. EDP będzie nadal inwestować w tę technologię, która pozwala klientom produkować własną energię, redukując emisję dwutlenku węgla, obniżając koszty energii elektrycznej i chroniąc przed potencjalnymi wahaniami cen energii.
EDP dąży do dostarczenia do 2026 roku około 6 GW mocy słonecznej na skalę użytkową i około 1 GW rozproszonej produkcji energii słonecznej na całym świecie.
EDP w Polsce
EDP jest światowym liderem w dziedzinie energii odnawialnej i transformacji energetycznej, z zainstalowaną mocą ponad 29 GW i 9 milionami konsumentów elektryczności i gazu ziemnego na całym świecie. EDP rozpoczęło swoją działalność w Polsce w 2007 roku poprzez spółkę EDP Renewables, a w 2020 roku rozszerzyło swoją działalność o EDP Energia Polska. EDP Renewables koncentruje się na rozwoju czystej energii i niskoemisyjnych źródeł energii, i posiada 16,6 GW mocy na całym świecie, z czego prawie 0,6 GW jest zainstalowane w Polsce.
EDP Energia Polska, część globalnego biznesu EDP Client Solutions z zainstalowaną mocą 2 GW energii słonecznej, specjalizuje się w rozwiązaniach fotowoltaicznych dla firm, oferując elastyczne, dopasowane do potrzeb rozwiązania dla klientów z praktycznie każdego sektora gospodarki.
W 2022 roku EDP umocniło swoją pozycję przejmując firmy Soon Energy Polska i Zielona- Energia.com. Od początku swojej działalności, do grudnia 2023 roku, EDP Energia Polska, wraz z Soon Energy Poland i zielona-energia.com od momentu ich przejęcia, zakontraktowała 152 MWp na polskim rynku, rozwijając kolejne projekty fotowoltaiczne.