Pod prąd – w Bielsku-Białej powstaje pierwsza, prywatna orkiestra symfoniczna
OBIEKTY

To będzie wydarzenie bez precedensu, bo jest to pierwsza w Polsce prywatna zawodowa orkiestra symfoniczna. Jej dyrektorem artystycznym i głównym dyrygentem będzie Stanley Dodds – dyrygent i skrzypek od 30 lat związany z Berliner Philharmoniker, pełniący również funkcję głównego dyrygenta Sinfonie Orchester Berlin. Za realizację tego wyjątkowego projektu odpowiada Fundacja Fiducia, wspierana przez Cavatina Group.
Unikat na skalę kraju
W Polsce funkcjonuje obecnie kilkadziesiąt filharmonii znajdujących się w różnych częściach kraju. Historia tej najstarszej – zlokalizowanej w Krakowie sięga jeszcze XIX wieku, najmłodszą (do teraz) jest z kolei Filharmonia Gorzowska, która została powołana do życia w 2011 roku. Ich wspólnym mianownikiem jest fakt, iż powstały przy wsparciu państwowych instytucji – w porozumieniu z władzami samorządowymi czy Ministerstwem Kultury. Cavatina Philharmonic Orchestra jest natomiast pierwszym na polskim rynku projektem stworzenia w pełni prywatnej, zawodowej orkiestry filharmonicznej z własną salą koncertową.
“Pomysł stworzenia zawodowej orkiestry symfonicznej pojawił się w naszych głowach już w momencie otwarcia sali koncertowej w Cavatina Hall w 2021 roku. Oferuje ona doskonałe zaplecze zarówno pod względem muzycznej infrastruktury, jak i dostępu do specjalistów od inżynierii dźwięku czy instrumentów. Dzięki temu możemy realizować nawet najbardziej ambitne projekty, czego dowiedliśmy, goszcząc na naszej scenie artystów wywodzących się z różnych nurtów muzycznych – bez względu na to, czy chodziło o koncert muzyki klasycznej, gitarowe brzmienia czy pełne efektownych rozwiązań występy gwiazd, nasi goście za każdym razem byli zachwyceni jakością dźwięku i możliwością delektowania się występami. Dlatego postanowiliśmy po raz kolejny pójść nieco pod prąd i powołaliśmy do życia Cavatina Philharmonic Orchestra” mówi Mateusz Wójcikiewicz, Marketing Manager, Cavatina Hall.
Muzyka (nie tylko) klasyczna u podnóża Beskidów
Cavatina Philharmonic Orchestra to efekt zaangażowania wielu osób, które łączy pasja do muzyki, a jednocześnie odpowiedź na oczekiwania lokalnej społeczności. Siłą napędową projektu są między innymi: Michał Dziuda – fundator i spiritus movens Fundacji Fiducia, Andrzej Kucybała — artysta, manager i wybitny dyrygent oraz kierownicy artystyczni – Jacek Stolarczyk i Jacek Obstarczyk. W pierwszym sezonie repertuar filharmonii będzie bardzo zróżnicowany – wybrzmią klasyczne dzieła Beethovena i Mozarta, a także zostaną zorganizowane koncerty z muzyką filmową i te przygotowane z myślą o najmłodszej widowni. Planowane są również projekty symfoniczne realizowane przy współpracy z zespołami rockowymi. Członkami Cavatina Philharmonic Orchestra będą zarówno muzycy z bogatym doświadczeniem scenicznym, jak i debiutanci. Połączenie utalentowanych artystów ze współpracą z Stalney Doddsem, pozwoli Fundacji Fiducia stworzyć orkiestrę na najwyższym, światowym poziomie.
“Od wielu lat mówiło się w Bielsku-Białej o potrzebie stworzenia dobrej orkiestry symfonicznej. Dlaczego? W naszym mieście organizowanych jest wiele koncertów, przeróżnych festiwali czy szeroko pojętych wydarzeń muzycznych, w których taka orkiestra w sposób naturalny powinna partycypować. Jednak założenie orkiestry symfonicznej nie jest łatwe do zrealizowania; po pierwsze trzeba mieć olbrzymią wiedzę jak to zrobić i po drugie – trzeba mieć znaczne środki finansowe na realizację. Powstanie sali koncertowej Cavatina Hall było przełomem w realizacji naszego marzenia. Pierwszy występ orkiestry będzie absolutnie historyczną chwilą” mówi Jacek Obstarczyk, kierownik artystyczny Cavatina Philharmonic Orchestra.
Przestrzeń bez ograniczeń
Choć Cavatina Hall zainaugurowała swoją kulturalną działalność dopiero w grudniu 2021 roku, zdążyła już stać się kultowym miejscem wśród lokalnej społeczności. W świetnie przygotowanej i wyposażonej sali koncertowej widzowie mogli usłyszeć praktycznie każdy rodzaj muzyki – od muzyki klasycznej, przez pop i hip-hop, do jazzu i rocka. Cavatina Hall gościła takich artystów, jak Dawid Podsiadło, Sanah, Tommy Emmanuel, Józef Orliński & Il Giardino d’Amore czy Mroza w ramach trasy MTV Unplugged. W maju tego roku zorganizowano tam Cavatina Guitar Festival – kilkudniowe wydarzenie dla miłośników gitarowych brzmień, w którym udział wzięło 50 artystów z Polski i zagranicy, dając łącznie 30 koncertów na trzech scenach.
“W Cavatina Hall poza największą salą koncertową, funkcjonuje też scena kameralna na 100 osób, profesjonalne, doskonale wyposażone studio nagrań oraz pięć pokojów studyjnych dla muzyków. Największa sala koncertowa wyróżnia się perfekcyjnymi walorami akustycznymi – zastosowaliśmy tam najnowocześniejszy system nagłośnienia L-ISA od L-Acoustics, zapewniający słuchaczom bezpośredni kontakt z muzyką poprzez przeniesienie tzw. dźwięku immersyjnego na widownię. Wykorzystujemy także zaawansowane rozwiązania audiowizualne, dzięki czemu przestrzeń nadaje się również do organizacji wydarzeń, takich jak konferencje, szkolenia, warsztaty czy sesje naukowe” podsumowuje Diana Kolenkiewicz, CEO Cavatina Hall.
Nowatorski projekt, który już nie raz zaskoczył
Wielofunkcyjny obiekt Cavatina Hall jest pierwszym tego typu w Polsce – nie tylko pozwala realizować misję kulturotwórczą, ale także zrewitalizował ważny dla miasta fragment oraz zaproponował dotąd niedostępne w Bielsku-Białej powierzchnie biurowe klasy A. Swoje siedziby mają tam takie firmy, jak Fool’s Theory, Pitney Bowes, Comarch, Murapol, Angst+Pfister czy ICE Mortage Technology. Obiekt wyróżnia się nowoczesnym, futurystycznym designem, a jednocześnie troską o aspekty zrównoważonego rozwoju i ESG – w efekcie Cavatina Hall jest też pierwszą salą koncertową w naszym kraju, która uzyskała uznany, międzynarodowy certyfikat BREEAM. Cavatina Hall została doceniona ponadto w branżowych konkursach – w plebiscycie Gazety Wyborczej została wyróżniona jako jedna z nowych ikon Górnego Śląska. Otrzymała także nagrody European Property Awards 2019 w kategorii Best Mixed-Use Development Poland, European Property Awards 2022-2023 w kategorii Mixed-Use Architecture czy Property Design Awards 2023 w kategorii Design – wnętrza obiektów publicznych.