Warszawska siedziba firmy Cushman & Wakefield z certyfikatem WELL
RYNEK I INWESTYCJE
WELL Building Standard to system certyfikacji budynków oparty o ocenę ich funkcjonowania, który łączy najlepsze praktyki w zakresie projektowania i budownictwa z opracowaniami naukowymi. Certyfikacja WELL bazuje na badaniach poświęconych odkrywaniu zależności pomiędzy budynkami, w których spędzamy ok. 90 procent naszego czasu, a ich wpływem na zdrowie i samopoczucie osób w nich przebywających. WELL jest efektem siedmiu lat współpracy z wybitnymi lekarzami, naukowcami i specjalistami branżowymi.
– Certyfikat WELL uzyskany przez warszawski oddział Cushman & Wakefield jest potwierdzeniem tego, że zdrowie i samopoczucie naszych pracowników są dla nas priorytetem. Z wielką dumą dołączamy do grona firm, których biura znajdują się w najbardziej uznanych i prestiżowych lokalizacjach – stale wprowadzamy nowe udogodnienia i staramy się zapewniać optymalne warunki do pracy, aby nasze biuro było bezpieczne, przyjazne i komfortowe – komentuje Krzysztof Misiak, MRICS, Executive Partner, Head of Poland.
Siedzibę firmy Cushman & Wakefield w Warszawie oceniono w jedenastu kategoriach, dotyczących funkcjonowania budynku (istotne parametry to m.in.: powietrze, woda, odżywianie, światło, ruch, komfort termiczny, dźwięk, użyte materiały, umysł, społeczność i innowacje), a finalna ewaluacja pozwoliła na potwierdzenie, że biuro spełnia wszystkie wymagania WELL umożliwiające uzyskanie certyfikatu na poziomie GOLD.
– Procedura certyfikacji była ściśle powiązana z procesem projektowym, dotyczącym naszej nowej siedziby w Warszawie. Już na etapie podpisywania umowy najmu musieliśmy uwzględnić wytyczne WELL. Następnym etapem było projektowanie przestrzeni, które wymagało szczególnej uwagi ze względu na bardzo rygorystyczne wytyczne certyfikacji. W trakcie budowy oraz wyposażania biura musieliśmy dodatkowo sprawdzać każdy element aranżacji. Wdrożyliśmy nowe polityki HR oraz procedury administracyjne, które wraz z aranżacją przestrzeni, pomogły nam stworzyć komfortowe środowisko pracy. Projekt trwał kilka lat, ale jesteśmy przekonani, że było warto, ponieważ wspólnie zbudowaliśmy miejsce, w którym „chce się być” – mówi Mariola Bitner, Head of Workplace Strategy Poland, Cushman & Wakefield
– Holistyczne podejście do pracownika jest nam niezwykle bliskie, a certyfikacja WELL jest potwierdzeniem naszych działań w kierunku realizacji tego podejścia w praktyce. Do potrzeb naszych pracowników podchodzimy z ciekawością i uważnością, uwzględniając przy tym ich dobrostan w dwóch aspektach –fizycznym i psychicznym. Ogromnie się cieszę, że wspólnie tworzymy środowisko pracy, które ma pozytywny wpływ na zdrowie, samopoczucie i efektywność naszych pracowników – komentuje Magdalena Szczygieł, HR Business Partner, Human Resources, Cushman & Wakefield.
– Już na etapie projektowania naszego nowego biura myśleliśmy o tym, żeby było ono przede wszystkim przyjazne dla naszych pracowników, dlatego zwracaliśmy uwagę na to, aby otoczenie służące do pracy było pozbawione elementów rozpraszających uwagę i miało pozytywny wpływ na użytkowników. W przestrzeni biurowej zapewniliśmy komfort akustyczny, aby zminimalizować szkodliwy hałas dochodzący z zewnątrz. W celu zapewnienia dobrego samopoczucia naszych pracowników zadbaliśmy również o komfort termiczny i odpowiednie oświetlenie – podsumowuje Joanna Buczkowska, Dyrektor Działu Administracji, Cushman & Wakefield.
W proces certyfikacji zaangażowana była firma WSP, która wspierała Cushman & Wakefield podczas wykonywania pomiarów i przy audycie końcowym.
– Prowadziliśmy proces certyfikacji koordynując prace całego zespołu oraz zapewnialiśmy wsparcie WELL Accredited Professional. Uczestniczyliśmy i pomagaliśmy w tworzeniu polityk i procedur zgodnych z wymaganiami WELL, weryfikowaliśmy proponowane rozwiązania i omawialiśmy z zespołem projektowym i klientem najlepsze podejście do poszczególnych obszarów w certyfikacji; asystowaliśmy asesorowi WELL z IWBI przy wykonywaniu pomiarów i audycie końcowym, wyjaśnialiśmy przedłożoną ewidencję oraz prowadziliśmy korespondencję z IWBI – podsumowuje Ewa Kowalska-Ocneanu, Szefowa działu zrównoważonego rozwoju, WSP.