Okiem VINCI Facilities Polska: sytuacja na rynku pracy pod kątem dostępu do kadr i szkoleń
KOMENTARZE
Co przyciąga, co odstrasza młodych?
Realizując systematycznie praktyki zawodowe dla uczniów szkół technicznych, obserwujemy spadek zainteresowania młodych osób edukacją w kierunkach kluczowych dla FMu. Dlatego tak ważne jest zainteresowanie uczniów szerokim wachlarzem działań serwisów technicznych, a następnie uzupełnienie wiedzy teoretycznej z zakresu elektryki, chłodnictwa, energetyki, hydrauliki, budownictwa o praktyczne aspekty funkcjonowania instalacji budynkowych poprzez szkolenia wewnętrzne i zewnętrzne.
Szczególnie istotne są działania wewnętrzne, umożliwiające wymianę doświadczeń między pracownikami. Bardziej doświadczona kadra może dzielić się wiedzą i umiejętnościami z młodszymi kolegami, co sprzyja efektywnej współpracy w ramach zespołu i podnoszeniu poziomu kompetencji, zaangażowania, motywacji i współpracy w firmie.
Obowiązkowe, ale nie nudne
Kolejny aspekt to realizacja szkoleń obligatoryjnych, wymaganych przez ustawodawcę, m.in. z zakresu: bezpieczeństwa i higieny pracy, uprawnień technicznych, ale także tych dających pracownikom wiedzę na temat działań prewencyjnych i sposobów rozwiązywania problemów z obszarów takich, jak cyberbezpieczeństwo, etyka i korupcja, mobbing i dyskryminacja czy zasady przetwarzania danych osobowych.
Rozwój dzięki ekspertom z zewnątrz
Szkolenia zewnętrzne, organizowane przez dostawców konkretnych technologii i urządzeń budynkowych oraz ekspertów branżowych są nieocenione w kontekście zdobywania zaawansowanej wiedzy i umiejętności. Inwestycja w kursy zewnętrzne pozwala na zdobycie przez pracowników certyfikatów i uprawnień, które są cenione na rynku i często wyprzedzają zmiany w przepisach. Przykładowo, wiedza z zakresu systemów sygnalizacji pożarowej i sterowania urządzeniami przeciwpożarowymi czy metod diagnostyki urządzeń pompowych pozwala bardziej efektywnie zarządzać mediami i podejmować właściwe działania prewencyjne, dla zachowania bezpieczeństwa i ciągłości funkcjonowania instalacji.
Siła w różnorodności
Podsumowując, dostęp do wykwalifikowanych kadr oraz odpowiednie szkolenia są fundamentem sukcesu w branży obsługi technicznej nieruchomości. Inwestowanie w rozwój pracowników poprzez różnorodne formy szkoleń przynosi korzyści zarówno dla pracowników, jak i dla całej firmy, zapewniając wysoką jakość usług i konkurencyjność na rynku.