Zarządzanie
Opublikowano:
31.08.2023

Budynki, które dbają o formę

Utrzymanie lokali sportowych w biurowcach

Od kilku dobrych lat idea miasta 15-minutowego, którego pojęcie zaproponował w 2016 roku urbanista Carlos Moreno, zyskuje coraz większą popularność. Właściciele budynków biurowych wzięli sobie do serca zapewnienie udogodnień dla użytkowników i okolicznych mieszkańców. Na szczególną uwagę zasługuje oferta sportowa. W Polsce jednym z liderów pod tym względem jest Adgar Poland. O tym, jak zarządzać tak wymagającymi lokalami, rozmawiamy z Robertem Włoszkiem, pełniącym funkcję dyrektora operacyjnego w tej firmie.

Robert Włoszek jest członkiem zespołu zarządzającego Adgar Poland. Jako Dyrektor Operacyjny odpowiada za planowanie i nadzór nad pracą zespołów zarządzania obiektami z portfolio spółki, obsługi technicznej, a także za rozbudowę i przebudowę powierzchni budynków Adgar Poland. Robert posiada ponad 12-letnie doświadczenie w branży nieruchomości komercyjnych. Ponad 5 lat spędził w międzynarodowej firmie Colliers, gdzie na pozycji Technical Quality Manager zajmował się technicznym wsparciem zarządców podczas ich codziennej pracy oraz audytowaniem pracy zespołów technicznych w budynkach biurowych i magazynowych. Przez 4 lata był kierownikiem technicznym w jednym z budynków Adgar Poland, jednocześnie kierując zespołem obsługi technicznej na stanowisku Facility Manager. Jest inżynierem i absolwentem Politechniki Warszawskiej. Podyplomowo ukończył również studia na kierunku Zarządzanie Nieruchomościami na SGGW. Robert Włoszek posiada doświadczenie w procesie certyfikacji budynków LEED oraz BREEAM.

Adgar Poland jest znany w branży nieruchomości jako właściciel i zarządca budynku  proponujący swoim najemcom wiele rozwiązań sportowych.

W naszych kompleksach znajdują się centra fitnessu, które również, po wykupieniu abonamentu u operatora, pozostają do dyspozycji użytkowników części biurowej. Obecnie takie centra mieszczą się w kompleksach przy ulicy Postępu (Zdrofit) oraz Alejach Jerozolimskich (Calypso). Natomiast w budynku Adgar PDT Wola dostępny jest klub CityFit. Przy Postępu oferujemy również boisko do squasha, basen oraz saunę suchą i mokrą.

Oprócz obecności centrów sportowych do dyspozycji najemców pozostają rowerownie z dostępem do pryszniców. Zachęcamy tym samym do wybierania ekologicznych środków transportu, jakimi są rowery, zamiast samochodów czy nawet komunikacji miejskiej.

Udostępniamy również ścieżkę biegową przy kompleksie Adgar Park West o niemal kilometrowej długości. Warto zaznaczyć, że jest ona dostępna nie tylko dla najemców naszego budynku, lecz także  dla wszystkich okolicznych mieszkańców, którzy mają życzenie z niej skorzystać, zarówno za dnia, jak i w nocy (z uwagi na to, że jest dobrze oświetlona).

W ramach Adgar Poland funkcjonuje Społeczność Adgar, której jednym z głównych  założeń jest promocja zdrowego trybu życia. W związku z tym nasi najemcy mogą korzystać z szeregu bezpłatnych zajęć sportowych, takich jak: joga, grupa biegowa czy treningi piłki nożnej.

Zaproponowane rozwiązania promują zdrowy styl życia, jak również wpisują się  w politykę zrównoważonego rozwoju (ESG), zwłaszcza jeśli chodzi o ograniczanie wpływu CO2 na środowisko.

W ramach naszej grupy kapitałowej funkcjonuje również operator powierzchni coworkingowych, Brain Embassy. Udostępniamy tam m.in. rowery stacjonarne umożliwiające naładowanie urządzeń elektrycznych energią wytworzoną poprzez ruch. Brainerzy mają do dyspozycji także wiele innych rozwiązań zachęcających do wykonywania aktywności w trakcie pełnienia swoich obowiązków, np. biurka z bieżniami czy drążki do podciągania.

Nie wspomnieliśmy jeszcze o pływalni, a przecież ta dziedzina sportu ma wielu amatorów.

To prawda, w części centrum sportowego Zdrofit, w budynku przy ulicy Postępu, mieści się basen.  Pod tym względem wyróżniamy się na rynku, ponieważ budynki biurowe rzadko dysponują takim rozwiązaniem. Wynika to między innymi z tego, że taka przestrzeń potrzebuje odpowiednich warunków – tj. raczej parteru niż wyższych pięter oraz dostępu do światła dziennego. Ciężko wyobrazić sobie przyjemność z pływania w pomieszczeniu dysponującym jedynie światłem sztucznym.

Znaleźliśmy odpowiednie miejsce i udało nam się wkomponować basen tak, aby nie trzeba było opuszczać kompleksu. Wprawdzie stanowi on osobny budynek, jednak jest połączony parkingiem i dodatkowym przejściem. Basen jest wielkości 20 m i wszyscy najemcy, którzy wykupili abonament w klubie, mogą z niego skorzystać.

Jak zarządza się budynkiem z tak nietypową działalnością? W jaki sposób reagują Państwo w kwestii zagrożenia bezpieczeństwa?

Kompleks, w którym znajduje się basen, jest pod tym względem szczególny. Zapewniamy w nim  m.in. odpowiednią wilgotność.  Wdrożyliśmy tam odpowiednie zasady bezpieczeństwa higienicznego. Jednak większość prac związanych z utrzymaniem obiektu należy zdecydowanie do obowiązków  najemcy.  Choć jako właściciel możemy zweryfikować, czy operator odpowiednio dba o urządzenia, które są naszą własnością.

W przypadku zagrożenia bezpieczeństwa przede wszystkim, co uważam za kluczowe, podejmujemy szybkie działania. Gdy zapach chloru będzie wyczuwalny w okolicach wyrzutu świeżego powietrza z wentylacji, od razu poprosimy firmę FM o dostarczenie protokołu pomiaru jakości wody i ilości chloru. Szybki czas reakcji w sytuacjach kryzysowych pomaga  uniknąć  ich konsekwencji. We wspomnianym wyżej przypadku mogłyby być to zgłoszenia od pozostałych najemców o  negatywnym działaniu nadmiernej ilości chloru na ich pracowników (mam tu na myśli chociażby silne reakcje uczuleniowe). Mimo tego, że operator sportowy powinien dbać o takie kwestie, my również czujemy się do tego zobowiązani i mamy prawo do sprawdzenia raportu ze świadczenia usług serwisowych w tej przestrzeni.

Czy mógłby Pan opowiedzieć o tym, jak wygląda przygotowanie lokali sportowych pod względem fit out-u?

Nie jesteśmy w stanie jednoznacznie opisać modelu przygotowania lokalu, gdyż w każdym z przypadków ustalenia między stronami były indywidualne. Adgar jako właściciel był zarówno stroną nadzorującą w przygotowaniu powierzchni, jak i częściowym wykonawcą prac. Pragnę jednak podkreślić, że jako właściciel dokładamy wszelkich starań, aby powierzchnia współgrała z infrastrukturą budynkową. Kluczową rolę odgrywa tu bowiem odpowiednie funkcjonowanie systemów bezpieczeństwa pożarowego, instalacji wodno-kanalizacyjnych, ciepłowniczej i klimatyzacyjnej. Na części powierzchni to my odpowiadamy za zakup i serwis tego typu urządzeń, a na innych robi to sam operator za pośrednictwem wybranej firmy FM. W tym drugim przypadku zwracamy ogromną uwagę na to,  jaka infrastruktura techniczna jest montowana w naszych obiektach. Dlatego często na etapie projektu bierzemy czynny udział w tych pracach oraz doradzamy przy wyborze specjalistycznych firm. Ostatecznie to operator ma najszerszą wiedzę z zakresu prowadzenia swojej działalności oraz wymogów prawnych w tym zakresie  i to on decyduje o funkcjach i układzie.

Proszę zatem powiedzieć, na jakie aspekty zwracają Państwo uwagę podczas wyboru podwykonawcy.

Kluczowe są dla nas kwestie dotyczące zachowania wysokich standardów bezpieczeństwa podczas wykonywania prac, terminowość, a także zgodność rozliczenia z pierwotnie zaakceptowaną przez nas ofertą. Przy wyborze wykonawcy przede wszystkim sugerujemy się jakością usług, możliwością wykonania prac w określonym terminie oraz dobrą reputacją na rynku. Istotna jest dla nas także umiejętność dostosowania się do zasad panujących w biurowcu.

Jakie wymagania prawne należy spełnić, decydując się na działalność sportową w obiekcie biurowym?

Przed rozpoczęciem działalności  należy zweryfikować, czy  nie będzie potrzebna zmiana sposobu użytkowania danego lokalu lub budynku. Zazwyczaj jest ona wymagana, gdy działalność gospodarcza zmienia warunki: bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego, pracy, zdrowotne, higieniczno-sanitarne, ochrony środowiska bądź wielkość lub układ obciążeń.

W momencie powstawania powierzchni nasz zespół project managerów sukcesywnie weryfikuje z najemcą  proces powstawania lokalu. Musimy bowiem sprawdzić zabezpieczenia kanałów wentylacyjnych. Jak wiemy, podczas prac wykończeniowych zbierają się zanieczyszczenia. Nie mogą zostać one zaciągnięte przez system klimatyzacji i rozprzestrzeniać się po całym budynku.

Kolejnym aspektem, na który zwracamy uwagę, jest zabezpieczenie użytkowników lokalu naszego najemcy pod względem wymagań przepisów BHP.  Współpracujemy z zewnętrzną firmą BHP, która – w razie wykrycia nieprawidłowości podczas budowy – przygotowuje dla nas raport uchybień lub niezgodności. Dzięki temu jako właściciel możemy interweniować w przypadku niespełniania norm bezpieczeństwa przez wykonawców lub podwykonawców najemcy.

Jak wygląda współpraca z operatorami klubów sportowych? Na co powinno się zwrócić uwagę, wynajmując tego typu powierzchnię, by zapewnić komfort pracy pozostałym najemcom?

Na pewno warto uwzględnić godziny pracy klubu i pozostałych najemców. Te pierwsze są zazwyczaj otwarte od świtu do późnych godzin wieczornych. Dlatego Asset Manager od strony właściciela budynku powinien ustalić z przedstawicielem operatora dogodny grafik prowadzonych zajęć.

Kluczowe jest także wypracowanie wzajemnego porozumienia w następujących kwestiach: dostęp do nieruchomości, sposób poruszania się po obiekcie osób korzystających z usług klubu, czy też bezpieczeństwo innych najemców budynku.

Powinniśmy również ograniczać  potencjalny hałas wynikający z działalności  klubu. W takich miejscach często gra muzyka, a aktywność sportowa (jak np. rzucanie ciężarów) również może słyszalna przez pozostałych użytkowników biurowca. Myślę zatem, że najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest ulokowanie działalności fitness na parterze i stawianie wysokich wymagań akustycznych projektantom.

Czy w jakiś sposób wpływają Państwo na ofertę sportową klubów?

Zawsze przed wyborem operatora dokładnie zapoznajemy się z jego działalnością. Kluby fitness to miejsca, w których można uprawiać fitness, podnosić ciężary, grać w squasha. Staramy się wybrać takiego operatora, który oferuje wiele różnorodnych usług po to, aby nasi najemcy dostali usługę, która będzie w jak największym stopniu zaspokajała ich potrzeby. Z drugiej strony to właśnie operator najlepiej wie, jak rozwijać swój biznes i co zaproponować swoim klientom. W ramach Społeczności Adgar staramy się także wspierać naszych najemców w zakresie promocji oraz stwarzać okazje do marketingowych akcji budynkowych.

Jak zmieniło się korzystanie z obiektów sportowych w obliczu pracy hybrydowej? Czy widzą Państwo różnice związane z obecnością najemców oraz okolicznych mieszkańców?

Z moich obserwacji wynika, że sytuacja wygląda nawet lepiej niż przed pandemią. Jeśli ktoś pracuje z domu, to często specjalnie przyjeżdża, żeby potrenować, bo chce zażyć ruchu i zdaje sobie sprawę, że robi to dla swojego zdrowia. Jako stały bywalec jednej z siłowni w naszym obiekcie mogę powiedzieć, że po godzinie 18.00 trudno znaleźć kluczyk do szafki, z uwagi na dużą liczbę klubowiczów.