KOMENTARZ EKSPERCKI cd.
Daniel Romanowski, Technical Director w Clar System S.A.
Odpowiadając na to pytanie nie można niestety jednoznacznie wskazać konkretnych instalacji czy infrastruktury. Dzieje się tak z prostego powodu – dla każdego najemcy, właściciela czy zarządcy nieruchomości krytyczne są zupełnie różne elementy. Dodatkowo zagadnienie komplikuje się, jeśli uwzględnimy bardzo różne funkcje obiektów (np. handlowe, biurowe, przemysłowe, edukacyjne, rekreacyjne).
Chcąc jednak wskazać konkrety sądzę, że można pokusić się o stwierdzenie, że najbardziej krytyczne są wszystkie instalacje mające bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo ludzi. Należy tu wymienić przede wszystkim instalacje związane z szybkim wykryciem zagrożeń pożarowych oraz ostrzeganiem o nich użytkowników. Wszystkie strony związane z danym obiektem powinny być zaangażowane we właściwą konserwację zarówno systemów SSP jak i DSO.
Od początku tego roku, a więc od czasu gdy rozprzestrzenił się wirus Covid-19, jako infrastrukturę krytyczną powinniśmy także uznać systemy HVAC. Należy tu rozumieć zwłaszcza instalacje wentylacyjne, a więc dostarczające świeże powietrze do pomieszczeń użytkowanych przez ludzi. O ile wcześniej można było zaobserwować, że utrzymanie tych systemów nie jest traktowane priorytetowo, to obecnie są to zdecydowanie jedne z najbardziej wymagających krytycznych instalacji. Zauważamy także, że zaczęto zwracać dużo większą uwagę na bardzo istotne elementy tych systemów jakimi są filtry oraz czystość kanałów wentylacyjnych.
O AUTORZE: Daniel Romanowski
Technical Director w Clar System S.A.
Inżynier Automatyk, prawie od 20 lat związany z branżą Facility Management oraz automatyką budynków. Zajmował się różnymi obiektami dla klientów polskich i zagranicznych. Odpowiadał także za wprowadzenie na krajowy rynek nowego systemu automatyki budynkowej. Obecnie w dużej polskiej firmie zajmuje się organizowaniem obsługi technicznej nieruchomości na terenie całego kraju. W wolnych chwilach freediver.