Pierwszy Zdrofit w Lublinie już działa, kolejny jeszcze w tym roku
OBIEKTY

Otwarcie pierwszego w Lublinie klubu Zdrofit to ważny krok w rozwoju sieci we wschodniej Polsce. Nowoczesny obiekt – stawiając na rozbudowany pakiet onboardingowy, różnorodność stref treningowych i szeroką ofertę zajęć grupowych oraz wsparcie technologiczne trenujących – oferuje przestrzeń zarówno dla entuzjastów fitnessu, jak i osób początkujących. Co więcej, już pod koniec roku mieszkańcy miasta będą mogli skorzystać z drugiego klubu sieci, który uzupełni ofertę w regionie.
“Lublin to dla nas ważny krok w rozszerzaniu obecności Zdrofitu, największej sieci fitness w Polsce, na nowe regiony. Wysoka dostępność kompleksowych i nowoczesnych przestrzeni treningowych to jedna z cech wyróżniających nasze sieci. Naszym priorytetem jest także edukacja społeczeństwa w zakresie zdrowego stylu życia. Nowy klub w Lublinie to zatem nie tylko odpowiedź na lokalne potrzeby, ale również wprowadzenie nowej jakości na nowy dla nas rynek, gdzie chcemy inspirować do aktywności i wspierać budowanie zdrowych nawyków” – mówi Tomasz Groń, dyrektor zarządzający sieciami klubów fitness w Benefit Systems.
Lublin – dwa Zdrofity w dwa miesiące
Pierwszy klub sieci w Lublinie znajduje się w Galerii Olimp przy al. Spółdzielczości Pracy 34. Obiekt o powierzchni niemal 1,5 tys. mkw. oferuje nowoczesne strefy treningowe, w tym: funkcjonalną, wolnych ciężarów, maszyn, cardio, stretchingu i recovery. Wielbiciele treningu w towarzystwie mają do dyspozycji przestronną salę fitness oraz szeroki katalog zajęć grupowych. O kompleksowym charakterze klubu świadczy także strefa relaksu, w której można zregenerować się po treningu, np. w saunie. Istotne wsparcie ćwiczącym – zarówno pod względem organizacji treningów, jak i utrzymania motywacji na stabilnym poziomie – zapewnia aplikacja ZdrowAppka.
30 grudnia sieć planuje otwarcie drugiego klubu – Zdrofit Lublin Batory przy al. Kraśnickiej 31. Na nowy obiekt, o powierzchni niemal 1,3 tys. mkw., złożą się strefy: funkcjonalna, wolnych ciężarów, maszyn, cardio, stretchingu, fight oraz rowerowa. W ofercie nie zabraknie zajęć grupowych. Cechą wyróżniającą klub będzie rozbudowana strefa relaksu z sauną suchą, lodopadem i ścianą solną.
Dostępność jako jeden z priorytetów
Otwarcie nowych klubów w Lublinie to kolejny etap rozwoju sieci Zdrofit. Obecnie w Polsce dostępnych jest ponad 100 klubów sieci, przede wszystkim w centralnej i północnej części kraju, a od listopada także szerzej we wschodniej. Obiekty są zlokalizowane w miejscach wygodnych dla klientów, takich jak centra handlowe, biurowce i duże osiedla mieszkaniowe. Dzięki temu użytkownicy mogą łatwo włączyć aktywność fizyczną w codzienny rytm dnia.
Pierwszy Zdrofit w Lublinie znajduje się w centrum handlowym, drugi będzie zlokalizowany w budynku biurowo-usługowym. Obecnie – biorąc pod uwagę lokalizacje klubów – to dominujący trend. Prawie połowa wszystkich Zdrofitów mieści się w centrach handlowych, a kolejne 25 proc. zajmuje przestrzeń w budynkach biurowo-usługowych.
“W tej chwili jesteśmy obecni przede wszystkim w dużych polskich miastach i jednocześnie podążamy za naszymi klientami, czyli staramy się być w miejscach, które regularnie odwiedzają. Jednocześnie dążymy do zwiększania dostępności naszych usług w mniejszych miejscowościach, szczególnie tych wchodzących w skład tzw. obwarzanków aglomeracji. Taka strategia pozwala docierać nam do mieszkańców szybko rozwijających się regionów podmiejskich, które wcześniej miały ograniczony dostęp do wysokiej jakości przestrzeni treningowych” – wyjaśnia Tomasz Groń.
Branża fitness w dobrej formie
Rozwój sieci Zdrofit w Polsce wpisuje się w szerszy trend odbudowy branży fitness, która po trudnym okresie pandemii odnotowuje dynamiczny wzrost. W Europie, według raportu „European Health and Fitness Market 2024” przygotowanego przez Deloitte i EuropeActive, obserwuje się stały wzrost przychodów, liczby klubów fitness oraz osób korzystających z ich usług. Podobnie wygląda sytuacja w Polsce, gdzie branża nadrabia straty, wykorzystując m.in. wzrost świadomości społecznej na temat znaczenia aktywności fizycznej dla dobrostanu.
“Branża fitness w Polsce wciąż ma ogromny potencjał, a zmiany w nawykach Polaków to najlepszy dowód na ten rozwój. Odsetek osób ćwiczących co najmniej trzy razy w tygodniu wzrósł z 30 proc. w 2017 roku do 36 proc. w 2024 roku, co pokazuje, że aktywność fizyczna staje się dla wielu elementem stylu życia” mówi Tomasz Groń.
Polski rynek fitness, biorąc pod uwagę wskaźnik penetracji rynku dla krajów europejskich, charakteryzuje się dużym potencjałem rozwoju. Obecnie, jak podaje wspomniany wcześniej raport Deloitte i EuropeActive, wynosi on 8,4 proc. Jednocześnie znacząco różni się dla poszczególnych regionów Europy. Największy – na poziomie 16-21 proc. jest w krajach skandynawskich. W krajach Europy Zachodniej obserwowana jest dużą rozpiętość wskaźnika, pomiędzy 6 a 21 proc., przy czym w Niemczech, Austrii i Szwajcarii osiąga on wysoki 12-15 proc. poziom. W Polsce wskaźnik penetracji rynku wynosi 8 proc., co w porównaniu z innymi krajami europejskimi, daje w najbliższych latach szerokie pole do działania.