Obiekty - inwestycje, case study
Opublikowano:
30.08.2023
Poznaj 11 topowych inwestycji w Poznaniu
- Mixed UseNiewątpliwie jednym z najważniejszych trendów na rynku nieruchomości w Poznaniu jak i w całej Polsce jest rozwój inwestycji o mieszanych funkcjach (mixed use). Do tej pory w stolicy Wielkopolski był tylko jeden znaczący obiekt tego typu – City Park. Plany zagranicznych deweloperów pokazują, że możemy oczekiwać w następnych latach silnej konkurencji w tym zakresie. Najbardziej rozpoznawalnymi projektami będą dzięki połączeniu sił dwóch deweloperów BPI/Revive- Cavallia oraz dewelopera Vastint- Stara Rzeźnia, które będą zrealizowane na terenach byłych koszarów wojskowych oraz dawnej rzeźni. W każdej z tego typu inwestycji znajdziemy powierzchnie biurowe, handlowe jak i mieszkalne, gdzie nie zabraknie również elementu kultury.
- Andersia SilverOstatnia z wież, która ma dopełnić plac Andersa tworząc tym samym największy projekt biurowy w Poznaniu. Poznań od dawna czekał na inwestycję tego typu, ponieważ będzie to najwyższy budynek, który zmieni panoramę miasta i dostarczy na rynek blisko 40000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej z widokiem na centrum miasta.
- Nowy RynekKompleks biurowy Nowy Rynek, to najnowocześniejszy kwartał miasta, który wskazuje gdzie jest największa dynamika rozwoju sektora biurowego w Poznaniu. Każdy z budynków został zajęty przez największe międzynarodowe jak i lokalne firmy obecne na tym rynku. Nowy Rynek może być sygnałem do startu dla jednej z najbardziej wyczekiwanych inwestycji w Poznaniu – Wolne Tory. Z racji ilości metrów kwadratowych w kompleksie oraz dynamiki budowy i komercjalizacji Skanska zyskała miano lidera na poznańskim rynku, a co za tym idzie wytycza również jego trendy.
- PortowoPo wielu latach prac projektowych deweloper Vastint będzie budował na terenie Stoczni Rzecznej jedną z największych inwestycji mieszkaniowych, która ma znaleźć się przy samej rzece Warta. Na działce o powierzchni 16 ha ma powstać około 1800 mieszkań z dostępem do usług medycznych, sklepów, rekreacji czy dobrej komunikacji miejskiej. Vastint należy do najbardziej aktywnych podmiotów na poznańskim rynku znanym jak do tej pory z jednej z największych inwestycji biurowych jakim jest Business Garden i Stara Rzeźnia
- Międzynarodowe Targi PoznańskieMTP stworzyły koncepcje powierzchni biurowych, które mają znaleźć się na terenie obecnych targów. Biorąc pod uwagę, że popyt koncentruje się głównie w centrum Poznania, oceniamy to jako bardzo dobry ruch ze strony inwestora. Pojawienie się takiej inwestycji mogłoby również ożywić ten kwartał miasta poza typowymi dniami targowymi co otworzy potencjał do rozwoju usług handlowych jak i gastronomicznych w tych okolicach. Koncepcja zakłada otwarcie terenu targów dla mieszkańców miasta.
- Rondo RatajeW miarę zabudowywania najatrakcyjniejszych gruntów w centrum miasta, inwestorzy otwierają się na inne lokalizacje, którą z pewnością jest Rondo Rataje. Po wybudowaniu największego w Poznaniu centrum handlowego Poznania, przyszedł czas na budynki biurowe. Pierwsza koncepcja pojawiła się kilka miesięcy temu, gdy lokalny inwestor ogłosił plany budowy nowoczesnej bryły o funkcji biurowej przy samym węźle komunikacyjnym.
- Podnoszenie standardu budynków klasy B.To co obserwujemy już od kilku lat, to regularne inwestycje w starsze budynki zlokalizowane w centrum miasta. Najemcy szukają tańszych alternatyw dla budynków nieruchomości klasy A w dobrej lokalizacji, ale nie chcą by ich biuro odstawało wizualnie od konkurencji. Odpowiedzią dla tej grupy mogą być biurowce wciąż dobre technicznie, które zainwestowały również w podniesienie atrakcyjności wizualnej budynku poprzez remont wszystkich części wspólnych czy nawet elementów fasady.
- Zmiana funkcji budynkuPrzyspieszająca dynamika zmian, oraz niepewność co do przyszłości niektórych sektorów rynku nieruchomości wymusza na właścicielach podjęcia działań mających na celu dostosowanie się do nowej rzeczywistości. Odpowiedzią na te zmiany może być właśnie zmiana funkcji budynku. Dobrym przykładem, jest ostatnio głośna w mediach, decyzja o wyburzeniu Galerii Malta. Centrum handlowe wchłonęło cały popyt w tym regionie na usługi handlowe i tym samym Galeria Malta przestała być atrakcyjnym miejscem dla najemców. Podjęto decyzję o wyburzeniu oraz wybudowaniu kompleksu mieszkalnego.
- Elastyczność ponad wszystkoWprowadzony masowo hybrydowy model pracy wpłynął znacząco na popyt na powierzchnie biurowe. Najemcy wciąż chcą wynajmować biura, ale o wiele bardziej kładą nacisk na ich funkcjonalność. Biura mają być miejscem spotkań i wspierać współpracę. Wyzwaniem stało się oszacowanie liczby metrów kwadratowych, które wpłynęło znacząco na zaineteresowanie elastycznymi formami najmu jakimi są coworkingi czy biura serwisowane. Często dobrze zlokalizowane, urządzone zgodnie z najnowszymi trendami, dające elastyczność co do długości najmu, stały się odpowiedzią na dynamikę zmian. Spodziewamy się większej ilości zarówno lokalnych jak i międzynarodowych podmiotów, które będą chciały oferować tego typu usługi w Poznaniu.
- Wysoka jakość życiaW rankingu Business Insider Poznań został wybrany najlepszym miastem do życia w Polsce znacznie wyprzedzając drugie w kolejności Katowice. Ten sukces to składowa wciąż silnej lokalnej gospodarki, niskiego bezrobocia, niskiej przestępczości czy kompaktowości miasta. Inwestorzy wybierając miasto do inwestycji biorą pod uwagę aspekty, za które wyróżnił Poznań, twórca rankingu.
- Dynamiczny rozwój najmu instytucjonalnego – PRS (Prive Rented Sector)Do niedawna rynek mieszkań na wynajem w Polsce zdominowany był przez prywatnych inwestorów. Sytuacja ta ulega jednak zmianie. Najem instytucjonalny zaczyna zyskiwać popularność głównie z uwagi na zmniejszenie możliwości finansowania nabycia własnego lokalu oraz niepewną przyszłość ekonomiczną. Rozwój tego typu projektów mieszkalnych możemy zaobserwować chociażby przy ul. Świętego Wawrzyńca, w okolicach galerii Posnania, a także w części jak dotąd niezagospodarowanej jaką jest Starołęka.