Niskoemisyjność i ograniczenie zużycia energii. Honeywell i Arcadis łączą siły
ROZWIĄZANIA
Firmy Honeywell (NASDAQ: HON) i Arcadis (EURONEXT: ARCAD) ogłosiły współpracę, której celem jest dostarczenie narzędzi i usług wspierających optymalizowanie zużycia energii i emisji dwutlenku węgla w budynkach komercyjnych na całym świecie. Koncentrując się początkowo na pięciu projektach w różnych lokalizacjach na całym świecie, firmy będą wspólnie oferować szereg kompleksowych rozwiązań, aby pomóc klientom przyspieszyć realizację ich celów w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla.
Zarówno dla Arcadis, jak i Honeywell, nawiązanie relacji biznesowej pozwoli wzmocnić starania podejmowane przez obie organizacje we wspieraniu swoich klientów zaangażowanych w poprawę wyników z obszaru ESG. Spółki deklarują, że ich współpraca nie ma charakteru wyłączności, stąd obie firmy planują także kolejne kroki, aby doskonalić swoją ofertę w tym obszarze.
Jak wynika z danych zaprezentowanych podczas Światowego Forum Ekonomicznego, około 80% istniejących budynków będzie nadal użytkowanych w 2050 r. 1 Oznacza to, że wyzwanie polegające na kontrolowaniu wzrostu zużycia energii w celu redukcji emisji dwutlenku węgla, szczególnie w starszych budynkach, wzrośnie w nadchodzących dziesięcioleciach. Tymczasem wielu właścicieli i operatorów budynków nie ma wiedzy i technologii do monitorowania i optymalizacji wydajności energetycznej, co utrudnia im inicjowanie zmian w swoich organizacjach. Odpowiedzią są unikalne, ale uzupełniające się usługi Honeywell i Arcadis, które pozwalają sprostać tym wyzwaniom. Dzięki nim możliwa będzie współpraca z klientami w celu wytyczenia ścieżki prowadzącej do obniżenia emisji dwutlenku węgla budynków, przy jednoczesnej poprawie ich odporności.
W przypadku właścicieli budynków, którzy wyznaczyli już cele i zobowiązali się do zmniejszenia śladu węglowego w całym swoim portfolio, w ramach współpracy zostanie wdrożony pakiet oprogramowania. Będzie on stanowił punkt zwrotny w procesie dokumentowania postępów, z precyzyjnymi informacjami zwrotnymi i możliwością generowania raportów. Te będą mogły być przekazywane w celu udokumentowania starań podmiotom wewnętrznym i zewnętrznym. Honeywell i Arcadis sformułują również strategiczne cele dla organizacji, które nie mają dostępu do danych dotyczących wydajności energetycznej na poziomie zasobów lub urządzeń.
Do nowo zawiązanej relacji biznesowej Arcadis wnosi głębokie doświadczenie w ocenie wpływu na działalność biznesową w zakresie programów i portfolio. Ocenia ryzyko ESG dla firm, opracowując analizy stanu obecnego, które uwzględniają scenariusze techniczne i finansowe w celu pomiaru wpływu na energię i klimat, materiały i odpady oraz budynki i infrastrukturę. Arcadis pomaga również właścicielom budynków uwzględniać inne cele ESG przy projektowaniu ich nieruchomości, takie jak dostosowanie do klimatu, różnorodność biologiczna i integracja.
„Siłą Arcadis jest nasza zdolność do pomagania klientom w precyzyjnym zdefiniowaniu zmiany, tak by miała ona największy wpływ na ich organizację, jeśli chodzi o zużycie energii i wpływ na emisję dwutlenku węgla”
— mówi Peter Oosterveer, prezes Arcadis.
„Współpracując z Honeywell, możemy wykorzystać tę wiedzę i zapewnić kompleksową obsługę, od planowania po realizację i bieżącą konserwację, aby umożliwić klientom zmniejszenie zużycia energii w ramach portfela budynków i zaprezentować rolę ich inwestycji kluczowym interesariuszom. ” — dodaje.
Honeywell wnosi zaś dziesięciolecia doświadczenia w opracowywaniu technologii „smart-building”, które wykorzystują sztuczną inteligencję oraz uczenie maszynowe do doskonalenia systemów sterowania dzięki analityce opartej na czujnikach, śledzeniu ruchu i konserwacji predykcyjnej. Firma oferuje również rozwiązania serwisowe, które pomagają właścicielom budynków finansować inwestycje w ulepszenia w ramach kosztów operacyjnych zamiast inwestycji kapitałowych.
„Dzięki połączeniu naszego gotowego do użytku, zaawansowanego oprogramowania do sterowania budynkami z doświadczeniem firmy Arcadis w zakresie oceny zrównoważonego rozwoju i wytyczania kierunków, możemy opracowywać dla klientów cele, które spełniają zarówno krótkoterminową potrzebę zarządzania zużyciem energii, jak i długoterminowe plany rozwojowe prowadzące do ograniczenia śladu węglowego”
— mówi Del Misenheimer, prezes Honeywell Building Solutions.
„Korzystając z naszych mocnych stron, możemy dostarczać wydajniejsze i skuteczniejsze rozwiązania w zakresie zrównoważonego rozwoju dla budynków” — dodaje.
Dokumentowanie i raportowanie wysiłków na rzecz zrównoważonego rozwoju będzie zyskiwać na znaczeniu w miarę wprowadzania coraz większej liczby regulacji. Przykładem jest dyrektywa Unii Europejskiej dotycząca sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD) 2 . Na jej mocy wszystkie duże i notowane na giełdzie spółki będą zobowiązane do raportowania o ryzykach i szansach związanych z obszarem ESG i ich wpływie na środowisko. Dzięki takim partnerstwom, jak to, Arcadis i Honeywell tworzą ekosystem rozwiązań służących innym firmom i podmiotom w zmniejszaniu zużycia energii i emisji dwutlenku węgla.