Muzeum Historii Polski w finale konkursu Urban Land Institute Europe Awards
ARCHITEKTURA I DESIGN

ULI Europe Awards for Excellence to jedno z najważniejszych wyróżnień w branży nieruchomości, które od 1979 roku promuje najlepsze praktyki w zakresie zrównoważonego rozwoju, urbanistyki i architektury.
Projekt Muzeum Historii Polski został doceniony w kategorii “Kultura i Sztuka” za stworzenie nowoczesnej, wielofunkcyjnej instytucji kulturalnej, która łączy rewitalizację historycznej Cytadeli Warszawskiej z innowacyjnymi rozwiązaniami urbanistycznymi i zrównoważonymi technologiami budowlanymi.
“Muzeum Historii Polski wykazało się doskonałością we wszystkich obszarach, od potężnej, ale inkluzywnej architektury, po uzasadnione strategie zrównoważonego rozwoju, kształtowanie przestrzeni i rozbudowany wielopokoleniowy program edukacyjny. Co ważniejsze, i tak istotne dzisiaj, jest jego znaczenie kulturowe i misja, która wykracza poza Warszawę i jest potężnym wektorem zmian” – podkreśliła Sophie Henley-Price, członkini jury ULI Europe Awards for Excellence.
Oprócz Muzeum Historii Polski w Warszawie, do finału konkursu ULI Europe Awards for Excellence 2024 zakwalifikowało się siedem innych projektów z różnych krajów Europy:
- BG/BRG Franz Keimgasse (Mödling, Austria) – Rozbudowa szkoły z nowym skrzydłem i salą gimnastyczną, z zastosowaniem nowoczesnych rozwiązań ekologicznych.
- EcoDataCenter 1 (Falun, Szwecja) – Nowo wybudowane centrum danych z naciskiem na zrównoważony rozwój i innowacyjne rozwiązania technologiczne.
- Grainhouse (Londyn, Wielka Brytania) – Renowacja zabytkowego obiektu przemysłowego na biura i przestrzenie handlowe, z naciskiem na zrównoważoność.
- ICÔNE (Belval, Luksemburg) – Nowoczesny kompleks biurowy z elementami zrównoważonego rozwoju i elastycznymi przestrzeniami pracy.
- L’Atelier (Paryż, Francja) – Przebudowa zabytkowego budynku przemysłowego na siedzibę firmy Covivio z uwzględnieniem nowoczesnych standardów biurowych.
- Living Places Copenhagen (Kopenhaga, Dania) – Prototyp zrównoważonego budownictwa mieszkaniowego z wykorzystaniem istniejących materiałów.
- Minerve (Edegem, Belgia) – Rozwój terenów poprzemysłowych na osiedle mieszkaniowe i komercyjne, z naciskiem na bioróżnorodność i zrównoważony rozwój.
Ogłoszenie zwycięzców konkursu odbędzie się 16 października 2024 roku podczas gali w Barcelonie, w ramach C Change Summit organizowanego przez Urban Land Institute (ULI).