Łączenie różnych generacji
W jaki sposób technologie mogą zbliżać pokolenia?
Wbrew pozorom nowoczesne technologie nie są tylko domeną młodych ludzi, którzy dorastali w dobie powszechnego dostępu do szybkiego internetu. Starsze pokolenia, zwłaszcza w środowisku pracy, nie chcą pozostać w tyle i żywo się nimi interesują. Wybór rozwiązań technologicznych w biurze zawsze powinniśmy dopasować jak najlepiej do potrzeb naszych pracowników. Czy ich wiek ma znaczenie, kiedy wyposażamy biuro w nowoczesne systemy?
Autor: Marta Woronowicz, A+V
W życiu prywatnym, na co dzień, możemy obserwować, jak technologia zbliża pokolenia. Dziadkowie rozmawiają z wnukami przez Facetime i przesyłają sobie zdjęcia Whatsappem. Smartfony widzimy w rękach wszystkich, bez względu na wiek. Rozwój kompetencji cyfrowych i dostęp do informacji stanowią priorytety sektora edukacji i biznesu. W środowisku pracy przedstawiciele różnych pokoleń spotykają się na jednej platformie wideokonferencyjnej, aczkolwiek ich osobiste odczucia wobec używanej technologii mogą być bardzo różne – od oporu i niechęci, przez stres i akceptację, do ciekawości i komfortu.
Różnice w użytkowaniu przestrzeni do pracy łączą się z różnicami w użytkowaniu technologii. Jako integrator AV często wychodzimy naprzeciw potrzebom klientów, którzy oczekują dobrania technologii dopasowanej do użytkowników różnorodnych wiekowo, ale też zawodowo czy neurologicznie. Naszym zadaniem jest wybieranie i łączenie dostępnych na rynku rozwiązań AV, oraz łączenie instalacji różnych branż (np. AV, oświetlenie, klimatyzacja, BMS) w taki sposób, aby końcowy efekt kompleksowo spełniał potrzeby odmiennych od siebie użytkowników.
Przykładowo, osoby, które czują się najlepiej na dobrze znanym prywatnym laptopie i ulubionej platformie wideokonferencyjnej, będą wolały wyposażenie sali w standardzie READY/BYOD, czyli Bring Your Own Device.
[Standard READY/BYOD to podstawowe wyposażenie AV Sali spotkań, umożliwiające prezentację dowolnych treści multimedialnych z komputera przenośnego na monitorze prelegenta, poszerzone o kamerę, mikrofon i nagłośnienie, umożliwiające przeprowadzenie wideo spotkania z użyciem laptopa użytkownika.]
Osoby, które wychowały się wraz z obecnością z technologii mobilnej, z chęcią skorzystają z one-click-join, czyli sali w trybie ONLINE, gdzie do wideokonferencji dołączają, dotykając przycisk na panelu dotykowym na stałe zamontowanym w sali, bez konieczności przynoszenia laptopa.
Rolą integratora AV jest łączenie dostępnych rozwiązań audiowizualnych, aby spełnić często odmienne potrzeby (np. sala w trybie ONLINE+BYOD), a nawet tworzenie nowych konfiguracji i oprogramowania do uzyskania oczekiwanej funkcjonalności i sterowania zintegrowanym systemem AV.
Młodsze pokolenie przyzwyczajone jest do rozwiązań bezdotykowych, płacenia telefonem komórkowym czy uzyskiwania dostępu przez kody QR. W środowisku pracy wybiorą prezentację bezprzewodową, a nawet bezprzewodowe przejmowanie zasobów (np. kamery, mikrofonu). Osoby z „analogowymi” preferencjami, mogą nie czuć się komfortowo z tą technologią i wybierać rozwiązania kablowe. Duża ilość kabli na stole nie będzie ani komfortowa, ani estetyczna, więc rozwiązaniem są stacje dokujące, dongle lub inne rozwiązania będące „złotym środkiem” dla użytkowników.
Odpowiednio zaprojektowany system audiowizualny ma być przede wszystkim łatwy w obsłudze, a intuicyjność wśród wielopokoleniowego personelu może być zupełnie inna dla każdego z nich. Im prostsza będzie obsługa danego systemu, tym lepszą adopcję uzyskamy wśród użytkowników z różnych pokoleń.
Proste klawiatury na ścianach, wywołujące zaprogramowane scenariusze działania sal, są dużo bardziej przyjazne dla starszego pokolenia, ale i całkowicie akceptowane przez te młodsze. Natomiast panele dotykowe do sterowania salą spotkań mogą być wyzwaniem dla starszego pokolenia.
Nasze wieloletnie doświadczenie pokazuje, że proste rozwązania są najbardziej uniwersalne dla wszystkich pokoleń użytkowników.
Technologia może też łączyć generacje poprzez inspirowanie ich muzyką czy obrazem. Zarządzanie kontentem audio-wideo umożliwi zaspokojenie różnorodnych potrzeb, a technologia LED znajduje fanów i zwolenników w każdym pokoleniu.
Jeśli środowisko pracy wypełniają profesjonalne monitory, dana przestrzeń może zmieniać się pod względem światła, koloru i klimatu, aby dopasować się do wymagań obecnych w tej przestrzeni, użytkowników. Wystarczy przygotować odpowiedni kontent i scenariusze działania.
Zrozumiały i nieskomplikowany system sterowania nagłośnieniem umożliwi bezproblemową zmianę muzyki czy jej głośności, aby dopasować się do danego użytkownika.
Najważniejsze jest, aby dobrze poznać swoich użytkowników i ich potrzeby. Jeśli zaangażujemy integratora AV już na pierwszych etapach projektowania biura, zaproponowane konfiguracje będą mogły spełnić swoje zadanie bez ograniczeń spowodowanych okablowaniem lub innymi instalacjami. Zawsze zacznijmy od użytkownika – wtedy technologia ma szansę zbliżyć pokolenia.