Nowe biurowce zapewniają udogodnienia dla rowerzystów
KOMENTARZE
ESG i komfort pracowników w centrum zainteresowania
Światowe trendy związane ze zrównoważonym rozwojem biznesu, propagowaniem ograniczania wpływu społeczeństw na środowisko i promowaniem zdrowego stylu życia nie wątpliwie są widoczne w przestrzeniach biurowych, od których najemcy wymagają coraz więcej. Nowoczesne obiekty starają się wyróżnić już nie tylko atrakcyjnym designem i dogodną lokalizacją, ale również szeregiem rozwiązań obniżających emisje i oferujących wysoki komfort użytkowników. Ułatwienie dojazdu do pracy rowerem jest jednym z najpopularniejszych udogodnień oferowanych przez nowoczesne biurowce.
– Na to, jak pracownicy dojeżdżają do pracy, wpływa wiele czynników, jednak jednym z najważniejszych aspektów jest zaplecze w budynku. Jest to klucz do sukcesu w zwiększaniu wskaźnika korzystania z rowerów, ponieważ bez zapewnienia udogodnień w obiekcie, większość z pracowników zrezygnuje z dojazdu jednośladem. W wielu przypadkach, wskazane zaplecze jest oceniane przez najemców w trakcie poszukiwania lokalizacji biurowej, kiedy pracodawca wybiera budynek, do którego ma się wprowadzić. Firmy szukające nowej przestrzeni bardzo często biorą pod uwagę ten aspekt,
– mówi Antoni Malec, ekspert rynku biurowego, Dyrektor działu Strategic Occupiers Services w JLL.
Co oferują biurowce?
Inwestorzy i deweloperzy wiedzą, że rozwiązania dla pracowników dojeżdżających do pracy na dwóch kółkach są aktualnie wysoce pożądane przez najemców, dlatego wkładają wiele wysiłku w ich zapewnienie. Obecnie prawie każdy nowy budynek biurowy zawiera jakieś udogodnienia dla cyklistów. Poczynając od parkingów dla rowerów, poprzez szatnie i prysznice dla rowerzystów. Przykładowo, największy kompleks biurowy w Krakowie, the Unity Centre posiada aż 200 miejsca parkingowe dla rowerów. Niektóre z biurowców mogą się pochwalić również akcjami darmowego wypożyczania rowerów, czy bezpłatnego ich serwisowania. Podobną akcje organizowane były na przykład w biurowcach Business Garden.
Wymogi certyfikacyjne
– Poza oczekiwaniami, trend napędzany jest również wymogami certyfikacyjnymi. Upowszechniające się certyfikacje budynków w zakresie ochrony środowiska i dobrego samopoczucia użytkowników, będące celem niemalże każdego inwestora, coraz częściej nakładają na deweloperów konieczność uwzględnienia w projektowaniu przestrzeni potrzeb rowerzystów. Istnieją nawet certyfikaty ekologicznego budownictwa, które skupiają się wyłącznie na bezemisyjnych dojazdach do obiektów. Udogodnienia dla posiadaczy dwóch kółek w biurowcach stają się zatem bardziej koniecznością niż wyborem,
– dodaje Antoni Malec.
W ostatnich latach w naszym kraju przybywa budynków, które mogą się pochwalić wielokryteriowymi certyfikatami. Najpopularniejszymi z nich są BREEAM i LEED. Aktualnie już ponad 36 mln mkw. powierzchni użytkowej budynków w Polsce pozytywnie przeszło proces certyfikacji, z czego najwięcej w województwie mazowieckim. W ostatnim roku największy przyrost certyfikowanych powierzchni nastąpił w przypadku BREEAM + 31 proc. w skali roku. Zwiększona liczba budynków z certyfikatami może przełożyć się w przyszłości również na wzrost powstawania zapleczy rowerowych w biurowcach.
Dobra lokalizacja, to lokalizacja idealna również dla rowerzysty
Poza udogodnieniami w budynkach kluczowa jest również lokalizacja biura. Pracodawcy coraz częściej poszukują obiektów położonych w centrach miast i dzielnicach oferujących dotarcie różnymi formami dojazdu, w tym przede wszystkim komunikacją miejską. Ważna jest także infrastruktura dla rowerów, w tym przede wszystkim obecność ścieżek rowerowych w okolicy. Pod uwagę może być brana również dostępność stacji z rowerami miejskimi oferowanymi przez popularne aplikacje.