(Warszawa) Drucianka Campus – poznaj nowy projekt Liebrecht & Wood na Pradze!
RYNEK I INWESTYCJE
Zoom na potencjał
Liebrecht & Wood powtórnie inwestuje w architektoniczne zaplecze warszawskiej Pragi. Deweloper, znany m.in. z udanej rewitalizacji Centrum Praskiego Koneser (dawnej Warszawskiej Wytwórnia Wódek „Koneser”), w którym stworzył nie tylko prężnie działającą przestrzeń handlowo – usługową, ale także miejsce dla rozwoju przedsiębiorczości i technologii Google for Startups Campus Warsaw finansowane i prowadzone przez amerykański koncern Google, tym razem zwrócił uwagę na potencjał nieczynnej od ponad 20 lat „Drucianki”.
Historia i nowoczesność
Fabryka powstała w 1899 r., jako Warszawska Fabryka Drutu, Sztyftów i Gwoździ. Przez dziesięciolecia, obejmujące burzliwy okres dwóch wojen światowych stanowiła odbicie sytuacji społecznej oraz politycznej kraju, by ostatecznie, w latach 50, rozpocząć funkcjonowanie jako Warszawska Fabryka Drutu i Gwoździ im. Karola Wójcika i w tym kształcie przetrwać do roku 2000.
W roku 2010 obiekt został wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków, co stanowi istotny fakt w kontekście jego przyszłej transformacji. Liebrecht & Wood planuje bowiem podjąć prace rewitalizacyjne wspólnie z konserwatorem zabytków. Umożliwi to zachowanie oryginalnej zabudowy budynku i płynne wkomponowanie w jej strukturę współczesnych elementów architektonicznych, co zaowocuje bardzo interesującym połączeniem historii i nowoczesności.
Drucianka Campus odznaczać się będzie jednak nie tylko niebanalnymi rozwiązaniami z zakresu architektury – projekt realizuje również wszystkie założenia nowoczesnego, zrównoważonego budownictwa – dbałość o ochronę środowiska i energooszczędność oraz aspekty społeczne. Najnowszy projekt Liebrecht & Wood będzie posiadał certyfikat BREEAM na poziomie Outstanding.
Zgodnie z obietnicami inwestora, zabudowę dopełnią pełne zieleni przestrzenie publiczne placów i ciągów pieszych, które w powiązaniu z funkcjami usługowymi, umożliwią korzystanie z ogródków gastronomii, aktywny wypoczynek, rekreację oraz organizację plenerowych wydarzeń.
Przyszłe życie obiektu
Zgodnie z planami inwestującego na terenie Warszawy dewelopera, podobnie jak miało to miejsce we wspomnianym już Centrum Praskim Koneser, na terenie dawnej „Drucianki” powołane do życia zostać mają przestrzenie handlowe, usługowe, biurowe oraz mieszkalne.
– Drucianka Campus to wielofunkcyjny projekt nowej generacji. To projekt oferujący uzupełnioną funkcjami komercyjno-usługowymi nowoczesną przestrzeń biurową klasy A, ale też projekt zorientowany na dobrostan i lepszą jakość życia całej społeczności skoncentrowanej wokół niego, w tym społeczności sąsiadujących inwestycji mieszkaniowych. Życie będzie się tu toczyło zarówno w godzinach pracy, jak i poza nimi – mówi Magdalena Bartkiewicz-Podoba, CEO Liebrecht & wooD w Polsce.
Kolejnym punktem wspólnym dla obu tych obiektów ma być stworzenie na terenie dawnej fabryki miejsca rozwoju talentów oraz innowacji w postaci Talent Campusu.
Jak informuje inwestor, na terenie dawnej Warszawskiej Fabryki Drutu, Sztyftu i Gwoździ rozpoczęto już przygotowania do rewitalizacji i budowy – prowadzone są między innymi prace związane z zabezpieczeniem zabytkowych budynków oraz czyszczeniem i odzyskiwaniem cegieł. Projekt Drucianka Campus realizowany będzie w formule construction management, polegającej na wybieraniu wyspecjalizowanych firm do poszczególnych zadań budowlanych. Aż 42000 mkw powierzchni „Drucianki” ma zostać przeznaczone na przestrzenie biurowe, natomiast 7500 mkw na pozostałe sektory działalności. Rewitalizacja obiektu ma potrwać 2,5 roku, a koszt całej inwestycji wyniesie niemal 150 mln euro.