Niezależność, rozmach, światowy poziom – Cavatina Philharmonic Orchestra
OBIEKTY

Ikona miasta ikoną muzyki
Cavatina Hall to projekt unikatowy na skalę kraju, a może i Europy. Futurystyczny, przyciągający uwagę i nagradzany na arenie międzynarodowej budynek, jest nie tylko siedzibą wielu firm, ale też i nowoczesną, przygotowaną na światowym poziomie salą koncertową i studiem nagrań. Przez ponad dwa lata działania Cavatina Hall gościła na swojej scenie już wiele zagranicznych i polskich gwiazd, prezentowała różne nurty muzyczne, łączyła pokolenia i łamała stereotypy.
“Rozpoczęcie działalności Cavatina Philharmonic Orchestra pokazuje, że warto marzyć i dążyć do zmian na poziomie lokalnym. Fundacja Fiducia powstała z inicjatywy Grupy Cavatina właśnie po to, aby, zwiększać dostęp do kultury i sztuki, poprawiać jakość edukacji w szkołach i aktywizować do działania w szerzeniu prawdy, dobra i humanizmu. Działalność Fundacji Fiducia to wiele inicjatyw i projektów – w ramach Fundacji działają już Cavatina Hall, Holistic Think Tank, Holistic Talk czy Holistic News – nasz portal i magazyn. Cavatina Hall jest jednym z naszych kluczowych projektów, wkładamy w niego dużo serca, sił i cieszymy się, widząc, że ta praca przynosi wspaniałe efekty. Start działania Cavatina Philharmonic Orchestra to dla nas kolejny kamień milowy na drodze do realizacji naszych celów statutowych – a jednocześnie wydarzenie bez precedensu nie tylko w skali kraju” mówi Mirosława Płużek, prezeska Fundacji Fiuducia.
“Wyjątkowość i niezależność Cavatina Hall zawdzięczamy temu, że jesteśmy prywatną salą koncertową. Poprzez dobrze przemyślane, rentowne prowadzenie biznesu, możemy inwestować każdą zarobioną złotówkę w kolejne projekty. Powołanie naszej własnej orkiestry symfonicznej było naszym marzeniem i kolejnym krokiem w kierunku wolności artystycznej” mówi Diana Kolenkiewicz, dyrektorka zarządzająca Cavatina Hall.
W Bielsku-Białej od lat próbowano stworzyć profesjonalną, zawodową orkiestrę – pojawienie się Cavatina Hall z inicjatywy Fundacji Fiducia, dało w końcu taką możliwość.
“Pod koniec XIX wieku to miasto nazywane było małym Wiedniem. Brakowało tu tylko tego jednego, ale najważniejszego elementu – muzyki poważnej. Próbowaliśmy stworzyć orkiestrę kameralną, ale była to jedynie orkiestra projektowa” tłumaczy Andrzej Kucybała, honorowy prezes orkiestry.
Projekt szybko zyskał też przychylność władz miasta.
“Nasze miasto ma wieloletnie i szerokie tradycje kulturalne. Teraz mamy przede wszystkim porozumienie pomiędzy samorządem, a Cavatina Hall, co jest kamieniem milowym na drodze Bielska-Białej do ubiegania się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury” mówi Jarosław Klimaszewski, Prezydent Bielska-Białej.
Inaugurująca działalność orkiestra to połączenie doświadczenia, kunsztu i świeżego spojrzenia na muzykę. Na stałe zatrudnionych będzie w niej 54 instrumentalistów. W skład orkiestry wchodzą głównie Polacy, jednak kilku członków przeniesie się do Bielska-Białej z innych krajów, w tym ze Szwecji, Szwajcarii, Anglii, Niemiec oraz Nowej Zelandii. Ta międzynarodowa różnorodność wniesie nowe perspektywy i wzbogaci brzmienie zespołu, tworząc unikalne i inspirujące połączenie talentów z różnych części świata.
Muzyka wysokich lotów blisko ludzi
“Tworzyliśmy wcześniej koncerty orkiestrowe – symfoniczne i kameralne – o bardzo różnej tematyce, aby zaprezentować mieszkańcom Bielska i nie tylko, muzykę z bardzo różnej strony. I odkryliśmy, że sale podczas tych wydarzeń były pełne. To najlepszy dowód, że to miasto i region zasługują na swoją filharmonię” tłumaczy Jacek Obstarczyk, manager kreatywny.
Cavatina Philharmonic Orchestra to efekt zaangażowania wielu osób, które łączy pasja do muzyki. Siłą napędową projektu są między innymi: Michał Dziuda – fundator i spiritus movens Fundacji Fiducia, Andrzej Kucybała — artysta, manager i wybitny dyrygent oraz kierownicy artystyczni – Jacek Stolarczyk i Jacek Obstarczyk. W pierwszym sezonie repertuar filharmonii będzie bardzo zróżnicowany – wybrzmią klasyczne dzieła Beethovena i Mozarta, a także zostaną zorganizowane koncerty z muzyką filmową i te przygotowane z myślą o najmłodszej widowni. Planowane są również projekty symfoniczne realizowane przy współpracy z zespołami rockowymi. Na czele zespołu stanął związany z Berliner Philharmoniker Stanley Dodds – jako dyrektor artystyczny i główny dyrygent Cavatina Philharmonic Orchestra.
“Nawiązałem kontakt z Cavatina Hall poprzez mojego dobrego kolegę, Daniela Stabrawę. Odwiedziłem Bielsko-Białą i od razu się zakochałem w tym miejscu i projekcie. Nie zastanawiałem się długo – wiedziałem, że chcę być częścią tej podróży, jaką jest stworzenie tu zawodowej orkiestry. Rolą dyrygenta jest stworzenie obrazu dla muzyków, który w ich odczuciu stanie się też ich własnym. Kwestią profesjonalizmu jest wiedza, jak ten obraz przełożyć na rzeczywistość. Wszystkie pomysły, które podczas analizy partytury rodzą się w głowie dyrygenta, podczas koncertu nabierają niemal fizycznego kształtu. Zapewniam muzykom skupienie i energię, ale przede wszystkim kluczem jest przygotowanie, dzięki któremu możliwe są rezultaty i sukcesu” mówi Stanley Dodds, dyrektor artystyczny i główny dyrygent Cavatina Philharmonic Orchestra.
Co w programie?
Twórcy Cavatina Philharmonic Orchestra w pierwszym sezonie zaplanowali 28 wydarzeń z udziałem orkiestry. Większość z nich to koncerty z klasyczną muzyką symfoniczną. Odbędą się także koncerty tematyczne, w tym koncert kolęd, noworoczny, z muzyką filmową, koncert dla dzieci oraz dwa koncerty z muzyką polską, organizowane w listopadzie i maju z okazji obchodów świąt narodowych.
Repertuar obejmuje muzykę klasyczną od baroku po współczesność. W programie znajdą się utwory takich kompozytorów jak: Wolfgang Amadeusz Mozart, Ludvig van Beethoven, Piotr Tchaikovsky, Richard Strauss, Antonin Dvořák, ale też i Witold Lutosławski, Ignacy Paderewski czy Wojciech Kilar.
Wśród solistów podczas inauguracyjnego sezonu usłyszymy między innymi:
- Szymona Nehringa – jednego z najbardziej utalentowanych pianistów młodego pokolenia w Polsce, finalistę XVII Konkursu Chopinowskiego oraz zwycięzcę XV Konkursu Rubinsteina w Tel-Awiwie.
- Noah Bendix-Balgley’a – wybitnego amerykańskiego skrzypka, który zaprezentuje Koncert skrzypcowy D-dur op. 61 Ludwiga van Beethovena. Jest on laureatem wielu prestiżowych nagród, występował jako solista z orkiestrami na całym świecie.
- Zoltána Kissa – wybitnego puzonistę, rozwijającego swoją technikę inspirowaną czołowymi muzykami. Studiował na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.
- Daniela Stabrawę – polskiego skrzypka i dyrygenta, pierwszego koncertmistrza Filharmoników Berlińskich (1986–2021).
Przestrzeń bez ograniczeń
Choć Cavatina Hall zainaugurowała swoją kulturalną działalność dopiero w grudniu 2021 roku, zdążyła już stać się kultowym miejscem wśród lokalnej społeczności. W świetnie przygotowanej i wyposażonej sali koncertowej widzowie mogli usłyszeć praktycznie każdy rodzaj muzyki – od muzyki klasycznej, przez pop i hip-hop, do jazzu i rocka. Cavatina Hall gościła takich artystów, jak Dawid Podsiadło, Sanah, Tommy Emmanuel, Józef Orliński & Il Giardino d’Amore czy Mroza w ramach trasy MTV Unplugged. W maju tego roku zorganizowano tam Cavatina Guitar Festival – kilkudniowe wydarzenie dla miłośników gitarowych brzmień, w którym udział wzięło 50 artystów z Polski i zagranicy, dając łącznie 30 koncertów na trzech scenach.
Nowatorski projekt, który już nie raz zaskoczył
Wielofunkcyjny obiekt Cavatina Hall jest pierwszym tego typu w Polsce – nie tylko pozwala realizować misję kulturotwórczą, ale także zrewitalizował ważny dla miasta fragment oraz zaproponował dotąd niedostępne w Bielsku-Białej powierzchnie biurowe klasy A. Swoje siedziby mają tam takie firmy, jak Fool’s Theory, Pitney Bowes, Comarch, Murapol, Angst+Pfister czy ICE Mortage Technology. Obiekt wyróżnia się nowoczesnym, futurystycznym designem, a jednocześnie troską o aspekty zrównoważonego rozwoju i ESG – w efekcie Cavatina Hall jest też pierwszą salą koncertową w naszym kraju, która uzyskała uznany, międzynarodowy certyfikat BREEAM. Cavatina Hall została doceniona ponadto w branżowych konkursach – w plebiscycie Gazety Wyborczej została wyróżniona jako jedna z nowych ikon Górnego Śląska. Otrzymała także nagrody European Property Awards 2019 w kategorii Best Mixed-Use Development Poland, European Property Awards 2022-2023 w kategorii Mixed-Use Architecture czy Property Design Awards 2023 w kategorii Design – wnętrza obiektów publicznych.