Flagowy projekt Ghelamco – The Bridge – z finansowaniem od Santandera
OBIEKTY
Spółka Ghelamco The Bridge, należąca do grupy kapitałowej Ghelamco, zawarła z Santander Bank Polska umowę kredytową na finansowanie budowy inwestycji The Bridge. Zgodnie z jej warunkami, firmie zostanie udzielony kredyt budowlany w wysokości prawie 181 mln euro na sfinansowanie lub refinansowanie kosztów budowy, kredyt na finansowanie VAT w kwocie nie przekraczającej 35 mln złotych, a także kredyt inwestycyjny (udzielony pod warunkiem dokonania konwersji kredytu budowlanego) w kwocie blisko 185 mln euro.
Uzyskane finansowanie pozwoli nam na terminowe dokończenie budowy The Bridge, ale również na utrzymanie najwyższego poziomu wykończenia i założonych rozwiązań. To będzie najbardziej zaawansowany technologicznie i zrównoważony pod względem ekologicznym projekt w historii naszej firmy. Wierzę, że podobnie jak kiedyś Warsaw Spire, także The Bridge na lata stanie się benchmarkiem dla polskiego rynku biurowego i wysoko zawiesi poprzeczkę. Nasz punkt widzenia podzielają także nasi partnerzy, a potwierdzeniem tego są niezwykle ważne dla naszej firmy umowy, jakie w ostatnim czasie podpisaliśmy. Santander Bank Polska nie tylko stał się naszym kluczowym najemcą, ale także udzielił kredytu, dzięki któremu możemy się zobowiązać, że dostarczymy na rynek biurowiec wyznaczający nowy standard – mówi Jarosław Zagórski, dyrektor zarządzający Ghelamco Poland.
“Chcielibyśmy pogratulować Ghelamco wizji stworzenia fantastycznej przestrzeni biurowej w Warszawie, która jest idealnym połączeniem starej i nowoczesnej architektury. Santander Bank Polska jest dumny, że może wspierać Ghelamco z jego wiodącymi na rynku referencjami w zakresie ESG i ekologii, i będzie nadal wspierać wszystkie takie projekty, które przynoszą Polsce korzyści” – mówi Brendan Long, Head of Property, Santander Bank Polska.
Pod koniec września Santander Bank Polska, jedna z największych grup finansowych i największy bank z kapitałem prywatnym w Polsce, został strategicznym najemcą wieżowca The Bridge powstającego w biznesowym centrum Warszawy. Bank podpisał z deweloperem i inwestorem budynku – firmą Ghelamco – umowę najmu na powierzchnię około 24 500 mkw. (blisko 21 tys. mkw. powierzchni użytkowej na 19 kondygnacjach), czyli niemal połowę biurowego kompleksu. Była to największa transakcja najmu na polskim rynku biurowym od 2022 roku.
Ultranowoczesny i proekologiczny The Bridge
The Bridge to nowoczesny kompleks biurowy powstający przy placu Europejskim na warszawskiej Woli. Zgodnie ze swoją nazwą, stanowi most między historią a współczesnością, co odzwierciedla się w jego architekturze łączącej zabytkowy gmach dawnego Domu Wydawniczego Bellona z 40-piętrowym wieżowcem. W sumie oba budynki dostarczą na rynek 52 tys. mkw. powierzchni biurowej.
The Bridge będzie posiadać najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne i proekologiczne. Już teraz potwierdzają to certyfikaty SmartScore i WiredScore na platynowym poziomie, a docelowo również WELL, BREEAM, Green Building Standard i Obiekt bez barier z najwyższą oceną. Zgodnie ze strategią ESG Ghelamco, The Bridge ma być neutralny energetycznie i zasilany w 100% czystą energią. Obiekt wykorzystywać będzie ultra-energooszczędny i innowacyjny Building Energy Management System, zainstalowany w celu monitorowania i zarządzania parametrami energetycznymi budynku, a także aplikację InBin służącą do analizy generowanego śladu węglowego na podstawie wagi odpadów wytworzonych przez najemców. Ponadto, w wieżowcu wdrożona zostanie technologia kanalizacji podciśnieniowej pozwalająca na zminimalizowanie zużycia wody w toaletach nawet o 75% w skali roku.
W budynku zastosowany zostanie autorski system operacyjny Ghelamco – Signal OS, który pozwala m.in. na zrównoważone gospodarowanie mediami. Jego elementem jest aplikacja mobilna umożliwiająca najemcom poruszanie się po biurowcu bez karty dostępu czy rezerwację sal i miejsc parkingowych. W The Bridge wykorzystane będą też specjalne rozwiązania antypandemiczne zapobiegające rozprzestrzenianiu się wirusów, m.in. lampy UV w windach i centralach wentylacyjnych. Budynek wyposażony będzie w parking podziemny z punktami do ładowania samochodów elektrycznych. Rowerzyści dostaną do użytku ponad 160 miejsc rowerowych, w tym 33 dla jednośladów elektrycznych, a także szatnie z natryskami.
The Bridge zaprojektowany został przez cieszącą się międzynarodowym uznaniem holenderską pracownię architektoniczną UNStudio we współpracy z Polsko Belgijską Pracownią Architektury PROJEKT. Planowany termin zakończenia budowy to I kwartał 2025 roku.