ISS zobowiązuje się do zatrudnienia 1000 uchodźców w Europie
ROZWIĄZANIA
Europa mierzy się z największym kryzysem uchodźczym od czasu II Wojny Światowej, oddziałującym na życie nawet 5 milionów osób, głównie kobiet z Ukrainy. W obliczu tej przykrej sytuacji, Grupa ISS zobowiązała, że w ciągu najbliższych trzech lat zapewni 1000 uchodźców w tym kobietom z Ukrainy, szkolenia, programy podnoszenia kompetencji zawodowych oraz drogę dalszego rozwoju, umożliwiając dołączenie nie tylko do grona pracowników ISS, ale czyniąc ich jednocześnie istotną częścią społeczeństwa w miejscu pobytu.
Kluczowa obietnica
ISS dołącza do kilkudziesięciu renomowanych firm i wiodących pracodawców w Europie, takich jak Amazon, Marriott International i Microsoft, deklarujących aktywizację zawodową i program szkoleń podnoszących kwalifikacje dla ponad 250 000 uchodźców i uchodźczyń w ciągu najbliższych trzech lat. Jest to najbardziej znaczące zobowiązanie podjęte przez organizacje z sektora prywatnego, promujące integrację ekonomiczną uchodźców.
Jacob Aarup-Andersen, CEO Grupy ISS i współprowadzący szczytu powiedział:
„Liczy się każde działanie. Każda osoba, firma czy organizacja ma możliwość kształtowania zmian. Jednak, w obliczu poważnych kryzysów humanitarnych, musimy wspólnie przyspieszyć dążenia do tworzenia trwałych i dobrych zmian na rzecz ludzi i społeczeństwa. ISS to firma o ponad 120-letniej tradycji, w której od początku liczą się ludzie, którzy poprzez codzienną pracę wywierają pozytywne zmian na otoczenie. Głęboko wierzę, że połączenie sił i wartości opartych na jedności, pozwoli nam działać dla lepszej przyszłości. Cieszą mnie wszystkie ogłoszone zobowiązania”.
Zobowiązanie ISS jest kontynuacją niedawnych deklaracji i działań Grupy, mających na celu wsparcie, zatrudnienie i integrację uchodźców na rynku pracy i w społeczeństwach, w których obecna jest marka ISS.
W zeszłym roku, wspólnie z Tent Partnership for Refugees, ISS zobowiązał się do zatrudnienia 1000 uchodźców w Ameryce Północnej do 2025 roku. ISS dołączył także do projektu Tent Sunflower Project – zobowiązując się do zatrudniania, szkolenia i prowadzenia programów mentoringowych dla ukraińskich uchodźców w Polsce i Hiszpanii.
Komentując działania podjęte w ramach Tent Sunflower Project w Polsce, Blanka Borkowska, People & Culture Director w ISS Polska, poinformowała:
„Wraz z pozostałymi partnerami programu Tent Sunflower Project, budujemy lepszą przyszłość dla uchodźczyń z Ukrainy na polskim rynku pracy, w obliczu niezwykłych wyzwań, z jakimi przyszło im się zmierzyć. Obecnie sześciu naszych liderów jest zaangażowanych w inspirujący program mentoringowy, gdzie oferujemy wartościowe wsparcie mentorskie i praktyczną pomoc w codziennym życiu. Uczestniczkom programu proponujemy także zatrudnienie w strukturach ISS. Dodatkowo aktywnie uczestniczymy w cyklicznych targach pracy, gdzie wspieramy rozwój zawodowy ukraińskich uchodźczyń. Razem z nimi odkrywamy nowe perspektywy oraz otwieramy drzwi do sukcesu i samorealizacji.”
ISS włączył się także w partnerstwo “All 4 youth Alliance”, którego liderem jest Nestlé, w programie HONOUR. W tym przypadku celem także jest szkolenie, podnoszenie kwalifikacji i zapewnienie możliwości zatrudnienia młodym ukraińskim uchodźcom w Polsce i Niemczech. W zeszłym roku, ISS zatrudnił ponad 550 uchodźców w Europie.
Tent to globalna sieć ponad 300 firm, które zobowiązały się do wspierania integracji ekonomicznej uchodźców.
Hamdi Ulukaya, założyciel i Prezes organizacji Tent Partnership for Refugees oraz CEO i założyciel firmy Chobani, powiedział:
„Ukraińskie uchodźczynie napotykają wiele przeszkód w znalezieniu pracy – od nieznajomości lokalnego języka po konieczność pogodzenia obowiązków związanych z opieką nad dziećmi. Firmy muszą robić więcej, aby ograniczać bariery i pomóc tym niesamowitym, silnym, utalentowanym osobom wejść na rynek pracy. Moment, w którym uchodźca lub uchodźczyni dostaje pracę, jest momentem, w którym przestaje nim/nią być. Jestem dumny z tego, że firmy, które dziś podjęły działanie, w tym ISS, pomogą ukraińskim kobietom i uchodźcom w całej Europie stanąć na własnych nogach, jednocześnie dając im szansę na godne życie”.