Nowe inwestycje logistyczne i przemysłowe – jakie fabryki i magazyny powstaną w 2024 roku? Cz. II
RYNEK I INWESTYCJE

Postępuje rozbudowa fabryki Jelcz
Fabryka Jelcz doczeka się rozbudowy w sąsiedztwie dawnego zakładu. Inwestycja umożliwi jej zaspokojenie potrzeb miliardowego kontraktu na dostawę podwozi do pojazdów używanych przez Polskie Siły Zbrojne. Jelcz zaczął jednak od modernizacji i dopasowania obecnej linii produkcyjnej. Po zakończeniu realizacji wszystkich etapów inwestycji, fabryka zatrudni o kilkaset osób więcej, niż dotychczas.
Nowe fabryki na terenie WSSE “INVEST-PARK”
Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna WSSE “Invest-Park” to jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się terenów inwestycyjnych Dolnego Śląska. Wkrótce powstanie tam druga już fabryka Mercedes-Benz. Inwestycja za niebagatelny miliard euro ma być w pełni ekologiczną, a zarazem najnowocześniejszą fabryką Mercedesa i dać zatrudnienie kilkuset osobom. W WSSE Invest-Park powstanie też nowa fabryka pomp ciepła Bosh o wartości 1,2 mld złotych.
Nowa fabryka materiałów katodowych Umicore w Nysie
Nieopodal, bo w Nysie, powstanie z kolei ogromna fabryka Umicore – producenta aktywnych materiałów katodowych do baterii używanych w samochodach elektrycznych. Fabryka ma być gotowa do działania w 2025 roku, a koszt jej budowy będzie opiewał na niemal 1,7 mld Euro. Władze mają pokryć część kosztów, przeznaczając na ten cel 350 mln euro. Już przygotowywany jest teren pod budowę. Fabryka zatrudni około 900 specjalistów z różnych dziedzin.
Innowacyjna spalarnia odpadów komunalnych w Starachowicach
W Starachowicach powstanie pierwsza instalacja odzysku energii (IOE) w województwie świętokrzyskim, która zaspokoi zapotrzebowanie na prąd i ciepło całego miasta. Energia będzie pozyskiwana z odpadów spalanych w innowacyjnej spalarni Control Process – zwycięzcy konkursu ofert na jej projekt i budowę. Hala przyjęcia odpadów, budynki technologiczne, palenisko i inne elementy inwestycji, będą kosztowały ponad 102 miliony złotych.
Powstanie polska fabryka silników trakcyjnych POSCO
Koreański producent silników trakcyjnych POSCO Mobility Solution zbuduje w Polsce fabrykę. Nowoczesny obiekt zostanie wzniesiony na dawnej “Zielonce” w Brzegu – terenie 100 tysięcy metrów kwadratowych odkupionym w 2014 roku przez Gminę od Agencji Mienia Wojskowego. Jak poinformował inwestor, budowa rozpocznie się w czerwcu 2024 roku i zostanie ukończona w maju 2025 roku.
To zdecydowanie nie wszystkie nowe inwestycje logistyczne i przemysłowe w Polsce, o jakich można było usłyszeć na początku 2024 roku. Nasz kraj nie traci bowiem na atrakcyjności w oczach inwestorów, którzy wciąż interesują się rozwijaniem oddziałów swoich firm na jego terenie.
Pierwszą część naszego przeglądu nowych inwestycji możesz znaleźć tutaj.