Spor X – drewniany biurowiec przyszłości w Norwegii
OBIEKTY

Ten wysokiej klasy budynek biurowy powstał w centrum Drammen – miasta oddalonego od Oslo o 41 km. Znajduje się tuż przy węźle komunikacji miejskiej, dlatego nie posiada parkingu, z którego zrezygnowano na rzecz miejsc dla rowerów. Koncepcja budynku i jego realizacja uwzględnia nie tylko rozwiązania ekologiczne, ale także zrównoważony rozwój miasta oraz lokalność – wiele materiałów pochodzi od lokalnych firm, a drewno z pobliskich lasów, co wpłynęło na redukcję CO2 w czasie powstawania budynku.
Drewno – przyszłość i wyzwanie
Budynek zbudowany jest niemal w całości wyłącznie z litego i klejonego drewna. Zastosowana została drewniana konstrukcja, drewniane fasady, a nawet szyby windowe. Biurowiec składa się z konstrukcji słupowo-belkowej i dwóch brył, połączonych przeszklonym łącznikiem. Użycie tak dużej ilości drewna było dużym wyzwaniem w zderzeniu z restrykcyjnymi przepisami ppoż., ale udało się to dzięki wykonaniu oddzielenia przeciwpożarowego w linii stropu.
W naszych projektach wykorzystujemy drewno w konstrukcji, na elewacji oraz w wykończeniach wnętrz. Jest to naturalny i ekologiczny materiał, a równocześnie łatwo dostępny i opłacalny. Drewno jest surowcem odnawialnym. Przy zachowaniu zrównoważonej gospodarki leśnej jego zasoby są praktycznie niewyczerpalne. W stosunku do swojego ciężaru posiada ono wyjątkowe parametry nośne oraz wysokie właściwości izolacyjne. Jego użycie istotnie wpływa na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla – mówi Sebastian Grzesiak, CEO i partner w Dark Arkitekter.
Biurowiec SporX posiada certyfikację BREEAM na poziomie Outstanding, budynek zdobył też w 2021 r. nagrodę zrównoważonego rozwoju branży budowlanej w Norwegii.
Elastycznie czyli ponadczasowo
Wnętrze biurowca zaplanowane jest w sposób elastyczny, kładąc nacisk na interakcje, wspólnotę i zmianę charakteru pracy użytkowników. Wydzielona została strefa coworkingowa, restauracje i sale konferencyjne, ale konfiguracja pomieszczeń może się zmieniać. Sekwencje przestrzeni można dostosowywać do zmieniającej się rzeczywistości, dopasować do czasu i charakteru pracy. Architekci szczególnie zwracają uwagę na relacje międzyludzkie, które są nadrzędnym czynnikiem aranżowania przestrzeni. Formy pracy mogą się zmieniać, ale to wnętrze trzeba dostosować do człowieka, nie odwrotnie.
zdjęcia: Einar Aslaksen
opr. MK