Inspirujące przestrzenie i wybitni projektanci – nagrody Property Design Awards 2023 rozdane
RYNEK I INWESTYCJE
Integralną częścią 4 Design Days, wydarzenia odbywającego już po raz 7. w katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym, jest konkurs Property Design Awards. W tegorocznym plebiscycie nagrodzone zostały projekty komercyjne i publiczne w Polsce, które zostały oddane do użytku w 2022 roku oraz ich twórcy. Jury wyłoniło budynki wyróżniające się najlepszą architekturą oraz przestrzenie i wnętrza z najlepszym designem.
– Konkurs Property Design Awards na stałe wpisał się na listę wydarzeń towarzyszących 4 Design Days. Wręczenie statuetek to doskonała okazja, by uhonorować budynki i wnętrza, które w 2022 roku wyróżniły się wyjątkową architekturą i designem, oraz ich projektantów. Unikalne inwestycje i przestrzenie, które powstały w ubiegłym roku, to potwierdzenie, że mimo niełatwej sytuacji geopolitycznej architektura i design wciąż się rozwijają – mówiła podczas gali Małgorzata Burzec-Lewandowska, autor programu 4 Design Days.
Nagrody Property Design Awards 2023 zostały przyznane w 8. kategoriach. Z nadesłanych realizacji wyłonionych zostało pięciu nominowanych w każdym obszarze. Jury konkursu oraz czytelnicy portali propertydesign.pl i propertynews.pl głosowali, wybierając po jednym zwycięzcy w każdej kategorii. W obradach jury udział wzięli:
- Małgorzata Burzec-Lewandowska, redaktor naczelny propertydesign.pl oraz zastępca redaktora naczelnego propertynews.pl;
- Klaudiusz Fross, dziekan Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej;
- Agnieszka Kaczmarska, architekt w ARSIS Atelier Projektowe;
- Agnieszka Kalinowska-Sołtys, architektka, prezeska SARP, partnerka i członkini zarządu APA Wojciechowski Architekci;
- Pete Kercher, ambasador Design for All Europe;
- Robert Konieczny, architekt oraz założyciel KWK Promes;
- Krzysztof Koszewski, dziekan Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej;
- Magdalena Kozień–Woźniak, dziekan Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej;
- prof. Ewa Kuryłowicz, generalny projektant i wiceprezes Kuryłowicz & Associates;
- Mikołaj Machulik, prezes oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział Katowice;
- Rainer Mahlamäki, architekt oraz współzałożyciel Lahdelma & Mahlamäki architects;
- Robert Posytek, redaktor naczelny propertynews.pl oraz zastępca redaktora naczelnego propertydesign.pl;
- Oskar Zięta, artysta, architekt, innowator.
Laureaci konkursu Property Design Awards 2022:
Kategoria „Bryła: Hotel”:
Hotel Warszauer w Krakowie
Wypełniający wąską działkę w pierzei ulicy Warszauera, pomiędzy kamienicą a synagogą, hotel we współczesnym wydaniu powtarza podziały i rytmy zastosowane w historycznych budynkach. Pokrywająca go trójwymiarowa struktura wykonana z Corianu, gra cieni na białych glifach i odbicia w wielkoformatowych oknach ciągle zmieniają wygląd frontowej ściany hotelu.
Kategoria „Bryła: Biurowiec”:
Varso Tower w Warszawie
Najnowszy z budynków kampusu biurowego, mieszczącego się w sąsiedztwie Ronda Daszyńskiego na warszawskiej Woli. Trzeci z pięciu biurowców, które łącznie będą miały 77 tys. mkw. Kompleks ma połączyć miastotwórczy pasaż handlowo-usługowy.
Kategoria „Bryła: Obiekty Publiczne”:
Budynek Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. prof. J. Świdra w Jastrzębiu-Zdroju – rozbudowa obiektu o salę koncertową wraz z zagospodarowaniem terenu
Nowy budynek sali koncertowej nadaje otaczającej go przestrzeni wielowątkowy, publiczny charakter. Wzniesiony na niewielkiej działce z błyszczącą, neutralizującą kubaturę obiektu elewacją, odbija otoczenie i izoluje od ruchu ulicznego.
Kategoria „Przestrzeń Publiczna”:
Teatr Letni im. Heleny Majdaniec w Szczecinie – modernizacja
Przedsięwzięcie polegające na formalnym powiązaniu najbardziej charakterystycznych elementów amfiteatru – łuku i zadaszenia, w kontekście zabytkowego parku Kasprowicza. Jego istotny fragment tworzy agora wzdłuż ul. Fałata – główne wejście amfiteatru, które służy jako wielofunkcyjna przestrzeń publiczna.
Kategoria „Design – Wnętrza: Hotel”:
Hotel Saski Kraków Curio Collection by Hilton
Projekt stojący w samym sercu Starego Miasta Krakowa i jeden z najstarszych hoteli w Krakowie, powrócił do użytku po ponad trzyletnim remoncie. Mający ponad 100 pokoi, nawiązuje do swoich muzycznych i kulturalnych tradycji – w Sali Saskiej koncertowali Ferenc Liszt, Johannes Brahms oraz Ignacy Paderewski.
Kategoria: „Design – Wnętrza: Biuro”:
Biuro the Brain Embassy Czackiego w Warszawie
Twórcy przestrzeni coworkingowej podczas projektowania nie zapomnieli o przeszłości miejsca, w którym się ta przestrzeń znajduje. Kiedyś warszawski Teatr Kwadrat, obecnie The Brain Embassy, nawiązuje designem do teatru i sztuki. Przykładem tego jest część eventowa z czerwoną kurtyną i miejscem do live cookingu, przypominająca scenę teatralną lub salę kabaretową.
Kategoria: „Design – Wnętrza: Obiekty Publiczne”:
Biblioteka Narodowa w Warszawie – modernizacja
Przebudowie gmachu Biblioteki Narodowej towarzyszyła jedna, główna idea – zachowanie jej modernistycznego charakteru. Czytelni nadano nową, właściwą dla niej hierarchię i funkcję, co podkreśla użycie naturalnych materiałów, jednocześnie dostosowując wnętrza do potrzeb współczesnych użytkowników.
Kategoria: „Design – Wnętrza: Przestrzeń Handlowo-Usługowa”:
Restauracja&Cocktail Bar Paradiso w Fabryce Norblina w Warszawie
Połączenie cocktail baru z restauracją w budynku przeplatającym historyczne elementy z rajską kolorystyką, roślinnością i eleganckimi detalami, czego przykładem jest bar obłożony butelkowozielonymi płytkami i lustrzanymi listwami. Celem projektu miało być stworzenie miejsca, które w subtelny i wyszukany sposób kojarzyć się będzie z Ameryką Południową i Karaibami.
Nagrodę specjalną portalu propertydesign.pl otrzymała Agnieszka Kalinowska-Sołtys – architektka, prezeska SARP, partnerka i członkini zarządu APA Wojciechowski Architekci. Od 20 lat niezmiennie promuje zielone budownictwo – projektując obiekty i szerząc wielkie idee. Wspiera nie tylko środowisko naturalne, ale również polską architekturę i jej twórców, dbając jednocześnie o integrację środowiska architektonicznego.
W drugiej części gali ogłoszone zostały wyniki konkursu pt. „Miasto – czy idziemy w dobrą stronę?” na najlepsze zdjęcia architektury lub przestrzeni miejskiej. Jak powinniśmy odpowiadać na zmiany klimatyczne, kryzys surowcowy, niepohamowany konsumpcjonizm, nierówności społeczno-ekonomiczne, starzejące się społeczeństwo, bezdomność i epidemie? Co do powiedzenia mają architekci, designerzy i twórcy przestrzeni miejskiej? Czy idziemy w dobrym kierunku? Co jest dla nas najważniejsze? Odpowiedzi na te pytania, poprzez swoje fotografie, próbowali udzielić autorzy prac konkursowych, które stanowią jednocześnie ich autorską interpretację architektury miejskiej.
– Cieszymy się, że konkurs spotkał się z tak licznym zainteresowaniem. Otrzymaliśmy wiele pięknych i niezwykłych prac. Trzy wyróżnione z nich będzie można zobaczyć podczas 4 Design Days, a zwycięska praca dodatkowo na stałe zawiśnie w przestrzeni Międzynarodowego Centrum Kongresowego lub Spodka – mówił Marcin Sawicki, dziennikarz TVN prowadzący galę.
Autorem zwycięskiej pracy został Sebastian Szostek, jednocześnie zdobywając również wyróżnienie. Wśród pozostałych laureatów znaleźli się Michał Wróbel i Ryszard Domański.
W skład jury konkursu fotograficznego weszli:
- Maciej Franta, założyciel Franta Group Architects;
- Yassen Hristov, profesjonalny fotograf designu i wnętrz;
- Agnieszka Kalinowska-Sołtys, architektka, prezeska SARP, partnerka i członkini zarządu APA Wojciechowski Architekci;
- Piotr Krajewski, fotograf architektury;
- Piotr Muschalik, fotograf i kierownik Pracowni Fotografii przy Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.
4 Design Days odbywa się w dniach 26-29 stycznia 2023 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Organizatorem 4 Design Days jest Grupa PTWP, wydawca branżowych pism i portali, m.in.: PropertyNews.pl, PropertyDesign.pl, Dobrzemieszkaj.pl oraz organizator m.in. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach i Forum Dobrego Designu.