Ponad 31 000 beneficjentów akcji społecznych zrealizowanych przez EPP
ROZWIĄZANIA
“Priorytetem w obszarze naszego zaangażowania społecznego jest identyfikowanie i reagowanie na potrzeby najbliższego otoczenia. Koncentrujemy się na inicjatywach, które wspierają zarówno naszych sąsiadów, jak i środowisko, w którym wspólnie funkcjonujemy. Dlatego nasze działania są szerokie i obejmują zarówno aktywności na poziomie lokalnym, realizowane np. w ramach „5 dobrych uczynków”, jak i akcje ogólnoportfelowe. Zależy nam również, aby pracownicy aktywnie uczestniczyli w inicjatywach prospołecznych i prośrodowiskowych, dlatego każdemu proponujemy pulę godzin wolontariatu i wspieramy finansowo oddolne projekty w ramach programu grantowego. Włączenie w te aktywności centrów M1 potwierdza nasze zaangażowanie i zapowiada jeszcze większą skalę przedsięwzięć” – podkreśla Urszula Matej-Bil, członkini zarządu, marketing i komunikacja, EPP.
Działania na rzecz lokalnych społeczności stanowią część strategii ESG firmy. Poprzez nią wspierane są lokalne społeczności w miastach, w których firma prowadzi swoją działalność. W zakończonym roku finansowym przeprowadzono 232 akcje, w które zaangażowało się 168 osób. Na wsparcie sąsiadów przeznaczyły one 1840 godzin wolontariatu.
„5 dobrych uczynków”
W ramach działań na rzecz zaangażowania społecznego firma od czterech lat prowadzi program „5 dobrych uczynków”. Realizowane inicjatywy są oddolnie analizowane i proponowane przez zespoły EPP, które będąc częścią lokalnej społeczności, najlepiej znają jej potrzeby, a także mają dostęp do instytucji diagnozujących i adresujących lokalne wyzwania społeczne. Dzięki temu pomoc dociera tam, gdzie jest najbardziej potrzebna. 124 pracowników EPP zrealizowało szereg projektów związanych z trzema głównymi filarami zaangażowania społecznego firmy: zdrowiem (92 działania), lokalnymi wyzwaniami społecznymi (85 akcji), edukacją (44 inicjatywy).
Wsparcie uzyskały ośrodki kulturalne, instytucje edukacyjne – szkoły i uniwersytety, ośrodki opieki nad osobami starszymi, chorymi oraz z niepełnosprawnościami, domy pomocy społecznej, jak również placówki medyczne, hospicja, domy dziecka, fundacje i organizacje pożytku publicznego oraz schroniska dla zwierząt. Wśród przykładowych projektów znalazły się m.in.: „Niebieski Bieg Świadomości – ku wiedzy o autyzmie”, zrealizowany w inowrocławskiej Galerii Solnej, warsztaty ekologiczne i szkolenia z samoobrony w obiektach biurowych.
Portfel pełen inicjatyw
EPP prowadzi również działania obejmujące swoim zasięgiem wszystkie zarządzane nieruchomości, m.in. w obszarach zdrowia, inkluzywności i promowania czytelnictwa oraz ekonomii współdzielenia.
W ramach promocji profilaktyki zdrowotnej zrealizowano projekt portfelowy „Po drodze ze zdrowiem” we współpracy z ALAB laboratoria. Zainteresowani mogli wykonać bezpłatne badania krwi w mobilnym punkcie pobrań, który odwiedził 24 obiekty z portfela EPP, w tym centra M1. W ramach akcji trwającej trzy miesiące przebadano blisko 1000 osób.
EPP dba o dostępność nieruchomości dla odwiedzających o różnych potrzebach. Od 2021 roku „Godziny ciszy” obowiązują we wszystkich centrach handlowych zarządzanych przez firmę i mają na celu zwiększenie komfortu klientów z nadwrażliwością na dźwięki i światło. Co tydzień, przez minimum trzy godziny, w centrach handlowych muzyka jest wyłączana, a komunikaty głosowe ograniczane do minimum. W roku finansowym 2023/2024 klienci mogli robić zakupy w ciszy przez ponad 3 000 godzin. EPP szacuje, że z tej możliwości skorzystało prawie 4,9 mln odwiedzających. Dodatkowo obiekty handlowe wyposażone są w zestawy, z których osoby w spektrum autyzmu mogą skorzystać w momentach dyskomfortu. Składają się ze słuchawek wygłuszających, koca i gniotka. Pracownicy zostali także przeszkoleni z zakresu wsparcia osób z niepełnosprawnościami oraz specjalnymi potrzebami.
Odwiedzający centra handlowe i pracownicy biur zarządzanych przez EPP od 2021 roku korzystają ze stref bookcrossingowych. Książki są bezpłatnie udostępniane i przekazywane metodą „podaj dalej”.
W obiektach EPP mile widziane są również osoby ze zwierzętami. Średnio w ciągu roku centra handlowe zarządzane przez EPP są odwiedzane przez około 73,5 tys. klientów z pupilami. Mogą oni bez ograniczeń korzystać z części wspólnych, food courtów oraz lokali oznaczonych odpowiednimi naklejkami. Także nieruchomości biurowe są otwarte dla osób ze zwierzakami.
Wolontariat dla każdego oraz granty na projekty wolontariackie
Każdy pracownik EPP może w ciągu roku wykorzystać 16 godzin na wolontariat. W trakcie ostatniego roku finansowego skorzystało z niego 168 osób, przeznaczając łącznie 1840 godzin na pomaganie innym. Przeprowadzono także 5 dodatkowych programów w ramach wolontariatu pracowniczego, w tym akcję „Sprzątanie Świata” oraz renowację siedziby Fundacji Non Licet, która oferuje bezpłatną pomoc ofiarom przemocy.
Ponadto pracownicy mają możliwość wnioskowania o wsparcie finansowe na realizację swoich aktywności prospołecznych w ramach programu grantowego. W jego ostatniej edycji firma wsparła 6 projektów, w tym m.in. inicjatywę „Szydełkuj z nami” w Galerii Twierdza Kłodzko – wykonane motanki i mandale zostały przekazane dzieciom z Oddziału Pediatrii z miejscowego szpitala oraz akcję integracyjno-edukacyjną dla dzieci w wieku szkolnym realizowaną przez pracowników warszawskiego biura EPP.
Jeszcze większa skala działań
Aby sprostać oczekiwaniom klientów oraz zwiększać zasięg działań, od nowego roku finansowego, tj. września 2024 roku, centra handlowe M1 dołączają do projektów EPP wspierających lokalne społeczności. Te obiekty o ugruntowanej pozycji na lokalnych rynkach mają szansę stać się kolejnymi ośrodkami pozytywnych zmian swojego najbliższego otoczenia.